Čudeži in znanost

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
bargo

Re: Čudeži in znanost

Post by bargo » 3.12.2016 10:31

Roman wrote:
bargo wrote:Jaz ne bi vedel, ti je žal?
Ne, ampak če že, potem izgubljenih iluzij, da se je s teboj mogoče smiselno pogovarjati.
Lepo. :) Kako že gre ona "diplomatska", ah, pustimo to, ter recimo tako, doživljamo več kot dojemamo. :wink:
Roman wrote:
Roman wrote:Res? Kdo to pravi?
Seveda. Leibnitz vendar v infinitezimalnem računu.
To si si izmislil ti. O "zadnjem koraku v neskončnost" ni nobene besede.
Roman wrote:In kakšen naj bi bil ta zadnji korak?
Pragmatičen, si pozabil.
Kot naši politiki: učene besede, nobene vsebine. Opiši vendar ta zadnji korak.
Ni kaj opisovati, seštevaš v neskončnosti, da dobiš končnost, leva stran je enaka desni in vmes je enačaj, torej, na levi strani neskončno elementov, na desni eden sam. 8) Se spomniš, 0={}?

Torej, vmes je pa most in zrcalnost, leva je desna in desna je leva, vse je eno in eno je vse, torej, vseeno. 8)

Nitka iz Medzvezdna potovanja.
To, da si se pojavil TI naključno tukaj, na Zemlji, bo že moralo držati, ker drugače si z namenom TUKAJ, kar pa sam ne verjameš, a ne?
Kje je ta tukaj ne veš, niti KAKO in od kod si se pojavil, veš lahko samo KAKO si rastel.

vojko

Post by vojko » 3.12.2016 12:31

Roman wrote:
vojko wrote:To se pravi, da je dobro, če sem malo zmeden? :D
Ne vem, če je dobro, je pa vsekakor normalno.
Kaj pa sicer ti meniš o tej temi?
Nisem nič manj zmeden. In če mi že poskus z dvema režama nekako sede, sem pri kvantni prepletenosti čisto mrzel. Pač področje, kjer znanost pusti filozofijo daleč zadaj.
Torej, če malo parafraziram Samuela Becketta ("Čakajoč Godota"), lahko rečeva: Čakajoč TOE ... :wink:

Roman

Post by Roman » 3.12.2016 13:29

bargo wrote:Ni kaj opisovati ...
O, pa je.
... seštevaš v neskončnosti ...
Svet, v katerem živim, je končen, torej seštevam v končnosti, ne v neskončnosti. Če pa hočeš s tem povedati, da seštevaš neskončno mnogo (recimo) števil, moraš vedeti, da so nekatere vrste konvergentne, druge ne.
... da dobiš končnost ...
Samo v primeru, ko so izpolnjeni konvergenčni kriteriji. 0+0+0+...=0, kajne.
leva stran je enaka desni in vmes je enačaj, torej, na levi strani neskončno elementov, na desni eden sam.
Ja. Je s tem kaj narobe?
Se spomniš, 0={}?
Kakšno zvezo ime pa to z zgornjim?
Torej, vmes je pa most in zrcalnost, leva je desna in desna je leva, vse je eno in eno je vse, torej, vseeno. 8)
Aha, spet si zašel. No, ko se boš našel, povej, da nadaljujeva.
To, da si se pojavil TI naključno tukaj, na Zemlji, bo že moralo držati, ker drugače si z namenom TUKAJ, kar pa sam ne verjameš, a ne?
Pretirana uporaba velikih črk na forumih velja za nevljudno kričanje. Tvoj sklep je sicer napačen. Če nekaj ni naključno, še ne pomeni, da ima namen.

