Kaj je za vas smisel zivljenja?

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Odgovori

Kaj je za vas smisel zivljenja?

Ohranjanje potomstva
13
18%
Obstoj obstojnejsega
11
15%
Uzivanje na plazi, z mozgani na off in Civavo na strazi
10
14%
Gledati nogomet in piti pivo
2
3%
Drugo
36
50%
 
Skupaj glasov: 72

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Mriz, nasprotna stava je takale: V boga se ne splača verovati. Če ga ni, z vero ne pridobiš ničesar, kvečjemu zapraviš veliko časa in energije z odvečnimi rituali in predsodki. Če je, pa imaš dve možnosti. Če je dober, te zaradi nevere ne bo kaznoval, kvečjemu morda zaradi slabih dejanj. Če je zloben, pa ti itak ni pomoči.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Ampak z vero se zavaruješ pred zunanjim svetom, dobiš višji smisel, lahko celo izgubiš strah pred smrtjo, pred koncem lastnega bivanja. Vera je dobro mašenje lukenj, torej vernik pridobi marsikaj. Navideznega sicer, ampak on se tega ne zaveda (če bi se, ne bi bilo efekta).

Nevera je nekazniva? A ni v krščanstvu drugače, vsaj v stari zavezi?

Če je bog zloben pa res ni pomoči. Zaenkrat kaže (če predpostavljamo da je), da samo rad ljudi jeb* v glavo :)

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

mriz napisal/-a:Nevera je nekazniva? A ni v krščanstvu drugače, vsaj v stari zavezi?
Ja, o tem imajo kristjani zelo zanimivo mnenje. Jezus ni spremenil postave, ampak jo je dopolnil. Hkrati pa je bog v Novi zavezi sinonim za ljubezen, v Stari pa je okruten, ljubosumen, skratka čisto nekaj drugega. Ni čudno, da so se že takrat pojavili ljudje (bilo so gnostiki), ki so trdili, da gre za dve osebi, za demiurga, ki je ustvaril svet, in za pravega boga. No, protistava računa na tega pravega boga (če seveda je).

Uporabniški avatar
mali
Prispevkov: 138
Pridružen: 7.5.2003 18:17
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mali »

Roman napisal/-a:...dve osebi, za demiurga, ki je ustvaril svet, in za pravega boga
Ja, gnostični dualizem predpostavlja bipolarnost, kar je verjetno bližje resnici, kot Katoliški monizem.

Je pa mogoče širše, sintetično gledanje.
Bog je eden in enost, vendar je človeku nedosegljiv.
Vse kar je človek sposoben urediti v odnosu do boga je postavitev lastne sodbe o njem.
Z njim komunicirati ne more. Nujno rabi posrednika ali način.
Če izberemo posrednika, se vpletemo v marketing RKC.
Če izberemo način, pa nas RKC označi za heretike, gnosticizem pa nam pritrdi, da je možno z zlitjem obeh polov (arhetip: poroka v nebesih, simboli: plodnostni obredi, tehnika: neprizadeto opazovanje, sedenje v tišini, neodvisnost od misli in sveta) doseči spoznanje eno(tno)sti in se tako rešiti kroga ponovnih rojstev in smrti.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Mali, RKC že zaradi tega ne more biti posrednik med ljudmi in domnevnim bogom, ker so tudi RKC samo ljudje. Marketing pa je kar prava beseda, ki pa z bogom nima in ne more imeti ničesar skupnega.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Roman napisal/-a:...ki so trdili, da gre za dve osebi, za demiurga, ki je ustvaril svet, in za pravega boga.
A to je mišljeno v ločevanju stvaritelja in vzdrževalca? Bog stare zaveze ni samo ustvaril sveta, na sceni je bil 3000 (od začetka biblijskega časa - 3000 let pnš, če se ne motim) let, do Jezusa... torej dalj časa kot ta pravi bog. Kaj pa vem, verjetno sem kaj zamešal.

No, ampak v stavo bi še bilo treba vključiti ostale podobe boga iz monoteističnih sistemov, saj se mi samoumevno zanašanje na biblijo zdi malo nepošteno do ostalih.
Recimo v islamu bi s to stavo kaj hitro pogoreli, a ne...
mali napisal/-a:Bog je eden in enost, vendar je človeku nedosegljiv.
Kako potem veš da je?
Vse kar je človek sposoben urediti v odnosu do boga je postavitev lastne sodbe o njem.
Okej, na podlagi česa pa, če bog ni dosegljiv?
Z njim komunicirati ne more. Nujno rabi posrednika ali način.
Če izberemo posrednika, se vpletemo v marketing RKC.
Kakšnega posrednika uporablja RKC? Kolikor vem, je še sam papež navaden človek.
neprizadeto opazovanje, sedenje v tišini, neodvisnost od misli in sveta) doseči spoznanje eno(tno)sti in se tako rešiti kroga ponovnih rojstev in smrti.
Kako boš pa vedel da si to dosegel? Bog je enost, je nedosegljiv, a hkrati spoznaven? Am... does not compute.

Uporabniški avatar
mali
Prispevkov: 138
Pridružen: 7.5.2003 18:17
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mali »

Kako potem veš da je?
Sem šel po poti, pa sem se izgubil, in ko sem bil izgubljen, sem bil najden, in ko me ni, je Bog, in ko sem se spet našel, sem bil jaz.
Okej, na podlagi česa pa, če bog ni dosegljiv?
Da greš, ga pošlataš in se zaveš, da držiš Boga prej, kot stvar iz Boga.
Kakšnega posrednika uporablja RKC? Kolikor vem, je še sam papež navaden človek.
Sedi pet!
Ampak na svetu je toooooliko takih, ki RKC-i posredništvo priznava.
Kako boš pa vedel da si to dosegel?


