Konec človeštva

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Dedal
Prispevkov: 148
Pridružen: 7.1.2006 15:33

Odgovor Napisal/-a Dedal »

No, prej je treba rečt da smo prilagodili okolje kot pa sebe ampak okej, spreminjanje okolice lahko pomeni uspešnost znotraj evolucije.
Spreminjanje okolice pomeni prilagodljivost; je lahko uspešnost znotraj evolucije.
Če so ZDA ponavadi merilo razvitost
Američani so merilo razvitosti glede na tehnološke dosežke po zaslugi vojaške tehnologije.
Ali smo dolgoročno gledano res obstojnejši v okolju, ki smo si ga ustvarili?
Postali smo virus, parazit. Kakšna je usoda virusa? Seveda, pa lahko v prihodnosti prerastemo trenutno stanje, tako da postanemo bolj simbiotični.
Ampak 'razvitost' je stvar biologije, z naknadnim merilom. Evolucija pozna samo 'preživi ali izgini'.
Evolucijsko bomo popušili, ko bomo izumrli :) Vendar se lahko tolažimo s tem, da vsaka živa tvorba enkrat umre.Tudi vsi ščurki in bakterije.
Em, kamen ni živ. Evolucijsko gledano ima bakterija večjo možnost preživetja kot človek, saj je bivanje človeka podrejeno bakterijam, obratno pa ne. Če je finta evolucija preživetje močnejšega, so bakterije močnejše.
Preživetja močnejšega ni finta evolucije.Prej preživetje prilagodljivejšega.
Ampak... ali lahko govorimo o boljšem uspevanju človeštva znotraj okolja, ki smo si ga ustvarili?
Biološko se uspešnost uspevanja meri v številu osebkov in življenski dobi. Nikoli nas ni bilo toliko kolikor nas je, nikoli niso ljudje živeli dalje, kot danes živijo.Torej ja, uspešno uspevamo.
Podrobnosti me trenutno ne zanimajo... če pogledaš celotno sliko, nas bodo bakterije preživele. Lahko pa namesto bakterij vstaviš podgane, ščurke, škorpijone itd.
Škorpijoni nas v primeru, da se ozračje ohladi za 25*C ne bodo preživeli.
Se mi zdi, da podgane in ščurki ne uspevajo v mrzlih delih Sibirije,Grenlandije, Aljaske. V primeru globalne ohladitve, smo pred podganami, saj ljudje živimo tudi v okoljih, ki za ščurke in podgane niso primerni. Ljudje smo ekstremno prilagodljivi ravno zaradi naše razvitosti. Razvitega uma. Lahko gradimo mesta pod zemljo, živimo v Arktičnih predelih, na višini 5000 m , preživeli smo že eno ledeno dobo, ipd...Lahko v svojo korist uporabljamo energijo. Moraš priznati, da so to veliki bonusi.
Je torej ta iznajdljivost nekaj pozitivnega ali igra narave v obliki samodestruktivnosti?
No.. iznajdljivost je pogojena z našo razvitostjo. Najbolj razviti smo pa ravno zaradi razvitega uma.To ali pa je naša razvitost nekaj pozitivnega ali začetek našega izumrtja, pa bo človeštvo še spoznalo.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Dedal napisal/-a:Američani so merilo razvitosti glede na tehnološke dosežke po zaslugi vojaške tehnologije.
Uradno so merilo tudi glede na družbeno postavitev in vse kaj paše k temu. Pa vendar imajo najbolj glede na posameznikovo stanje najbolj gnilo družbo..
Postali smo virus, parazit. Kakšna je usoda virusa? Seveda, pa lahko v prihodnosti prerastemo trenutno stanje, tako da postanemo bolj simbiotični.
Postali smo virus glede na Zemljo (sistem živega in neživega), in glede na sebe. Je to normalna lastnost virusa ali parazita, da škoduje sam sebi tako kot organizmu ki ga napada?
Vendar se lahko tolažimo s tem, da vsaka živa tvorba enkrat umre.Tudi vsi ščurki in bakterije.
Seveda, ampak bakterije bodo umrle za nami, ne?
Preživetja močnejšega ni finta evolucije.Prej preživetje prilagodljivejšega.
Ja, nisem izbral najboljše besede za 'the fittest'. Nisem mislil močnejšega v smislu mišic, ampak močnejšega glede na sposobnost, možnost preživetja.
Nikoli nas ni bilo toliko kolikor nas je, nikoli niso ljudje živeli dalje, kot danes živijo.Torej ja, uspešno uspevamo.
To bi še lahko držalo, vendar je to lahko samo navidezno pozitivni izbruh pred koncem.
Lahko v svojo korist uporabljamo energijo. Moraš priznati, da so to veliki bonusi.
Seveda so, vendar me dolgoročno ravno to skrbi.
To ali pa je naša razvitost nekaj pozitivnega ali začetek našega izumrtja, pa bo človeštvo še spoznalo.
Glede na vse mračne napovedi se človeštvu že majčkeno sanja v tej smeri, ne? Tudi sam si odprl temo, v kateri so vse možnosti v prvem postu direktno ali ne povezane z našo t. i. razvitostjo :)

