Medzvezdna potovanja

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a bianko »

Vojko, takih blodenj je v svetemu (svetemu :D ) pismu (pismu :D ) malo morje :D
Geneza, ce jo pozorno preberes, jokas od smeha :D

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

bianko napisal/-a:Vojko, takih blodenj je v svetemu (svetemu ) pismu (pismu :D ) malo morje :D
Geneza, ce jo pozorno preberes, jokas od smeha :D
Imaš prav, od sile zabavno branje tale Zbirka zgodbic, imenovana 'Sveto pismo'. :D

Če se hočeš kraljevsko zabavati in se ti ne ljubi listati po razvlečeni Zbirki zgodbic, ti ni treba, saj so to za nas storili drugi in na enem mestu zbrali 'Absurdity At Its Finest', se pravi najbolj smešne in absurdne odlomke. Obilo zabave! :wink:

Celotna zbirka 'Biblical Nonsense' je tule: http://www.biblicalnonsense.com/index2.html

'Absurdity At Its Finest' pa je v 14. poglavju:

http://www.biblicalnonsense.com/chapter14.html

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Rock »

vojko napisal/-a:Pretežko, kaj?
Ne delim tvojega mnenja.
Matematika se mi je vedno zdela zanimiva disciplina.
Lahko se lotiva kakšne lažje teme.
Lahko izbereš poljubno temo (seveda, na poljubnem nivoju, če tako želiš). Do redkokatere teme nimam afinitete.
Recimo, meni nikoli ni dal miru tale zabavni odlomek iz Zbirke zgodbic:
Ne poznam dela.
Zadnjič spremenil Rock, dne 25.12.2015 22:22, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rock napisal/-a:
vojko napisal/-a:Pretežko, kaj?
Ne delim tvojega mnenja.
Matematika se mi je vedno zdela zanimiva disciplina.
Lahko se lotiva kakšne lažje teme.
Lahko izbereš poljubno temo. Do redkokatere teme nimam afinitete.
Recimo, meni nikoli ni dal miru tale zabavni odlomek iz Zbirke zgodbic:
Ne poznam dela.
Kakšna blamaga ... :lol: :lol:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

Vsaka debata o medzvezdnih (ali celo medgalaktičnih) potovanjih slej ko prej pripelje do 'prehodnih črvin' (traversable wormholes). Brez njih dandanes seveda tudi ni dobre ZF zgodbe ali ZF filma. Čeprav sem prebral kar nekaj o tej temi, ostaja dilema: ali so takšne prehodne črvine teoretično možne? Drugače: ali obstoji kakšen fizikalni zakon (princip), ki onemogoča/preprečuje izgradnjo takšnih Einstein-Rosenovih mostov (Einstein-Rosen bridge) med zelo (prostorsko in časovno) oddaljenimi točkami v vesolju? To poraja dodatno vprašanje: če so takšne črvine možne in stabilne, kaj je s principom kavzalnosti (potovanje v preteklost)?

Poznam dosti premalo fizike, da bi si znal odgovoriti na to zelo zanimivo vprašanje. Wheeler (ki je skoval ta izraz) , Fuller in mnogo drugih menijo, da so črvine nestabilne in se preščipnejo (pinch off) tako hitro, da skoznje ni možno poslati nobenega signala, kaj šele materialnih stvari. Drugi menijo drugače.

Gotovo so na tem forumu fiziki, ki bodo znali odgovoriti. Že vnaprej hvala!

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Roman »

Nisem sicer fizik, vem pa, da so razlike med teorijo in prakso pogosto nepremostljive.

