Medzvezdna potovanja

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a: ...
Kot sem ti rekel, bargo: dokazi ti ležijo po tleh (so NATROŠENI) :lol: ; samo skloniti se moraš in jih pobrati... :lol:
Seveda, samo v izložbeno okno je potrebno pogledati, kdaj pa kdaj.

Quantum Cheshire Cat - Sixty Symbols

Veš, kako pravijo razlagalci kvantne mehanike : "nisem odgovoren za smiselnost, odgovoren sem za napovedovanje."
Torej Shrink z nasmehom je nekaj običajnega, nasmeh brez Shrinka to pa je precej čudno. :lol:

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a derik »

Roman napisal/-a:
derik napisal/-a:Ja, če res teče voda po površini Marsa, kako da niso tega že prej opazili?
Kdaj prej?
Suhe struge so poslikali že v 70. letih, vodo, ki po njih občasno teče, pa šele zdaj. Sem mislil, da je tekočo vodo najlažje opaziti.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Rock »

bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a:
shrink napisal/-a:Saj sem napisal: "momentum" se prevaja kot "gibalna količina", tako da bi se v konkretnem primeru prevod glasil:
"/.../zveze med energijo in gibalno količino/.../"
Glede vsebine pa: ker si navedel vir, od koder si povzemal, mi je verjetno ni potrebno posebej komentirati.
No, bargo, kako je sedaj? Kdo je 'trosil' neumnosti? Dobil si enoznačen odgovor. Se boš opravičil? 8)
:shock: O čem pa govoriš? Kje pa sam dejal, da gre za neumnosti? Enoznačen odgovor na kaj? :shock:
Če čutiš potrebo, da se opravičim tebi, zaradi povedi "Kakšne ti stresaš, negativna energija?!" se ti lahko tudi opravičim samo, potem boš standarde postavil hudičevo visoko, previsoko za nekatere.
Torej, želiš opravičilo?
Črvina
Ni se ti treba umikati, vojko je po m. mn. napravil resno pomensko napako - napako, ki je dosti hujša, kot 'razkriva' shrink.

Angleški tekst se, po citatu vojka, glasi:
"A virtual particle does not precisely obey the energy–momentum relation m*2c*4 = E*2 − p*2c*2. Its kinetic energy may not have the usual relationship to velocity–indeed, it can be negative."

Vojkov prevod pa je zavajajoč:
"Za zelo kratek čas je formalno kršen zakon o ohranitvi energije-momenta (njegova kinetična energija m*2c*4 = E*2 − p*2c*2 je lahko celo negativna!)."

Ni toliko narobe, da je prevod besedno dokaj svoboden, pač pa konceptualno ne ustreza:

"may not have" izraža precejšno negotovost, in tudi "it can be" je treba prevesti podobno.
Zato prevod 'za zelo kratek čas je formalno kršen zakon' in 'energija je lahko celo negativna!' - ni ustrezen.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Rock »

bargo napisal/-a:
derik napisal/-a:Ja, če res teče voda po površini Marsa, kako da niso tega že prej opazili?
Hecno je to, še kako je prišla voda na Zemljo ne vemo, sedaj pa imamo še vodo na Marsu. Čudovito. :D
Lahko poveš kaj več o tem, da voda na Zemlji obstaja (slana, sladka?),
da ne vemo za mehanizem nastanka,
in da je to neznanje problem?

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

Preprosti je napisal:
Ni se ti treba umikati, vojko je po m. mn. napravil resno pomensko napako - napako, ki je dosti hujša, kot 'razkriva' shrink.

Angleški tekst se, po citatu vojka, glasi:
"A virtual particle does not precisely obey the energy–momentum relation m*2c*4 = E*2 − p*2c*2. Its kinetic energy may not have the usual relationship to velocity–indeed, it can be negative."

Vojkov prevod pa je zavajajoč:
"Za zelo kratek čas je formalno kršen zakon o ohranitvi energije-momenta (njegova kinetična energija m*2c*4 = E*2 − p*2c*2 je lahko celo negativna!)."

