Sile pri kroženju

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
Elektron
Prispevkov: 16
Pridružen: 19.9.2015 13:50

Sile pri kroženju

Odgovor Napisal/-a Elektron »

Pozdravljeni, zaima me naslednje.

Na vodoravni plošči leži telo, ki je s prožno vzmetjo povezano z navpično osjo. Plošča se vrti okoli te osi. Med telesom in ploščo obstaja lepenje. Zakaj ima, ko se vzmet raztegne sila lepenja smer proti središču kroženja? Načeloma bi morala biti sila lepenja usmerjena ravno v nasprotni smeri sile vzmeti, saj mora lepenje vendar nasprotovati težnji telesa po gibanju.

Hvala

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Sile pri kroženju

Odgovor Napisal/-a derik »

Ko se vzmet raztegne, oz. se po raztegovanju ustavi v ravnovesju, je sila vzmeti enaka centripetalni sili in je sila lepenja nič.

Če v stanju ravnovesja povečaš hitrost vrtenja, se bo sila lepenja upirala raztezanju vzmeti in bo kazala proti središču vrtenja.

Nasprotno pa, če hitrost vrtenja zmanjšaš, se bo sila lepenja upirala krčenju vzmeti in bo kazala v smeri od središča vrtenja navzven.

Elektron
Prispevkov: 16
Pridružen: 19.9.2015 13:50

Re: Sile pri kroženju

Odgovor Napisal/-a Elektron »

Mi lahko samo še nekoliko podrobneje pojasnite ravnovesni primer? Bega me, ker sila vzmeti hoče vzmet vrniti v prvotno lego in bi potemtakem neka sila lepenja vseeno obstajala.

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Sile pri kroženju

Odgovor Napisal/-a derik »

Sila vzmeti je \(F_v=kx\), kjer je \(x\) raztezek vzmeti.
Centripetalna sila je \(F_c=m\omega^2r\), kjer je \(r\) razdalja težišča telesa od središča kroženja, \(\omega\) pa kotna hitrost. Če to izenačiš, potem dobiš, da je pri raztezku \(x={m\omega^2r}/k\) sila vzmeti ravno tako velika, kot je to potrebno za kroženje telesa.

Elektron
Prispevkov: 16
Pridružen: 19.9.2015 13:50

Re: Sile pri kroženju

Odgovor Napisal/-a Elektron »

Hvala, sedaj razumem.

Odgovori