zavest in možgani

Prebral sem ... Ali lahko ... ?
Odgovori
marefnjaž

zavest in možgani

Odgovor Napisal/-a marefnjaž »

V neki znanstveno fantastični knjigi sm prebral, da so s pomočjo elektronske inteligence dokazali, da lahko zavest "biva" tudi brez možganov(ta podatek ni bil v okviru sci-fi zgodbe ampak je bil naveden v poglavju "izobrazimo bralca"). Ker na internetu nisem našel nič od elektronske inteligence me zanima ali je vse to ena izmišljotina, ali je to res, ali so samo nekoč mislili da je res...Torej ali so kakšne teoretične možnosti o obstoju zavesti brez božganov.

hvala za odgovor

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

Na računalniku lahko "teče" umetna inteligenca, kot program sposoben učenja neke zelo specifične zadeve, ni pa nobena doslej ustvarjena inteligenca bila tako močna, da bi imela zavest (se pravi zavedanje sebe in stvari okoli sebe).
Za kaj takega so računalniki še vedno prepočasni in elektronika še vedno "pregroba". Tako da pred tem smo "varni" še vsaj ene 20 al 30 let.

Sicer, če te zanima tematika obstaja odlična knjiga (tud edina ki sem jo v celoti prebral in to celo večkrat):
Oko Duha je neposrečen slovenski prevod, izdana pa je bila (če me spomin ne vara) približno leta 1981 in jo dobiš samo še v kaki bolje založeni knjižnici.
Avtorja, Douglas R. Hofstadter in Daniel C. Dennett sta v njej zbrala odlične eseje (večinoma v obliki zgodb) različnih avtorjev s tega področja.

V njej recimo najdeš zgodbo "Pogovor z Einstenovimi možgani", kjer maš primer zavesti, ki "biva" v (debeli) knjigi.

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

Aja, pa na Amazonu lahko dobiš original verzijo "The Mind's I" ali pa pogledaš poskenirano kazalo pa par odlomkov.

MP002

Odgovori