Ni toliko narobe, da je prevod besedno dokaj svoboden, pač pa konceptualno ne ustreza:

"may not have" izraža precejšno negotovost, in tudi "it can be" je treba prevesti podobno.
Zato prevod 'za zelo kratek čas je formalno kršen zakon' in 'energija je lahko celo negativna!' - ni ustrezen.
Oprosti, Preprosti, tale tvoja medvedja usluga bargu kaže na preprosto dejstvo, da po "m. mn." :lol: nimaš niti meglene predstave o tem, kaj je meritum te debate. Ta seveda ni v vernosti prevoda, za katerega sem že sam rekel, da je preveden smiselno. :lol:

Prijateljsko ti svetujem, da najprej pozorno prebereš citate, ki sem jih dodatno navedel v podkrepitev moje teze. Pazljivo, počasi in trikrat. Tako boš morda dojel, kaj je poanta. Potem se ponovno oglasi in zini kakšno močno... :lol:
Zadnjič spremenil vojko, dne 28.9.2015 22:39, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a: ...
Kot sem ti rekel, bargo: dokazi ti ležijo po tleh (so NATROŠENI) ; samo skloniti se moraš in jih pobrati... :lol:
Seveda, samo v izložbeno okno je potrebno pogledati, kdaj pa kdaj.

Quantum Cheshire Cat - Sixty Symbols

Veš, kako pravijo razlagalci kvantne mehanike : "nisem odgovoren za smiselnost, odgovoren sem za napovedovanje."
Torej Shrink z nasmehom je nekaj običajnega, nasmeh brez Shrinka to pa je precej čudno.
Ja, drži: 'samo v izložbeno okno (beri: www) je potrebno pogledati, kdaj pa kdaj'... :lol:
Predvsem je to indicirano prej ko nekoga 'pohvališ', da po forumu 'stresa' nekaj in ga z ironičnim nasmeškom vprašaš: 'Čuj, kako dolgo poznaš tole domnevo?' :lol:

Žal mi je edino, da ti nisem odgovoril preprosto: Zelo dolgo! :lol:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a: ...
Kot sem ti rekel, bargo: dokazi ti ležijo po tleh (so NATROŠENI) ; samo skloniti se moraš in jih pobrati... :lol:
Seveda, samo v izložbeno okno je potrebno pogledati, kdaj pa kdaj.

Quantum Cheshire Cat - Sixty Symbols

Veš, kako pravijo razlagalci kvantne mehanike : "nisem odgovoren za smiselnost, odgovoren sem za napovedovanje."
Torej Shrink z nasmehom je nekaj običajnega, nasmeh brez Shrinka to pa je precej čudno.
Ja, drži: 'samo v izložbeno okno (beri: www) je potrebno pogledati, kdaj pa kdaj'... :
Recimo, vendar lahko pogledaš tudi v kakšno čisto običajno trgovinsko izložbo, pa še žena bo vesela ali pa v sonce. 8)

Lahko pa sem pogledaš: Physicists solve quantum tunneling mystery

"At that timescale the time an electron takes to quantum tunnel out of an atom was thought to be significant. But the mathematics says the time during tunneling is imaginary - a complex number - which we realised meant it must be an instantaneous process," said Professor Kheifets.

A very interesting paradox arises, because electron velocity during tunneling may become greater than the speed of light. However, this does not contradict the special theory of relativity, as the tunneling velocity is also imaginary" said Dr Ivanov, who recently took up a position at the Center for Relativistic Laser Science in Korea


Vidiš, južni bratje bi rekli: "Sad ga ima, sad ga nema." sa dostavkom EVO GA TU. :lol:

No, bo Shrink povedal kako in kaj.
vojko napisal/-a: Predvsem je to indicirano prej ko nekoga 'pohvališ', da po forumu 'stresa' nekaj in ga z ironičnim nasmeškom vprašaš: 'Čuj, kako dolgo poznaš tole domnevo?'
Vprašanje je bilo povsem na mestu, če želiš opravičilo samo povej.
vojko napisal/-a: Žal mi je edino, da ti nisem odgovoril preprosto: Zelo dolgo!
Vidiš si zamudil priložnost. Kako dolgo pa je zelo dolgo, če smem vprašati?