Ne boš, razodelo se ti bo!
Bog je enost, je nedosegljiv, a hkrati spoznaven? Am... does not compute.
Nedosegljiv za posameznika, razen preko naukov in samo naukov RKC.
Spoznaven in polno dosegljiv, kot ena najbolj naravnih stvari po gnostičnem učenju.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

mali napisal/-a:Sem šel po poti, pa sem se izgubil, in ko sem bil izgubljen, sem bil najden, in ko me ni, je Bog, in ko sem se spet našel, sem bil jaz.
Daj no, ne mi s takimi... kako veš da je bog, ko te ni (bilo)?
Da greš, ga pošlataš in se zaveš, da držiš Boga prej, kot stvar iz Boga.
Kaj točno si pa pošlatal in iz česa si sklepal da držiš boga?

Ampak na svetu je toooooliko takih, ki RKC-i posredništvo priznava.
Sedi, hakl. Menda ja o pravilnosti ne boš sklepal po privzgojenem mnenju raje?
Ne boš, razodelo se ti bo!
In kako bom vedel da se mi je in še bolj pomembno, kako bom vedel da nimam iluzij?
Nedosegljiv za posameznika, razen preko naukov in samo naukov RKC.
Spoznaven in polno dosegljiv, kot ena najbolj naravnih stvari po gnostičnem učenju.
Torej, vzameš trditev "Bog je eden in enost, vendar je človeku nedosegljiv." nazaj?

Ti bom iz onih dveh tem odgovoril kar tu, da bo bolj pregledno:
Vera je zamegljevanje, pretirano poenostavljanje, izgubljanje na celovitosti.
Torej želiš povedati da se zamegljuješ, da pretirano poenostavljaš in izgubljaš na celovitosti? :)
Ne moreš nepristransko opazovati, če že imaš neko mnenje.
A to zgoraj ni mnenje?

Ko enkrat nekaj veš o nečem, lahko znanje le nadgrajuješ, nedolžnost je izgubljena.
Jap, vse je odvisno od začetka. Če zasereš tam, si v temi. Am... ni to že teorija kaosa? No, od kod razlika začetnih znanj?
Če pa treniraš nevezanost zaradi doseganja nevezanosti same, pa gre,
sicer težje, čim dlje je trajal premor,
No, ampak doseganje nevezanosti ima metodo in cilj, na kar pa si navezan, ne?

Če te prav razumem, sprašuješ, če je mogoče, da je izostanek predsodka v bistvu nov predsodek. A misliš, da bi utegnil biti povratni predsodek?
Sprašujem, če je stanje izostanka predsodka sploh mogoče. Povratni predsodek, mogoče, če misliš s tem slepljenje o izostanku predsodka z novim predsodkom.


Mimogrede, večjega avatarja nisi našel? :)

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Mriz, ti si del boga. Tudi če ne verjameš ali pa če nočeš verjeti, če ga imaš rad ali pa ne, vedno si bil in boš del boga. Tako kot ves svet, ki ga vidiš okoli sebe, vsak atom, elektron in bozon, plus še tisti neodkriti delci in elementi, ki jih človek ne pozna ali zazna, vse je del boga. Ker bog je v energiji. Energija je povsod. Energija je ENA. Jaz sem ENA. Pozdravljen JAZ.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Navsezadnje, Vedež, gre samo za mojo besedo proti tvoji besedi. Pri čemer za mojo stoji nekaj argumentov, za tvojo pa le TI.

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

No, kateri argumenti? Saj si TI tudi tisti JAZ. Vedno ste hoteli argumente, pa saj sem jih že tolikokrat povedal ...

P.s.: Koliko energij je ?

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Vedež, če sklepam po svojem imenu, sem od boga celo poslan :)

Pa saj je okol boga jasno, nevem zakaj še vztrajaš: The Official God FAQ :D

V čem je finta tega "pozdravljen jaz"? Smo majčken samovšečni ali kaj drugega?

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

V čem je finta tega "pozdravljen jaz"? Smo majčken samovšečni ali kaj drugega?
Finta je v ENOSTI. Le kako tako narobe sklepaš, da sem samovšečen ? Pa ne le ti, toda - stavki so malce globji za premislek. Površinsko- zelo površinsko prečitani stavki delujejo kot egoizem, kar sem celo prebral, medtem ko jaz opisujem vsakega in ne le sebe.

Pa saj je jasno, ne gre za nikakršne milijarde živih in neživih bitij, predmetov, stvari, narave in vesolij. Vse je le ENA.

1

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Vedež napisal/-a:Koliko energij je?
Ne vem. Energija je pojavna oblika materije, torej je je lahko največ toliko kot materije. Bog da je v energiji? Torej je energija večja od boga? Prav, ampak ta bog gotovo ni ustvaril sveta.

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Energija je pojavna oblika materije ??

Si hotel reči, da je materija pojavna oblika energije ? To pa drži.

Materija sploh ne obstaja (sama po sebi). Je le energija, ki je za (človeški) zaznavni sistem tako skoncentrirana, da nam deluje kot nekaj oprijemljivega (stol, miza, drevo, telo, kamen, trava, sneg, sonce, zvezde, galaksije, itd.).

Ne le električna, kinetična, notranja, potencialna, itd. energija, temveč vse kar vidiš in zaznavaš. Vse je energija, je ENA. In ko jo razdeliš iz MJ na 1 J, je še vedno energija. In je ENA.

Odgovori