Medzvezdna potovanja

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

Bargo je napisal:

Aja, boš jo popravil/dopolnil, da bo v celoti skladna z __________ ? :roll:

Zbirko zgodbic bom 'popravil/dopolnil' takoj potem, ko boš ti ''popravil/dopolnil' zbirko pravljic bratov Grimm, "da bo v celoti skladna z __________ ?" :lol:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:Bargo je napisal:

Aja, boš jo popravil/dopolnil, da bo v celoti skladna z __________ ?

Zbirko zgodbic bom 'popravil/dopolnil' takoj potem, ko boš ti ''popravil/dopolnil' zbirko pravljic bratov Grimm, "da bo v celoti skladna z __________ ?"
Ne govoriva o zbirki zgodbic, za popravljanje le-teh itak nimaš kompetenc, temveč o oceni, ki jo je podal bianko in tvojem komentarju na oceno. Kako je bianko prišel do te ocene, bo mogoče sam povedal, ima priložnost. :wink:

Poglej:

bianko: Biblija je priročnik za idiote, kateri ne razumejo, kaj je življenje :)

Vojko: To bi bila kar pravšnja ocena... :!: :D


Iz tvoje povedi pač izhaja, da se z oceno ne strinjaš v celoti in nakazuješ (tri pikice!), da bi se dala izboljšati. Torej ponoviva moje vprašanje:

Aja, boš popravil/dopolnil bianko-vo oceno, da bo v celoti skladna z __________ ? :roll:

Torej, kot vidiš, sprva predlagam, da razmisliš o referenci, šele potem o dopolnitvi/popravku ocene, zaradi mene pa lahko tudi zamenjaš vrstni red, če želiš.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a:Bargo je napisal:

Aja, boš jo popravil/dopolnil, da bo v celoti skladna z __________ ?

Zbirko zgodbic bom 'popravil/dopolnil' takoj potem, ko boš ti ''popravil/dopolnil' zbirko pravljic bratov Grimm, "da bo v celoti skladna z __________ ?"
Ne govoriva o zbirki zgodbic, temveč o oceni, ki jo je podal bianko in tvojem komentarju na oceno. Kako je bianko prišel do te ocene, bo mogoče sam povedal, ima priložnost. :wink:

Poglej:

bianko: Biblija je priročnik za idiote, kateri ne razumejo, kaj je življenje :)

Vojko: To bi bila kar pravšnja ocena...


Iz tvoje povedi pač izhaja, da se z oceno ne strinjaš v celoti in nakazuješ, da bi se dala izboljšati. Torej ponoviva moje vprašanje:

Aja, boš popravil/dopolnil bianko-vo oceno, da bo v celoti skladna z __________ ? :roll:

Torej, kot vidiš, sprva predlagam, da razmisliš o referenci, šele potem o dopolnitvi, zaradi mene pa lahko tudi zamenjaš vrstni red, če želiš.
Mislim, da gre za rahlo semantično zmedo. Če za nekaj rečem, da je to kar pravšnja ocena, po moje pomeni, da se z njo v celoti strinjam, se pravi, da je primerna, ustrezna. FRAN definira pojem takole:

právšnji -a -e prid. (ȃ) nav. ekspr. 1. ki je glede na določene potrebe, zahteve primeren, ustrezen: ta klobuk je ravno pravšnji za vašo glavo; dobil je kar pravšnjo sobo za študij / pravšnja priložnost za kaj
// primeren, ustrezen sploh: ne bo lahko najti pravšnjega človeka za tako odgovorno nalogo; ta pozdrav ni najbolj pravšnji; iskati pravšnjo besedo za spravo / ravno pravšnji dan je prišel, vsi so bili doma
2. knjiž. pravi, pravilen: obrniti se v pravšnjo smer / njihovo mnenje je pravšnje
// pravi, resničen: spoznati pravšnjo podobo koga / oče mu je kupil pravšnje motorno kolo / medalje naj dobijo res pravšnji vojaki; sam.: ravno pravšnjega je srečal; star. ravnati po pravšnjem prav, normalno.
:D

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
bargo napisal/-a: Ne govoriva o zbirki zgodbic, za popravljanje le-teh itak nimaš kompetenc, temveč o oceni, ki jo je podal bianko in tvojem komentarju na oceno. Kako je bianko prišel do te ocene, bo mogoče sam povedal, ima priložnost. :wink:

Poglej:

bianko: Biblija je priročnik za idiote, kateri ne razumejo, kaj je življenje :)

Vojko: To bi bila kar pravšnja ocena...