Torej, ko sva že pri dokumentaciji :lol: , poglej:
26.11.2013 19:31 je Bargo napisal:
Ja, gre za vero v eksplozijo, inflacijo in matematično konstrukcijo prostor-časa, mogoče podkrepljeno še z produktom nič časa in neskončno energije, v končno energije nekaj časa.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a bargo »

Rock napisal/-a:
bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a:No, bargo, kako je sedaj? Kdo je 'trosil' neumnosti? Dobil si enoznačen odgovor. Se boš opravičil?
:shock: O čem pa govoriš? Kje pa sam dejal, da gre za neumnosti? Enoznačen odgovor na kaj?
Če čutiš potrebo, da se opravičim tebi, zaradi povedi "Kakšne ti stresaš, negativna energija?!" se ti lahko tudi opravičim samo, potem boš standarde postavil hudičevo visoko, previsoko za nekatere.
Torej, želiš opravičilo?
Črvina
Ni se ti treba umikati, vojko je po m. mn. napravil resno pomensko napako - napako, ki je dosti hujša, kot 'razkriva' shrink.
Je že v redu. Kam pa misliš, da bi se umaknil, če pa sem itak povsod in nikjer, dislociran v realnosti. :wink:
Preberi si tole, če najdeš čas.
QUANTUM TUNNELLING AND THE UNCERTAINTY PRINCIPLE

Saj veš, da je Shrink v črni lukni. Tam sta prostor in čas obrnjena, kar pomeni, da je pot določena, tako ko mi izkušamo čas, ki teče samo naprej, kot puščica, čas kdaj bo padel v singularnost pa je v njegovi domeni. :lol:

Če malo sintetiziramo "relativnost in kvantno mehaniko" tako v kvanto gravitacijo, potem bi bilo to zanimivo dodati:
A similar thing happens at the sub-atomic scale, when alpha particles try to escape from unstable nuclei during radioactive decay. The particles are effectively held in the nucleus by the nuclear forces and, in principle, should not be able to escape. However, escape they do, using a process known as quantum tunnelling, which makes use of the wave-like aspect of the particles, but also of a more general phenomenon known as "uncertainty" (which we will look at in more detail below). :lol: :D

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo je napisal:
Je že v redu. Kam pa misliš, da bi se umaknil, če pa sem itak povsod in nikjer.
Preberi si tole, če najdeš čas.
QUANTUM TUNNELLING AND THE UNCERTAINTY PRINCIPLE

Saj veš, da je Shrink v črni lukni. Tam sta prostor in čas obrnjena, kar pomeni, da je pot določena, tako ko mi izkušamo čas, ki teče samo naprej, kot puščica, čas kdaj bo padel v singularnost pa je v njegovi domeni.

Če malo sintetiziramo "relativnost in kvantno mehaniko" tako v kvanto gravitacijo, potem bi bilo to zanimivo dodati:
A similar thing happens at the sub-atomic scale, when alpha particles try to escape from unstable nuclei during radioactive decay. The particles are effectively held in the nucleus by the nuclear forces and, in principle, should not be able to escape. However, escape they do, using a process known as quantum tunnelling, which makes use of the wave-like aspect of the particles, but also of a more general phenomenon known as "uncertainty" (which we will look at in more detail below). :lol: :D
Link je zelo poučen. Všeč mi je tole:
In effect, the energy needed to create these virtual particles can be "borrowed" from the vacuum for a period of time, but the net energy from the reaction is still zero. Because overall they cancel each other out, they cannot be said to even exist in the classical world, nor to break any of the laws of classical physics. :D

Točno to 'izposojo' sem imel v mislih, ko sva začela to debato... 8)

Toda poanta je v tem, da mora virtualni delec 'kredit' (energijo) vrniti prej ko tisti Buchhalter zgoraj kaj opazi. Mislim, da sva pretekla poln krog, se ti ne zdi? :wink:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:bargo je napisal:
Je že v redu. Kam pa misliš, da bi se umaknil, če pa sem itak povsod in nikjer, dislociran v realnosti.
Preberi si tole, če najdeš čas.
QUANTUM TUNNELLING AND THE UNCERTAINTY PRINCIPLE

Saj veš, da je Shrink v črni lukni. Tam sta prostor in čas obrnjena, kar pomeni, da je pot določena, tako ko mi izkušamo čas, ki teče samo naprej, kot puščica, čas kdaj bo padel v singularnost pa je v njegovi domeni.

