Kaj je za vas smisel zivljenja?

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Odgovori

Kaj je za vas smisel zivljenja?

Ohranjanje potomstva
13
18%
Obstoj obstojnejsega
11
15%
Uzivanje na plazi, z mozgani na off in Civavo na strazi
10
14%
Gledati nogomet in piti pivo
2
3%
Drugo
36
50%
 
Skupaj glasov: 72

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Praviš da jaz in podobno misleči nasprotujemo vsemu, kar ne razumemo.

Definicija razumeti v SSKJ: "vključevati, sprejemati v zavest in ugotavljati vzročne, logične povezave;"

Torej moram najprej boga sprejeti, da ga bom lahko razumel?

Če bi ga hotel razumeti tako kot ga razumeš ti, verjetno ne bi šlo drugače. Če mene vprašaš, je to izguba časa, zato bom rajši skušal razumeti ozadje vaše težnje po bogu in prepričanosti v boga.


Lep pozdrav nazaj

Uporabniški avatar
mali
Prispevkov: 138
Pridružen: 7.5.2003 18:17
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mali »

Torej moram najprej boga sprejeti, da ga bom lahko razumel?
Nikar, razen če rad filozofiraš o stvareh, ki jih ne poznaš in nimaš drugih izkušenj z njimi kot so tuje.
Za spoznajo boga je potrebna predvsem predanost.
20 minut dnevno popolne predanosti.
Ustaviti tok misli (Castanedino zaustavljanje sveta) - pomeni pustiti mislim in notranjim filmom, da se gibljejo po našem notranjem zaslonu brez vpletanja naše pozornosti. Ti pa le ždiš in se ne odzivaš na noben dražljaj.
Samo si, nedefiniran. Ko se vse opice v glavi umirijo, se osredotočiš na edino, kar preostane - Jaz. In izveš KAKO je JAZ iluzija.
Vendar govoriti o JAZU kot iluziji brez neposrednega izkustva, je papagajarstvo, zadrtost, verjamenje brez lastnega izkustva. Ravno to slepo zaupanje brez resničnega, neposrednega, lastnega izkustva je RELIGIJA v vsej svoji negativnosti, ne glede na to, ali zaupaš farju, filozofu, psihologu, fiziku ali komurkoli.
Samo lastne izkušnje štejejo! Če jih ni, pomeni, da se nisi udejstvoval, da nisi živel, da si spal...
Če bi ga hotel razumeti tako kot ga razumeš ti, verjetno ne bi šlo drugače. Če mene vprašaš, je to izguba časa, zato bom rajši skušal razumeti ozadje vaše težnje po bogu in prepričanosti v boga.
Razumeti z analitično logiko pojem, ki ime več skupnega z dedukcijo (zlitjem) kot razčlenjevanjem je samo po sebi kontradiktorno.
Boga z razumevanjem torej ne boš dojel.
Razumel boš le boljši ali slabši približek, oris!
Zakaj se zadovoljuješ z opisi drugih?
Odpri oči! Pa sam poglej!

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Včasih je z besedami težko opisati nevednemu nekaj. Kajti besede ne vsebujejo dovolj pojmov, da bi stvari jasno razložil. Zato se najdejo Mrizi, ki tega ne dojamejo, razumejo, nočejo slišati takšnega govorjenja, sprejmejo, verujejo, kapirajo, štekajo, katero besedo še lahko uporabim, da se bom pravilno izrazil in hkrati me ne bo spet nekdo vlekel za BESEDO.

Mriz pa bo rekel: Kaj je boga potrebno štekati?? In bo šel gledat v SSKJ.

Pa vendarle je tudi Mriz božje delo, pa naj se še tako trudi dokazat nasprotno. :P Moral pa bi razumeti, da se nahaja v materialnem - fizičnem svetu in Bog se mu ne bo sam od sebe prikazal. Torej bo takšen človek lahkomiselno zaključil, da Boga ni, ker ga ne vidi. Vse ostale ljudi z izkustvi pa bo ocenil kot, da si vse skupaj le domišljajo. (pa ne mešajte zraven vernikov, ki slepo verjamejo a so tudi brez izkustev - konec koncev so podobni Mrizu, ker so sprejeli "napisano ali povedano").

Me razumete? :lol:

Uporabniški avatar
mali
Prispevkov: 138
Pridružen: 7.5.2003 18:17
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mali »

Pa vendarle je tudi Mriz božje delo
Ma, ja. Ko ga poslušam, je kot bi gledal sebe v obdobju nekaj let nazaj, ko me je moj bivši delodajalec tako opetnajstil, da sem zasovražil vse, sebe in cel svet. Bil sem zagrenjen do amena in sem hotel pisno potrdilo za vsako izjavo in ekzaktne navedke. Kdor ni izbiral menih simpatičnih izrazov, je bil deležen zbadanja in posmeha.
Okolje je vložilo veliko potrpljenja in razumevanja...
Pa saj veš - voda, vse umije, česar pa ne, pa čas.
:mrgreen:

