širjenje vesolja

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
laski
Prispevkov: 6
Pridružen: 9.6.2005 12:19

širjenje vesolja

Odgovor Napisal/-a laski »

Prosim, če mi kdo potrdi če je pravilna moja izjava. Ker se vesolje še sedaj širi zaradi velikega poka, in se še ne krči zaradi vztrajnosti ki jo je ta snov dobila pri velikem poku. Se bo ščasoma ko bo gravitacijska sila premagala vztrajnost širjenja začelo vesolje krčiti v točko singularnost, ki je v središču vesolja

azi
Prispevkov: 74
Pridružen: 23.10.2005 14:07

Re: širjenje vesolja

Odgovor Napisal/-a azi »

laski napisal/-a:Prosim, če mi kdo potrdi če je pravilna moja izjava. Ker se vesolje še sedaj širi zaradi velikega poka, in se še ne krči zaradi vztrajnosti ki jo je ta snov dobila pri velikem poku. Se bo ščasoma ko bo gravitacijska sila premagala vztrajnost širjenja začelo vesolje krčiti v točko singularnost, ki je v središču vesolja
Singularnost v srediscu vesolja ? Kje pa je sredisce vesolja? Mislim, da zaenkrat se nihce ne ve ali se bo vesolje nehalo siriti, vpeljali so celo "Crno Energijo" (http://en.wikipedia.org/wiki/Dark_energy) s katero naj bi pojansili "sirjenje" (oddaljevanje) galaksij, ki se mogoce ne bo "nikoli" koncalo..

m_h
Prispevkov: 53
Pridružen: 12.1.2006 16:38
Kraj: Nova Gorica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a m_h »

Jaz pa mislim, da se sedaj širi in se bo nekoč spet začelo krčiti.

laski
Prispevkov: 6
Pridružen: 9.6.2005 12:19

Odgovor Napisal/-a laski »

A bolj natančno ne zna kdo razložiti?

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Jaz sicer raje ne bi poskušal, bi pa svetoval kakšno knjigico. Všeč mi je Stephen Hawking, Kratka zgodovina časa, kjer govori o zgodovinskem razvoju pogledov na vesolje vključno z raznimi teorijami o širjenju in krčenju vesolja.

Uporabniški avatar
subspace
Prispevkov: 57
Pridružen: 24.11.2005 0:39

Odgovor Napisal/-a subspace »

te stvari so precej komplicirane, kako lahko razmišlaš da se vesolje širi zaradi vztrajnostne sile, tok enostavno da bi blo bi bla pa že mal prehuda. moje mnenje je da se vesolje več ne širi samo mi ne znamo ravno ločiti med širjenjem le tega in oddaljevanjem galaksij drug od druge. v glavnem komplicirano, najprej rabimo mal več ugotovit o osnovnih zakonitostih kozmosa.

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »

Danes se v smislu širjenja vesolja govori predvsem o temni energiji o kateri ne vemo dosti, odprtih možnosti pa je veliko.

Zadnje raziskave namigujejo, da temna energija ni konstantna po času vesolja; http://www.nature.com/news/2006/060109/ ... 09-11.html

Me prav zanima, če je (oz. zakaj ne) možno "lokalno" meriti širjenje prostora. Npr, da bi imeli dve sondi nekje na obrobju sončnega sistema, dovolj oddaljeni in bi lasersko merili medsebojno oddaljevanje... Problem je verjetno upoštevati druge dejavnike, ki bi vplivali na njuno pozicijo? Ali pa je efekt tako majhen, da ni več merljiv?

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

Pozdrav vsem
Mislim,da če zemlja spreminja os,če se spreminja podnebje,če je v zadnjem obdobju vse več potresov in ostalih naravnih sprememb,da se v vesolju nekaj dogaja.Če pa se nekaj dogaja se pa lahko samo širi.Zanima me vaša teorija o nastanku zemljine lune.

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

Pozabil sem dodati še prvemu članku,da razvoj vesolja ni več odvisen od velikega poka,ampak trenutne energije v vesolju,čeprav se razvija kot se je veliki pok.

m_h
Prispevkov: 53
Pridružen: 12.1.2006 16:38
Kraj: Nova Gorica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a m_h »

celica napisal/-a:Pozdrav vsem
Mislim,da če zemlja spreminja os,če se spreminja podnebje,če je v zadnjem obdobju vse več potresov in ostalih naravnih sprememb,da se v vesolju nekaj dogaja.Če pa se nekaj dogaja se pa lahko samo širi.Zanima me vaša teorija o nastanku zemljine lune.
Luna naj bi nastala pred 4,5 milijardami let ob trku Zemlje s protoplanetom. Baje da če se to ne bi zgodilo, danes ne bi blo življenja, ker naj bi tisti protoplanet s svojim trkom potisnil nevarne pline v notranjost Zemlje. Neki tazga smo se učil.

m_h
Prispevkov: 53
Pridružen: 12.1.2006 16:38
Kraj: Nova Gorica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a m_h »

Trenutno kaže, da je za to, da bi se vesolje spet skrčilo samo vase, premalo mase in energije. Možno pa je tudi to.

Odgovori