bi šel na kavo s klonom?

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
timj010
Prispevkov: 30
Pridružen: 31.3.2005 19:17
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a timj010 »

mriz napisal/-a:Večnega življenja ene zavesti z kloniranjem torej ne bo mogoče doseči
V tem pa se jaz ne strnijam s tabo saj ča bi ti klonirali spomin in vse pa bi ti umrl pa bi naredili kl0ona se sploh nebi spomnil da si umrl ampak bi lepo dalje živel življenje. To je isto kot da bi te ubili v postlji te klonirali in na tvoje mesto posadili klona bi živel dalje normalno tako kot prej. Da si umrl ploh ne bi vedel.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

No potem mi pa ti odgovori na naslednje:

Klon je po vaše torej bitje, ki čaka, da se boš ti(tvoja lastna zavest, ki trenutno biva in gleda samo iz točke A v prostoru-času) po smrti preselil vanj.
Potem klon ni samostojno in samosvoje bitje, oziroma če je, se bo ta samostojnost izničila ko se boš ti preselil tja. To potem ni identični klon, ampak manjvredno bitje, saj boš njegovo telo naselil ti. In še enkrat vprašam, če bi imel dva klona, enega v točki B in drugega v C, v kateri točki bi se prebudil? iz katere točke v prostoru-času bi živel dalje? Imam grozen občutek da sploh ne vesta kaj je za mene problem pri tem vsem.
Zavest je vezana na svoje in samo svoje oziroma na samo eno telo. Človek svoje življenje živi v prostorski točki A. Ven iz te točke A zavest ne more iti. Recimo, ne moreš svoje zavesti preselit recimo v krompir in naenkrat živeti in gledati iz točke B, v kateri je krompir.

Klon mogoče nebi vedel da je kdaj umrl, ampak ti(tvoja zavest v točki A) tega neboš izvedel ker boš v afterlife, karkoli pač to pomeni.

timj010
Prispevkov: 30
Pridružen: 31.3.2005 19:17
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a timj010 »

Zakaj govorite o preneseni zavesti klon ima svojo zavest in ti imaš sovjo zavest samo pravim da če bi ti skopirali spomin ki bi šel spat in bi klona a dala v drugo sobo ki bi pa bila identična tvoji bi mislil da je on ti(kar tudi je nevme zakaj komplicirate o nekih prenosih življenja). Kot pa sem rekel če bi te nekdo v spanju ubil in prenesel tvoj spomin v klona in ta spomin bi segal do trenutka ko bi ti zaspal se ti tudi ti ko bi te vstrelili nebi zavedal da so te vstrelili(no če bi te ustrelili v trebuh potem ja ampak če pa v glavo pa bi nastopila takojšna smrt in če bi namesto tebe položili klona s tvojim spominom tik predem si umrl bi bil to ti in ni razlike seveda tudi če bi ti živel bi klon mislil da si ti ampak bi se od trenutka jutranjega prebujanja življenje začelo razlikovati, predlagam da si vsi ogledate film sixth day da boste lažje razumeli.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Finta je da bo klon s svojo zavestjo živel po svoje, pač z mojimi dotedanjimi spomini, jaz, ki pa sem umrl, pa bom šel v pekel.
In to kar sem že dejal nekje na začetku: Če originalu nebi znali podaljšati življenja njegove zavesti, bi ga klonirali samo da bi (mi, ostali) izgubljeno osebo dobili nazaj. To se mi zdi nesmiselno in egoistično oziroma butasta nezmožnost sprijaznitve s smrtjo posameznika.
Mislim da raelijanci težijo k večnemu življenju s kloniranjem. spomin bo bival dalje v drugem telesu, tista zavest v tistem telesu, ki pa se je odločilo da se bo kloniralo, pa bo šla v pekel oziroma bo izginila. Po domače, po smrti nebodo upravljali z nobenim telesom, ne glede na to koliko krat se bodo klonirali.
Filma sixth day ne mislim gledat ker nisem star 10 let, torej da bi mi butasti akcijski filmi razlagali namišljeno tehniko im mi jo vsiljevali za resnično. Glej rajši mythbusters, se boš več naučil oziroma sploh kaj naučil (pa še malo nasmejal se boš zraven :D )

timj010
Prispevkov: 30
Pridružen: 31.3.2005 19:17
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a timj010 »

Mene zanima če obstaja kakšen znastveni dokaz za poslednje življenje? Kolikor vem še ne in ga tudi ne bo. Tako da tvoja zavest nebo šla v pekel ampak bo se klonirala s klonom. Zdaj si predstavljal da si star 90let bi že umiral potem ko si umrl bi ti pa klonirali spomin in tega vstavili v telo mladega 20 letnika tako bi lahko dosegli neskončno življenje. In to mislim da je isto kot da bi bi v tvojem pomenu zavest prenesli iz tebe v tega 20 letnika. Seeda pa se moremo pred tem še naučiti klonirat spomin :wink:

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Očitno ne dojameš mojega problema.
Seeda pa se moremo pred tem še naučiti klonirat spomin
Nič lažjega, poglej si par akcijskih filmov pa mi razloži kako bo to potekalo.

