Materija in antimaterija

Nedeljivi. Atomi? Ne, delci!
Air
Prispevkov: 1
Pridružen: 3.2.2006 20:17

Materija in antimaterija

Odgovor Napisal/-a Air »

Pozdravljeni!

Na forum sem se prijavil na novo, tako da je morda odgovor na moje vprašanje že objavljen na tem forumu.

Vseeno bi postavil vprašanje, ki me zanima:
Zakaj je v vesolju več materije kot antimaterije?

Uporabniški avatar
sstone
Prispevkov: 180
Pridružen: 30.11.2004 0:05

Odgovor Napisal/-a sstone »


me_
Prispevkov: 138
Pridružen: 6.10.2006 8:59

Odgovor Napisal/-a me_ »

ali je lahko nekaj materija in nima mase?

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Lahko, če termine pravilno uporabljaš. Nekateri namreč pod materijo mislijo izključno samo masna telesa (delce), brez mase pa je energija, ki pa ni materija. Bolj pravilna se mi zdi definicija materije, ki je vse, kar je, nastopa pa v dveh oblikah, masni in brezmasni, in lahko v določenih pogojih prehaja iz ene oblike v drugo.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

Roman napisal/-a:Lahko, če termine pravilno uporabljaš. Nekateri namreč pod materijo mislijo izključno samo masna telesa (delce), brez mase pa je energija, ki pa ni materija. Bolj pravilna se mi zdi definicija materije, ki je vse, kar je, nastopa pa v dveh oblikah, masni in brezmasni, in lahko v določenih pogojih prehaja iz ene oblike v drugo.
Se ne strinjam.. :D

Primerjava je enako banalna kot bi nekdo trdil da je mrlič še vedno človek (tudi po nekaj letih).

Materija je oblika energije, ki jo sestavljajo masni delci.

V bistvu si hotel izenačiti pomena energija in materija. Vendar je relacija enosmerna,
Torej lahko rečemo, da je materija energija ne drži pa, da je energija zmerom tudi materija.

Lep dan..

Maedhros
Prispevkov: 162
Pridružen: 16.1.2004 23:57

Odgovor Napisal/-a Maedhros »

Na to asimetrijo ljudje dostikrat pozabijo, ja - iz M kg snovi lahko vedno pridobiš Mc^2 Joulov energije, obratno pa ne gre...

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Maedhros napisal/-a:Na to asimetrijo ljudje dostikrat pozabijo, ja - iz M kg snovi lahko vedno pridobiš Mc^2 Joulov energije, obratno pa ne gre...
V to ne bi bil čisto prepričan... V atomski fiziki obstaja pojav imenovan "nastanek para", pri katerem iz čiste energije (npr. fotonov s primerno energijo) nastanejo pari delec-antidelec, ki so so seveda "masni" delci.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Ne, GJ, hotel sem reči, da so fotoni, gluoni, gravitoni in podobna šara tudi materija. Energija je oblika materije, ki nima mase. Zakaj bi bila energija nad maso ali materijo? Oziroma zakaj energija ne bi bila materija?

Maedhros, gre. Že pri spajanju elementov v spojine se masa pretvarja v energijo.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Tudi sam imam glede materije in energije enak pogled kot Roman. Ampak ti pojmi so stvar definicije. V splošnem naj bi materija (snov, tvarina, tvar), pač takšna je njena definicija, zaobjela vse delce in interakcije (oz. nosilce interakcij) med njimi. Nenazadnje obstaja tudi besedna zveza "standardni model materije", iz česar je tudi možno sklepati prej navedeno.

Maedhros
Prispevkov: 162
Pridružen: 16.1.2004 23:57

Odgovor Napisal/-a Maedhros »

@shrink
Pred časom sem ujel besede nekega fizika, ki je trdil da pretvorba energija -> snov ni mogoča. Samo očitno ni bilo mišljeno v nekem fundamentalnem pomenu, temveč v bolj običajnem... tako kot je na kratko pojasnjeno na temle linku:
http://imagine.gsfc.nasa.gov/docs/ask_a ... 0724a.html

Poleg tega mislim, da obstajajo še neke omejitve v termodinamiki, ki preprečujejo da bi pretvarjali energijo nazaj v atome in molekule (entropija nagaja).

@Roman
Že pri spajanju elementov v spojine se masa pretvarja v energijo.
Kolikor vem se pri jedrskih reakcijah masa pretvarja v energijo (fuzija/fisija) in ne pri kemijskih. Sicer sem pa trdil, da tista obratna pot ni mogoča. Se mi zdi da malo prehitro... :oops:

Maedhros
Prispevkov: 162
Pridružen: 16.1.2004 23:57

Odgovor Napisal/-a Maedhros »

Hmm... s staranjem vesolja se entropija v njem povečuje, zvezde pretvarjajo snov v energijo... dokler ne razpadejo tudi nevtroni in se izsevajo zadnje črne luknje. Nastopi stanje maksimalne entropije v katerem le še sem in tja letijo kakšni fotoni... o snovi ni več niti sledu.