Dedal
Prispevkov: 148
Pridružen: 7.1.2006 15:33

Odgovor Napisal/-a Dedal »

Uradno so merilo tudi glede na družbeno postavitev in vse kaj paše k temu. Pa vendar imajo najbolj glede na posameznikovo stanje najbolj gnilo družbo..
Se mi zdi, da so Skandinavci, Švicarji, Japonci, Dubajčani pred njimi, njih iz dreka vleče tisti procent najbogatejših Gates, Trump ipd. svinjsko bogati.
Je to normalna lastnost virusa ali parazita, da škoduje sam sebi tako kot organizmu ki ga napada?
Normalna lastnost virusa je, da napade gostitelja. Ali gostitelj uniči virus ali pa virus uniči gostitelja. Če pa virus uniči gostitelja, tudi sam umre če nima drugega gostitelja.Ali bomo ljudje uničili zemljo, ali pa bo zemlja uničila nas. v vsakem primeru smo najebali :)
Zakaj ljudje tako vztrajno raziskujemo bližnje planete? Iščemo novega gostitelja.
Biološko gledano ne škodujemo sami sebi, množimo se, cvetimo, uspevamo...
Seveda, ampak bakterije bodo umrle za nami, ne?
Skoraj zagotovo. Mogoče pa podgane in ščurki ne bodo.
Seveda so, vendar me dolgoročno ravno to skrbi.
Mene tudi.
Glede na vse mračne napovedi se človeštvu že majčkeno sanja v tej smeri, ne? Tudi sam si odprl temo, v kateri so vse možnosti v prvem postu direktno ali ne povezane z našo t. i. razvitostjo
Ja, vendar mi je tekom najinega pogovora človeštvo kar priraslo k srcu :)

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Dedal napisal/-a:Se mi zdi, da so Skandinavci, Švicarji, Japonci, Dubajčani pred njimi, njih iz dreka vleče tisti procent najbogatejših Gates, Trump ipd. svinjsko bogati.
Saj, govorim o uradnem. Če mene vprašaš, so Japonci s svojo kulturo daleč pred vsemi. Ampak to ne zavira amerikanizacije...

Če pa virus uniči gostitelja, tudi sam umre če nima drugega gostitelja.Ali bomo ljudje uničili zemljo, ali pa bo zemlja uničila nas. v vsakem primeru smo najebali
Da kažemo lastnosti virusa se povsem strinjam. Vendar me zanima če je normalno da virus na gostitelju uničuje tudi samega sebe.
Ja, vendar mi je tekom najinega pogovora človeštvo kar priraslo k srcu
Ja, in človeštvo je zato treba rešiti pred samim sabo.

David - 12
Prispevkov: 15
Pridružen: 14.12.2005 14:55

Odgovor Napisal/-a David - 12 »

mriz napisal/-a:
Ja, in človeštvo je zato treba rešiti pred samim sabo.
Spet neki sam premišljam: A je možno, da kapitalizem vodi v to smer? Pač zdele se govori kapitalno o denarju, sam fora kapitalizma je, da nekomu vzameš denar. Da nekdo nastrada, v naši realnosti pač črnci iz Afrike. Zakaj se ne bi pojavil trend - jah, "ubijaj druge". Sej vem, da je mal čudn, sam kapitalizem spodbuja posameznika, ne človeško vrsto kot celoto, tako kot je po mojem počel socializem. Kapitalizem vodi v družbo posameznikov, socializem pa bi bil nek urejen sistem, kao Eliqibrium film in človek bi se razvijal drugače, za potrebe sistema. Zato si predstavljam, da kapitalizem vodi v "svet kot si ga je predstavljal bog". Pač ljudje se kot živali koljejo med sabo, neka naravna prehranjevalna veriga, ekosistem. In tako bi lahko nazadovali. Ali pa bi se magari še bolj razvili? Sej vem, da je torija bolj leva, sam vprašam, kva mislta?