Maedhros
Prispevkov: 162
Pridružen: 16.1.2004 23:57

Odgovor Napisal/-a Maedhros »

Čas me baše, tako da sm čisto pozabil na spremljanje teme... se opravičujem...
mriz napisal/-a: Vsak klon bo imel svojo zavest,in tudi ti kot oseba, ki so jo klonirali, boš imel samo zavest sebe. Ko boš umrl, bo to to. Nič življenja na tem svetu dalje. Klona bosta živela svoje neodvisno od tebe.
Kaj je zavest? Nek vzorec, realiziran na nevronskih mrežah mrežah našega mozga, v bistvu nek algoritem, ki v "svoje vidno polje" jemlje še sam sebe...in še to "jemanje".

Kakorkoli, če se strinjaš s tem, da gre pri zavesti za algoritem, program, potem ni daleč korak, ko spoznaš da lahko teče tudi paralelno, torej na večih substratih hkrati.

Ker velja zavest = jaz, in ker vsaj js ne vidim neke razlikovalne lastnosti med zavestmi, potem pride do tega sklepa, da jaz vidi vse 3 barve hkrati.

Kaj se zgodi ko eden izmed klonov umre? Jah, kaj se zgodi če imamo več compov na katerih teče nek program in ga na enem izmed njih pobrišemo? Ena instanca manj, vendar jaz je še vedno allive.
Mene od klona ločuje to da sem jaz prostorsko in zavestno samo na točki a iz katere gledam samo iz svoje perspektive. klon pa je na točki b iz katere gleda iz svoje perspektive in svoje zavesti.
Seveda, ena instanca tebe je na točki A in gleda drugo instanco. Dejansko gledaš sam sebe.

Problem se mi zdi v tem, da nismo navajeni takih situacij - bivanja v več prostorsko neodvisnih instancah. Naše izkustvo je povezano samo s časovno komponento - lahko rečemo da sem klon svojega včeraj mene, pa se ne bo nikomur zdelo čudno, da menda sm to še vedno jaz. Včeraj sm bil jaz, danes sm jaz in jutri bom verjetno tudi, če me ne bo kdo zaradi filozofiranja poslal v večna lovišča ;)
(no, v resnici bom tudi v tem primeru še vedno živ, če tale "paralelnost in enakost zavesti" drži, jasno)
Sicer pa je napačno govoriti o do potankosti identičnih bitjih ker se bo psiha pri obeh oziroma njena vsebina začela spreminjati natanko v točki ko bo klon prišel k svoji zavesti.
_Ti_ izpred 10-ih let se kar precej razlikuje (spomini, telesno...) od _tebe_ danes. Ali to pomeni da zdaj si pa kar nekdo drug? Kot osebnost zagotovo, ampak tukaj se pogovarjamo o tebi kot samozavedanju...
Drugo je če bi iznašel preselitev zavesti(brez kloniranja-kopiranja!) iz točke a v točko b.
Torej zahtevaš cut->paste, namesto copy...hm, efekt tega bi bilo le manjše št. instanc.
Če bi se kloniral pred smrtjo, bi svojo ljubljeno osebo dobili nazaj samo sorodniki, ti pa svoje zavesti ne bi dobil nazaj.
Tvoja zavest bi od kloniranja naprej tekla na dveh substratih, po smrti enega _mene_ samo še na enem.
Maedhros napisal/-a:Tudi "klon" bi lahko trdil enako.
Seveda, v tem je glih finta! klon bi imel svojo zavest s katero jaz, ki klona gledam iz točke a, nimam nobene direktne povezave.

Tudi s svojim včerajšnjim _jazom_ nimaš nobene direktne povezave, pa vendar ne dvomiš da si bil tisto ti.
Kaj bi bilo če bi imel tako povezavo (kot si zg. omenil - torej prostorsko)?