Za snov in energijo ne moremo reči, da sta različni strani istega kovanca. Skoraj, ampak ne čisto. Upam da sem zdaj prav napisal... :)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Maedhros napisal/-a:@shrink
Pred časom sem ujel besede nekega fizika, ki je trdil da pretvorba energija -> snov ni mogoča. Samo očitno ni bilo mišljeno v nekem fundamentalnem pomenu, temveč v bolj običajnem... tako kot je na kratko pojasnjeno na temle linku:
http://imagine.gsfc.nasa.gov/docs/ask_a ... 0724a.html
Natanko tako. O pretvorbah "masa" -> "energija" ali "energija" -> "masa" je lahko zgolj govora na subatomskem nivoju. Tako tudi praktično ni možna pretvorba M kg določene snovi (npr. sladkorja) v čisto energijo, saj bi v ta namen potrebovali M kg "antisladkorja", katerega bi bilo prava umetnost pridobiti, ker so imeli težave s pridobivanjem enega samcatega najpreprostejšega "antiatoma" (antivodika), ki ga tvorita le dva antidelca (antiproton in pozitron). O velikih količinah energije potrebnih za pridobivanje antidelcev pa ne gre izgubljati besed.
Za snov in energijo ne moremo reči, da sta različni strani istega kovanca. Skoraj, ampak ne čisto. Upam da sem zdaj prav napisal...
Saj ni tako. Roman je v prvem postu zelo dobro osvetlili zadevo. Snov naj bi zajemala tako maso kot energijo (tako masne kot energijske delce). Je torej nadpomenka. Tu gre zgolj za klasifikacijo. Je pa res, da nekateri povezujejo snov zgolj z maso oz. z masnimi delci. Osebno menim, da se ni potrebno spotikati ob takšne razločke. Važno je, da vemo, o čem govorimo, pa naj se imenuje tako, ali drugače.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Maedhros napisal/-a:Kolikor vem se pri jedrskih reakcijah masa pretvarja v energijo (fuzija/fisija) in ne pri kemijskih. Sicer sem pa trdil, da tista obratna pot ni mogoča. Se mi zdi da malo prehitro... :oops:
Če obratna pot ne bi bila mogoča, atomi najbrž sploh ne bi mogli nastati. Morda kemijske reakcije res ne spadajo v to zgodbo, čeprav tudi molekule držijo skupaj sile.

Maedhros
Prispevkov: 162
Pridružen: 16.1.2004 23:57

Odgovor Napisal/-a Maedhros »

shrink napisal/-a: Tako tudi praktično ni možna pretvorba M kg določene snovi (npr. sladkorja) v čisto energijo, saj bi v ta namen potrebovali M kg "antisladkorja"...
Če pade M kg sladkorja v črno luknjo se celotna masa tudi izseva v dolgih eonih obstoja te luknje, tako da teoretično je 100% pretvorba vsaj v eno smer mogoča. Praktično pa... počakajmo na ultra-tehnologijo. :)
Snov naj bi zajemala tako maso kot energijo (tako masne kot energijske delce). Je torej nadpomenka. Tu gre zgolj za klasifikacijo. Je pa res, da nekateri povezujejo snov zgolj z maso oz. z masnimi delci. Osebno menim, da se ni potrebno spotikati ob takšne razločke. Važno je, da vemo, o čem govorimo, pa naj se imenuje tako, ali drugače.
Sej se načeloma strinjam. Pripisovanje besed določenim pojavom je precej arbitrarna zadeva. Samo vedeti je treba, da gre pri energiji za nekaj precej drugačnega kot pri delcih, ki so prenašalci sil (gluoni, še neopaženi gravitoni), oziroma "običajnih" delcih. Gre za sposobnost opravljanja dela, povzročanja sprememb...

Lahko damo vse skupaj pod eno streho snovi, čeprav bi sam raje videl, da bi se našlo kako drugo ime, npr. vzorci.

Maedhros
Prispevkov: 162
Pridružen: 16.1.2004 23:57

Odgovor Napisal/-a Maedhros »

Roman napisal/-a:Če obratna pot [pretvorba energija -> masni delci] ne bi bila mogoča, atomi najbrž sploh ne bi mogli nastati.
Verjetno imaš v mislih Veliki pok, kjer naj bi iz energije nastala juha kvarkov in ostalih subatomskih delcev. Hmm... mogoče bi kdo znal pojasniti, kako je to mogoče, glede na 2. zakon termodinamike - če se je ta pretvorba zgodila v nekem času t, potem vsaj za ta čas ne velja povečevanje entropije v vesolju in je s tem kršen omenjeni zakon. Hmm... :roll:
Morda kemijske reakcije res ne spadajo v to zgodbo, čeprav tudi molekule držijo skupaj sile.
Preko sil je v molekuli vezana določena energija. Drži. Ampak tukaj ne moremo govoriti o tem, da se nekaj energije pretvori v masne delce.

Odgovori