Tesline sanje postale resničnost?

Prebral sem ... Ali lahko ... ?
Odgovori
Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Tesline sanje postale resničnost?

Odgovor Napisal/-a shrink »

S takšnim naslovom, vendar v trdilni obliki (brez vprašaja), sem na teletekstu hrvaške televizije v prejšnjih dneh zapazil novico, ki bo vsekakor razveselila Tesline oboževalce.

Navedeno je namreč bilo, da je na MIT-ju hrvaškemu fiziku M. Soljačiću s sodelavci že februarja uspel eksperiment učinkovitega brezžičnega prenosa električne energije na razdalji 2 m na Teslini osnovi, v katerem naj bi celo prižgali 60 W žarnico in da je bil v zvezi s tem pred dnevi objavljen članek v reviji Science. Dodano je še bilo, da bo potrebno napravo nadalje izpopolniti.

Povzetek članka iz revije Science:

http://www.sciencemag.org/cgi/content/a ... type=HWCIT

Novica na physicsweb:

http://physicsweb.org/articles/news/11/6/5

Teoretično ozadje v članku na arxiv.org:

http://arxiv.org/abs/physics/0611063

*=X
Prispevkov: 69
Pridružen: 15.9.2006 18:48

Odgovor Napisal/-a *=X »

Res zanimivo! Sicer sem podoben članek nekega hrvaškega znanstvenika (nevem če je bil zgoraj omenjen ali kdo drug) zasledil že pred cca. pol leta. Takrat naj bi prižgal 100W žarnico na razdalji 2m, vendar je izkoristek energije znašal le 40%. Nikjer nisem zasledil izkoristka pri tem poskusu; če jim ga ni uspelo dvigniti mislim, da ta tehnologija ne bo uporabna za kaj drugega kot mobilne tel. ali prenosne rač. Sploh v časih globalnega segrevanja zapravljat 60% energije v nič ni ravno primerno za večje porabnike. Upaam pa da jim je uspelo in bo počasi konec spotikanja ob kable.

edit: sem ravnokar videl izkoristek, ni nič boljši od 40% :(

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

*=X:

Po vsej verjetnosti gre za istega znanstvenika oz. njegovo skupino, saj so eksperiment izvedli že pred nekaj meseci, sedaj pa jim je bil objavljen članek.

Sicer se strinjam, da je izkoristek slab, vendar bi lahko bile določene brezžične aplikacije iz infrastrukturnega vidika stroškovno ugodnejše od klasičnih "ožičenih", kar bi ta "davek" nekako kompenziralo.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

shrink napisal/-a:Sicer se strinjam, da je izkoristek slab, vendar bi lahko bile določene brezžične aplikacije iz infrastrukturnega vidika stroškovno ugodnejše od klasičnih "ožičenih", kar bi ta "davek" nekako kompenziralo.
Amm..
Načeloma se strinjam s teboj..
Vendar, če pogledamo ostalo fizikalno ozadje se hitro prestrašimo..
Moti me, ker ne vem kam gre tistih preostalih 60% energije. :wink:
Tuljave/transformatorji imajo od vseh strojev najvišji izkoristek, tam nekje med 95 in 98%. Tudi pri frekvencah nad 10Mhz!
Vprašanje, ki se mi postavlja je dokaj preprosto. Po CE (EMC tesiti) morajo elektronske naprave prenesti na RF immuniti testu (EN50082-1) več kot 3V/m v frekvenčnem območju 26MHz pa do 1GHz.
CE ne vklučuje testiranja RF immuniti pod 26MHz iz česar se vidi, da se je avtor elegantno izognil morebitnim zapletom glede CE!
Vendar problemi bodo predvsem z elektroniko, če bo ta neposredno v bilžini takšnega oddajnika in tega se verjetno prav dobro zavedajo.
Če že nič drugega bodo spremenili/razširili standare in takrat bo ta naprava postala v Evropi neuporabna :!:

Lep dan želim..

s51da
Prispevkov: 4
Pridružen: 5.4.2006 13:20

Odgovor Napisal/-a s51da »

GJ napisal/-a: Moti me, ker ne vem kam gre tistih preostalih 60% energije. :wink:
Če prav razumem, zadeva deluje na 10MHz, zato mislim da se energija izseva v vse smeri okrog napajane tuljave... Če bi uporabil usmerjeno anteno za 10 MHz bi bil pa izkoristek boljši. Zato me kot radioamaterja zanima kako bodo oddajno tuljavo zmanjšali in obdržali efektivnost. Radioamaterji si namreč zelo želimo čim manjših vendar visoko efektivnih anten ravno v tem frekvenčnem spektru (3-30MHz).
Drugače pa smernost magnetnega loopa (antene podobne tuljavi na sliki) najlažje določimo tako, da ji na kakšne pol metra približamo fluorescentno žarnico ki nam v rokah zasveti - in kjer najbolj sveti v tisto smer antena najbolj seva...

lp
David

PS: Sam sem ravno na 10MHz "prenesel" 3W energije do Amerike - ko sem imel s 3W oddajnikom zvezo z američanom :P

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

s51da napisal/-a:PS: Sam sem ravno na 10MHz "prenesel" 3W energije do Amerike - ko sem imel s 3W oddajnikom zvezo z američanom :P
Na sprejemnik je od začetnih 3W prišlo bore malo moči, saj gostota moči pada s kvadratom razdalje.

s51da
Prispevkov: 4
Pridružen: 5.4.2006 13:20

Odgovor Napisal/-a s51da »

shrink napisal/-a:
s51da napisal/-a:PS: Sam sem ravno na 10MHz "prenesel" 3W energije do Amerike - ko sem imel s 3W oddajnikom zvezo z američanom :P
Na sprejemnik je od začetnih 3W prišlo bore malo moči, saj gostota moči pada s kvadratom razdalje.
Tega se zavedam...

Napisal sem bolj kot zanimivost.
Me pa zanima kakšne RF motnje novi izum povzroča. :?

lp
David

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Domžalski oddajnik oddaja čez dan z močjo 100 kW, zvečer pa z 300 kW na srednjevalovnem področju in ob primernem vremenu menda seže z zadostno jakostjo tudi do Avstralije.

Odgovori