Imaginarni čas? (S. Hawking)

Prebral sem ... Ali lahko ... ?
Odgovori
Uporabniški avatar
sakyzs
Prispevkov: 17
Pridružen: 13.5.2004 16:54

Imaginarni čas? (S. Hawking)

Odgovor Napisal/-a sakyzs »

ko sem prebral Hawkingsovo knjigo: Otroška vesolja..... se mi je v spomin najbolj zasidrala teorija o imaginiranem času. To naj bi bil čas, ki je pravokoten na pravi čas(ta čas, ki v katerm mi obstajamo, ali pa smo obstajali) in s pomočjo imag. časa bi lahko (op. sem totalen laik zato se oproščam za izraze in napake) izračunali kako je vesolje nastalo. V tem času so vse možne preteklosti, ki so se drugače zgodile v pravem času.


[popravil naslov teme - moderator]

Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

Napiše se imaginarni čas.

Tudi mene ta stvar zanima, pravzaprav je edina, ki se je ne znam predstavljati. Ne morem ti kaj dosti razložiti o njem, vem le, da če poznamo enega, lahko izračunamo potek drugega. Imaginarni čas naj bi kot Zemljino površje, brez roba ali začetka. V njem ni singularnosti, kot v realnem, zato lahko računamo do samega velikega poka.

Pa še na nekaj bi rad opozoril:
Imaginarnega časa se NE opisuje z imaginarnimi števili, temveč z navadnimi, realnimi.

Uporabniški avatar
sakyzs
Prispevkov: 17
Pridružen: 13.5.2004 16:54

Odgovor Napisal/-a sakyzs »

narobe. imaginarni čas se meri z imaginarnimi števili, drugače celoten koncept nima smisla. kako bi lahko izračunali vse možne zgodovine z realnimi števili, to se, da samo v sklopu imaginarnih števil.

Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

Kako ti to veš če niti ne znaš napisat imaginarni čas?

Ta pojem je uvedel Hawking in v njegovi knjigi piše, da se ga meri z tako kot realnega. Vendra je njegova smer pravokotna na smer realnega časa, tako kot je premica imaginarnih števil pravokotna na realna števila.

Ta koncept ima veliko smisla, v imaginarnem času namreč ni singularnosti velikega poka.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

Pentium napisal/-a: Ta pojem je uvedel Hawking in v njegovi knjigi piše, da se ga meri z tako kot realnega. Vendra je njegova smer pravokotna na smer realnega časa, tako kot je premica imaginarnih števil pravokotna na realna števila.

Ta koncept ima veliko smisla, v imaginarnem času namreč ni singularnosti velikega poka.
Ja Pentium, vendar njegova smer ni pravokotna niti ni ravna.
Imaginarni čas je isto kot abstraktni čas.

Lep pozdrav...

Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

Ja, ti si vedno omenjal abstraktni prostor, to je nekaj podobnega. Vendar je pri teh abstraktnih stvareh problem, da ji ne vidimo in s tem ne moremo vedeti, kakšne so. Abstraktni prostor je vsak prostor, ki si ga zamišljamo, tako kot abstraktni čas.

Imaginarni čas pa je samo eden, čeprav ga še vedno ne vidimo.

Uporabniški avatar
sakyzs
Prispevkov: 17
Pridružen: 13.5.2004 16:54

Odgovor Napisal/-a sakyzs »

zakj pa potem Hawking v svoji knjigi Vesolje v orehovi lupini napiše, da se imaginarni čas izraža z imaginarnimi števili. (prosim za razlago)

Odgovori