Vesoljska Dvigala

Prebral sem ... Ali lahko ... ?
cuprum
Prispevkov: 2
Pridružen: 10.11.2004 0:36
Kraj: Ljubljana

Vesoljska Dvigala

Odgovor Napisal/-a cuprum »

Lepo pozdravljeni v oktobru sem zasledil teorijo o potovanju v vesolje do visine GEO orbite z pomocjo dvigal. Le ta naj bi plezala po pasu ki naj bi bil sestavljen iz nanocevk . Predvsem me zanimajo vasa mnenja o izvedljivosti taksne zadeve . Lep pozdravcuprum

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »

Ja, o vesoljskih dvigalih se je očitno začelo bolj resno debatirati. Dva linka:
http://www.space.com/businesstechnology ... 327-1.html
http://www.spaceelevator.com/

Moje mnenje: je izvedljivo. No, tak projekt bi bil trenutno tako drag, da si ga nihče ne bi mogel privoščiti, toda v prihodnosti... 8)

Tehnologija nanocevk je vsak dan boljša in cenejša...

yocker
Prispevkov: 40
Pridružen: 8.9.2004 21:58
Kraj: krško

Odgovor Napisal/-a yocker »

ka pa letala pa to se nebi zaltavala v ta kabl bi bi dol visel, kaj pa teza dvigala nebi zgornje postaje potegnila v zemljino atmosfero. kokr vem je za spravit shutle iz orbite potreben le majhen pritisk thrusterjev... ne vem, ta vprasanja me mucijo. ve kdo?

Pipo
Prispevkov: 15
Pridružen: 4.6.2004 18:46

Odgovor Napisal/-a Pipo »

pa bi te nanocevke bile dovolj močne, da bi nosile celotno težo take cevi. Do geostacionarne točke je kar nekaj tisoč km, to pa je takole na hitro kar velika masa.

malipiki
Prispevkov: 20
Pridružen: 20.10.2004 13:18
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a malipiki »

to deluje tako, da se teža dvigala in tovora (ki se spreminja z višino) na drugo strani uravnoteži z centripetalno silo (silo vrtenja) zemlje. Tisti ki se učite fiziko lahko celo izračunate kaka utež bi morala biti na koncu, da zadeva špila. (če se ne motim niti ne tako velika). Trdnost kablov, ki je za to potrebna, je pa druga zgodba....

kartako
Prispevkov: 65
Pridružen: 11.6.2004 10:41
Kraj: LJ
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a kartako »

Naj to kdo mal bol razloži. Jaz to ne bi jemal resno ampak sm v kar nekaj člankih slišal da načrtujejo dvigalo do lune.?????????????'

Uporabniški avatar
Japi
Prispevkov: 230
Pridružen: 16.4.2004 17:17

Odgovor Napisal/-a Japi »

Dokler smo pri načrtovanju, ni panike. Bolj problematična je izvedba:)

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Mislim da zadeva ne bo nikoli izvedljiva. Racunaj rezultante sil, ki delujejo na to viseco vrv. Vetrovi prispevajo silo F=1/2 * c*ro*S*v^2, v je hitrost vetra, c je pac uporovna konstanta vrvi, S=l*2*d, l je dolzina vrvi!!!!!!
Ker se gostota spreminja po barometrski enacbi je zadevo treba integrirat, ampak zanima nas itak samo ogromni faktor v enacbi. (res je, da sila deluje pravokotno in tako poskusa napeti vrv v obliki loka). Drugo je, da spodnji deli vrvi nimajo krozilne hitrosti in zato centrifugalna sila ne preseze sile teze, ki je pa sorazmerna z dolzino. Tako bi zelo napeta vrv, ce se ze ne bi strgala, zagotovo potegnila vesoljsko postajo na zemljo. Vrv bi tudi ozemljila oblake in v primeru nevihte bi se dobesedno scvrla! (tudi ce bi bila iz izolatorja, je ozemljena in tako bolj pritegne strelo kot da bi sla skozi zrak!) :roll:
Verjetno bodo se kar nekaj casa potovali s Shuttlom :D :)

kartako
Prispevkov: 65
Pridružen: 11.6.2004 10:41
Kraj: LJ
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a kartako »

Mene zanima predvdsem bit ideja ali nekaj takega. Na predloženem netu sem prebral da je idejo že pred 150 leti pogruntal neki Rus samo nič ne piše o tem. Torej kako vrtilna hitrost zemlje premaga težo tovora.....???????? Ali bo to šlo preko škripčevja pa bo pot pa oprijemališča zmanjšala silo. Kaj bo na drugem koncu vrvi, ali bo ena raketa šla proti zemlji druga pa v nasprotni smeri z oprijemališčem vred. Ali je pomenbno če se vrti satelit v nasprotno smer ali mora biti virtualno venomer nad tovorom recimo nad oceanom.....pojma nimam pa me malo bega......čau
(kaj se bo zgodilo če se špaga strga me pa bo begalo šele potem.....)

