Gravitacijski valovi II

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
pipo75
Prispevkov: 7
Pridružen: 1.6.2008 8:45

Gravitacijski valovi II

Odgovor Napisal/-a pipo75 »

Pri odkritju gravitacijski valov in razlagi zaznave le teh z LIGO detektorjem se mi je pojavilo naslednje vprašanje.

Svetloba prepotuje razdaljo L v času T v "nestisnjenem" prostoru. Zaradi (ogromnega) gravitacijskega vala se prostor skrči na L/2. Ali svetloba prepotuje stisnjen prostor v času T, T/2 ali kakšnem drugem času gledano iz "stisnjenega" sistema?

Prosim za odgovore, ki izhajajo iz splošno priznanih dognanj fizike.

Hvala.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Gravitacijski valovi II

Odgovor Napisal/-a shrink »

Nisem čisto prepričan, kaj sprašuješ. Morda to, kako potuje svetloba v vesolju, ki se širi? Če je tako, potem se seveda prostor širi, svetloba pa po ravnem vesolju, ki se širi, radialno potuje po ničtih geodetkah prostor-časa v skladu z:

\(ds^2=0=-c^2dt^2+a(t)^2d\chi^2\)

oz.

\(\displaystyle c=a(t)\frac{d\chi}{dt}\)

kjer je \(a(t)\) velikostni faktor, ki popisuje širjenje vesolja, \(\chi\) koordinata mirujočega opazovalca v razširjajočem se vesolju (sogibajoči opazovalci v galaksijah: galaksije mirujejo, prostor med njimi pa se širi).

Svetloba torej potuje vedno s fizikalno (lastno) hitrostjo \(c\), razdalja \(dl=a(t)d\chi\) je lastna razdalja, ki jo opravi svetloba v lastnem času \(dt\) sogibajočega opazovalca, ki je enak (enako teče) za vse takšne opazovalce (zato se tudi imenuje kozmološki čas), velja pa seveda:

\(\displaystyle c=\frac{dl}{dt}\).

smolejleo
Prispevkov: 1721
Pridružen: 3.3.2004 11:52
Kraj: celovec
Kontakt:

Re: Gravitacijski valovi II

Odgovor Napisal/-a smolejleo »

shrink napisal/-a:Nisem čisto prepričan, kaj sprašuješ. Morda to, kako potuje svetloba v vesolju, ki se širi? Če je tako, potem se seveda prostor širi, svetloba pa po ravnem vesolju, ki se širi, radialno potuje po ničtih geodetkah prostor-časa v skladu z:

\(ds^2=0=-c^2dt^2+a(t)^2d\chi^2\)

oz.

\(\displaystyle c=a(t)\frac{d\chi}{dt}\)

kjer je \(a(t)\) velikostni faktor, ki popisuje širjenje vesolja, \(\chi\) koordinata mirujočega opazovalca v razširjajočem se vesolju (sogibajoči opazovalci v galaksijah: galaksije mirujejo, prostor med njimi pa se širi).

Svetloba torej potuje vedno s fizikalno (lastno) hitrostjo \(c\), razdalja \(dl=a(t)d\chi\) je lastna razdalja, ki jo opravi svetloba v lastnem času \(dt\) sogibajočega opazovalca, ki je enak (enako teče) za vse takšne opazovalce (zato se tudi imenuje kozmološki čas), velja pa seveda:

\(\displaystyle c=\frac{dl}{dt}\).
Asinus Šrinkel!

Nič drugega ne potrebuješ, kot da se odpelješ na rob galaksije in zakoličiš, do kje je prostor, ki se ne širi (saj se atomi, ..., galaksije ne širijo); tam za zadnjo zvezdo, planetom ali tam za luno, kjer si ti, pa določi prostor, ki mu ti dovoliš, da se širi.


:shock:

Na tebi tako priljubljenem modelčku začrtaj meje prostora
-ki se širi
-ki se ne širi!

