Tajni agent 007: Nemogoče je - nemogoče

Prebral sem ... Ali lahko ... ?
Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Tajni agent 007: Nemogoče je - nemogoče

Odgovor Napisal/-a shrink »

V današnjem NeDELU sem prebral članek v stilu "Kvarkadabra gre v kino" in sicer v zvezi s filmi Jamesa Bonda.

Članek je v bistvu prevod oz. priredba članka iz nemškega časopisa Spiegel. Ker je priredba dokaj solidna (nejasna oz. po vsej verjetnosti slabo prevedena je edino poved: "Kajti za pravilno rotacijo kot v filmu bi Bondov rdeči avto potreboval konstantno rotacijsko gred", toda vseeno se razume, kaj je mišljeno), v nadaljevanju podajam nespremenjeno besedilo (spremenil sem le poved "Tako so Tolanovi poskusi doslej pokazali, da je godrnjavega Q nameraval ubiti ali vsaj mučiti" v "Tako so Tolanovi poskusi doslej pokazali, da ga je godrnjavi Q nameraval ubiti ali vsaj mučiti", saj gre za očiten prevajalčev lapsus):


Kako resnični so akcijski prizori v filmih Jamesa Bonda? V pravem življenju bi bil 007 že zdavnaj mrtev, je dokazal profesor fizike.

Po zakonih fizike bi se moral James Bond že leta 1973 spremeniti v kup pepela. Takrat je neuničljivi dvojni agent v podobi Rogerja Moora v filmu "Živi in pusti umreti" osupnil občinstvo s supermagnetom, ki je bil vgrajen v njegovo luksuzno zapestno uro. Ne le da se je z njo lahko ubranil pred kroglami, pomagala mu je tudi, da je svojemu šefu premaknil žličko s podstavka skodelice za čaj in odpel zadrgo lepotice.

A če bi za Bondovo orožje veljali naravni zakoni, bi ga takšne nagajivosti neizogibno vodile v smrt od vročine. Kot je izračunal dortmundski fizik Metin Tolan, poroča nemški Spiegel, bi se namreč pri razvijanju takšne privlačne sile, kot je prikazana v filmu, Bondova čudežna ura segrela na bilijon stopinj Celzija. Skozi sorazmerno majhne magnete bi steklo približno 10 milijonov amperov - kar pa je nemogoče.

S takšnimi spoznanji iz sveta slovitega vohuna Tolan zabava svoje študente in jim hkrati razlaga osnovne fizikalne pojme, kot je magnetizem: Zdaj namerava skupaj z njimi napisati tudi knjigo, v kateri bo preveril verjetnost vrste zanimivih primerov iz serije filmov o Jamesu Bondu. Pri Bondu lahko njegov oboževalec Tolan zajema s polnimi rokami. V 21 doslej posnetih filmih se agent 007 ne spopada samo z norimi zločinci, ampak pogosto tudi z zakoni narave. Tako so Tolanovi poskusi doslej pokazali, da ga je godrnjavi Q nameraval ubiti ali vsaj mučiti. V filmu "Vse in še svet" ga tako denimo pošlje v akcijo z zapestno uro, ki bi ga v realnem življenju dobesedno raztrgala.

Filmski ustvarjalci so si zamislili, da bi Bond v nevarnosti iz ure izstrelil jekleno vrv, ki bi ga bliskovito potegnila z nevarnega območja. Po formuli, ki pravi, da je sila enaka masi krat pospešek, pa je fizik izračunal, da bi v tem prizoru moral Bond prenesti obremenitev približno 400 kilogramov. Tolan: »Roka bi šla.«

Še vratolomnejša je akcija v filmu "Golden Eye", ko Bond v podobi Piercea Brosnana z motornim kolesom lovi helikopter, drveč proti prepadu. Ker ga ne more več dohiteti, se požene za njim v brezno. Med padanjem dejansko ujame helikopter; od zgoraj pade na trup, spleza v kabino in uspe mu, da helikopter pred grozečim trčenjem v steno znova poleti navzgor.

Tega primera britanske vohunske umetnosti se je fizik Tolan lotil še s posebnim užitkom. In prišel po intenzivnem računanju do presenetljivega rezultata: nora akcija bi v resnici lahko uspela. A le pod določenimi pogoji: Bond bi moral biti oblečen v posebno oblačilo iz kože morskega psa - štirinajstkrat bolj aerodinamičen od helikopterja, da bi ga ujel. Poleg tega bi moral na tleh oceniti hitrost zračnega plovila na dva do tri kilometre na uro natančno.

