Znanost v filmih(in novicah) ali bojte se prevodov(terminov)

Prebral sem ... Ali lahko ... ?
Odgovori
Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Znanost v filmih(in novicah) ali bojte se prevodov(terminov)

Odgovor Napisal/-a shrink »

Zadnjič sem gledal film Jurski park (mislim da na Kanalu A ali na POP TV) in me je pri prevodu ene povedi skoraj zvilo.

Jeff Goldblum (igra ekscentričnega matematika) je v enem kadru govori o teoriji kaosa, kaotični dinamiki itd. in na koncu omeni še čudne atraktorje (ang. strange attractors). Namesto čudnih atraktorjev se je prevod glasil:

"čudni faktorji".

Že možno, da so atraktorji tudi faktorji, ampak ta prevod je bil totalno zgrešen, saj obstaja v slovenščini termin "čudni atraktorji". Za takšne stvari bi morali pač imeti strokovnega lektorja.

Še en podoben primer, ki me je tudi nasmejal, se je zgodil nekoč v Delovi prilogi Znanost. Tam je bil članek o magnetni resonanci, kjer so navedli podatek za magnetno jakost v enotah T(Tesla). Vsakdo, ki je končal gimnazijo ve, da je enota T(Tesla) rezervirana za gostoto magnetnega polja, medtem ko se magnetna jakost meri v H(Henry). Povezava med obema količinama je sicer samo konstanta (seveda samo pri diamagnetnih in paramagnetnih snoveh), a bi to vseeno moral popraviti strokovni lektor.

Morala: Ne verjeti vsemu, kar pogledate oz. preberete.

gvert
Prispevkov: 21
Pridružen: 22.8.2004 23:56
Kraj: Vodice

Odgovor Napisal/-a gvert »

Mene še bolj motijo totalne fizikalne in podobne bedarije v nekaterih filmih apokalipse (Dan po jutrišnjem, Armagedon,...). Kar se tiče Delove Znanosti je verjetno samo lapsus, ponavadi so članki dobri.

LP, študent Gregor

Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

Kaj je bilo v Armaggedonu?

Se pa strinjam z gvertom. Slabe prevode se še prenese, ampak da se npr. temperatura znižuje za nekaj 10 stopinj na sekundo je pa že preveč.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

ampak da se npr. temperatura znižuje za nekaj 10 stopinj na sekundo je pa že preveč.
To si verjetno mislil na film Dan po jutrišnjem. Se strinjam, da morda kaj takega na globalni ravni (makro klima) ni možno.

A da ne boš mislil, da to ni možno, kar se tiče mikro klime. Npr. v metalurgiji dosegajo hitrosti ohlajevanja tudi do 10^9 K/s in to za kar zajetne kose materiala. Seveda ti procesi (t.i. gašenje), niso primerljivi z navadnim vremenom, lahko pa da je možno pri določenih pogojih doseči nekaj 10 K/s.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Kaj ni Henry enota za induktivnost (Vs/A)? Enota za magnetno poljsko jakost je (A/m), vsaj tako se mi zdi.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

ja, je tako
za (lastno) induktivnost je Vs/A, ki je H;
za magnetno poljsko jakost pa A/m.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Ja, imate prav. Hitreje tipkam, kot mislim.

Enota za magnetno poljsko jakost (simbol H) je res A/m.

Še takrat, ko popravljam lapsuse, sam delam nove. :D

Odgovori