nadsvetlona sprememba sučnosti kvarkov

Prebral sem ... Ali lahko ... ?
Odgovori
darko pet
Prispevkov: 1
Pridružen: 6.7.2009 14:30

nadsvetlona sprememba sučnosti kvarkov

Odgovor Napisal/-a darko pet »

Hojla,
sem absolutni laik,pa vendar spremljam novosti s področja znanosti.
Pred kakšnim letom dni sem v rubriki znanost v časopisu Delo prebral članek o poskusu narejenem
v atomskem pospeševalniku v Švici,kjer so poslali dva kvarka z enako sučnostjo vsakega v nasprotno smer,
nakar so enemu kvarku spremenili polarizacijo in se je zgodilo, da je tudi drugi kvark spremenil polarizacijo,
koliko se še spomnim z večkratno svetlobno hitrostjo.Skratka z nadsvelobno hitrostjo.
Po objavi tega članka sem pričakoval odziv pa ga nikjer nisem zasledil,tako ,da se sedaj sprašujem ali je
bila to le prvoaprilska šala ali kaj?

Prav tako ko berem o širjenju vesolja se navaja ,da se širi pravzapravsam prostor v vesolju.Če je temu tako
me zanima kako lahko galaksije trčijo ena z drugo in se združujejo?

Hvaležen bom za vsk pameten odgovor.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: nadsvetlona sprememba sučnosti kvarkov

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Glede "nadsvetlobnega efekta" seveda nihce ne dela panike. Navidezni paradoks je bil hitro po pojavu problema (se v casu Einsteina) pojasnjen. Informacija se res ne more siriti z nadsvetlobno hitrostjo. Nic pa ni narobe, ce se informacija ne prenasa (ce ni vzrocne povezave med spremembo enega in spremembo drugega delca). To je ravno tako, kot bi se dva dogovorila da bosta naslednji dan tocno ob 8h ustrelila v zrak. Ne bo pa strel enega POSLEDICA strela drugega, dogodka sta pravzaprav neodvisna (informacija je potovala ze takrat ko sta se zmenila). Tukaj je podobno. Delca sta prepletena - oba nosita obe moznosti. Ko enemu "spremenis" polarizacijo, si jo v bistvu samo izmeril. S tem ne mores prenasat nobene informacije: ti nimas vpliva na izid meritve in zato ne mores prenesti onemu na drugi strani nobene informacije. Lahko bi se reklo, da sta delca v naprej "dogovorjena", da bosta imela nasprotni polarizaciji.


Glede sirjenja vesolja: sirjenje se ne pomeni, da se ravno vse galaksije oddaljujejo. Se vedno imajo dolocene medsebojne hitrosti znotraj gruc, kar lahko vodi v trke. Predstavljaj si mnozico ljudi, ki se razide. Globalno gledano bodo vedno bolj narazen, se vedno pa lahko trcis v nekoga, ki hodi pocasneje kot ti.

edguy
Prispevkov: 38
Pridružen: 2.11.2003 20:06

Re: nadsvetlona sprememba sučnosti kvarkov

Odgovor Napisal/-a edguy »

Na to temo sta tudi dva članka na kvarkadabri, na dokaj poljudnem nivoju:

http://www.kvarkadabra.net/index.html?/ ... vantov.htm
http://www.kvarkadabra.net/index.html?/ ... hanika.htm

Če ti angleščina ni problem pa seveda poljubno čtiva na internetu pod quantum entanglement, EPR paradox, ...
Stvar je res tako kot pravi Aniviller znana že iz Einsteinovega časa.

Odgovori