»Gledalec misli, da bi moral Bond karseda hitro za helikopterjem, da bi ga dobil še v zraku,« opisuje zvijačo. V resnici si mora pri zasledovanju vzeti čas in skok izvesti ravno pravi čas - da plovila ne bi zgrešil. Kajti zaradi manjšega upora zraka pada 007 proti tlem z dosti večjo hitrostjo.

S tem prizorom se torej Bond izkaže za mojstra uporabne fizike. »Tudi v stresnih situacijah vedno ukrepa pravilno,« protagonista svojih raziskav hvali Tolan.

A v drugih primerih je z vidika fizike naredil vse polno napak. V "Možu z zlato pištolo" je uporabil ostanke porušenega mostu kot rampo za spektakularen skok čez reko s svojim avtomobilom AMC hornet hatchback special coupe. Med letom se avtomobil obrne okrog svoje osi, na koncu pa pristane na kolesih.

V resničnem življenju bi 007 z veliko verjetnostjo pristal v vodi, je ugotovil Tolan. Kajti za pravilno rotacijo kot v filmu bi Bondov rdeči avto potreboval konstantno rotacijsko gred. A v filmu se poleg Bonda v zadnjem delu avta pelje tudi obilni šerif Pepper. Zaradi tolikšne nesimetričnosti v potniškem prostoru bi vozilo v normalnih razmerah kmalu začelo zanašati.

Tega se je zavedala tudi filmska ekipa: pri snemanju je kaskader, ki je sedel za krmilom, negibno čepel v sredini kabine na trdno privitem stolu.

V primerjavi z včasih hudo pompoznimi in med drugim nerealističnimi akcijskimi prizori v starejših filmih deluje najnovejši James Bond v tem pogledu skoraj stvaren in soliden. Daniel Craig se kot britanski agent v službi njenega veličanstva pri lovu na zločince zanaša predvsem na svoje jekleno telo. Z akrobatiko je spektakel spet pridobil verodostojnost.

Tudi Bondov poznavalec Tolan se je pri najnovejšem filmu "Casino Royale" najbolj zabaval ob zasledovalnem lovu na žerjavih na velikih višinah. A tudi pri njem je našel napake. Pristanek na nogah s petih metrov višine je po njegovem »isto, kot da bi ti na kolena priletelo deset vreč cementa. Ne vem, kaj se je zgodilo z Bondom, a moja kolena tega gotovo ne bi zdržala.«

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Kaj pa Charlijevi angelčki, ki morajo z jezu padajoči helikopter še vžgati?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Roman napisal/-a:Kaj pa Charlijevi angelčki, ki morajo z jezu padajoči helikopter še vžgati?
Verjetno bodo morali "angelčki" doživeti še vrsto uprizoritev, preden se bo kdo obregnil tudi ob njihovo fizikalno vsebino. 8)

Se pa spominjam še enega neverjetnega helikopterskega kadra:

V finalu "Mission: Impossible 1" je videti Toma Cruisea, ki iz zadka hitrega vlaka TGV skoči na helikopter, ki vlak zasleduje. Nato Cruise oz. junak, ki ga igra, na kabino helikopterja prilepi plastični eksploziv (žvečilni gumi), ki zatem povzroči eksplozijo helikopterja, kar ima za posledico, da Cruisea katapultira (seveda brez najmanjše praske) nazaj na zadek TGV-ja. Vse se dogaja pri hitrosti cca. 300 km/h. :shock:

Jurij
Prispevkov: 585
Pridružen: 27.2.2006 11:09

Odgovor Napisal/-a Jurij »

zanimiv je tudi del, ko v Misiji nemogoče 3 tom cruise razmišlja, kako gi prišel z ene stavbe na drugo; na koncu se odloči da bo "zanihal" in napiše enačbo. na koncu zadovoljno prečrta vse neznanke, napiše 0=0 in reče, da se bo izšlo. :D

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

na koncu zadovoljno prečrta vse neznanke, napiše 0=0 in reče, da se bo izšlo
:lol: :lol:
Ne strinjam se z vsem, kar iščete napačnega v filmih, po moje pa je res to, kar pravi Jure Derganc v Kvarkadabrini knjigi:
"Če niste MacGyver, vam torej oživljanja z elektriko iz vtičnice ne priporočamo. ... Ob nastopu fibrilacije za oživljanje namreč ni veliko časa in če v tem času na prizorišče nesreče ni reševalne ekipe, lahko umrlega nazaj v življenje pripelje le še odprava v Had."

