Medzvezdna potovanja

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

Govorili smo o Stefanovem zakonu za termično sevanje, ki narašča s četrto potenco temperature (T*4). Katera formula v fiziki ima v potenci največje število?

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Roman »

Na temle forumu http://boards.straightdope.com/sdmb/sho ... p?t=572473 je bila predlagana formula:
https://en.wikipedia.org/wiki/Lennard-Jones_potential z eksponentoma 6 in 12.

Kaj pa, če je eksponent sestavljen iz spremenljivk? Koliko je velik?

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

Roman napisal/-a:Na temle forumu http://boards.straightdope.com/sdmb/sho ... p?t=572473 je bila predlagana formula:
https://en.wikipedia.org/wiki/Lennard-Jones_potential z eksponentoma 6 in 12.

Kaj pa, če je eksponent sestavljen iz spremenljivk? Koliko je velik?
Hvala, roman. Misliš, da je to največji eksponent v fizikalnih formulah?

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Roman »

Odgovor je nadvse preprost in točen: ne vem. Ti me sicer sprašuješ po tem, kaj mislim. S tem v zvezi: nič.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a shrink »

No, "najvišji eksponent" je seveda pri zakonih (formulah), ki so eksponentni, t.j., eksponent je spremenljivka, ki gre lahko tudi preko vseh meja.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

shrink napisal/-a:No, "najvišji eksponent" je seveda pri zakonih (formulah), ki so eksponentni, t.j., eksponent je spremenljivka, ki gre lahko tudi preko vseh meja.
Shrink, v mislih sem imel kaj podobnega, kot je Stefanov zakon. Morda pa te nisem razumel. Navedi nekaj zgledov, prosim!

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a shrink »

Eksponentni zakoni so oblike \(a^x\), potenčni pa \(x^a\).

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

shrink napisal/-a:Eksponentni zakoni so oblike \(a^x\), potenčni pa \(x^a\).
To razumem, mislil sem na konkretno fizikalno enačbo z visokim številom v potenci. Podobno kot naraščanje T v Stefanovem zakonu.


Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

Ja, točno to. Hvala! :D

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
Ja, točno to. Hvala! :D
Vedež, odlično. Sedi 5. 8) :D
Luboš Motl Oct 4 '12 at 15:05
That's a good question. High powers may occur but I still think that the explanation here is different. The dependence isn't an exact 40th power in any sense. In fact, it is exponential – the fusion depends on quantum tunneling that probes the exponentially decreasing "tails" of the distribution and at higher temperatures, one may get much further in the tail, thus speeding up the rate exponentially - and the (approximately) 40th power is arguably just some best interpolation of the intrinsically exponential function for some interval of parameters. –
Vojko, ti res loviš repe! :D Kaj češ, si pač sposodi energijo iz prihodnosti. :D

Fitanje!

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a:
Ja, točno to. Hvala! :D
Vedež, odlično. Sedi 5. 8)
Luboš Motl Oct 4 '12 at 15:05
That's a good question. High powers may occur but I still think that the explanation here is different. The dependence isn't an exact 40th power in any sense. In fact, it is exponential – the fusion depends on quantum tunneling that probes the exponentially decreasing "tails" of the distribution and at higher temperatures, one may get much further in the tail, thus speeding up the rate exponentially - and the (approximately) 40th power is arguably just some best interpolation of the intrinsically exponential function for some interval of parameters. –
Vojko, ti res loviš repe! Kaj češ, si pač sposodi energijo iz prihodnosti. :D

Fitanje!
To 'sposojanje energije' je čisto normalen pojav v KM. Samo roki za vračilo so sila kratki; reda velikosti Planckovega časa... 8) In Buchhalter tam zgoraj tega sploh ne opazi - energetsko knjigovodstvo je spet O.K. - debet=kredit... :wink:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
bargo napisal/-a: Vojko, ti res loviš repe! Kaj češ, si pač sposodi energijo iz prihodnosti. :D
Fitanje!
To 'sposojanje energije' je čisto normalen pojav v KM. Samo roki za vračilo so sila kratki; reda velikosti Planckovega časa... 8)
Kaj ti ne poveš. Čuj, kako dolgo poznaš tole domnevo, me res zanima?

Črvina
vojko napisal/-a: In Buchhalter tam zgoraj tega sploh ne opazi - energetsko knjigovodstvo je spet O.K. - debet=kredit... :wink:
Ha, ha, ha, vernik moj. Vidiš, to je vera v našo vsemogočnost, vera v TOE, v praksi je tako, da se nam ne sanja in oni zgoraj se ne more niti zabavati, ker ničesar ne zmanjka, razen naše vere. (beri: Dobili smo svobodo, sedaj ga pa serjemo. :lol: )

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Rock »

bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a:
Vedež napisal/-a:Vojko, najbrž te zanima nekaj takega:
/.../
Ja, točno to. Hvala! :D
Vedež, odlično. Sedi 5. 8) :D
Luboš Motl Oct 4 '12 at 15:05
That's a good question. High powers may occur but I still think that the explanation here is different. The dependence isn't an exact 40th power in any sense. In fact, it is exponential – the fusion depends on quantum tunneling that probes the exponentially decreasing "tails" of the distribution and at higher temperatures, one may get much further in the tail, thus speeding up the rate exponentially - and the (approximately) 40th power is arguably just some best interpolation of the intrinsically exponential function for some interval of parameters. –
Vojko, ti res loviš repe! :D Kaj češ, si pač sposodi energijo iz prihodnosti. :D
Fitanje!
Slovenska 'elita' ima lastnosti:
- z vsemi štirimi brani dostop
- edino šanso za potencialen vstop menda obeta ponižujoča servilnost
- v resnici elita ni elita, ampak tajkunska umišljena provincialna malovredna samohvala
- dokaz: smo revni, neoliberalni, uživamo prilastek balkanski v slabšalnem pomenu, Slovenijo malokdo pozna, državljani na državo niso ponosni, mladi vrhunsko izobraženi odhajajo (čeprav je izselitev velik stres in povzroči mnogo škode)

Bargo, če boš odgovarjal, odgovori čimbolj nedvoumno, da bom gotov, da si razumel, in da sem te razumel.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a shrink »

A tudi sebe prištevaš med "elito", nedeljski pravnik? Čaki, da uganem: če že ne med profesionalno (mislim: novomašniško), morda med laično (mislim: katehetsko ali družinskoterapevtsko)? :lol:

Odgovori