higgsovi valovi

Prebral sem ... Ali lahko ... ?
Odgovori
Jurij
Prispevkov: 585
Pridružen: 27.2.2006 11:09

higgsovi valovi

Odgovor Napisal/-a Jurij »

Danes sem v Delu na zadnji strani bral članek o uspehu eksperimenta na IJS, o katerem so poročali tudi v zadnji številki Nature. Podobni zapisi se pojavljajo po večih slovenskih časopisih, pri čemer se govori o tem, da je raziskovalna skupina zaznala "higgsove valove, ki so ekvivalent higgsovega bozona".
V kakšnem smislu ekvivalent?

Uporabniški avatar
zupan
Član strokovnega sveta Kvarkadabre.
Prispevkov: 141
Pridružen: 30.9.2002 9:18

Re: higgsovi valovi

Odgovor Napisal/-a zupan »

Ekvivalent je zelo priblizen. Marsikdaj lahko za razlicne pojave uporabljamo enak matematicni popis. Tu gre za obnasanje trdne snovi pri vzbujanju z laserjem, pri cemer je matematicen popis enak kot pri vzbujanju higgsovega polja.

englishman
Prispevkov: 6
Pridružen: 23.10.2010 11:03

Re: higgsovi valovi

Odgovor Napisal/-a englishman »

Pozdravljeni!

Pišem članek o dosežkih slovenske znanosti v preteklem letu, imam pa nekaj vprašanj v zvezi z odkritjem higgsovih valov.
1.) Zdi se mi, da imajo tudi na IJS pospeševalnik delcev - zanima me, če je ta t.i. tandemski pospeševalnik odigral kakšno vlogo pri odkritju higgsovih valov?
2.) Zanima me, kakšna je aplikativna vrednost odkritja - ali bo odkritje pripomoglo k razvoju nanotehnologije?
3.) Za kako veliko odkritje je pravzaprav šlo (v svetovnem merilu)?

Najlepša hvala za odgovore!


Uporabniški avatar
zupan
Član strokovnega sveta Kvarkadabre.
Prispevkov: 141
Pridružen: 30.9.2002 9:18

Re: higgsovi valovi

Odgovor Napisal/-a zupan »

1) Ne
2) Kolikor vem sam rezultat nima neposredne aplikativne vrednosti. Si je pa precej lazje predstavljati, da bi lahko IJS eksperiment vodil do aplikacij, kot pa, da bi imelo odkritje higgsovega bozona v kratkem uporabno vrednost. Razlog je, da pac procesi, ki so jih opazovali raziskovalci na IJS, potekajo na nanoskali, medtem ko je higgsov bozon pomemben pri 10^11 krat manjsih razdaljah. Nazorno: nanohiggs valovi odkriti na IJS so od razdalj iz nasega obicajnega zivljenja (metri) oddaljeni priblizno toliko redov velikosti, kot je higgsov bozon oddaljen od nanohiggs valov.
3) Nano-higgs valovi so sicer zanimivi, a bo morebitno odkritje higgsovega bozona nedvomno veliko pomembnejse. Za slednje dvomim, da bi ga kdo preslisal, ko bo prislo, medtem ko so "nano-higgs valovi" zanimivi le za ozje podrocje znanstvenikov.

englishman
Prispevkov: 6
Pridružen: 23.10.2010 11:03

Re: higgsovi valovi

Odgovor Napisal/-a englishman »

Najlepša hvala za odgovore.
Zastavil bi vam samo še eno vprašanje: zanima me, kateri je bil po vašem mnenju največji dosežek slovenske znanosti v letu 2010?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: higgsovi valovi

Odgovor Napisal/-a shrink »

englishman napisal/-a:Zastavil bi vam samo še eno vprašanje: zanima me, kateri je bil po vašem mnenju največji dosežek slovenske znanosti v letu 2010?
Mislim, da je še prezgodaj dajati ocene glede 2010, ker se še ni končalo.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: higgsovi valovi

Odgovor Napisal/-a problemi »

englishman napisal/-a:Najlepša hvala za odgovore.
Zastavil bi vam samo še eno vprašanje: zanima me, kateri je bil po vašem mnenju največji dosežek slovenske znanosti v letu 2010?
Sicer se strinjam s shrinkom, vendar mene zanima, kaj misliš pod pojmom "znanosti" oziroma ali tu ciljaš samo na dosežke naravoslovne (ekzaktne) znanosti?

englishman
Prispevkov: 6
Pridružen: 23.10.2010 11:03

Re: higgsovi valovi

Odgovor Napisal/-a englishman »

@ zupan

Kolikor sam razumem prebrano je torej v kvantni fiziki možno pojave opisati z delci in z valovanji. Na IJS so torej nek pojav opisali z valovanjem (t.j. Higgsovi valovi), medtem ko v CERN poizkušajo nek pojav opisati z delci (t.j. Higgsov bozon). Zanima me, o kakšnih pojavih govorimo? Kolikor vem, se je na IJS opazovali fazne prehode iz neurejenega stanja v urejeno, v cernu pa je govora o trkih atomov...

englishman
Prispevkov: 6
Pridružen: 23.10.2010 11:03

Re: higgsovi valovi

Odgovor Napisal/-a englishman »

Še nekaj me zanima: pri tovrstnih poizkusih znanstveniki opazujejo obnašanje sistema - o kakšnih sistemioh govorimo? Ali gre tu za snovi -(govora je bilo o snovi TbTe3).

Hvala!

Odgovori