Iz tvoje povedi pač izhaja, da se z oceno ne strinjaš v celoti in nakazuješ (tri pikice!), da bi se dala izboljšati. Torej ponoviva moje vprašanje:

Aja, boš popravil/dopolnil bianko-vo oceno, da bo v celoti skladna z __________ ? :roll:

Torej, kot vidiš, sprva predlagam, da razmisliš o referenci, šele potem o dopolnitvi, zaradi mene pa lahko tudi zamenjaš vrstni red, če želiš.
Mislim, da gre za rahlo semantično zmedo. Če za nekaj rečem, da je to kar pravšnja ocena, po moje pomeni, da se z njo v celoti strinjam. FRAN definira pojem takole:

právšnji -a -e prid. (ȃ) nav. ekspr. 1. ki je glede na določene potrebe, zahteve primeren, ustrezen: ta klobuk je ravno pravšnji za vašo glavo; dobil je kar pravšnjo sobo za študij / pravšnja priložnost za kaj
// primeren, ustrezen sploh: ne bo lahko najti pravšnjega človeka za tako odgovorno nalogo; ta pozdrav ni najbolj pravšnji; iskati pravšnjo besedo za spravo / ravno pravšnji dan je prišel, vsi so bili doma
2. knjiž. pravi, pravilen: obrniti se v pravšnjo smer / njihovo mnenje je pravšnje
// pravi, resničen: spoznati pravšnjo podobo koga / oče mu je kupil pravšnje motorno kolo / medalje naj dobijo res pravšnji vojaki; sam.: ravno pravšnjega je srečal; star. ravnati po pravšnjem prav, normalno.
:D
Odlično, mogoče kupim, samo tiste tri pikice še pojasniš, kako že gre: "močne trditve, zahtevajo močne argumente" .

Glede na to, da sedaj praviš, da se strinjaš v celoti z bianko-vo oceno, lahko neodvisno od "bianko", vprašam tudi tebe:

Do tega spoznanja: "Biblija je priročnik za idiote, kateri ne razumejo, kaj je življenje", si prišel naključno ali izkustveno? :roll:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a:
bargo napisal/-a: Ne govoriva o zbirki zgodbic, za popravljanje le-teh itak nimaš kompetenc, temveč o oceni, ki jo je podal bianko in tvojem komentarju na oceno. Kako je bianko prišel do te ocene, bo mogoče sam povedal, ima priložnost. :wink:

Poglej:

bianko: Biblija je priročnik za idiote, kateri ne razumejo, kaj je življenje :)

Vojko: To bi bila kar pravšnja ocena...


Iz tvoje povedi pač izhaja, da se z oceno ne strinjaš v celoti in nakazuješ (tri pikice!), da bi se dala izboljšati. Torej ponoviva moje vprašanje:

Aja, boš popravil/dopolnil bianko-vo oceno, da bo v celoti skladna z __________ ?