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

ZdravaPamet napisal/-a:
na koncu zadovoljno prečrta vse neznanke, napiše 0=0 in reče, da se bo izšlo
:lol: :lol:
Ne strinjam se z vsem, kar iščete napačnega v filmih, po moje pa je res to, kar pravi Jure Derganc v Kvarkadabrini knjigi:
"Če niste MacGyver, vam torej oživljanja z elektriko iz vtičnice ne priporočamo. ... Ob nastopu fibrilacije za oživljanje namreč ni veliko časa in če v tem času na prizorišče nesreče ni reševalne ekipe, lahko umrlega nazaj v življenje pripelje le še odprava v Had."
Res je: Če so lahko filmi "posneti po resnični zgodbi" čisto potvarjanje dejstev, potem so lahko tudi akcijski filmi čisto potvarjanje znanosti. Težava je edino v tem, da nekateri gledalci tako enim kot drugim pretirano "verjamejo". :wink:

Uporabniški avatar
Aleksej
Prispevkov: 39
Pridružen: 9.3.2007 19:53
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Aleksej »

Mene bi zanimal odgovor, na vprasanje, koga lahko krivimo za neumnost? Ustvarjalce filma ali gledalce, ki verjamejo, da je npr. možno z kamnom helikopter sestrelit (Rambo).

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Jaz ne bi nikogar krivil. Zakaj pa bi morale scene ustrezati fizikalnim zakonom? Gre za fantazijo domišljijo ipd. Brez katerih ni Star Trek, Star Wars, Stargate ipd.

Jurij
Prispevkov: 585
Pridružen: 27.2.2006 11:09

Odgovor Napisal/-a Jurij »

sej prav zato je včasih prav sproščujoče pogledat kakšen tak film :D

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

ZdravaPamet napisal/-a:Jaz ne bi nikogar krivil. Zakaj pa bi morale scene ustrezati fizikalnim zakonom? Gre za fantazijo domišljijo ipd. Brez katerih ni Star Trek, Star Wars, Stargate ipd.
Mogoče pa gre kriviti filozofijo, da so povsem verjetni filmi (znanstveno ali kako drugače) premalo zanimivi in s tem premalo gledljivi.

Da ne bo pomote: Sam sem velik pristaš ZF (akcije malo manj), filme pa jemljem kot čisto zabavo in nič več. Kljub temu pa ne morem vedno potlačiti poklicne deformacije, ki jo imam (tako kot omenjeni fizik, ki je sicer velik ljubitelj Bonda); zato sem tudi prepisal (bolje rečeno: OCR-al) tekst.

nejc@
Prispevkov: 19
Pridružen: 18.5.2007 22:14

Odgovor Napisal/-a nejc@ »

a
Zadnjič spremenil nejc@, dne 2.2.2021 16:14, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Oddaja "Mythbusters" je namenjena predvsem preverjanju urbanih legend (urban legends). Tako jo namreč tudi reklamirajo.

Akcijski kadri pa niti približno niso urbane legende. No, vsaj zame niso.

Mafijec
Prispevkov: 472
Pridružen: 12.12.2005 21:36

Odgovor Napisal/-a Mafijec »

V filmu GoldenEye James Bond z motornim kolesom lovi letalo in ne helikopter.

Tisti skok z avtomobilom v filmu The Man With the Golden Gun pa je res možno izvesti.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Mafijec napisal/-a:V filmu GoldenEye James Bond z motornim kolesom lovi letalo in ne helikopter.
Nisem preverjal verodostojnosti teksta, filma GoldenEye pa se v detajle ne spominjam, saj sem si ga ogledal zgolj enkrat v kinu in še to pred več kot 10 leti.
Tisti skok z avtomobilom v filmu The Man With the Golden Gun pa je res možno izvesti.
Težko sodim, ker si ga nisem (še) ogledal. Razni "astro spiral jump-i" in podobne vragolije z avtomobili pa so seveda možne, saj jih izvajajo v avto showih.

Mafijec
Prispevkov: 472
Pridružen: 12.12.2005 21:36

Odgovor Napisal/-a Mafijec »

http://www.youtube.com/watch?v=LnsRaTWms_U

Na 2:15 je tisti skok z avtomobilom.

Odgovori