bargo

Post by bargo » 3.12.2016 18:35

Roman wrote:
bargo wrote:Ni kaj opisovati ...
O, pa je.
... seštevaš v neskončnosti ...
Svet, v katerem živim, je končen, torej seštevam v končnosti, ne v neskončnosti.
No, če praviš tako, da živiš v končnem svetu, je očitno, da te občutek vara, kar seveda ni nič neobičajnega in tako pride, da želiš končen rezultat.
Roman wrote: Če pa hočeš s tem povedati, da seštevaš neskončno mnogo (recimo) števil, moraš vedeti, da so nekatere vrste konvergentne, druge ne.
Misliš, da ne vem? Konvergenca pomeni omejenost znotraj neskončnosti, a ne? Vse kombinacije znakov "(", "]". :wink:
Roman wrote:
bargo wrote: ... da dobiš končnost ...
Samo v primeru, ko so izpolnjeni konvergenčni kriteriji. 0+0+0+...=0, kajne.
Ne vem, če samo v tem primeru. Kaj pa je v primeru, sin(x)/x = 1, ko gre x proti 0?
Roman wrote:
bargo wrote: leva stran je enaka desni in vmes je enačaj, torej, na levi strani neskončno elementov, na desni eden sam.
Ja. Je s tem kaj narobe?
Ne, čemu bi bilo?
Roman wrote:
bargo wrote: Se spomniš, 0={}?
Kakšno zvezo ime pa to z zgornjim?
Zveza je enačaj, kot da ne bi videl, torej, leva stran je pač enaka desni, kaj ne? Pomen istega znaka pa je različen, prireditev, preslikava, transformacija, enakost. Veš, Poincare se reži. :D
Roman wrote:
bargo wrote: Torej, vmes je pa most in zrcalnost, leva je desna in desna je leva, vse je eno in eno je vse, torej, vseeno. 8)
Aha, spet si zašel. No, ko se boš našel, povej, da nadaljujeva.
Ne, sem naredil samo mišji (zvezni) korak naprej in že je videti, kot da me ni.
Roman wrote:
bargo wrote: To, da si se pojavil TI naključno tukaj, na Zemlji, bo že moralo držati, ker drugače si z namenom TUKAJ, kar pa sam ne verjameš, a ne?
Pretirana uporaba velikih črk na forumih velja za nevljudno kričanje.
Ne, ne gre za kričanje, gre za poudarjanje končnosti, kjer sva JAZ in TI eno pa vendar različno in ločeno. Gre za digitalizacijo, binarno logiko, kjer je dopusten rezultat samo eden, operacija je negacija.
Roman wrote: Tvoj sklep je sicer napačen. Če nekaj ni naključno, še ne pomeni, da ima namen.
Vidiš, sprva ocena, šele potem razlaga, kar je napredek. Dejstvo je, da si tukaj in sedaj, če si se pojavil iz določenosti ali (ne)določenosti sploh ni tako pomembno, saj v obeh primerih ne moreš ničesar povedati o namenu tvoje pojavitve, a ne? :roll:
Torej, TI si Roman, to in še veliko ostalega, so ti povedali drugi, da bi lahko ti povedal prihajajočim. :wink:

Roman

Post by Roman » 3.12.2016 22:14

bargo wrote:če praviš tako, da živiš v končnem svetu, je očitno, da te občutek vara
Spet trdiš, da nekaj veš in celo, da je to očitno. Svet je po tvojem torej neskončen. Utemelji.
Misliš, da ne vem?
Iz tvojih besed nevednost kar veje.
Konvergenca pomeni omejenost znotraj neskončnosti ...
Prej neskončnost znotraj omejenosti. Kaj je seveda nekaj drugega.
Kaj pa je v primeru, sin(x)/x = 1, ko gre x proti 0?
Nič posebnega, računanje limit.
Veš, Poincare se reži.
Tvoja režanja me dolgočasijo.
Ne, ne gre za kričanje, gre za poudarjanje končnosti, kjer sva JAZ in TI eno pa vendar različno in ločeno.
Z velikimi črkami hočeš izraziti končnost? Kakšna samovolja!
Gre za digitalizacijo, binarno logiko, kjer je dopusten rezultat samo eden, operacija je negacija.
Joj, spet.
Vidiš, sprva ocena, šele potem razlaga, kar je napredek.
Kdaj bo prišla tvoja vrsta za napredek?

