Čudeži in znanost

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:Bargo je napisal:
Ja, samo kdo se umika, ker megla zmeraj ne pomaga.
Jah, običajno tisti, ki izgublja bitko, ki mu slabo kaže...
Bitka je že zdavnaj izgubljena. Ljudje bi morali vedeti, kdaj so premagani. Moč in čast. :wink:


Črvina I
Mogoče še nekaj o kompleksnosti: Povratna zanka med strukturo in okoljem povzroča kompleksnost. Bolj, ko je struktura "bistra", večja postaja kompleksnost celotnega sistema.

Črvina II
Redukcija je problem. Primer: Vsaka knjiga je sestavljena iz 25 črk. Urejenost teh črk, pa nam določa "informacijo". Naredi razliko med "dobro knjigo" in mojim nakladanjem.

Črvina III
Shrink: bargon, bargon, bargon, saj mi je v zabavo "futrat" trola tvojega kova, ampak ker se tvoje smetenje že samo po sebi dobro vzdržuje, ni potrebe, da bi ga dodatno stimuliral. Pa pazi, da tvoj "medvedek" ne konča po pomoti med smetmi.
Bargo: Šiba in posmeh. :D Ja, vidiš sedaj, tvoj način komunikacije povzroča trole, da jih ti lahko futraš. Futer nabiraš pa kar iz svoje knjižnice, a ne? :lol:


Črvina IV
Vojko: Vidim, da še nisi 'Kommunikationsfähig'... Čuj, po kakšnem pravopisnem pravilu pa si 'nastreljal' vejice tam spredaj?! :lol:
Bargo: Ljudskem!


I Now Pronounce You Chuck and Larry
Vojko. Razglašam vaju za moža in moža. Sedaj lahko poljubiš moža! :lol:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a shrink »

Svečenika se špilaj na zato bolj primernih forumih, pesnik: prosi nedeljskega pravnika za pomoč, če jih sam ne najdeš. :lol:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

shrink napisal/-a:Svečenika se špilaj na zato bolj primernih forumih, pesnik: prosi nedeljskega pravnika za pomoč, če jih sam ne najdeš.
:shock: Od kod sedaj svečeniki, fizik? :shock: Si vprašaj Vojka, kakšno maso ima ladja Tujcev, ki spušča kamen proti Zemlji? :lol: Veš, Vojko je pristaš civilizacij reda III in več, in ti se ne gibajo po Vesolju v orehovih lupinah. :D Veš bojim se, da še Spielberg ni posnel takšnega filma, kjer bi bila takšna ladja Tujcev, kot si jo lahko predstavlja Vojko. 8)

SSKJ:
svečeník -a m (í) kdor opravlja obrede, molitve v čast bogu, bogovom:
svečenik polaga dar na oltar; staroegiptovski svečeniki / veliki svečenik; pren., ekspr.
svečenik nove ideologije // star. duhovnik: ponosna je bila na sina svečenika

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a shrink »

A še vedno smetiš, moteni trol?

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

shrink napisal/-a:A še vedno smetiš, moteni trol?
shrink napisal/-a: (To je zgolj retorično vprašanje, če ti slučajno ne potegne. :lol: )
Pozabil si na podnapise in smeška, Mirkec.

Črvina

shrink: Vseeno bom tokrat naredil izjemo in bom komentiral kolikor toliko normalen tvoj post:
Bargo: No poglejmo , kakšna je ta izjema, častna izjema.


