kdo je odkril ameriko?

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
amon
Prispevkov: 26
Pridružen: 13.8.2005 22:49

kdo je odkril ameriko?

Odgovor Napisal/-a amon »

nekje sem prebral da je ameriko odkril zengh he ali nekaj takega
zanima me kje bi lahko dobil več podatkov

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Pod pojmom odkritje Amerike ponavadi razumemo kdaj je nasa (evropska) civilizacija odkrila Ameriko. V tem primeru je to kar Kristof Kolumb oz. opcija obstaja da so vikingi nevede ze bili tam. V sirsem pomenu so pa Ameriko itak odkrila vzhodnoazijska plemena s prehodom cez Aljasko pred 20-40 tisoc leti (ne vem zdajle tocno). Za tocno ta primer o katerem govoris pa se nisem slisal, me pa zanima... :?

amon
Prispevkov: 26
Pridružen: 13.8.2005 22:49

Odgovor Napisal/-a amon »


Uporabniški avatar
sstone
Prispevkov: 180
Pridružen: 30.11.2004 0:05

Odgovor Napisal/-a sstone »

Hm..zanimivo, nekaj časa nazaj sem gledal oddajo o vikingih, ki naj bi že okoli leta 1000 prepluli atlantik ter se naselili na vzhodni obali Kanade ter ZDA, se ne spomnem več točno, bom pa mal pogledal okoli če kaj najdem.

seba
Prispevkov: 40
Pridružen: 27.1.2006 2:46
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a seba »

prvi evropejec k jo je opazu je edn k se je izgubil, sm pozabu ime, potem je pa to erikssonu povedu, kateri je sel na njo. wii.

lopatka
Prispevkov: 5
Pridružen: 4.11.2006 13:48

Odgovor Napisal/-a lopatka »

Kot kaže je bila Amerika poseljena približno 15 tisoč let BP. Poselili naj bi jo prek Beringovega preliva s postopnim širjenjem proti zahodu, ki je bil v tistem času kopno (travnata tundra). Ko se je vodna gladina spet začela dvigovati, so bili ti ljudje odtrgani od matične populacije. Šele okrog 15 ka BP so nastali v Severni Ameriki trije prosti koridorji, ki so novonaseljeni pooulaciji omogočili prehod proti jugu. Pri tem prvem valu poselitve naj bi v Ameriko prišlo 10-20 ljudi.
Antropologi, genetiki in arheologi so zabeležili sva vala poselitve. Prvi naj bi se zgodil pred 15 ka in naj bi pustil sledi v Severni in Južni Ameriki. Drugi pa se je zgodil pred manj kot 10 ka, kjer je šlo za poselitev samo Južne Amerike.
Izvor Indijancev lahko tudi genetsko iščemo v prebivalcih SZ Azije. Genetsko sorodnost so potrdili z analizo dedne linije markerja M45, ki je "prednik" markerja M242. M 242 se je pojavil v južni Sibiriji pred približno 20 ka in se nato razširil po celi Aziji. S prvim valom poselitve naj bi prešel tudi v Ameriko. Ta genetska analiza je potrdila izvor prve poselitve. Populacija, ki pa se je v ameriko preselila v drugem valu, naj bi izvirala iz severne Kitajske ali JV Sibirije. Prišli so s plovili, saj je bil Beringov preliv takrat že zagotovo pokrit z morjem.


Upam, ad ej komu, kaj pomagalo.
lp

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Ali ni bolj zanimivo, kdo je odkril Slovenijo?

lopatka
Prispevkov: 5
Pridružen: 4.11.2006 13:48

Odgovor Napisal/-a lopatka »

maš kakšno idejo kdo bi to bil?
zihr je bil kkšn Janez al pa Tone...
:)

lp

me_
Prispevkov: 138
Pridružen: 6.10.2006 8:59

Odgovor Napisal/-a me_ »

...
Zadnjič spremenil me_, dne 29.8.2009 5:50, skupaj popravljeno 1 krat.

lopatka
Prispevkov: 5
Pridružen: 4.11.2006 13:48

Odgovor Napisal/-a lopatka »

prosim?kakšni cifri??
hvala
lp

me_
Prispevkov: 138
Pridružen: 6.10.2006 8:59

Odgovor Napisal/-a me_ »

...
Zadnjič spremenil me_, dne 29.8.2009 5:50, skupaj popravljeno 1 krat.

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Verjetno je našel Slovenijo kakšen sorodnik od neandrtalskega saksafonista iz Divjih bab, tam so našli njegov saksafon- pardon piščal. :wink: Ne vem, če je bil Janez ali Tone.

psevdonim
Prispevkov: 10
Pridružen: 7.3.2007 7:50

Odgovor Napisal/-a psevdonim »

tudi jaz sem bral o nekem kitajskem poveljniku ladjevja, ki je obplul dobršen del sveta, če ne kar cel svet, in risal presenetljivo natančne zemljevide.
Problem bi naj bil v tem, ker se niso ohranili originalni zemljevidi, ampak njihove kopije, prerisane nekaj stoletij kasneje, menda okoli 1700 - - .
O "odkritju" Amerike res lahko govorimo samo s stališča Evrope, in uradna razlaga pravi, da je to Krištof Kolumb, kot je uradna različica, da smo Slovenci prišli z ozemlja Rusije, matere vseh slovanskih narodov.
Neuradnih, znanstveno nepotrjenih, pa je tako za Ameriko kot za Slovenijo, precej. Ena od teh je, da so Maji potomci beguncev z Atlantide.
Evropska verzija zgodovine je približno taka: ko je pračlovek splezal z drevesa, je na tleh našel kamen:"Poglej poglej, našel sem material za izdelavo piramid, za katere projekte sem izdelal z neverjetno matematično natančnostjo !!"

[Krypton]
Prispevkov: 69
Pridružen: 3.11.2005 19:13
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a [Krypton] »

Nas so v šoli učili da bi naj prvi( seveda s stališča Evrope) Ameriko odkrili vikingi pod vodstvom Erica Rdečega.

Uporabniški avatar
Mephisto
Prispevkov: 268
Pridružen: 31.1.2006 14:15
Kraj: Skopo

Odgovor Napisal/-a Mephisto »

Če se gre za vprašanje kdo je prvi položil noge na ameriško celino, potem so to bili predniki Indijancev. Če pa se gre za vprašanje kdo je povzročil Krasni Novi Svet, pa je odgovor Krištof Kolumb.

Odgovori