bargo

Post by bargo » 3.12.2016 23:19

Roman wrote:
bargo wrote:Vidiš, sprva ocena, šele potem razlaga, kar je napredek.
Kdaj bo prišla tvoja vrsta za napredek?
Ne bi vedel.
Roman wrote:
bargo wrote: Misliš, da ne vem?
Iz tvojih besed nevednost kar veje.
Odlično, videti je upanje o napredku, mogoče sem na vrsti. :)
Roman wrote:
bargo wrote:če praviš tako, da živiš v končnem svetu, je očitno, da te občutek vara
Spet trdiš, da nekaj veš in celo, da je to očitno. Svet je po tvojem torej neskončen. Utemelji.
Ne, boš ti utemeljil končnost sveta, ob predpostavki, da se energija ohranja, da je ni mogoče ustvariti in ne uničiti. Beseda je tvoja.
Roman wrote:
bargo wrote: Konvergenca pomeni omejenost znotraj neskončnosti ...
Prej neskončnost znotraj omejenosti.
Seveda, neskončnost je konstanta.
Roman wrote: Kaj je seveda nekaj drugega.
Ne razumem.
Roman wrote: Bargo: ... da dobiš končnost ...
Roman: Samo v primeru, ko so izpolnjeni konvergenčni kriteriji. 0+0+0+...=0, kajne.
Bargo: Kaj pa je v primeru, sin(x)/x = 1, ko gre x proti 0?

Nič posebnega, računanje limit.
Računanje limit seveda ni nič posebnega, posebno je, glede na tvoj podan primer. V 0 funkcija sploh ni definirana.
Roman wrote:
bargo wrote: Veš, Poincare se reži.
Tvoja režanja me dolgočasijo.
Škoda.
Roman wrote:
bargo wrote: Ne, ne gre za kričanje, gre za poudarjanje končnosti, kjer sva JAZ in TI eno pa vendar različno in ločeno.
Z velikimi črkami hočeš izraziti končnost? Kakšna samovolja!
:D
Roman wrote:
bargo wrote: Gre za digitalizacijo, binarno logiko, kjer je dopusten rezultat samo eden, operacija je negacija.
Joj, spet.
Spet kaj? :roll:

Roman

Post by Roman » 5.12.2016 9:09

bargo wrote:Odlično, videti je upanje o napredku, mogoče sem na vrsti. :)
Bi že bil čas.
Ne, boš ti utemeljil končnost sveta, ob predpostavki, da se energija ohranja, da je ni mogoče ustvariti in ne uničiti. Beseda je tvoja.
Z zakonom o ohranitvi energije dokazuješ (seveda časovno) neskončnost vesolja. Lepo in prav, če ne upoštevaš pojava vakuumskh fluktuacij.
Seveda, neskončnost je konstanta.
Vidiš, kako zlahka uporabljaš pojem neskončnost. Včasih je to moč neskončne množice, včasih konstanta.
Roman wrote:Kaj je seveda nekaj drugega.
Ne razumem.
Pomota. Pisati bi moralo: "Kar je seveda nekaj drugega."
Računanje limit seveda ni nič posebnega, posebno je, glede na tvoj podan primer. V 0 funkcija sploh ni definirana.
Če res ne bi bila, bi ji tudi z limitami ne prišli do živega.
Roman wrote:
bargo wrote:Gre za digitalizacijo, binarno logiko, kjer je dopusten rezultat samo eden, operacija je negacija.
Joj, spet.
Spet kaj? :roll:
Spet nejasno izražanje.