:roll:
Slika

Za vajo, pa še tu začrtaj meje kjer se širi / kjer se ne širi:
Slika Slika

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Gravitacijski valovi II

Odgovor Napisal/-a shrink »

Hah, moteni trol osmoljenileo, spet zimzeleno jokcaš na temo širjenja vesolja, ker tvoja fizikalno neizobražena podučiteljska pamet še vedno ne dojame razlag kozmologije - izredna ponovitev samo zanjo:
The expansion of our universe is much like the inflation of a balloon. The distances to remote galaxies are increasing. Astronomers casually say that distant galaxies are "receding" or "moving away" from us, but the galaxies are not traveling through space away from us. They are not fragments of a big bang bomb. Instead the space between the galaxies and us is expanding. Individual galaxies move around at random within clusters, but the clusters of galaxies are essentially at rest. The term "at rest" can be defined rigorously. The microwave background radiation fills the universe and defines a universal reference frame, analogous to the rubber of the balloon, with respect to which motion can be measured.
In ker tega ne bo nikoli razumela, bo lahko le "srala skozi usta" z imbecilnimi pripombami:
osmoljenileo napisal/-a:Nič drugega ne potrebuješ, kot da se odpelješ na rob galaksije in zakoličiš, do kje je prostor, ki se ne širi (saj se atomi, ..., galaksije ne širijo); tam za zadnjo zvezdo, planetom ali tam za luno, kjer si ti, pa določi prostor, ki mu ti dovoliš, da se širi.
Ja, to je presežek hobifizike podučitelja osmoljenegaleota, ki je moteno prepričan, da kozmologija "določa prostor, ki mu dovoli, da se širi". Za crknit od smeha ali žalosti. :lol: :cry:

smolejleo
Prispevkov: 1721
Pridružen: 3.3.2004 11:52
Kraj: celovec
Kontakt:

Re: Gravitacijski valovi II

Odgovor Napisal/-a smolejleo »

Šrinko, ti misliš, da se prostor, kjer so galaksije ne širi, tisti prostor med galaksijami se pa širi.

Kar povej kje so meje galaksij - da ti bo lažje, sem ti poslal slikce - obkroži prostorčke, ki se ne širijo!


:shock:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Gravitacijski valovi II

Odgovor Napisal/-a shrink »

Ko bo tvoja podučiteljska pamet dojela, moteni trol osmoljenileo, da to ni "moje mišljenje", ampak opis moderne kozmologije temelječe na STR, se morda ne bo več smešila s tipičnim šarlatanskim spraševanjem. Kje lahko najde odgovore, pa že ve: v ustrezni literaturi. :lol:

smolejleo
Prispevkov: 1721
Pridružen: 3.3.2004 11:52
Kraj: celovec
Kontakt:

Re: Gravitacijski valovi II

Odgovor Napisal/-a smolejleo »

Ti si goreč zagovornik te "teorije", zato te kot Oberleererja in experta kopipaste tudi prosim, da obkrožiš galaksije in s tem pokažeš, do kje sega prostor, ki se ne širi in kje se začne prostor, ki se širi!



:lol:

pipo75
Prispevkov: 7
Pridružen: 1.6.2008 8:45

Re: Gravitacijski valovi II

Odgovor Napisal/-a pipo75 »

Hvala smolejleo za odgovor. Najbrž si želel bolj odgovoriti shrinku kot meni. Novo temo sem odprl, da bi se izognil tovrstnemu razpravljanju in kazanju moči, zato sem prosil za odgovor, ki izhaja iz smernic, trenutno priznanih s strani fizikov. Torej, kar se danes poučuje na šolah, fakultetah...
Prepričan sem, da če so tvoja dognanja pravilna, jih bodo, na podlagi dokazov seveda, sprejeli tudi ostali strokovnjaki. Sam to nisem. Se le ljubiteljsko zanimam za fiziko. Me je pa večletno ukvarjanje s tehničnimi vedami pripeljalo do prepričanja, da je znanje, pridobljeno s prej omenjenih virov, še najbolj pristno. Zato želim odgovor, ki je podkrepljen s tovrstnim znanjem.

Torej zanima me:
1. kako lahko v nekem sistemu opazimo, da se je prostor skrčil, če uporabljamo vir svetlobe iz tega prostora? Namreč, 1m je verjetno zame v skrčenem prostoru še vedno 1m, ne glede na to koliko je prostor skrčen?
2. Če nimam vpogleda v prostor, ki ni skrčen, skrčenja verjetno ne opazim?
3. Ravno to me zanima pri LIGO poizkusu. Zakaj je prišlo do faznega zamika pri svetlobi, če je bil vir svetlobe tudi v prostoru, ki se je skrčil? Je to zaradi prehoda gravitacijskega vala in neenakomerne skrčitve prostora?
4. Bi poizkus dal različne rezultate tudi, če bi meritev najprej opravili v neskrčenem prostoru in nato v prostoru, ki bi bil konstantno in enakomerno skrčen?