Torej, kot vidiš, sprva predlagam, da razmisliš o referenci, šele potem o dopolnitvi, zaradi mene pa lahko tudi zamenjaš vrstni red, če želiš.
Mislim, da gre za rahlo semantično zmedo. Če za nekaj rečem, da je to kar pravšnja ocena, po moje pomeni, da se z njo v celoti strinjam. FRAN definira pojem takole:

právšnji -a -e prid. (ȃ) nav. ekspr. 1. ki je glede na določene potrebe, zahteve primeren, ustrezen: ta klobuk je ravno pravšnji za vašo glavo; dobil je kar pravšnjo sobo za študij / pravšnja priložnost za kaj
// primeren, ustrezen sploh: ne bo lahko najti pravšnjega človeka za tako odgovorno nalogo; ta pozdrav ni najbolj pravšnji; iskati pravšnjo besedo za spravo / ravno pravšnji dan je prišel, vsi so bili doma
2. knjiž. pravi, pravilen: obrniti se v pravšnjo smer / njihovo mnenje je pravšnje
// pravi, resničen: spoznati pravšnjo podobo koga / oče mu je kupil pravšnje motorno kolo / medalje naj dobijo res pravšnji vojaki; sam.: ravno pravšnjega je srečal; star. ravnati po pravšnjem prav, normalno.
:D
Odlično, mogoče kupim, samo tiste tri pikice še pojasniš, kako že gre: "močne trditve, zahtevajo močne argumente" .

Glede na to, da sedaj praviš, da se strinjaš v celoti z bianko-vo oceno, lahko neodvisno od "bianko", vprašam tudi tebe:

Do tega spoznanja: "Biblija je priročnik za idiote, kateri ne razumejo, kaj je življenje", si prišel naključno ali izkustveno?

Se ti zdijo tri pikice na koncu stavka 'močna trditev'? Jaz pogosto uporabljam to ločilo premišljeno. Gre za skladenjsko rabo tega ločila (ki je nestično), s katero zaznamujem tonski potek in nakazujem razmišljanje (naš pravopis uporablja - zame vsaj - čudovito besedo 'zamolk'. Recimo: Ko se s pogledom zazrem v njene oči ... Odplavam ... Letim ... :D

Kupiš tiste tri pike? :wink:

Kakorkoli, bolj me zanima, kaj ti misliš o biankovi oceni?

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a derik »

bianko napisal/-a:
Rock napisal/-a:Ne razumeš ne Biblije, ne življenja.
Biblija je priročnik za idiote, kateri ne razumejo, kaj je življenje :)
No, saj to smo več ali manj vsi, namreč idioti, ki ne razumemo, kaj je to življenje. Je pa takih priročnikov več. Nikoli mi ni bilo žal, da sem jih bral.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
bargo napisal/-a: Odlično, mogoče kupim, samo tiste tri pikice še pojasniš, kako že gre: "močne trditve, zahtevajo močne argumente" .

Glede na to, da sedaj praviš, da se strinjaš v celoti z bianko-vo oceno, lahko neodvisno od "bianko", vprašam tudi tebe:

Do tega spoznanja: "Biblija je priročnik za idiote, kateri ne razumejo, kaj je življenje", si prišel naključno ali izkustveno?

Se ti zdijo tri pikice na koncu stavka 'močna trditev'? Jaz pogosto uporabljam to ločilo premišljeno. Gre za skladenjsko rabo tega ločila (ki je nestično), s katero zaznamujem tonski potek in nakazujem razmišljanje (naš pravopis uporablja - zame vsaj - čudovito besedo 'zamolk'. Recimo: Ko se s pogledom zazrem v njene oči ... Odplavam ... Letim ...
Ocena sama po sebi je že močna, tiste tvoje tri pikice, lahko samo izrazijo njeno moč ali ne moč in pri tem simbola "klicaja :!: in sreče :D " pozabim.
vojko napisal/-a: Kupiš tiste tri pike? :wink:
Ne, kako sploh lahko podaš takšen predlog, da bi "kupil mačka v žaklju". :roll:
vojko napisal/-a: Kakorkoli, bolj me zanima, kaj ti misliš o biankovi oceni?
Verjamem, samo preden izveš moje mnenje, bi bilo lepo prebrati še tvoj odgovor: "Ali si do takšne ocene prišel naključno ali izkustveno?" ali ti je bilo samo povedano in si pač prevzel? :roll: Veš, glede na tvoja leta življenja ima to neko težo.

bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a bianko »

bargo napisal/-a:
bianko napisal/-a:Biblija je priročnik za idiote, kateri ne razumejo, kaj je življenje :)
To tega spoznanja si prišel naključno ali izkustveno? :roll:
Bargo, vsakdo, ki se a.d.2015 vehementno sklicuje na taksne ali drugacne religiozne blodnje iz antike, in jih postavlja nad zdrav razum, logiko, inteligenco, znanost, je zame idiot. Najboljsi primer takih idiotov je ISIS. Religija in razum se popolnoma izkljucujeta.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

bianko napisal/-a:
bargo napisal/-a:
bianko napisal/-a:Biblija je priročnik za idiote, kateri ne razumejo, kaj je življenje :)
To tega spoznanja si prišel naključno ali izkustveno? :roll:
Bargo, vsakdo, ki se a.d.2015 vehementno sklicuje na taksne ali drugacne religiozne blodnje iz antike, in jih postavlja nad zdrav razum, logiko, inteligenco, znanost, je zame idiot. Najboljsi primer takih idiotov je ISIS. Religija in razum se popolnoma izkljucujeta.
Podpišem, z dodatkom, da raje namesto A.D., uporabljaj mednarodno uveljavljeno C.E. ... :D

Kar se pa tiče ISIS, ki je rezultat poskusa udejanjenja določenih fundamentalističnih dogem ene od svetovnih religij v praksi, pa politiki po svetu ponovno delajo usodno napako, na katero sem pred časom opozoril v enem od postov. Ta napaka se kaže še posebej izrazito ob komentarjih divjaškega pokola nedolžnih v Parizu in je izredno nevarna pri določanju strategije odziva na to barbarstvo brez primere.

Namreč, vodilni svetovni politiki imajo polna usta razlag o dveh religijah: o dobri in slabi, o dveh vrstah vernikov: dobrih in zlih.

To je nevarna zabloda, tako z logičnega, kot s faktičnega gledišča. Religije (in vernikov, ki jo prakticirajo) ne moremo arbitrarno deliti na dobre, ki so v redu in ki pravilno razumejo želje in navodila svojega boga in na tiste, ki so nevarni divjaki in teroristi, ki baje ne razumejo 'mirovnega in nenasilnega' bistva religije in so iz konteksta 'svetih spisov' iztrgali le agresivne, radikalne in genocidne odlomke in ki so prepričani, da s svojimi dejanji le uresničujejo božjo voljo.

Dolgoročna nas bo ta napaka še drago stala.

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a derik »

Vojko, do takih zaključkov si verjetno prišel bolj na podlagi svojih ideoloških predsodkov, kot pa dejstev in raziskav. Poglej si recimo "2015 Global Terrorism Index Report", ki v poglavju CORRELATES & DRIVERS OF TERRORISM pravi med drugim takole:
. . . terrorist activity is intrinsically linked to the broader safety and security environment of states. The grievances that drive these much larger conflicts also tend to drive terrorist activity. In countries that are not undergoing internal violent conflict, socio-economic drivers correlate more prominently with terrorist attacks.
http://static.visionofhumanity.org/site ... rt_0_0.pdf

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

derik napisal/-a:Vojko, do takih zaključkov si verjetno prišel bolj na podlagi svojih ideoloških predsodkov, kot pa dejstev in raziskav. Poglej si recimo "2015 Global Terrorism Index Report", ki v poglavju CORRELATES & DRIVERS OF TERRORISM pravi med drugim takole:
. . . terrorist activity is intrinsically linked to the broader safety and security environment of states. The grievances that drive these much larger conflicts also tend to drive terrorist activity. In countries that are not undergoing internal violent conflict, socio-economic drivers correlate more prominently with terrorist attacks.
http://static.visionofhumanity.org/site ... rt_0_0.pdf

S tem se strinjam, ampak to nima direktne zveze z mojo tezo, niti ji ne nasprotuje. Bistvo te teze pa je, da ni 'dobrih' religij, posledično pa (in abstracto) tudi ne 'dobrih' vernikov per se. Bom še enkrat v tem kontekstu citiral S. WEINBERGA: "Z ali brez vere so dobri ljudje, ki počno dobre stvari in zlobni ljudje, ki počno zlobne. Ampak za to, da dobri ljudje počno zlobne stvari, potrebujete religijo."

