Nevidni (slovenski) znanstveniki

Prebral sem ... Ali lahko ... ?
Odgovori
Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Nevidni (slovenski) znanstveniki

Odgovor Napisal/-a shrink »

Kritičen zapis glede poznavanja slovenske znanosti s strani širše javnosti in medijev:

http://dorothy.blog.siol.net/2011/10/31/nevidni/

Zadnji odstavek se tiče nedavnega fiaska slovenskih medijev v zvezi s Šorlijem:
Za bizarko meseca pa kajpak lahko kandidirajo objave na spletnih straneh, ki propagirajo slovenske znanstvenike, ki gredo nad čas kot dimenzijo (1, 2)! Najprej pojasnilo: v znanstvenem svetu ni vseeno, kje objaviš članek o svojih odkritjih: kako relevantna je revija, pove ti. faktor vpliva. Tiste, ki objavljajo v Science in Nature, gledamo kar z nekim občudovanjem. Nenazadnje vrhunskost takih dosežkov priznava tudi sam predsednik države, ki je v zadnjih tednih dvakrat pokazal zavedanje o pomembnosti znanosti in tehnologije. Če smo o nagradi za Pipistrel še brali (1), obisk na FMFju in IJSju ni bil posebej medijsko pokrit (2). Kakorkoli že, objavo na prvih straneh novičarskih portalov si zaslužijo raziskovalci, ki tehtajo črvje duše (1, 2), svoje raziskave pa objavljajo v revijah, ki sploh nimajo faktorja vpliva, kar pomeni, da jih raziskovalci na istem področju pač ne jemljejo resno. Evo, primerjava s področja nogometa: tako kot da bi v času evropskega prvenstva v nogometu na naslovnico postavljali rezultate slovenskega prvenstva osnovnošolcev. Neprimerljivo! Ob tem se sprašujem, kako do objave sploh pride? Če še razumem, da rumeno časopisje sprejema samopromocijske prispevke mladih starlet (1), mi ni jasno, kako ne potegnejo črte pri pravzaprav resnih zadevah. Je kriva neizobraženost na področju znanosti, da torej novinarji verjamejo vsem, ki blebatajo nekaj težko razumljivega? Striček Gugl je vaš prijatelj, ime avtorjev se da hitro preveriti, tudi stran revije, kjer je bil članek objavljen! Ali je posredi kar preprosto – lenoba?

Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Re: Nevidni (slovenski) znanstveniki

Odgovor Napisal/-a NoSee »

Me niti najmanj ne cudi, da novinarji raje objavljajo neumnosti, kot pa konkretne znanstvene dosezke.
Problem je v tem, da neumnost hitro preberes, na hitro premislis in ce si dovolj spreten, lahko celo kak štos ven potegneš. Pol pa o tem govoris naokoli in siris neumnosti, zapakirane v zabavo.
Znanost pa zahteva vse prej kot povrsno branje..marsikdo si ne vzame casa za razmisljanje*.

V bistvu kvaziznanost spada pod entertainment, kar ljudstvo od nekdaj potrebuje. Kruha in iger...drugace -> kalorij in dobrih štosov(tudi o cudakih).
Pa smo v "Idiocracy"-ju(film)!

*Danes sem spet imel priloznost videt bando dijakov, ki v soli berejo Zurnal24(ki ga tam dobijo), na hodniku pa jim radio pere tisto malo 'mozganov', kar jih premorejo(in to med rednim poukom). Izjemno zalosten pogled.

Moj predlog.
Prepovedat brezplacnike in predvajanje radijskih postaj(razen v casu glavnega odmora) v solah. Takoj:)

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Nevidni (slovenski) znanstveniki

Odgovor Napisal/-a derik »

Baje znanstveniki niso točkovno stimulirani za objavljanje v poljudnih lokalnih medijih. A to drži? Kašen faktor vpliva sploh ima za znanstvenika lokalna TV?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Nevidni (slovenski) znanstveniki

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Nima ga.

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Re: Nevidni (slovenski) znanstveniki

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

derik napisal/-a:Baje znanstveniki niso točkovno stimulirani za objavljanje v poljudnih lokalnih medijih. A to drži? Kašen faktor vpliva sploh ima za znanstvenika lokalna TV?
Nedvomno pa morajo nekaj "dati" tudi lokalni skupnosti ali skupnosti v lokalu :wink: , ki ga/jo preživlja in mu/ji daje delo. Ali ne? Poleg tega je staro pravilo, če nekaj ne znaš razložiti nekomu, ki nima pojma o materiji, to materijo ne obvladaš.
Sicer pa vse se ne da plačat, veliko je tudi drugačna podpora. Ne pa, da ga/jo vsi v neprofesionalni gledajo kot redko žival ali vrača ali morda celo kot parazita.
Moram se pa tudi odzvati na zgoraj citiran blog:
Vzemimo denimo letošnje poročanje o Nobelovih nagradah: kot svinje z mehom, drugače ne znam povedati.Najprej cvetka, ki je verjetno prišla kar s Slovenske tiskovne agencije, saj so jo povzeli vsi slovenski novičarski portali. ...
Očitno gospa/gospodoćna ne bere tega foruma!
viewtopic.php?f=21&t=3754&p=56798&hilit=penrose#p56798
viewtopic.php?f=15&t=4607