Dedal
Prispevkov: 148
Pridružen: 7.1.2006 15:33

Odgovor Napisal/-a Dedal »

Da kažemo lastnosti virusa se povsem strinjam. Vendar me zanima če je normalno da virus na gostitelju uničuje tudi samega sebe.
Gostitelj s protitelesi (orkani, tsunami,ozonska lunkja, ipd. nar. nesreče?) slabi virus, lahko ga tudi premaga, se pravi uniči. Virus povzroči, da ga gostitelj začne uničevati.
Ja, in človeštvo je zato treba rešiti pred samim sabo.
Se povsem strinjam s tabo. Ga bova midva rešila? :lol:

Dedal
Prispevkov: 148
Pridružen: 7.1.2006 15:33

Odgovor Napisal/-a Dedal »

Kaj misliš z
"svet kot si ga je predstavljal bog".
?

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Dedal napisal/-a:Gostitelj s protitelesi (orkani, tsunami,ozonska lunkja, ipd. nar. nesreče?) slabi virus, lahko ga tudi premaga, se pravi uniči. Virus povzroči, da ga gostitelj začne uničevati.
Že že, nekaj drugega me zanima. Recimo da opazuješ napredek razvijanja virusa iz dveh točk na večjem gostitelju...ali obstaja možnost izginotja (ali oslabitve) virusa na predelu kjer bi se procesa obeh širjenj srečala? (upam da je smiselno vprašanje)
Ga bova midva rešila?
Tu se pojavi vprašanje kaj točno bi ti rad rešil, glede na nestrinjanje z mojo idejo totalne psihične represije brez možnosti navidezne kontrole :)

David - 12
Prispevkov: 15
Pridružen: 14.12.2005 14:55

Odgovor Napisal/-a David - 12 »

Ja vem, pač bolj leva misel. Nisem mislil dobesedno boga, temveč bolj naravo, pravila življenja. Pač ljudje se po mojem sploh ne bi smeli razviti do take mere kot smo zdaj. Vsa druga živa bitja so pač v nekem naravnem sistemu, mi pa smo si na Zemlji ustvarili svojega in smo takšnega, kot si ga je predstavljal "bog" prerasli. Ne živimo z naravo, tako nekako. Vsa živa bitja smo si podredili. Nimamo izrazitih živalskih lastnosti. Nismo krvoločni. No, aha, to frazo sem pobral v enem filmu, mislim, da Monthmanova prerokba.

LP!

Dedal
Prispevkov: 148
Pridružen: 7.1.2006 15:33

Odgovor Napisal/-a Dedal »

Že že, nekaj drugega me zanima. Recimo da opazuješ napredek razvijanja virusa iz dveh točk na večjem gostitelju...ali obstaja možnost izginotja (ali oslabitve) virusa na predelu kjer bi se procesa obeh širjenj srečala? (upam da je smiselno vprašanje)
Je smiselno. Po moje ni mogoče, da virus (v kontaktu z lastno vrsto)napade samega sebe in se začne uničevati. To lahko počnemo samo ljudje :) :wink:
Tu se pojavi vprašanje kaj točno bi ti rad rešil, glede na nestrinjanje z mojo idejo totalne psihične represije brez možnosti navidezne kontrole
Če ne bova reševala človečnosti, ga bo moral reševati vsak sam. :)

Dedal
Prispevkov: 148
Pridružen: 7.1.2006 15:33

Odgovor Napisal/-a Dedal »