Uporabniški avatar
Japi
Prispevkov: 230
Pridružen: 16.4.2004 17:17

Odgovor Napisal/-a Japi »

Ful mi je všeč stil, ko se niza probleme, ker mislim, da se da vak problem obit, rešit,... Mogoče pa se bomo nekoč z vnuki fotkali pred kakšno tako "znamenitostjo" :D Drugače pa mislim, da tudi strela ni preveč problematičen pojav, saj bi lahko npr. zraven vrvi napeljali še neko bolj prevodno žico....

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

...ki bi redno menjali...

kartako
Prispevkov: 65
Pridružen: 11.6.2004 10:41
Kraj: LJ
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a kartako »

Zgleda da tud na internetu ni dovolj razumljivih razlag tega dvigala, ampak sam nekaj.......

kartako
Prispevkov: 65
Pridružen: 11.6.2004 10:41
Kraj: LJ
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a kartako »

Tukej je ena precej dobra stran http://www.zadar.net/space-elevator/index-cro.html, pa me zanima če bi lahko kdo pokomentiral pol na konc pa bi prosil predvsem Shrinka da spravi v korekten fizikalni okvir. Ker že na prejšnjih straneh mi ni blo čist nič jasno tukaj vsaj korak po korak lepo napiše ampak tistega bistva ki me zanima pa še vedno ne razumem. To je kaj bi vleklo tovor gor. (kako skoči tovor do satelita)Že v redu da iskorišča vrtilno količino(tako so mislili tudi za časa Galileja Galilej da bi ljudje popadali z zemlje in spremembo gravitacijske sile, ampak tukaj piše da je ta žica samo kot nekakšna tirnica. Torej vrv se ne premika ampak je tovor pripet na žico kot na tirnico. Potem pa če rabi tovor nekakšen motor ali raketo mi misel uide zopet nazaj zakaj bi potem rabili manj energije kot je prva in druga kozmična hitrost saj bi potem tovor potoval tudi brez žice.

Do tega članka sem pa mislil da je vrv pripeta na satelitu in potem gre satelit za malenkost v nasprotno smer vrtenju zemlje in za razliko enrgije se navija kolut recimo z raketno energijo ali atomskim motorjem(ker brez kisika normalen motor ne dela). Tudi to nisem vedel da mora biti tovor točno na ekvatorju ker je tam pač največja hitrost. Torej predlagam da preberete in kaj pametnega poveste na koncu pa prosim Shrinka da pove kaj je in ni fizikalno korektno.
čao

kartako
Prispevkov: 65
Pridružen: 11.6.2004 10:41
Kraj: LJ
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a kartako »

Ja vidim da se nobenmu ne da kaj dosti pa bom še zadnjič probou.

http://kids.msfc.nasa.gov/News/1999/News-MagLev.asp
http://science.nasa.gov/headlines/y2000/ast07sep_1.htm
http://www.astronomija.co.yu/razno/zani ... t/lift.htm

Trak bi naj bil približno en meter širok pa oblečen v aluminijasto folijo zaradi prevodnosti elektrike.
Ja kot sem tukaj videl gre to preko elektromotorja pa bi prosu če zna kdo dobr elktrotehniko da mi pove tole.

Kakšne vrste elektromotor od tistih štirih osnovnih bi tukaj prav prišel. (seveda generator in motor) A se elektrika zbira na skrajnih točkah (satelitu in bazni ploščadi na morju) ali ima akumulator s sabo. A ima kaj povezave z vlakom na zračni blazini.
Naj prosim nekdo ki zna zelo dobro elektrotehniko pa angleščino tole prebere pa potem mal razloži.

Ja na koncu pa kot vidim po zadrskem postu bi blo na Veneri dvigalo težko narediti zaradi brzine(koliko daleč bi morala biti proti utež da bi lahko dvigali tovor z Venere. čao

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »


Odgovori