Shrink, kretničar, Merlin, modri mož s stožcem na glavi in bičem v roki, bere više, videti je, da je to tako visoko, da mu že sam Bog narekuje. :lol: :D
Problemi je trdno na tleh in se samo čudi, kam Merlin skriva materijo. :D

Radio
Prispevkov: 9
Pridružen: 19.10.2015 21:19

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Radio »

Zdravo, off-topic
Bi pa rad nekaj vprašal glede teorije relativnosti. Ok, najprej dejstvo, ki vemo oziroma predpostavljamo, da se čas nekemu osebku, ko se ta giblje zelo hitro upočasni na določeno mero. Sedaj pa vzemimo naprimer našo galaksijo. Da prepotujemo iz enega konca galakscije na drug konec, pri svetlobni hitrosti potrebujemo približno 100,000 svetlobnih let. Druga predpostavka je, da je vesolje neomejeno, sepravi so tudi objekti v vesolju neomejeno veliki, primer je črna luknja v središču galaksije, ki je nekoč merila skoraj velikost galaksije.
Ok, sedaj pa predpostavimo, da ljudje zrastemo na neko ogormno velikost tako, da imamo pred seboj galaksijo, ki je v naši primerjavi velika kot nekakšen pladenj.
Paradoks: Če bi npr tako velik človek s prstom iz enega konca galaksije prepotoval na drugo stran, bi mu to vzel nekaj sekund. Upam, da so moje besede predstavljive.
Sepravi ali velja, da se teorija relativnosti meri tudi v velikosti, sepravi, da mi samo mislimo, da rabimo s prstom nekaj sekund čez galaksijo, ubistvu pa rabim nekaj 100 tisoč let, ali pa je prostor omejen na velikost in ima neko galaktično mejo velikosti, tako kot je hitrostna?

Lep dan

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
shrink napisal/-a:Svečenika se špilaj na zato bolj primernih forumih, pesnik: prosi nedeljskega pravnika za pomoč, če jih sam ne najdeš.
:shock: Od kod sedaj svečeniki, fizik? :shock: Si vprašaj Vojka, kakšno maso ima ladja Tujcev, ki spušča kamen proti Zemlji? Veš, Vojko je pristaš civilizacij reda III in več, in ti se ne gibajo po Vesolju v orehovih lupinah. :D Veš bojim se, da še Spielberg ni posnel takšnega filma, kjer bi bila takšna ladja Tujcev, kot si jo lahko predstavlja Vojko.

SSKJ:
svečeník -a m (í) kdor opravlja obrede, molitve v čast bogu, bogovom:
svečenik polaga dar na oltar; staroegiptovski svečeniki / veliki svečenik; pren., ekspr.
svečenik nove ideologije // star. duhovnik: ponosna je bila na sina svečenika
Vesoljska plovila Tujcev (če in ko bodo prišli) bodo ne samo bolj eksotična, kot si predstavljamo - bodo dosti bolj nenavadna, kot si sploh LAHKO predstavljamo ... 8)

Začudenje in osuplost pripadnika plemena iz porečja Amazonke, ki še ni bil v stiku s civilizacijo, ki bi ga peljali v CERN na ogled LHC - je kašelj tvojega mačka proti šoku, ki mu bomo izpostavljeni mi ob prvem STIKU...

Saj se spomniš: tehnologije supercivilizacije ne moremo ločiti od magije... :wink:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Radio napisal/-a:Zdravo, off-topic
Bi pa rad nekaj vprašal glede teorije relativnosti. Ok, najprej dejstvo, ki vemo oziroma predpostavljamo, da se čas nekemu osebku, ko se ta giblje zelo hitro upočasni na določeno mero. Sedaj pa vzemimo naprimer našo galaksijo. Da prepotujemo iz enega konca galakscije na drug konec, pri svetlobni hitrosti potrebujemo približno 100,000 svetlobnih let. Druga predpostavka je, da je vesolje neomejeno, sepravi so tudi objekti v vesolju neomejeno veliki, primer je črna luknja v središču galaksije, ki je nekoč merila skoraj velikost galaksije.
Ok, sedaj pa predpostavimo, da ljudje zrastemo na neko ogormno velikost tako, da imamo pred seboj galaksijo, ki je v naši primerjavi velika kot nekakšen pladenj.
Paradoks: Če bi npr tako velik človek s prstom iz enega konca galaksije prepotoval na drugo stran, bi mu to vzel nekaj sekund. Upam, da so moje besede predstavljive.
Sepravi ali velja, da se teorija relativnosti meri tudi v velikosti, sepravi, da mi samo mislimo, da rabimo s prstom nekaj sekund čez galaksijo, ubistvu pa rabim nekaj 100 tisoč let, ali pa je prostor omejen na velikost in ima neko galaktično mejo velikosti, tako kot je hitrostna?

