paranormalno

Prebral sem ... Ali lahko ... ?
Odgovori
peckop
Prispevkov: 2
Pridružen: 18.12.2009 14:34

paranormalno

Odgovor Napisal/-a peckop »

Ali kdo pozna kakšno knjigo ali filem o paranormalnem.Resnično bi prosil ker me to kr zanima.L.P peckop :o

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: paranormalno

Odgovor Napisal/-a shrink »

Mladinska knjiga je v začetku 90. let izdala zbirko "Na meji resničnega", ki jo verjetno najdeš v vsaki splošni knjižnici. Če te pa zanima, kaj je v resnici v ozadju "paranormalnega" si poglej:

http://www.kvarkadabra.net/article.php/debunked_knjiga.

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: paranormalno

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Ne samo komentarji na knjigo, ampak o paranormalnosti nasploh.
Moje osebno mnenje je, da je paranormalnost pravzaprav nič drugega, kot nepojasnjeni fizikalni principi, ki delujejo, fizika pa je raziskave le-teh zavrgla kot praznoverje, ker ne ve kje zagrabiti bika za roge. Dragi fiziki! Spustite se s pediestala in zagrizite v te pojave. So redki, vendar so dejstvo. Ko boste to uspeli
analizirati in pojasniti principe, bo odpravljena tudi mistifikacija paranormalnega. Paranormalno bo postalo normalno. Mislim, da bi obvladovanje veščin, kot so
npr. telekineza, telepatija in ostalo, zelo pomagalo človeštvu. Nebi potrebovali sevajočih radijskih komunikacij, raznih dvigal, pa tudi para in tetraplegiki bi sami
zmogli marsikatero opravilo. Ker to ne nosi denarja in bi propadle cele veje elektronske industrije, se tega fizika ne loti, vsaj ne v velikem obsegu. Ker ni kritične mase, tudi rezultati izostajajo. So samo pri vojaških velesilah čuvani kot skrbno varovane vojaške skrivnosti. Namesto, da vzvišeno komentirate, kaj je
in kaj ni pravoverno, zavihajte rokave in znanstveno dokažite te pojave in kako jih aplicirati v korist celega človeštva. Tudi ta novost bi odprla nove ekonomske
potenciale.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: paranormalno

Odgovor Napisal/-a Roman »

Paranormalno ni stvar odsotnosti politične ali ekonomske volje, celo tudi ne odsotnost fizikalnih spoznanj ali zakonitosti, ampak gre za odsotnost pojavov samih. Ni problem, da paranormalnega ne znamo razložiti, problem je, da pojavov sploh ni oziroma gre za kake druge pojave, ki pa so napačno umeščeni med paranormalno.

Seveda bi s telepatijo prihranili ogromno denarja. Kak privrženec teorij zarot bi ob tem pomislil, da telekomunikacijske multinacionalke namenoma zavirajo paranormalne raziskave, da bi ohranile svoj ekonomski in politični položaj. Ampak kdo pa je že dokazal, da se je pojav sploh že kdaj komu zgodil? Kononenko trdi, da so ljudje uspeli vplivati na generatorje naključnih števil, kar bi bil primer telekineze. Homeopati govorijo o spominu vode in o tem, da njihovi zvarki niso samo zdravila na osnovi placeba. Na žalost se stvari ustavijo na eksperimentih.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: paranormalno

Odgovor Napisal/-a shrink »

silvester1234, če bi kaj od tega res delovalo, potem bi James Randi že davno izplačal milijon dolarjev. Tako pa gre pri vsem tem za tisto, o čemer piše v povezavi, ki sem jo dal na začetku.

Sicer pa je tvoj poziv:
silvester1234 napisal/-a:Namesto, da vzvišeno komentirate, kaj je in kaj ni pravoverno, zavihajte rokave in znanstveno dokažite te pojave in kako jih aplicirati v korist celega človeštva
zelo tipičen za ljudi tvojega kova. Tipično pa je seveda to, da:

1. apriori predpostavljate, da ti pojavi obstajajo;
2. pričakujete, da jih bodo drugi za vas "dokazovali".

Takim sem na tem forumu že svetoval, da naj "kar sami zavihajo rokave". Seveda - kot je že omenil Roman - se stvari ustavijo na eksperimentih. In še vsak tak "pojav" je na eksperimentu padel; društva skeptikov pa o tem ponujajo članke, gradivo in celo analize:

http://www.csicop.org/.

Odgovori