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

mali napisal/-a:Ustaviti tok misli (Castanedino zaustavljanje sveta) - pomeni pustiti mislim in notranjim filmom, da se gibljejo po našem notranjem zaslonu brez vpletanja naše pozornosti. Ti pa le ždiš in se ne odzivaš na noben dražljaj.
Se mi samo zdi ali opisuješ meditacijo? To počnem, sicer brez predanosti. Kar samo potrjuje moje mišljenje o fenomenu religioznosti.
Samo si, nedefiniran. Ko se vse opice v glavi umirijo, se osredotočiš na edino, kar preostane - Jaz. In izveš KAKO je JAZ iluzija.
No ja, do tega zaključka sma že enkrat prišla.
Vendar govoriti o JAZU kot iluziji brez neposrednega izkustva, je papagajarstvo, zadrtost, verjamenje brez lastnega izkustva.
Od kod si pa dobil idejo, nauk, da je JAZ iluzija? Neposredno izkustvo, ki je temu nauku sledilo, je (na podlagu čustvenega izkustva) tvoj dokaz za pravilnost nauka (izbire besed).
Boga z razumevanjem torej ne boš dojel.
Ja ja... gledati je treba s srcem, ne? Ne bo šlo.
Zakaj se zadovoljuješ z opisi drugih?
Saj se ne :lol:
Vedež napisal/-a:Torej bo takšen človek lahkomiselno zaključil, da Boga ni, ker ga ne vidi.
No ja, mnogo pojavov v fiziki človek osebno ne more zaznavati, pa ve da so.
konec koncev so podobni Mrizu, ker so sprejeli "napisano ali povedano"
Seveda, saj smo vsi ljudje nekaj sprejeli. Glede tega KAJ nekdo sprejme, pa poznate moje stališče. Če bi se rad kregal v stilu znanost vs. vera, idi v temo Zmožnost napovedovanja.

A delujem zagrenjen? :lol: Ta je dobra. Sestra pravi da znam biti zelo tečen :)
Aja, jaz nikakor ne sovražim sebe in celega sveta. To je žaljiva in neumna opazka.

Uporabniški avatar
mali
Prispevkov: 138
Pridružen: 7.5.2003 18:17
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mali »

Se mi samo zdi ali opisuješ meditacijo? To počnem, sicer brez predanosti. Kar samo potrjuje moje mišljenje o fenomenu religioznosti
.

Meditacije brez predanosti oz. nevezanosti ni!
To potem ni meditacija, ki je ravno stanje nevezanosti.
Ni pomembno kaj v kakšnem slovarju o tem piše - celo da je meditacija razmišljanje o ... čemerkoli. To lahko reče samo človek s pomankljivimi predstavami. Vprašaj koga, ki meditira redno in dlje časa, kaj je prava meditacija.
Kar opisuješ je kvečjemu vizualizacija ali kaj potobnega, nikakor pa ni stanje popolne umiritve.

Od kod si pa dobil idejo, nauk, da je JAZ iluzija? Neposredno izkustvo, ki je temu nauku sledilo, je (na podlagu čustvenega izkustva) tvoj dokaz za pravilnost nauka (izbire besed).
Ljubi človek, kje zaboga si ti kle čustva zraven potegnu?
Nobenih čustev v meditaciji ni. Kaj moram tempere uzet pa risat po monitorju?
Ni čustev razumeš? Pustiš jih za seboj, kot tudi misli in filme in logiko in nadzor in sodbe in vse. Na rešetu ostane le JAZ. in ko se zliješ s tem jazom, se ...

e, od tu naprej si pa sam. v bistvu nisi, ampak samo si.

Ja ja... gledati je treba s srcem, ne? Ne bo šlo.
Ravno to je težava Mriz.
Ti ne znaš gledati s srcem tj. celostno. Samo drobnjakaš, poved za povedjo. Analitično ja - drevo za drevesom. Deduktivno pa iz tega hoste ne znaš sestaviti. Ne zmoreš.
Aja, jaz nikakor ne sovražim sebe in celega sveta. To je žaljiva in neumna opazka.
Jaz pa sem nekoč ga...

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

mali napisal/-a:Meditacije brez predanosti oz. nevezanosti ni!
To potem ni meditacija, ki je ravno stanje nevezanosti.
Eh...torej moram najprej biti navezan na neki nauk da bom doživel stanje nenavezanosti? Sicer je tako vendar se s tem ne strinjam.
Vprašaj koga, ki meditira redno in dlje časa, kaj je prava meditacija.
Vprašam sebe. Sicer sem samouk in mislim da je definicija "prave meditacije" spet odvisna od nauka in učitelja, tako da moj odgovor verjetno ne bo tebi zadovoljiv.
Kar opisuješ je kvečjemu vizualizacija ali kaj potobnega, nikakor pa ni stanje popolne umiritve.
To kar sem opisal si pravzaprav prvi opisal ti. To ni vizualizacija, ampak beden beden začetek treniranja meditacije.
Ljubi človek, kje zaboga si ti kle čustva zraven potegnu?
Se samo jaz PO meditaciji počutim dobro?
Menim da ljudje počutje povezujejo z naukom (jaz upam da ne). Če se počutiš dobro, pa že mora biti res, a ne?
Ti ne znaš gledati s srcem tj. celostno.
Ne, jaz NOČEM gledati s srcem. Ne želim nekaj spoznati in sprejeti na podlagi čustev.
Deduktivno pa iz tega hoste ne znaš sestaviti. Ne zmoreš.
Po čem sklepaš? Po sebi?