Lep dan
Bojim se, da je tvoje upanje prazno... :wink:

Jaz nisem razumel ničesar. :shock:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
bargo napisal/-a:
shrink napisal/-a:Svečenika se špilaj na zato bolj primernih forumih, pesnik: prosi nedeljskega pravnika za pomoč, če jih sam ne najdeš.
Od kod sedaj svečeniki, fizik? :shock: Si vprašaj Vojka, kakšno maso ima ladja Tujcev, ki spušča kamen proti Zemlji? Veš, Vojko je pristaš civilizacij reda III in več, in ti se ne gibajo po Vesolju v orehovih lupinah. Veš bojim se, da še Spielberg ni posnel takšnega filma, kjer bi bila takšna ladja Tujcev, kot si jo lahko predstavlja Vojko.

SSKJ:
svečeník -a m (í) kdor opravlja obrede, molitve v čast bogu, bogovom:
svečenik polaga dar na oltar; staroegiptovski svečeniki / veliki svečenik; pren., ekspr.
svečenik nove ideologije // star. duhovnik: ponosna je bila na sina svečenika
Vesoljska plovila Tujcev (če in ko bodo prišli) bodo ne samo bolj eksotična, kot si predstavljamo - bodo dosti bolj nenavadna, kot si sploh LAHKO predstavljamo ... 8)

Začudenje in osuplost pripadnika plemena iz porečja Amazonke, ki še ni bil v stiku s civilizacijo, ki bi ga peljali v CERN na ogled LHC - je kašelj tvojega mačka proti šoku, ki mu bomo izpostavljeni mi ob prvem STIKU...

Saj se spomniš: tehnologije supercivilizacije ne moremo ločiti od magije...
Seveda, samo nimajo še Heisenbergovega kompenzatorja in zato ne morejo preslikati kamna, potrebno ga je odvreči. 8) Veš, če dodam malce moje domišljije, imajo ti Tujci ladje iz temne snovi in ščite iz temne energije zato pa so lahko tako blizu Zemlje, 1000 km, z takooooo ogromno maso. :wink: Statistika je na moji strani, da spet Merlina ne zanese preveč. 8)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a shrink »

A ti še vedno ne potegne, pesnik, da te imajo na tem forumu vsi, ki niso moteni, za trola, čigar posti so navadne smeti? Razmisli raje o tem in poišči strokovno pomoč. :lol:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Bargo je napisal:
Seveda, samo nimajo še Heisenbergovega kompenzatorja in zato ne morejo preslikati kamna, potrebno ga je odvreči. 8) Veš, če dodam malce moje domišljije, imajo ti Tujci ladje iz temne snovi in ščite iz temne energije zato pa so lahko tako blizu Zemlje, 1000 km, z takooooo ogromno maso. :wink: Statistika je na moji strani, da spet Merlina ne zanese preveč. 8)
Skušaš biti duhovit?

Radio
Prispevkov: 9
Pridružen: 19.10.2015 21:19

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Radio »

vojko napisal/-a: Bojim se, da je tvoje upanje prazno... :wink:

Jaz nisem razumel ničesar. :shock:
Samo predstavljaj si, da si izjemno velik, tako velik, da je galaksija pred tabo majhna kot nekakšenj pladenj. Sedaj pa bi s prstom iz enega konca galaksije drsel na drugi konec galaksije. Rabil bi nekaj sekund.
Teorija relativnosti pravi, da nič ne more potovati hitreje od svetlobne hitrosti. Sepravi, bi mi praktično prekolačili svetlobno hitrost ko drsimo s prstom ali pa obstaja enaka teorija tudi za velikost, da se nam čas upočasni.
Kaj bolj razumljivo? :) Vem, samo je malo težko razložiti, mogoče nisem ubral najboljše poti :)