To je moja poanta.

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a derik »

vojko napisal/-a:S tem se strinjam, ampak to nima direktne zveze z mojo tezo, niti ji ne nasprotuje. Bistvo te teze pa je, da ni 'dobrih' religij, posledično pa (in abstracto) tudi ne 'dobrih' vernikov per se.
Vse glavne religije niso same po sebi niti "dobre", niti "slabe", tudi namenjene so tako dobrim kot slabim ljudem.
Bom še enkrat v tem kontekstu citiral S. WEINBERGA: "Z ali brez vere so dobri ljudje, ki počno dobre stvari in zlobni ljudje, ki počno zlobne. Ampak za to, da dobri ljudje počno zlobne stvari, potrebujete religijo."

To je moja poanta.
A hočeš reči, da so pariški atentatorji dobri ljudje, ki so storili zlo dejanje? Oziroma bolj verjetno, da so bili dobri, vse dokler niso šli za leto ali dve v sirsko vojno, kjer jih je ravno vera spreobrnila v slabe? Zgoraj omenjeno poročilo ravno navaja, da so izredne konfliktne razmere (v tem primeru vojna) generator terorizma, agenda je pa običajno ideologija. V grafih so prikazani podatki za tri ideološke zvrsti: religijo, politiko ter nacionalizem/separatizem. Na nekatere ljudi izredne razmere vplivajo tako, da so bolj dojemljivi za ekstremizem in terorizem, ampak ne nujno in samo skozi religijo.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

derik napisal/-a:
vojko napisal/-a:S tem se strinjam, ampak to nima direktne zveze z mojo tezo, niti ji ne nasprotuje. Bistvo te teze pa je, da ni 'dobrih' religij, posledično pa (in abstracto) tudi ne 'dobrih' vernikov per se.
1) Vse glavne religije niso same po sebi niti "dobre", niti "slabe", tudi namenjene so tako dobrim kot slabim ljudem.
Bom še enkrat v tem kontekstu citiral S. WEINBERGA: "Z ali brez vere so dobri ljudje, ki počno dobre stvari in zlobni ljudje, ki počno zlobne. Ampak za to, da dobri ljudje počno zlobne stvari, potrebujete religijo."

To je moja poanta.
2) A hočeš reči, da so pariški atentatorji dobri ljudje, ki so storili zlo dejanje? Oziroma bolj verjetno, da so bili dobri, vse dokler niso šli za leto ali dve v sirsko vojno, kjer jih je ravno vera spreobrnila v slabe? Zgoraj omenjeno poročilo ravno navaja, da so izredne konfliktne razmere (v tem primeru vojna) generator terorizma, agenda je pa običajno ideologija. V grafih so prikazani podatki za tri ideološke zvrsti: religijo, politiko ter nacionalizem/separatizem. Na nekatere ljudi izredne razmere vplivajo tako, da so bolj dojemljivi za ekstremizem in terorizem, ampak ne nujno in samo skozi religijo.
Ad1) Ne morem se strinjati s takšno apologetsko oceno. Današnje (vsaj prve tri monoteistične) religije so slabe. Običajne očete, brate, sosede, ljudi iz predmestja ali vasi spreminjajo v verske norce, ki so pripravljeni ubijati sosede, ker ti ne verjamejo v pravega 'boga'. Pripravljeni so iti v 'sveto vojno - džihad' in v njej izgubiti življenje v prepričanju, da izpolnjujejo božjo voljo in željo po prevladi prav tega nabora dogem, v katerega sami verjamejo. Ustanavljajo 'svetovne' kalifate, 'islamske države', napotili so se na več tisoč kilometrov dolgo pot 'osvobajat Kristusov grob', v našem sosedstvu so z ognjem in mečem 'prekristjanjevali' brate v veri, ipd. Zelo se boš moral potruditi, da mi boš našel eno samo lokalno vojno, ki nima prav nobene religiozne konotacije.