Hvala.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Gravitacijski valovi II

Odgovor Napisal/-a shrink »

Hah, pričakovana šarlatanska replika s strani motenega trola osmoljenegaleota: to je zanj samo "teorija", tako kot je tudi veliki pok le " teorija, ki je na trhlih temeljih in ki ni še nič konkretnega napovedala" in tako kot je zanj tudi temna energija enačena s kozmološko konstanto "pop fizika" ter modeli fizike nasploh "lego modelčki". :lol:

Ja, to so biseri (beri: cvetke), ki se valijo (beri: bohotijo) iz podučiteljske kleti (beri: pralnice dud in slinčkov) na plano: jah, takšnemu intelektualnemu (beri: šarlatanskemu) presežku se je res težko zoperstaviti s "pop fiziko". :lol:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Gravitacijski valovi II

Odgovor Napisal/-a shrink »

pipo75, tale smolejleo je navaden šarlatanski nakladač, ki je prepričan, da so razlage fizike le "pop", njegovi šarlatanski pogledi pa so - jasno - zgrešeni in ne bodo nikoli del pogledov fizike.

Kar se tiče tvojih vprašanj, pa sem ti v splošnem že odgovoril: svetloba potuje po prostor-času po trajektorijah imenovanih ničte geodetke. Ukrivljenost prostor-časa ima vpliv na te trajektorije in na osnovi teh trajektorij lahko sklepamo o ukrivljenosti (t.j. gravitaciji); več o tem lahko prebereš tukaj:

http://www.astronomynotes.com/relativity/s4.htm


Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Gravitacijski valovi II

Odgovor Napisal/-a bargo »

Še nekaj dodatka k odkritju nekaj skritih galaksij za našo mlečno cesto. :wink:
http://www.icrar.org/home/hidden-galaxies

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Gravitacijski valovi II

Odgovor Napisal/-a shrink »

Seveda prilepljene povezave v ničemer ne podpirajo zgrešenih podučiteljskih in/ali pesniških predstav. :lol:

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Gravitacijski valovi II

Odgovor Napisal/-a Rock »

pipo75 napisal/-a: Torej zanima me:
1. kako lahko v nekem sistemu opazimo, da se je prostor skrčil, če uporabljamo vir svetlobe iz tega prostora? Namreč, 1m je verjetno zame v skrčenem prostoru še vedno 1m, ne glede na to koliko je prostor skrčen?
2. Če nimam vpogleda v prostor, ki ni skrčen, skrčenja verjetno ne opazim?
3. Ravno to me zanima pri LIGO poizkusu. Zakaj je prišlo do faznega zamika pri svetlobi, če je bil vir svetlobe tudi v prostoru, ki se je skrčil? Je to zaradi prehoda gravitacijskega vala in neenakomerne skrčitve prostora?
4. Bi poizkus dal različne rezultate tudi, če bi meritev najprej opravili v neskrčenem prostoru in nato v prostoru, ki bi bil konstantno in enakomerno skrčen?
Hvala.
shrink napisal/-a: Kar se tiče tvojih vprašanj, ... sem ti v splošnem že odgovoril: svetloba potuje po prostor-času po trajektorijah imenovanih ničte geodetke. Ukrivljenost prostor-časa ima vpliv na te trajektorije in na osnovi teh trajektorij lahko sklepamo o ukrivljenosti (t.j. gravitaciji); več o tem lahko prebereš tukaj:
http://www.astronomynotes.com/relativity/s4.htm
Odličen primer.
Konkretna in razmišljujoča vprašanja. In značilen odgovor.
Upam, da znamo vsi pravilno ceniti shrinkovo vloženo energijo.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Gravitacijski valovi II

Odgovor Napisal/-a shrink »

Ti si odličen primer nevednega trola, nedeljski pravnik, ki še razlag za telebane ne "zapopade". :lol:

Kar se tiče mojega odgovora, pa za začetek zadostuje, saj se večina zastavljenih vprašanj tiče osnov splošne teorije relativnosti. Odgovori na specifična vprašanja pa nimajo smisla, dokler tisti, ki sprašuje, ne razume osnov. Do tega, nedeljski pravnik, pri tebi tako in tako ne more priti. :lol:

Zaklenjeno