Če malo sintetiziramo "relativnost in kvantno mehaniko" tako v kvanto gravitacijo, potem bi bilo to zanimivo dodati:
A similar thing happens at the sub-atomic scale, when alpha particles try to escape from unstable nuclei during radioactive decay. The particles are effectively held in the nucleus by the nuclear forces and, in principle, should not be able to escape. However, escape they do, using a process known as quantum tunnelling, which makes use of the wave-like aspect of the particles, but also of a more general phenomenon known as "uncertainty" (which we will look at in more detail below). :D
Link je zelo poučen. Všeč mi je tole:
In effect, the energy needed to create these virtual particles can be "borrowed" from the vacuum for a period of time, but the net energy from the reaction is still zero. Because overall they cancel each other out, they cannot be said to even exist in the classical world, nor to break any of the laws of classical physics. :D

Točno to 'izposojo' sem imel v mislih, ko sva začela to debato... 8)

Toda poanta je v tem, da mora virtualni delec 'kredit' (energijo) vrniti prej ko tisti Buchhalter zgoraj kaj opazi. Mislim, da sva pretekla poln krog, se ti ne zdi? :wink:
Res je. :wink:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

Bargo je napisal:
Recimo, vendar lahko pogledaš tudi v kakšno čisto običajno trgovinsko izložbo, pa še žena bo vesela ali pa v sonce.
Lahko...
Lahko pa sem pogledaš: Physicists solve quantum tunneling mystery

"At that timescale the time an electron takes to quantum tunnel out of an atom was thought to be significant. But the mathematics says the time during tunneling is imaginary - a complex number - which we realised meant it must be an instantaneous process," said Professor Kheifets.

A very interesting paradox arises, because electron velocity during tunneling may become greater than the speed of light. However, this does not contradict the special theory of relativity, as the tunneling velocity is also imaginary" said Dr Ivanov, who recently took up a position at the Center for Relativistic Laser Science in Korea


Vidiš, južni bratje bi rekli: "Sad ga ima, sad ga nema." sa dostavkom EVO GA TU.
Hoja po vrvi med PTR in KM brez mreže... 8)
No, bo Shrink povedal kako in kaj.
Upam, da bo. :wink:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
Bargo napisal/-a:
Lahko pa sem pogledaš: Physicists solve quantum tunneling mystery

"At that timescale the time an electron takes to quantum tunnel out of an atom was thought to be significant. But the mathematics says the time during tunneling is imaginary - a complex number - which we realised meant it must be an instantaneous process," said Professor Kheifets.

A very interesting paradox arises, because electron velocity during tunneling may become greater than the speed of light. However, this does not contradict the special theory of relativity, as the tunneling velocity is also imaginary" said Dr Ivanov, who recently took up a position at the Center for Relativistic Laser Science in Korea


Vidiš, južni bratje bi rekli: "Sad ga ima, sad ga nema." sa dostavkom EVO GA TU.
Hoja po vrvi med PTR in KM brez mreže... 8)
Mreža je, mreža je na steni. :D
vojko napisal/-a:
Bargo napisal/-a:
No, bo Shrink povedal kako in kaj.
Upam, da bo. :wink:
Vidiš sedaj pa ima, ko si me poučil, da lahko zahtevamo nemogoče. :lol:

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Rock »

bargo napisal/-a:
Rock napisal/-a:
bargo napisal/-a: O čem pa govoriš? Kje pa sam dejal, da gre za neumnosti? Enoznačen odgovor na kaj?
Če čutiš potrebo, da se opravičim tebi, zaradi povedi "Kakšne ti stresaš, negativna energija?!" se ti lahko tudi opravičim samo, potem boš standarde postavil hudičevo visoko, previsoko za nekatere.
Torej, želiš opravičilo?
Črvina
Ni se ti treba umikati, vojko je po m. mn. napravil resno pomensko napako - napako, ki je dosti hujša, kot 'razkriva' shrink.
Je že v redu. Kam pa misliš, da bi se umaknil, če pa sem itak povsod in nikjer, dislociran v realnosti. :wink:
Napake v razumevanju imajo ogromne posledice: kvazi strokovnjaki so sposobni izpeljati fantastične zaključke, katere pa ostali upravičeno vsaj začasno prezrejo, saj nimajo zadostne realne osnove.
Preberi si tole, če najdeš čas.
QUANTUM TUNNELLING AND THE UNCERTAINTY PRINCIPLE
Čas kot tak ni problem; odločilna je prioritetna lista.
Dr. Em. Lasker, šahist, je rekel: človekov spomin je predragocen, da bi se učil kombinacij, isto velja za tipične pozicije, potrebna je še večja abstrakcija, metoda, princip.
A vse tri navedene šahovske kategorije so točne - s hipotezami (s tem, kar še ni dejstvo) v fiziki pa se naj ukvarjajo fiziki. Kakšen smisel ima, da laik tekmuje z eksperti v razmišljanju? Že v izhodišču je v zaostanku. Njegova vloga je marveč, da gradi na točnem znanju, ki ga posreduje ekspert, da to znanje predhodno preveri na verodostojnost, in da mu odmeri pravilno težo v celotni zgradbi znanja.

smolejleo
Prispevkov: 1721
Pridružen: 3.3.2004 11:52
Kraj: celovec
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a smolejleo »

vojko napisal/-a:Preprosti je napisal:
Ni se ti treba umikati, vojko je po m. mn. napravil resno pomensko napako - napako, ki je dosti hujša, kot 'razkriva' shrink.