bargo

Post by bargo » 6.12.2016 14:08

Roman wrote:
bargo wrote:Ne, boš ti utemeljil končnost sveta, ob predpostavki, da se energija ohranja, da je ni mogoče ustvariti in ne uničiti. Beseda je tvoja.
Z zakonom o ohranitvi energije dokazuješ (seveda časovno) neskončnost vesolja. Lepo in prav, če ne upoštevaš pojava vakuumskh fluktuacij.
Tole ugotovitev, trditev in uvajanje novih domnev, boš moral pojasniti tako sebi, kot tudi meni. Predvsem me zanima časovna neskončnost ob umankanju prostora, bi človek še pomislil, da je prostor lahko končen ob neskončnem času. Skratka, zmeda, ki jo boš moral pojasniti.
Roman wrote:
bargo wrote: Seveda, neskončnost je konstanta.
Vidiš, kako zlahka uporabljaš pojem neskončnost. Včasih je to moč neskončne množice, včasih konstanta.
Vidim, veš, videl sem predno sem sploh napisal, kar zate ne morem reči. :)
Roman wrote:
bargo wrote: Računanje limit seveda ni nič posebnega, posebno je, glede na tvoj podan primer. V 0 funkcija sploh ni definirana.
Če res ne bi bila, bi ji tudi z limitami ne prišli do živega.
Seveda ni definirana v točki 0! Roman no, saj se hecaš? Lahko pa jo DEFINIRAŠ, popraviš, celo tako, da bo popravek zvezen na R. :wink:
Roman wrote:
bargo wrote: Spet kaj?
Spet nejasno izražanje.
Aja. :oops: hm. Številčenje, vzorčenje, 0 in 1, ter negacija, kot operacija, oportunizem, teza in antiteza in evo sinteza, Algebra, ki ji sledijo modeli. :wink:

Allergic to algebra | Laura Overdeck | TEDxWestVillageWomen
Punce moramo skupaj držati, pravi Vojko. 8)

Roman

Post by Roman » 6.12.2016 15:42

bargo wrote:Tole ugotovitev, trditev in uvajanje novih domnev, boš moral pojasniti tako sebi, kot tudi meni.
Zakaj pa meni?
Predvsem me zanima časovna neskončnost ob umankanju prostora, bi človek še pomislil, da je prostor lahko končen ob neskončnem času.
Seveda. Zakaj neki bi končnost ali neskončnost enega pomenila končnost ali neskončnost drugega? Zakon o ohranitvi energije tega ne predpisuje.
Skratka, zmeda, ki jo boš moral pojasniti.
Zmede v tvoji glavi ne povzročam jaz. Zakon o ohranitvi energije pravi, da je vsota celotne energije v zaprtem sistemu konstantna, se s časom ne spreminja, tudi, če čas teče večno. Torej ni v nikakršnem protislovju s končnostjo ali končnostjo časa. Zakon ne reče nobene o (nes)končnosti časa ali prostora, prostor pa mora biti zaprt. Je zmeda kaj manjša?
Vidim, veš, videl sem predno sem sploh napisal, kar zate ne morem reči.
Marsikaj rečeš zame, česar ne moreš, pa te to ne zadrži. Bom zase jaz povedal: tudi jaz prej vidim kot napišem. Bo šlo?
Seveda ni definirana v točki 0!
Dobro, da ti je vsaj pri eno točki jasno, ko ti pri dveh ni bilo.
Punce moramo skupaj držati, pravi Vojko. 8)
Pa dajta, če tudi ti tako praviš. Ko sem se nazadnje pogledal v ogledalu, je bila moja brada še siva. Sumim, da ne ustrezam kriterijem za punce.