Maedhros
Prispevkov: 162
Pridružen: 16.1.2004 23:57

Odgovor Napisal/-a Maedhros »

Glede ostalega pa se po večini strinjam s tem kar je napisal timj010 2.4.2005 ob 22:33.

§mriz, če je klon v bistvu ti, boš ti tisti, ki bo "živel srečno naprej..do konca svojih dni".

Meni se tukaj zdi bistveno razlikovanje med zavestjo in osebnostjo. Zavest imamo vse instance enako, medtem ko osebnosti imamo različne, toliko kolikor imamo pač različne spomine, genetsko zasnovo...

Kako bi potekalo kloniranje spomina? No, "IHMO" je treba narediti zelo natančen (do molekule?) scan možganov in potem to informacijo z napredno nanotehnologijo zapisati na drug mozeg...

Kaj se zgodi ko je postopek končan in se zbudim iz narkoze (oz. česarkoli že)? Najprej sem začuden ob pogledu na pomlajeno telo, ki je bilo še "včeraj zvečer" staro in trudno, ko me to mine...gremo naprej z lajfom in se ne sekiramo kako je bilo to mogoče :)

...gotta go...pa lep pozdrav!

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Kaj je zavest? Nek vzorec, realiziran na nevronskih mrežah mrežah našega mozga, v bistvu nek algoritem, ki v "svoje vidno polje" jemlje še sam sebe...in še to "jemanje".

Kakorkoli, če se strinjaš s tem, da gre pri zavesti za algoritem, program, potem ni daleč korak, ko spoznaš da lahko teče tudi paralelno, torej na večih substratih hkrati.

Ker velja zavest = jaz, in ker vsaj js ne vidim neke razlikovalne lastnosti med zavestmi, potem pride do tega sklepa, da jaz vidi vse 3 barve hkrati.

Kaj se zgodi ko eden izmed klonov umre? Jah, kaj se zgodi če imamo več compov na katerih teče nek program in ga na enem izmed njih pobrišemo? Ena instanca manj, vendar jaz je še vedno allive.
Ne strinjam se da je zavest algoritem. Zavest je za mene stranski učinek iskric med nevroni. Razum je za mene algoritem, ampak to je druga zgodba.
No in ker se ne strinjam da je zavest algoritem je ta korak kar daleč.
Hja zavest je že stranski učinek v več glavah, ampak posamezna zavest je omejena le na 1 glavo.
Jaz ni enako zavest, jaz je posledica zavesti.
Če imamo več kompov in na vsakem teče program, lahko na vsakem programu delaš svoje in enega ugasneš, brez da bi drugi programi na drugih računalnikih to zaznali.
Lahko imaš 200 klonov, če te ustrelim, boš krepnil za vedno.
Seveda, ena instanca tebe je na točki A in gleda drugo instanco. Dejansko gledaš sam sebe.

Problem se mi zdi v tem, da nismo navajeni takih situacij - bivanja v več prostorsko neodvisnih instancah. Naše izkustvo je povezano samo s časovno komponento - lahko rečemo da sem klon svojega včeraj mene, pa se ne bo nikomur zdelo čudno, da menda sm to še vedno jaz. Včeraj sm bil jaz, danes sm jaz in jutri bom verjetno tudi, če me ne bo kdo zaradi filozofiranja poslal v večna lovišča
(no, v resnici bom tudi v tem primeru še vedno živ, če tale "paralelnost in enakost zavesti" drži, jasno)
Sebe gledaš le po videzu. Po tvoje ti sam gledaš iz točke A IN iz točke B. To je neumnost.
Žal paralelnost ne drži. Kako bi to sploh izgledalo? bi imel "razdeljen zaslon", več zvokov hkrati(iz točke A in B in C? in D?), bolečino in užitek hkrati?
Does not compute.
_Ti_ izpred 10-ih let se kar precej razlikuje (spomini, telesno...) od _tebe_ danes. Ali to pomeni da zdaj si pa kar nekdo drug? Kot osebnost zagotovo, ampak tukaj se pogovarjamo o tebi kot samozavedanju...
To drži da se spreminjamo ampak iz točke A pa nismo šli.
Torej zahtevaš cut->paste, namesto copy...hm, efekt tega bi bilo le manjše št. instanc.
Ne, efekt tega bi bila samo ena instanca. Tvoja.
Tvoja zavest bi od kloniranja naprej tekla na dveh substratih, po smrti enega _mene_ samo še na enem.
Nope, klon bi se zavedal samo sebe, kakor bi se jaz zavedal samo sebe.
In dokler mi ne odgovoriš na vprašanje ki sem ga zastavil že parkrat v prejšnjih postih, bo po smrti ostalo enako.
Tudi s svojim včerajšnjim _jazom_ nimaš nobene direktne povezave, pa vendar ne dvomiš da si bil tisto ti.
Kaj bi bilo če bi imel tako povezavo (kot si zg. omenil - torej prostorsko)?
Ja pa imam direktno povezavo. Točko A. Z klonom pa take povezave nimam, oziroma je nebi imel.