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

shrink napisal/-a:A ti še vedno ne potegne, pesnik, da te imajo na tem forumu vsi, ki niso moteni, za trola, čigar posti so navadne smeti? Razmisli raje o tem in poišči strokovno pomoč.
Nikar te naj ne skrbi zame, medtem ko hkrati navijaš zase, kot veš, tvoja pot je določena. Morda spoznaš, da si moten, si pomislil že na to?
shrink napisal/-a: Da tudi mene omenja (poleg ostalih), mi ni treba posebej preverjati, ker je to tako in tako njegova stalna praksa. 8) Drugače pa sem ga spet opomnil zato, da si ne bo slučajno domišljal, da klikam na "Prikaži to sporočilo"; odkar sem si ga naredil "ne-vidnega", na to ravno toliko klikam, kot prej na njegove idiotske linke
Predlagam, da me spet skriješ. :lol:
shrink napisal/-a: Kvazifilozof očitno ne dojame, da dobra metoda da ustrezno dober rezultat
Ti razumeš to sintagmo o dobri metodi. Tako je, kot praviš, smeti se da tudi pomesti. Rabiš lopato, kovanec imaš, kaj ne? :lol:

Kodo - "O-Daiko"

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Radio napisal/-a:
vojko napisal/-a: Bojim se, da je tvoje upanje prazno... :wink:

Jaz nisem razumel ničesar. :shock:
Samo predstavljaj si, da si izjemno velik, tako velik, da je galaksija pred tabo majhna kot nekakšenj pladenj. Sedaj pa bi s prstom iz enega konca galaksije drsel na drugi konec galaksije. Rabil bi nekaj sekund.
Teorija relativnosti pravi, da nič ne more potovati hitreje od svetlobne hitrosti. Sepravi, bi mi praktično prekolačili svetlobno hitrost ko drsimo s prstom ali pa obstaja enaka teorija tudi za velikost, da se nam čas upočasni.
Kaj bolj razumljivo? :) Vem, samo je malo težko razložiti, mogoče nisem ubral najboljše poti :)
Ne vidim, kakšno zvezo ima s specialno teorijo relativnosti in njenim postulatom o maksimalni hitrosti, če si 'velikan' (že ta predpostavka je popolnoma nerealna). Prst tega velikana mora še vedno 'prehoditi' pot 100.000 svetlobnih let in za to potrebuje najmanj 100.000 let. Če postaneš ti velikan, primerljiv z velikostjo galaksije, se spremenijo le relativna razmerja (podobno kot se 2m velikemu človeku zdi povprečen človek majhen, toda če tečeta, ali črtata kroge, morata še vedno oba premagati enake razdalje in za to potrebujeta čas, ki pa v nobenem primeru ne more biti manjši kot ena sekunda za vsakih 300.000 km), absolutne razdalje se ne spremenijo.

Še vedno nisem prepričan, da sem razumel, kaj hočeš povedati... :shock:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:Bargo je napisal:
Seveda, samo nimajo še Heisenbergovega kompenzatorja in zato ne morejo preslikati kamna, potrebno ga je odvreči. 8) Veš, če dodam malce moje domišljije, imajo ti Tujci ladje iz temne snovi in ščite iz temne energije zato pa so lahko tako blizu Zemlje, 1000 km, z takooooo ogromno maso. :wink: Statistika je na moji strani, da spet Merlina ne zanese preveč. 8)
Skušaš biti duhovit?
Ne, ker gre za resne stvari, če pa že, potem je to bil aforizem. :D
vojko napisal/-a: ... ki pa v nobenem primeru ne more biti manjši kot ena sekunda za vsakih 300.000 km), absolutne razdalje se ne spremenijo.
hm. Kaj pa če obrnemo? Za vsako sekundo, 300.000 km razdalje? :roll:
Absolutne razdalje, kako to misliš?

Odgovori