bargo

Post by bargo » 6.12.2016 15:56

Roman wrote:
bargo wrote:Tole ugotovitev, trditev in uvajanje novih domnev, boš moral pojasniti tako sebi, kot tudi meni.
Zakaj pa meni?
Predvsem me zanima časovna neskončnost ob umankanju prostora, bi človek še pomislil, da je prostor lahko končen ob neskončnem času.
Seveda. Zakaj neki bi končnost ali neskončnost enega pomenila končnost ali neskončnost drugega? Zakon o ohranitvi energije tega ne predpisuje.
Skratka, zmeda, ki jo boš moral pojasniti.
Zmede v tvoji glavi ne povzročam jaz. Zakon o ohranitvi energije pravi, da je vsota celotne energije v zaprtem sistemu konstantna, se s časom ne spreminja, tudi, če čas teče večno. Torej ni v nikakršnem protislovju s končnostjo ali končnostjo časa. Zakon ne reče nobene o (nes)končnosti časa ali prostora, prostor pa mora biti zaprt. Je zmeda kaj manjša?
Niti ne. Od kdaj pa je Vesolje zaprto? :shock: :roll: Neskončen čas pomeni tudi 0 energije tako, da ...
Roman wrote:
bargo wrote: Vidim, veš, videl sem predno sem sploh napisal, kar zate ne morem reči.
Marsikaj rečeš zame, česar ne moreš, pa te to ne zadrži.
Bom zase jaz povedal: tudi jaz prej vidim kot napišem. Bo šlo?
Seveda, saj nisem nič slabega mislil.
Roman wrote:
bargo wrote: Seveda ni definirana v točki 0!
Dobro, da ti je vsaj pri eno točki jasno, ko ti pri dveh ni bilo.
Lepo, sem počaščen. :wink:
Roman wrote:
bargo wrote: Punce moramo skupaj držati, pravi Vojko. 8)
Pa dajta, če tudi ti tako praviš. Ko sem se nazadnje pogledal v ogledalu, je bila moja brada še siva. Sumim, da ne ustrezam kriterijem za punce.
Dvom naj bo stanje in ne proces! Mogoče se pa pridružiš puncam, kljub sivi bradi.

Cikel iz Čudeži in znanost
Če se pošalim je to podobno, kot s teboj, ko ponoči vzstopaš v katedralo Močno rdeči vstopiš v katedralo, modrost pridobiš v njej in zato malce manj rdeči (skoraj oranžen!) izstopiš iz nje.

Roman

Post by Roman » 6.12.2016 16:30

bargo wrote:Od kdaj pa je Vesolje zaprto?
Če ni, potem zakon o ohranitvi energije zanj ne velja. In če ne velja, se ne moreš sklicevati na ta zakon, kadar hočeš dokazovati neskončnost.
Neskončen čas pomeni tudi 0 energije tako, da ...
Utemelji.
Seveda, saj nisem nič slabega mislil.
Si sploh mislil?
Mogoče se pa pridružiš puncam, kljub sivi bradi.
Ah, saj imam svojih dovolj.
Če se pošalim je to podobno, kot s teboj, ko ponoči vzstopaš v katedralo Močno rdeči vstopiš v katedralo, modrost pridobiš v njej in zato malce manj rdeči (skoraj oranžen!) izstopiš iz nje.
Šalo boš moral dodelati. Nikoli ne vstopim rdeč niti ne izstopim modrejši. Da plavosti niti ne omenjam. Se ti zdi modrost modre barve?

Vedež

Post by Vedež » 7.12.2016 7:57

Dobrodošel na forum. Takšna razmišljanja so vedno zelo zanimiva. Napiši še kaj poučnega. Oglasil se ti bo inkvizitor, ki je tukaj zato, da te nahruli.

shrink

Post by shrink » 7.12.2016 8:55

Hah, samo nevedneži vidijo v sporočilih spambotov "zelo zanimiva razmišljanja". :lol:

vojko

Post by vojko » 7.12.2016 13:58

Ali ste opazili, da ura foruma zaostaja za več kot 6 ur? (Tole je bilo oddano ob 19.13)

shrink

Post by shrink » 7.12.2016 14:44

vojko wrote:Ali ste opazili, da ura foruma zaostaja za več kot 6 ur? (Tole je bilo oddano ob 19.13)
Ja, se je pač spet kaj sesulo.

Post Reply