Maedhros
Prispevkov: 162
Pridružen: 16.1.2004 23:57

Odgovor Napisal/-a Maedhros »

Jaz ni enako zavest, jaz je posledica zavesti.
Meni se to zdi to dodajanje še enega objekta v možgane bolj nepotrebno kompliciranje. Kaj pa vem...
Zavest je pomoje tako kot katerikoli drug proces v možganih interakcija določenega št. delcev, ki se dogaja v sprednjem delu možganov (neocortexu), ki se jo da, tako kot katerikoli drug proces (ki ni magija), opisati algoritmično. Vsaj tako nekak si prestavljam...
Če imamo več kompov in na vsakem teče program, lahko na vsakem programu delaš svoje in enega ugasneš, brez da bi drugi programi na drugih računalnikih to zaznali.
Lahko imaš 200 klonov, če te ustrelim, boš krepnil za vedno.

Če imaš 10 kompov na katerih teče enak program in enega ugasneš, jih še vedno 9 teče. Če so ti programi samozavedajoči (da si torej _ti_ na N mestih hkrati) si po kugli v glavi enega izmed _mene_ še vedno na N-1 koncih...živ in zdrav.
Žal paralelnost ne drži. Kako bi to sploh izgledalo?
Lahko si predstavljaš kot da zavest preskakuje. Vidiš belo, nato modro kasneje zeleno...pa naslednji cikel. Recimo da vsako barvo vidiš 1ns...
Če si to lahko predstavljaš, potem je naslednji korak opustitev teh intervalov diskretnih intervalov. Vsaka človeška mašina na svojem koncu "obdeluje video".

Mislim da razumem v čem vidiš problem. "Kako je oni tam lahko jaz, če je moje samozavedanje omejeno le name?". Res, to se zdi očitno. Je tudi logično? Js rad vlečem analogijo z računalniki in tam se mi zadeva zdi jasna. Možno je da več enakih programov teče paralelno in če so ti programi _jaz_ ...potem..sm pač jaz naenkrat na večih krajih. Med različnimi instancami mene ni neke informacijske povezave, zato tudi omejenost na "točko A", vendar ali lahko iz tega sklepamo, da paralelnosti ni? IHMO ne.


P.s. Po pravici povedano moram o tem še nekoliko razmisliti...

... pa lahko noč!

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Meni se to zdi to dodajanje še enega objekta v možgane bolj nepotrebno kompliciranje. Kaj pa vem...
Zavest je pomoje tako kot katerikoli drug proces v možganih interakcija določenega št. delcev, ki se dogaja v sprednjem delu možganov (neocortexu), ki se jo da, tako kot katerikoli drug proces (ki ni magija), opisati algoritmično. Vsaj tako nekak si prestavljam...
Tudi meni se zdi to nepotrebno kompliciranje. Ampak žal/na srečo nas je narava naredila take da kompliciramo. Meni se zdi da ima živ organizem nalogo ali nagon ali težnjo samo k temu, da preživi. Človek po drugi strani pa ima center nadzora tega nagona (možgane) rahlo preveč zakompliciran, tako, da se je ta center začel zavedati organizma, ki je. Posledica tega zavedanja je bila razvitev pojma jaz, ki ga nihče ne more zadovoljivo definirati. Finta je da je zavest posledica iskric v možganih. Ta zavest je omejena na 1 možgane, ker v svojem bistvu je možgani.


