FIZIKA, ELEKTRIČNI UPOR, TOK

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: FIZIKA, ELEKTRIČNI UPOR, TOK

Odgovor Napisal/-a derik »

Pasivne komponente vezij ne morejo oddajati več energije, kot jo prejmejo od vhodnega signala.

DirectX11
Prispevkov: 413
Pridružen: 22.10.2008 14:50

Re: FIZIKA, ELEKTRIČNI UPOR, TOK

Odgovor Napisal/-a DirectX11 »

Ja pasivna komponenta je upor. Zanima me tale neenačba bolj podrobno.
DirectX11 napisal/-a:
\(W(t_0, t) + W(t_0) \geq 0\)
Logično da je večje od 0 saj imamo na levi strani energijo shranjeno od nekega časa naprej. Ampak zakaj ni samo prvi člen večji ali enak od 0? Saj piše da je neka energija shranjena od časa \(t_0.\). Kaj potem drugi člen dela?

Seveda če ima ta shranjeno energijo, tako kot prejšnji. Potem oba seštejemo in evo spet je logično večje od 0.

Ne razumem kaj ta zveza sploh predstavlja.

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: FIZIKA, ELEKTRIČNI UPOR, TOK

Odgovor Napisal/-a derik »

Tudi tuljava in kondenzator sta pasivna in prav ta imata lahko v magnetnem oz. električnem poju energijo že ob času \(t_0\). Prvi člen pomeni, da komponenta prejema energijo, drugi pa, da jo je že imela.

Meni se ta enačba ne zdi kaj pomembna, saj je delitev na pasivne in aktivne komponente vezij bolj stvar dogovora in nima pravega fizikalnega ozadja. Pomembnejša lastnost aktivnih komponent je to, da lahko krmilijo izhodni signal, ne pa toliko sama energija.

DirectX11
Prispevkov: 413
Pridružen: 22.10.2008 14:50

Re: FIZIKA, ELEKTRIČNI UPOR, TOK

Odgovor Napisal/-a DirectX11 »

No če drugi člen pove da pasivni element že ima energijo, ta je sigurno večji od 0.
Če prvi člen pove da element prejema energijo je tudi večji od 0.

Če oboje skupaj sešteješ bo zagotovo večje od 0.

Sprašujem se tukaj, what's the point?

Ker tole neenačbo sem našel v novejšem elektrotehniškem priročniku, in naj bi bila zveza s katero se dokazuje ali je element pasiven/aktiven. Recimo da gre za "black box".

DirectX11
Prispevkov: 413
Pridružen: 22.10.2008 14:50

Re: FIZIKA, ELEKTRIČNI UPOR, TOK

Odgovor Napisal/-a DirectX11 »

Ali je to pravilna admitanca zaporedno vezanega upora ter tuljave in njima vzporedno vezan kondenzator?

Slika

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: FIZIKA, ELEKTRIČNI UPOR, TOK

Odgovor Napisal/-a derik »

Tako je. Admitanci vzporednih vej se seštevata. Seštevata se tudi impedanci obeh zaporedno vezanih elementov, njuna skupna admitanca pa je recipročna vrednost impedance.

DirectX11
Prispevkov: 413
Pridružen: 22.10.2008 14:50

Re: FIZIKA, ELEKTRIČNI UPOR, TOK

Odgovor Napisal/-a DirectX11 »

DirectX11 napisal/-a:No če drugi člen pove da pasivni element že ima energijo, ta je sigurno večji od 0.
Če prvi člen pove da element prejema energijo je tudi večji od 0.

Če oboje skupaj sešteješ bo zagotovo večje od 0.

Sprašujem se tukaj, what's the point?

Ker tole neenačbo sem našel v novejšem elektrotehniškem priročniku, in naj bi bila zveza s katero se dokazuje ali je element pasiven/aktiven. Recimo da gre za "black box".
derik, mogoče si že odgovoril na tole vprašanje posredno, vendar me še vedno zanima tvoje mnenje glede na ta moj komentar.

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: FIZIKA, ELEKTRIČNI UPOR, TOK

Odgovor Napisal/-a derik »

DirectX11 napisal/-a:Ker tole neenačbo sem našel v novejšem elektrotehniškem priročniku, in naj bi bila zveza s katero se dokazuje ali je element pasiven/aktiven. Recimo da gre za "black box".
A lahko navedeš celotni citat iz omenjenega priročnika? Vse, kar piše o aktivnosti in pasivnosti.

DirectX11
Prispevkov: 413
Pridružen: 22.10.2008 14:50

Re: FIZIKA, ELEKTRIČNI UPOR, TOK

Odgovor Napisal/-a DirectX11 »

To je vse kar piše. Formula + to da se uporablja za dokazovanje.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: FIZIKA, ELEKTRIČNI UPOR, TOK

Odgovor Napisal/-a bargo »

Slika

Shrink, Spot sprašuje: "Znaš rešiti to tablo, če že Bargove ne zmoreš?" :lol:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: FIZIKA, ELEKTRIČNI UPOR, TOK

Odgovor Napisal/-a shrink »

Prenehaj smetiti v resnih temah, trol!

DirectX11
Prispevkov: 413
Pridružen: 22.10.2008 14:50

Re: FIZIKA, ELEKTRIČNI UPOR, TOK

Odgovor Napisal/-a DirectX11 »

https://sl.wikipedia.org/wiki/Prepovedani_pas

Berem o tem, pa me zanima ali obstaja kakšna konkretna meja med polprevodnikom in izolatorjem, da bi ju ločli med seboj? Npr. če bi vzeli izolator pa umetno zmanjšali prepovedani pas, ali bi postal polprevodnik? Ali je sploh kje konkretna izmerjena meja?

Hvala.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: FIZIKA, ELEKTRIČNI UPOR, TOK

Odgovor Napisal/-a bargo »

To bi tudi mene zanimalo. Bohrov model atoma in de Broglie. Nabita točka, ki pa to ne more biti, a ne? :roll:


DirectX11
Prispevkov: 413
Pridružen: 22.10.2008 14:50

Re: FIZIKA, ELEKTRIČNI UPOR, TOK

Odgovor Napisal/-a DirectX11 »

bargo napisal/-a:To bi tudi mene zanimalo. Bohrov model atoma in de Broglie. Nabita točka, ki pa to ne more biti, a ne? :roll:
Ne vem, kaj si mislil s tem.

shrink, to sem tudi jaz našel vendar ni nikjer nobene številke v enoti eV kot se to navaja za različne elemente periodnega sistema. Razen če jaz česa ne razumem.

Odgovori