Angleški tekst se, po citatu vojka, glasi:
"A virtual particle does not precisely obey the energy–momentum relation m*2c*4 = E*2 − p*2c*2. Its kinetic energy may not have the usual relationship to velocity–indeed, it can be negative."

Vojkov prevod pa je zavajajoč:
"Za zelo kratek čas je formalno kršen zakon o ohranitvi energije-momenta (njegova kinetična energija m*2c*4 = E*2 − p*2c*2 je lahko celo negativna!)."

Ni toliko narobe, da je prevod besedno dokaj svoboden, pač pa konceptualno ne ustreza:

"may not have" izraža precejšno negotovost, in tudi "it can be" je treba prevesti podobno.
Zato prevod 'za zelo kratek čas je formalno kršen zakon' in 'energija je lahko celo negativna!' - ni ustrezen.
Oprosti, Preprosti, tale tvoja medvedja usluga bargu kaže na preprosto dejstvo, da po "m. mn." :lol: nimaš niti meglene predstave o tem, kaj je meritum te debate. Ta seveda ni v vernosti prevoda, za katerega sem že sam rekel, da je preveden smiselno.

Prijateljsko ti svetujem, da najprej pozorno prebereš citate, ki sem jih dodatno navedel v podkrepitev moje teze. Pazljivo, počasi in trikrat. Tako boš morda dojel, kaj je poanta. Potem se ponovno oglasi in zini kakšno močno... :lol:

Vojkosrav - kaj si pa popravljal 28 krat in to ravno 28. kimavca! :lol:(tako sklepa kumrovaški predavatl in bilećki strateg).

Tvoji prevodi so enkratni = virtualno - res si konkurenca Marxu, ne samo enemu - kar vsem bratom Marx!

Momentalno si 3x preberi kaj o momentu, potem momljaj. ...... Če ti še takrat ne bo jasno, pa še malo pokvakaj šefu Asinusu Šrinkelnu!

On ti bo ta tvoj negativno-energetski zakon pomagal matematično zapisati - v zameno za vritualni velnes in anallizo! Ima že prakso s svojimi imbecilnimi prevodi:

citat Susskinda ("Cosmological Constant, Vacuum Energy, Dark Energy - all the same thing")

Šrinko v stilu kekca in klukca imbecilno zapiše :
šrinko napisal/-a: shrink napisal/-a:
kozmološka konstanta = temna energija = energija vakuuma
- matematični zapis! Dokazljiv :lol:


Dokaži sedaj ta TVOJ zapis in za dokaz ni dovolj omenjeni citat in : saj je ta in ta to rekel!
Res delaš čast svojemu imenu - Šrinko Šarlatanko!



8)

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a:
Bargo napisal/-a:
Lahko pa sem pogledaš: Physicists solve quantum tunneling mystery

"At that timescale the time an electron takes to quantum tunnel out of an atom was thought to be significant. But the mathematics says the time during tunneling is imaginary - a complex number - which we realised meant it must be an instantaneous process," said Professor Kheifets.

A very interesting paradox arises, because electron velocity during tunneling may become greater than the speed of light. However, this does not contradict the special theory of relativity, as the tunneling velocity is also imaginary" said Dr Ivanov, who recently took up a position at the Center for Relativistic Laser Science in Korea


Vidiš, južni bratje bi rekli: "Sad ga ima, sad ga nema." sa dostavkom EVO GA TU.
Hoja po vrvi med PTR in KM brez mreže... 8)
Mreža je, mreža je na steni. :D
vojko napisal/-a:
Bargo napisal/-a:
No, bo Shrink povedal kako in kaj.
Upam, da bo. :wink:
Vidiš sedaj pa ima, ko si me poučil, da lahko zahtevamo nemogoče.
8)

Odgovori