Če imaš 10 kompov na katerih teče enak program in enega ugasneš, jih še vedno 9 teče. Če so ti programi samozavedajoči (da si torej _ti_ na N mestih hkrati) si po kugli v glavi enega izmed _mene_ še vedno na N-1 koncih...živ in zdrav.
Hm..samozavedanje ne pomeni biti na N mestih hkrati, ampak biti na enem. Če je zavedanje proces v možganih ne more skakati zunaj teh možganov.
Lahko si predstavljaš kot da zavest preskakuje. Vidiš belo, nato modro kasneje zeleno...pa naslednji cikel. Recimo da vsako barvo vidiš 1ns...
Če si to lahko predstavljaš, potem je naslednji korak opustitev teh intervalov diskretnih intervalov. Vsaka človeška mašina na svojem koncu "obdeluje video".
Ta čas 1 ns bi bil enak ne glede na število klonov? Kaj če bi imel 10 miljard klonov. Če bi tvoja zavest preskakovala, bi v tem primelu pomenilo da bi v enem telesu bil 1 ns vsakih 10 sekund, če se ne motim. Kaj bi imel od tega? Kaj bi se tistih 9 in nekaj zraven sekund dogajalo s klonom? To da vsaka mašina obdeluje video je čisto pravilno. Problem je v tem da ti v točki A ne boš izkusil njegovega obdelovanja.
Mislim da razumem v čem vidiš problem. "Kako je oni tam lahko jaz, če je moje samozavedanje omejeno le name?". Res, to se zdi očitno. Je tudi logično? Js rad vlečem analogijo z računalniki in tam se mi zadeva zdi jasna. Možno je da več enakih programov teče paralelno in če so ti programi _jaz_ ...potem..sm pač jaz naenkrat na večih krajih. Med različnimi instancami mene ni neke informacijske povezave, zato tudi omejenost na "točko A", vendar ali lahko iz tega sklepamo, da paralelnosti ni? IHMO ne.
Meni je povsem logično. Kakšen informacijski kanal razn zraka pa imaš s klonom? Je za tebe isto če bi ti klon povedal, kaj je doživel, kot če bi to doživel ti? Če pa bi s kloni bil povezan s kabli ali čim podobnim, pa bi to bilo rahlo nepraktično, kaj meniš?
Jaz sklepam da paralelnosti zavesti ni, ker je zavest mehanski pojav, omejen na en stroj...tako da, IYHO indeed.

GENEsis
Prispevkov: 2
Pridružen: 23.2.2005 14:16

Odgovor Napisal/-a GENEsis »

mriz napisal/-a: Hm..samozavedanje ne pomeni biti na N mestih hkrati, ampak biti na enem. Če je zavedanje proces v možganih ne more skakati zunaj teh možganov.
Recimo, da je zavest samozavedanje ene instance. S kloni (vključno z vsemi spomini) bi se kopiral ta "jaz" (tvoja prvotna zavest) v vse ostale tvoje kopije. In ta zavest bi ostala ista samo do prve izkušnje, ki bi jo imeli kloni drugačno. Če je to barva sobe v kateri spiš, je to pač to. Če se tvoj klon zjutraj pogleda v ogledalo in opazi sebe mlajšega, kot je mislil da je, je to to. Pa še to: v filmu "Lola Rennt", ko se neha ta ženska pogovarjat s svojim fantom, razmišlja kam bi šla po denar... Tri različne odločitve so prikazane v filmu. Najprej najbrž najverjetnejša(vpraša očeta za denar-fotr dela na banki), šele nato pokaže, recimo, drugi dve najverjetnejši rešitvi... Tako da, če je zavest algoritem, se nenehno dopolnjuje in najbrž ima tudi različne možnosti v dejanjih. Če ne razumete..:

Kaj bi se zgodilo, če bi imeli popolno enak klon sebe v veliko sobah, ki so popolnoma enake... Kaj se zgodi, ko se kloni zbudijo? Vsi množično hitijo na stranišče, ali so tam tudi izjeme?

Kaj pravte? :?

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

GENEsis napisal/-a: S kloni (vključno z vsemi spomini) bi se kopiral ta "jaz" (tvoja prvotna zavest) v vse ostale tvoje kopije. In ta zavest bi ostala ista samo do prve izkušnje, ki bi jo imeli kloni drugačno.
Se lahko sploh sam proces (golega) zavedanja kaj spremeni (razen da se ustavi)? Jaz bi rekel da ne, spreminja se samo stvar zavedanja.
Zavest po moje ni algoritem, prej zavedanje algoritma. Dopolnjujejo in razlikujejo se stvari, ki se jih možgani zavedajo.
Kaj bi se zgodilo, če bi imeli popolno enak klon sebe v veliko sobah, ki so popolnoma enake... Kaj se zgodi, ko se kloni zbudijo? Vsi množično hitijo na stranišče, ali so tam tudi izjeme?
To pa je zanimivo vprašanje...Če bi ostali v tej sobi, bi mogoče celo vsi počeli čisto enake stvari?

Odgovori