Ultrazvok

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 858
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

No MAVER|CK pa komentar na ultrazvok?

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Sej sem podal komentar, ki je zadnji na prvi strani!

Lp,

seenamojca
Prispevkov: 56
Pridružen: 2.12.2005 14:43

Odgovor Napisal/-a seenamojca »

"Physicist claims to have definitive data, but can they be replicated?"
"An expert in sonoluminescence at the University of Illinois in Urbana-Champaign, Suslick tried and failed to replicate Taleyarkhan's first results."

Se pravi, da to ni objavljeno v Nature kot znanstveni clanek, ampak zgolj kot reportaza o necem 'dodgy'. Jaz ostajam, tako kot ostali, skepticna.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

MAVER|CK napisal/-a:@GJ:
Nismo vsi tok neumni ko zgledamo:) hehe

Se premal sm napisal, v clanku pise celo 15000°C :)
Kar tolaži se.. :oops:

Glej, trdim samo to, da mineralna olja pri takšni temperaturi ne obstajajo več.
Torej mineralnega olja iz čisto sonovnih fizikalnih zakonov ne moreš segreti na takšno temperaturo. Vsi prisotni elementi, ki ga sestavljajo preidejo v četrto agregatno stanje. V četrtem agregatnem stanju oziroma plazmi pa ne moremo več govoriti o spojinah oziroma ogljikovodikih kot trdiš ti.

Lep dan želim..

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

GJ ni me treba tule zalit, da bi se mogel tolazit, ker sem ti samo povedal dejstvo, ki sem ga prebral v reviji NATURE! Za to se ne pomeni, da sem jaz neumen:) Ce pa oni objavljajo larifari, jim pa nisem nic kriv!

Tako se enkrat poudarjam, da to ne trdim jaz ampak je tako pisalo, zaradi mene se pa lahko pritozis na urednistvo clanka:)

Ti pa se prav trudis da me ne zastopis, ali pa imas premalo znanja (oz. ves samo to, da ogljikovodiki razpadejo:))

Ne mislim, da pogrejes cel liter al pa dva, olja na tako temperaturo, ampak ta temperatura obstaja le v delta okolici sonotrode, to pomeni mogoce nekaj molekul stran in nic vec.

Za to se ne bo vse olje izparelo iz piskra, le malo bo smrdelo, vendar se olje v loncu ne bo segrelo za vec kot nekaj stopinj. Seveda pa olje izgublja na kvaliteti, ker mnogo molekul olja razpade, tako kot trdis ti (vendar nikoli ne ves, kaj se po tistem dogaja znjimi, moje ugibanje je da se zopet zdruzujejo v verige?).

Naj ti samo povem, da se ze tri leta ukvarjam s procesom elektro erozije (EDM) in sem iz nje opravil tudi diplomo, ce ne ves kaj to pomeni si poglej moj prispevek na wikpediji: http://sl.wikipedia.org/wiki/Elektroerozija

Tam lahko razberes, da imam ves cas opravka s plazmo, to je 15.000°C in oljem in da vem kaj pomeni segrevati olje na taksne temperature:)

Ce pa ti ne ves, kako izgleda ko segrejes olje na 15.000°C, se lahko brez tezav oglasis katerikoli dan na Fakulteti za strojnistvo in ti bom pokazal kako deluje to cudo!

BTW: Si ze videl kako deluje ultrazvok? Tudi o tem principu ti lahko povem marsikaj iz prve roke:) V sloveniji par privatnikov vari plasticne izdelke z ultrazvokom! Da ne boste mislili, da je ultrazvok uporaben samo za nosecnice:)