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Nevidni (slovenski) znanstveniki

Odgovor Napisal/-a shrink »

NIKKI napisal/-a:
derik napisal/-a:Baje znanstveniki niso točkovno stimulirani za objavljanje v poljudnih lokalnih medijih. A to drži? Kašen faktor vpliva sploh ima za znanstvenika lokalna TV?
Nedvomno pa morajo nekaj "dati" tudi lokalni skupnosti ali skupnosti v lokalu :wink: , ki ga/jo preživlja in mu/ji daje delo. Ali ne?
Znanstveniki (vsaj tisti, ki jih poznam) so vedno na razpolago širši javnosti in novinarjem. Samopromocije (kot šarlatani tipa amrit) pa ne potrebujejo.

Še komentar glede točk: nekateri si polnijo COBISS tudi z intervjuji in podobnim iz (domačih) medijev.
Poleg tega je staro pravilo, če nekaj ne znaš razložiti nekomu, ki nima pojma o materiji, to materijo ne obvladaš.
Ah, ja, dobri stari Rutherford, ki je rad svoje teorije razlagal kelnarcam. :lol:
Sicer pa vse se ne da plačat, veliko je tudi drugačna podpora. Ne pa, da ga/jo vsi v neprofesionalni gledajo kot redko žival ali vrača ali morda celo kot parazita.
Ljubosumje neprofesionalcev?
Moram se pa tudi odzvati na zgoraj citiran blog:
Vzemimo denimo letošnje poročanje o Nobelovih nagradah: kot svinje z mehom, drugače ne znam povedati.Najprej cvetka, ki je verjetno prišla kar s Slovenske tiskovne agencije, saj so jo povzeli vsi slovenski novičarski portali. ...
Očitno gospa/gospodoćna ne bere tega foruma!
viewtopic.php?f=21&t=3754&p=56798&hilit=penrose#p56798
viewtopic.php?f=15&t=4607
Gospa/gospodična vsekakor prebira Kvarkadabro (ima na svojem blogu tudi link nanjo), obregnila pa se je ob "neprispevek RTV Slovenija" v zvezi s tem.

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Re: Nevidni (slovenski) znanstveniki

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Znanstveniki (vsaj tisti, ki jih poznam) so vedno na razpolago širši javnosti in novinarjem. Samopromocije (kot šarlatani tipa amrit) pa ne potrebujejo.

Še komentar glede točk: nekateri si polnijo COBISS tudi z intervjuji in podobnim iz (domačih) medijev.
Šarlatani itak delajo samo za samopreomocijo. Trdim pa, da bi morali naravoslovci več narediti za promocijo svojega dela. Če mevspomin ne vara, so pred par leti fiziki v New Yorku hodili v kavarne in predavali o svojem delu. 8)
Ah, ja, dobri stari Rutherford, ki je rad svoje teorije razlagal kelnarcam. :lol:
Jaz imam to iz nekega Kuščerjevega (Lizard) sestavka. Mimogrede zelo dobra vaja za pisanje je, da napišeš sestavek samo eno stran dolg! S tem se izogneš gostobesednosti.
Ljubosumje neprofesionalcev?
Sem se mogokrat srečali z aboridžini, ki so nas imeli za astrologe, astronavte ... in ni čudno, da je prof. Čadež postal "Nadastronavt". Sem pa velikokrat opazoval, kako "ljudstvo" reagira na nekoga, ki ga ne razumejo.
Gospa/gospodična vsekakor prebira Kvarkadabro (ima na svojem blogu tudi link nanjo), obregnila pa se je ob "neprispevek RTV Slovenija" v zvezi s tem.
Jaz sem se obesil na kritiko predvsem novičarskih portalov. Seveda moram poskrbeti kot spodoben CENZURA za samopromocijo.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Nevidni (slovenski) znanstveniki

Odgovor Napisal/-a shrink »

Šarlatani itak delajo samo za samopreomocijo. Trdim pa, da bi morali naravoslovci več narediti za promocijo svojega dela. Če mevspomin ne vara, so pred par leti fiziki v New Yorku hodili v kavarne in predavali o svojem delu. 8)
Ah, nekateri pa menijo, da ima znanost nad ostalim že dovolj veliko hegemonijo. :lol:
Sem se mogokrat srečali z aboridžini, ki so nas imeli za astrologe, astronavte ... in ni čudno, da je prof. Čadež postal "Nadastronavt". Sem pa velikokrat opazoval, kako "ljudstvo" reagira na nekoga, ki ga ne razumejo.
Problem "ljudstva" je, da kaj hitro zapade v kargo kult.
Jaz sem se obesil na kritiko predvsem novičarskih portalov.
Ne mešati objav na novičarskih portalih medijev (kot so RTV SLO, Dnevnik, Žurnal) z objavami na forumih.
Seveda moram poskrbeti kot spodoben CENZURA za samopromocijo.
Saj menda ne prodajaš megle?

Odgovori