Pač ljudje se po mojem sploh ne bi smeli razviti do take mere kot smo zdaj.
Smeti ali ne smeti ne igra nobene vloge. Vsaka živa tvorba mora enkrat umreti in tudi človeštvo bo enkrat (iz)umrlo. To je samo vprašanje časa.
Vsa druga živa bitja so pač v nekem naravnem sistemu, mi pa smo si na Zemlji ustvarili svojega in smo takšnega, kot si ga je predstavljal "bog" prerasli. Ne živimo z naravo, tako nekako. Vsa živa bitja smo si podredili.
Nasploh vsaka vrsta spreminja sistem s tem, ko postane, in je del njega, mi ga pač spreminjamo najbolj. Tudi dinozavri so si podredili vsa ostala živa bitja.
Mimo pravil življenja pa zaenkat še ne moremo, saj ta pravila veljajo tudi za nas.
Nismo krvoločni
Da ne. Prižgi malo poročila.
No, aha, to frazo sem pobral v enem filmu, mislim, da Monthmanova prerokba.
Fraza mi je še manj všeč od filma :)
LP

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Dedal napisal/-a:To lahko počnemo samo ljudje
Ja in to pri meni povzroči močan dvom v oznako razvitost...
Če ne bova reševala človečnosti, ga bo moral reševati vsak sam.
V tem primeru pa boma največja sovražnika :)

Dedal
Prispevkov: 148
Pridružen: 7.1.2006 15:33

Odgovor Napisal/-a Dedal »

Ja in to pri meni povzroči močan dvom v oznako razvitost...
Glede na naš razumski potencial, se vedemo dokaj nerazvito.
V tem primeru pa boma največja sovražnika
Res je. Lahko pa se najprej skupaj boriva proti slabi polovici človeškosti in ko ostane le še gola človečnost, se ločiva in postaneva smrtna sovražnika. Saj res, takrat pa ne bomo več občutili sovražnosti, tako, da se ne bova mogla sovražiti. :)
Misliš, da odstranitev negativne človeškosti (kaj ko bi za neg. človeškost poiskala kakšno ime, tako kot je poz. človeškost; človečnost) ne bi bila zadostna za stabilno družbo?

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Dedal napisal/-a:Glede na naš razumski potencial, se vedemo dokaj nerazvito.
In tako nerazvito vedenje je naravno, ni samo trenutna faza. Na podlagi potenciala sklepati o razvitosti pa tudi nekako ni najboljše..
Misliš, da odstranitev negativne človeškosti (kaj ko bi za neg. človeškost poiskala kakšno ime, tako kot je poz. človeškost; človečnost) ne bi bila zadostna za stabilno družbo?
Seveda bi bilo dovolj, nevem pa če je sistem čustev narejen tako da bi to uspelo.

Kako bi izolirali možnost sovraštva? Z drogami (zdravili) ne, ker zameglijo celoten um...

Spomni se ti kakšnega imena, meni nič uporabnega ne pade na pamet..

Dedal
Prispevkov: 148
Pridružen: 7.1.2006 15:33

Odgovor Napisal/-a Dedal »

In tako nerazvito vedenje je naravno, ni samo trenutna faza. Na podlagi potenciala sklepati o razvitosti pa tudi nekako ni najboljše..
Pa vendar smo edini ki lahko v neprimerno večji meri uporabljamo svoj razum, in ta razum ja naša razvitost. Zdaj ga moramo le še usmeriti v pravo smer.
Seveda bi bilo dovolj, nevem pa če je sistem čustev narejen tako da bi to uspelo.
Kako bi izolirali možnost sovraštva? Z drogami (zdravili) ne, ker zameglijo celoten um...
Represivna vzgoja, strog (nenavidezen) nadzor, drastični ukrepi proti kršiteljem,mogoče genski inženiring....Če hočeš vzgojiti dobre otroke rabiš dobre starše. Pa vseeno dobra drevesa obrodijo tudi gnila jabolka. Gnila jabolka je pa treba odstraniti, da ne okužijo še zdrava. Zagotovo bi pa bila ideja potrebna popolne dodelave s sociološkega, psihološkega, biološkega, filozofskega....aspekta.
Spomni se ti kakšnega imena, meni nič uporabnega ne pade na pamet..
Lahko ji rečema "rušilskost", glede na to, da je neg. človeškost odgovorna za rušenje družbe, človeka...

Odgovori