Uporabniški avatar
mali
Prispevkov: 138
Pridružen: 7.5.2003 18:17
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mali »

Ti ne znaš gledati s srcem tj. celostno.
Ne, jaz NOČEM gledati s srcem. Ne želim nekaj spoznati in sprejeti na podlagi čustev.
Če gledaš s srcem, ni nujno, da vpletaš čustva.
Lahko je to nepristransko opazovanje. Torej sprejemanje brez sodb in filtrov.
Po čem sklepaš? Po sebi?
Ma daleč od tega, da bi odslužil svojo karmo...
Ah, ne da se mi več zapletati.
Lepo živi. Pa zdrav mi ostani! Pa šah se nauči, bova na oni strani kakšno partijo udarla, če te bo volja.
Ajdi bok!

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

mali napisal/-a:Lahko je to nepristransko opazovanje. Torej sprejemanje brez sodb in filtrov.
Ja in na podlagi česa sprejmeš brez sodb in filtrov?
Ah, ne da se mi več zapletati.
Škoda.

Zakaj misliš da se moram šah komaj naučiti? Okej...odpraviti zarjavelost pa moram res :)

Hvala enako za lepe želje, do naslednjič.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Uf, to je slo za moje mozgancke predalec, hehe pa sm mislu, da bo ta tema predvsem razumljiva za nas vse in ne samo za fizikalce sedaj pa vidim, da sm pogorel :(

I GIVE UP!

Edino kar sm se naucu v tej debati je blo tole:
- VSAK OD NAS IMA SVOJ SMISEL!

torej je tudi smisel zivljenja relativen! In je po mojem sklepanju res vse v vesolju relativno! heheh

Naj zivi relativnost!

Uporabniški avatar
Mitja
Prispevkov: 11
Pridružen: 25.7.2005 11:32
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mitja »

to sem povedal tudi jaz. Da ima vsak svoj smisel s katerim živi :roll:

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Jap, nič novega.

Kako pa lahko iz tega sklepaš da je vse v vesolju relativno?

Smisel življenja ni pojav v vesolju, je miselni konstrukt človeka. Gradnja miselnih konstruktov pa je relativna. Zakaj je ta gradnja relativna je za mene bolj zanimivo vprašanje.

Daj maverick odpri še eno temo iz svojih reorij, nekaj o čem se še nismo pogovarjali :)

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Smisel življenja je miselni konstrukt človeka samo v danem času. Gledano izven meja časa pa to ne drži.

Vsi imamo enak smisel življenja.

Če življenje pojmuješ kot enkratno življenje sedaj, tukaj, ko se pogovarjamo, potem ta trenutek ima svoj smisel, ki pa ni tisti smisel o katerem bi verjetno želeli več izvedeti.

Tisti pravi smisel imamo vsi popolnoma isti. Tako bušmani, aboridžini, eskimi, George Bush, Mriz in jaz... :lol:

Je pa res, da nekateri mislijo, da ga ni potrebno iskati, ker so ga že odkrili v danem trenutku, a, a, a hahahahaha :D

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

In kaj je ta pravi, enak za vse smisel? Za živali in rastline tudi velja?

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Smisel je enak za vse ljudi, rastline in živali.

Smisel življenja je ravno v iskanju smisla. Kaj pa je smisel, pa tudi mene zanima. Vem le to, da ni iskati smisla v materialnih stvareh in v vsakdanjem življenju.

Npr. zadovoljiti svoje potrebe, hrana, iti v službo, šolo, zabave, ohranjanje potomstva so cilji, ki težijo k ugodju in izpolnjevanju nekih obveznosti do svojega telesa ali kako drugače. To so cilji, ne pa smisel.

Preživetje posameznika rase, človeštva je Cilj, ni smisel. Živali in rastline podzavestno iščejo smisel, živijo pa le za cilj. Dlje kot je nek človek od pravega smisla, bližje je živalski vrsti, kar je dokaz že sam pogled na razlike v obnašanju ljudi.

Človek je priplezal do te stopnje preko živalskih življenj. Evolucija teče dalje. Evolucijsko so lahko še druga bitja, ki pa jih ne zaznavamo. Eden od ciljev bi lahko bil prehod v višje inteligentno razvito bitje. Tako si bližje iskanju smisla življenja, ker ga boš lažje dojel.

Ps.: Pa ne me držat za besedo, ker besede niso popolne ....

Odgovori