Kaj je dobrega v tem? In - lepo te prosim- ne začni mi o tem, da je vera dobra tolažba za obupane in bolne, da daje upanje, da notranje bogati, ipd. To delajo tudi trde droge. Pa so - hvala bogu - prepovedane... :wink:


Ad2) Ja, v bistvu hočem reči prav to. Pri tem pa ti zamenjuješ vzroke s posledicami.
Praviš: "/...so bili dobri, vse dokler niso šli za leto ali dve v sirsko vojno, kjer jih je ravno vera spreobrnila v slabe."

Bilo je obratno: šli so leto ali dve v sirsko vojno, ker so jih imami v džamijah pred tem versko indoktrinirali, jim oprali možgane in jih prepričali, da gredo v džihad, pomagat svojim bratom po veri. Če pa bodo padli v tej 'sveti vojni', so jim že vnaprej podelili status mučenika (šehid) in jim obljubili, da jih v raju čaka 77 devic (vsakega, da ne bo pomote!). Povej mi, koliko ateistov se bojuje v vrstah ISIS-a?

Praviš: "/...izredne konfliktne razmere (v tem primeru vojna) so generator terorizma, agenda je pa običajno ideologija."

Kaj pa je vzrok za 'konfliktne razmere' med recimo šiiti in suniti, ki se koljejo že 1500 let? Kaj pa napaja nadaljevanko brez konca med Židi in Palestinci? Kaj je povzročilo razpad Sudana na dve državi? Za kaj je že šlo na Severnem Irskem, v 'kulturni in versko tolerantni' Evropi? In končno: kaj je temelj 'trka civilizacij' po Huntingtonu?

Res je, da so nekateri "bolj dojemljivi za ekstremizem in terorizem, ampak ne nujno in samo skozi religijo." Bi se strinjal; poudarek je na "ne nujno in samo skozi religijo". Ta tvoja poved - če uporabimo načelo po nasprotju - pa pravi tudi tole: 'ampak v povprečju in pretežno skozi religijo'. Torej, če religije ne bi bilo, bi bilo na svetu nasilja bistveno manj. Se strinjaš? 8)

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a derik »

vojko napisal/-a:Torej, če religije ne bi bilo, bi bilo na svetu nasilja bistveno manj. Se strinjaš?
Ne, se ne strinjam :D . To je zelo vprašljivo. Podobno bi bilo trditi, da bi bilo manj nasilja brez politike, brez narodnosti in še brez česa drugega. Mogoče, ali pa tudi ne. Če ne bi razvili orožja za množične poboje, bi bilo tudi manj nasilja, a ne? Vsaj količinsko.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

derik napisal/-a:
vojko napisal/-a:Torej, če religije ne bi bilo, bi bilo na svetu nasilja bistveno manj. Se strinjaš?
Ne, se ne strinjam :D . To je zelo vprašljivo. Podobno bi bilo trditi, da bi bilo manj nasilja brez politike, brez narodnosti in še brez česa drugega. Mogoče, ali pa tudi ne. Če ne bi razvili orožja za množične poboje, bi bilo tudi manj nasilja, a ne? Vsaj količinsko.
Primerjava religije s politiko ali narodnostjo po moje ne vzdrži resne presoje. Prvi dve človekovi dejavnosti sta NUJNI za obstoj današnje družbe. Politika je organizirano urejanje in vodenje človeške skupnosti; brez nje bi vladala anarhija. Nujnost obstoja naroda mi ni treba posebej utemeljevati. Za religijo te nujnosti ni.

Tudi glede tvojega stališča do orožja sem skeptik. Saj veš, kaj pravijo: ne ubija orožje, ubijajo ljudje. 8)

Odgovori