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

MAVER|CK napisal/-a:GJ ni me treba tule zalit, da bi se mogel tolazit, ker sem ti samo povedal dejstvo, ki sem ga prebral v reviji NATURE! Za to se ne pomeni, da sem jaz neumen:) Ce pa oni objavljajo larifari, jim pa nisem nic kriv!
No, moj namen vsekakor ni bil, da bi te žalil..
Ne vem zakaj se počutiš užaljenega?
MAVER|CK napisal/-a:Ti pa se prav trudis da me ne zastopis, ali pa imas premalo znanja (oz. ves samo to, da ogljikovodiki razpadejo:))
To je dejstvo in jaz sem ga zgolj navedel..
MAVER|CK napisal/-a:Ne mislim, da pogrejes cel liter al pa dva, olja na tako temperaturo, ampak ta temperatura obstaja le v delta okolici sonotrode, to pomeni mogoce nekaj molekul stran in nic vec.
Tudi to zelo težko verjamem.. Središče iskrice ima res lahko takšno temeraturo ampak tam je plazma in ne olje.
MAVER|CK napisal/-a:Za to se ne bo vse olje izparelo iz piskra, le malo bo smrdelo, vendar se olje v loncu ne bo segrelo za vec kot nekaj stopinj. Seveda pa olje izgublja na kvaliteti, ker mnogo molekul olja razpade, tako kot trdis ti (vendar nikoli ne ves, kaj se po tistem dogaja znjimi, moje ugibanje je da se zopet zdruzujejo v verige?).
Nastaja lahko n različnih ogljikovodikov..
MAVER|CK napisal/-a:Naj ti samo povem, da se ze tri leta ukvarjam s procesom elektro erozije (EDM) in sem iz nje opravil tudi diplomo, ce ne ves kaj to pomeni si poglej moj prispevek na wikpediji: http://sl.wikipedia.org/wiki/Elektroerozija
Lepo!
Vendar pa elektro erozija deluje drugače od ultra zvoka.

MAVER|CK napisal/-a:Ce pa ti ne ves, kako izgleda ko segrejes olje na 15.000°C, se lahko brez tezav oglasis katerikoli dan na Fakulteti za strojnistvo in ti bom pokazal kako deluje to cudo!
No v to sem pa prepričan, da olja segretega na 15000°C ne bom videl.

Lep večer želim..

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Jasno da je princip EDM-a drugacen od ultrazvoka, vendar se v obeh primerih v bljiznji okolici elektrode ali sonotrode pojavi plazma in mislim, da je to bila nasa vroca tema:)

Ceprav se 100% strinjam s teboj, da olje ne bos videl segretega nikoli in nikdar na vec kot (80 do nekaj sto °C) (okvirne temperature za razlicna olja), da me ne bo spet kdo pretirano za besedo drzal:) Pri EDM se oljevzge ze pri 80°C, ni prijetno, ce ti zacne goreti masina:)

Mislim, da je bila nasa debata obrnjena na to, da mi ti nisi verjel, da se pri ultrazvoku pojavijo tako velike temperature, ne pa to ali je to olje ali plazma:) in si debato obrnal v drugo smer.

Mislim, da bos moral priznati, da se tudi pri ultrazvoku lahko pojavi plazma, ki pa nastane zaradi olja, ki se segreje na 15.000°C. Jasno pa je to, da olje zgori ze pri zelo nizkih temperaturah in potem se razpade na atome pri temp. med 2 in 5 tisoc stopin, kot si ze dejal:) Ti atomi pa pri povisani temperaturi se oddajo svoje elektrone in tako nastane prava pravcata plazma:), ki je nastala iz nicesar drugega kot iz atomov (ogljikovodikov) ti pa so pripadali olju:)

Upam, da se sedaj izrazam bolj pravilno:)

Aja se tisto zaradi temperature v srediscu iskrice, sam material obdelovanca, ki je oddaljen od elektrode okoli 0,2 mm se stali, to pomeni, da je tam temperatura okoli 1500-2000°C, s tega sklepam, da se veliko olja pogreje tudi na taksno temperaturo in se vso pregreto olje ne pretvori v plazmo, dosti ga tudi razpade, kot si dejal!

Odgovori