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a derik »

vojko napisal/-a:Drugače: ali obstoji kakšen fizikalni zakon (princip), ki onemogoča/preprečuje izgradnjo takšnih Einstein-Rosenovih mostov (Einstein-Rosen bridge) med zelo (prostorsko in časovno) oddaljenimi točkami v vesolju? To poraja dodatno vprašanje: če so takšne črvine možne in stabilne, kaj je s principom kavzalnosti (potovanje v preteklost)?
Brian Greene ima celo poglavje o tem, a ne omenja nobenih teoretičnih preprek. Glede potovanja v preteklost (v kar sam sicer ne verjame) pa pravi, da teoretično vsaj to ne bi bilo možno, da bi po črvini potovali v čas pred njenim nastankom.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

derik napisal/-a:
vojko napisal/-a:Drugače: ali obstoji kakšen fizikalni zakon (princip), ki onemogoča/preprečuje izgradnjo takšnih Einstein-Rosenovih mostov (Einstein-Rosen bridge) med zelo (prostorsko in časovno) oddaljenimi točkami v vesolju? To poraja dodatno vprašanje: če so takšne črvine možne in stabilne, kaj je s principom kavzalnosti (potovanje v preteklost)?
Brian Greene ima celo poglavje o tem, a ne omenja nobenih teoretičnih preprek. Glede potovanja v preteklost (v kar sam sicer ne verjame) pa pravi, da teoretično vsaj to ne bi bilo možno, da bi po črvini potovali v čas pred njenim nastankom.
Poznam Greenovo stališče do tega vprašanja. Zdi se mi, da je pustil vprašanje odprto. Kaj ti misliš?

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a derik »

vojko napisal/-a:Poznam Greenovo stališče do tega vprašanja. Zdi se mi, da je pustil vprašanje odprto. Kaj ti misliš?
Res je, takole pravi:
Greene napisal/-a: I count myself among the sober physicists who feel intuitively that we will one day rule out time travel to the past. But until there’s definitive proof, I think it justified and appropriate to keep an open mind.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

derik napisal/-a:
vojko napisal/-a:Poznam Greenovo stališče do tega vprašanja. Zdi se mi, da je pustil vprašanje odprto. Kaj ti misliš?
Res je, takole pravi:
Greene napisal/-a: I count myself among the sober physicists who feel intuitively that we will one day rule out time travel to the past. But until there’s definitive proof, I think it justified and appropriate to keep an open mind.
Videti je, da bomo morali počakati na QG ... :D

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Roman »

Jaz menim, da bi za možnost časovnega potovanja morala obstajati dva časa, čas potnika in čas, po katerem potuje. Brez tega časovno potovanje ni možno. Ali obstajata dva časa?

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Ne le dva, čas je neskončen kot tudi število le teh, ki vplivajo na vsak delec v vesolju. Keep an open mind. Stvarnik je brezčasen, za ostalo poskrbi MasterCard.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

Roman napisal/-a:Jaz menim, da bi za možnost časovnega potovanja morala obstajati dva časa, čas potnika in čas, po katerem potuje. Brez tega časovno potovanje ni možno. Ali obstajata dva časa?
Vsak inercialni referenčni sistem ima svoj čas, v katerem tečejo ure drugače, kot v vseh drugih. V primeru črvin sta takšna dva sistema Zemlja in vesoljsko plovilo, ki potuje skozi črvino.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Roman »

Vprašanje je, ali gre res za drug čas, ali samo za "zorni kot".

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

Roman napisal/-a:Vprašanje je, ali gre res za drug čas, ali samo za "zorni kot".

Dejansko gre za drug tek časa: visokoenergetski kratkoživi delci iz kozmičnih žarkov (npr. mioni), ki neprestano bombardirajo Zemljo glede na svoj čas razpada nikakor ne bi mogli doseči površja Zemlje, pa ga. Če tega realnega učinka ne bi upoštevali pri gradnji LHC, ta sploh ne bi deloval. Ure v močnem gravitacijskem polju tečejo počasneje, prav tako pri relativističnih hitrostih. Nekje na forumu sem že zapisal, da če bi uspeli izdelati vesoljsko plovilo, ki bi imelo konstantni pospešek 1g (za astronavte zelo udobno, saj je to pospešek, ki ga občutijo na Zemlji!), bi bila dilatacija časa dramatična. Takšno plovilo bi se sčasoma tako približalo svetlobni hitrosti c, da bi bila dilatacija časa neverjetna: s takšno raketo bi v času človeškega življenja dosegli rob vidnega vesolja; medtem pa bi na Zemlji seveda minile milijarde let.

To si lahko nazorno ogledaš na tem diagramu!

Slika

Odgovori