Medzvezdna potovanja

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
smolejleo
Prispevkov: 1721
Pridružen: 3.3.2004 11:52
Kraj: celovec
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a smolejleo »

Lepo Rock, Šrinkolino potrebuje pomoč pri pospravljanju svoje podstrehe. Ima pa tudi lep uradni prevod svojega imena.

Citat in prevod " Shrink = Psihič (DVD video, 2012) [WorldCat.org]

Je pa še vedno expert za temne stvari - temna snov, temna energija, temne sile - čudno, da se ni specjaliziral še za temni planet!


Če mu bodo dovolili dostop do omrežja, si bo to lahko malo bolj podrobno ogledal!

https://solarsystem.nasa.gov/planets/planetx

Kaj več bo pa dobil na temnem omrežju - kaj, da se mu posveti v temnem podstrešju!




:idea:

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Rock »

bargo napisal/-a:
2.5.2017 12:41
/.../ samo začetna konfiguracija omogoča končno število stanj (ohranjanje energije!), kar je končnost, ki jo vidiš okoli sebe vendar fizikalni zakoni so neodvisni od časa, enako dobro tečejo v času naprej kot nazaj! Res pa je, da še verjetno nisi doživel, da bi se jajce sestavilo nazaj v kuro. Eni temu pravijo Big Crunch, /.../ in temu bi mogoče lahko rekli, da je zadnja posledica prvi vzrok oz. drugače povedano "Zadnji bodo prvi!".

In kaj pomeni po Lk 'So prvi, ki bodo zadnji', del, ki si ga izpustil?

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Rock »

bargo napisal/-a:
7.5.2017 13:34
Rock napisal/-a:
6.5.2017 3:12
Shrinkolin je dokaj duhovno trpel - ampak je vzdržal!
(In po koncu vaj mi je zaupal: Vesel sem, da sem smel biti prisoten.)
A tako Rock, zanimivo, :wink: bomo malce preverili, če so Merlinu te duhovne vaje kaj koristile. hm.
Prilika o talentih
"Vzemite mu torej talent in ga dajte tistemu, ki jih ima deset; kajti vsakemu, ki ima, se bo dalo in bo imel obilo, tistemu pa, ki nima, se bo vzelo tudi to, kar ima."
To potrebuje interpretacijo: kajti kdor nima, se mu ne more odvzeti.
Po letu dni, ko je bila naloga na tabli, me zanima ali [je shrink] prepoznal problem KAKO je mogoče, da je relativno lahka Zemlja zasedla takšno pozicijo glede na Sonce, kot jo je? :mrgreen:
-------------
Si videl Rock, dva masivna lahko premagata gravitacijo vendar samo če sta povezana in hecno je, da ju povezuje prav gravitacija. :wink:
Ah, gravitacija, 'vse je relativno'.
'Statistična QM je pravilna, toda teorija je nepopolna.'

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a bargo »

Rock napisal/-a:
11.5.2017 6:55
bargo napisal/-a:
7.5.2017 13:34
Rock napisal/-a:
6.5.2017 3:12
Shrinkolin je dokaj duhovno trpel - ampak je vzdržal!
(In po koncu vaj mi je zaupal: Vesel sem, da sem smel biti prisoten.)
A tako Rock, zanimivo, bomo malce preverili, če so Merlinu te duhovne vaje kaj koristile. hm.
Prilika o talentih
"Vzemite mu torej talent in ga dajte tistemu, ki jih ima deset; kajti vsakemu, ki ima, se bo dalo in bo imel obilo, tistemu pa, ki nima, se bo vzelo tudi to, kar ima."
To potrebuje interpretacijo: kajti kdor nima, se mu ne more odvzeti.
Recimo vendar vedi: vsak ima, ker, če bi ne imel bi ne obstajal. :wink:
Rock napisal/-a:
bargo napisal/-a:Po letu dni, ko je bila naloga na tabli, me zanima ali [je shrink] prepoznal problem KAKO je mogoče, da je relativno lahka Zemlja zasedla takšno pozicijo glede na Sonce, kot jo je? :mrgreen:
-------------
Si videl Rock, dva masivna lahko premagata gravitacijo vendar samo če sta povezana in hecno je, da ju povezuje prav gravitacija.
Ah, gravitacija, 'vse je relativno'.
hm.
Gravitacija povezuje, ohranja obliko, kar poglej: Human Universe: Episode 4 Preview - BBC Two
Vidiš, oblika, ki je sestavljena iz peres in kroglice (prvotna struktura) se ohranja, če tudi gre za pospešeno gibanje. Opaziš lahko, da se razdalje med telesi, ki sestavljajo to prvotno strukturo, vseskozi ohranjajo in sicer tako dolgo dokler ne treščijo ob drugo telo, ki ni sestavni del prvotne strukture in šele takrat prvotna struktura razpade, se preoblikuje, saj so začele delovati druge sile. :wink:

Vidiš, trojka?! :roll:
Rock napisal/-a: 'Statistična QM je pravilna, toda teorija je nepopolna.'
Seveda, kako pa drugače. :lol:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a shrink »

Rock napisal/-a:
6.5.2017 3:12
shrink napisal/-a:
6.5.2017 0:29
vojko napisal/-a:
5.5.2017 13:45
Nekam sumljiva mi je tale vajina simultana odsotnost z rockem ... :D
Brez skrbi, nisem odšel na duhovne vaje, kot je v navadi pri Rockcu. :D
Bom povedal po resnici, vojkec: skupaj s Shrinkolinom sva bila na uvodnih predavanjih (Duhovne vaje, Lectio prima: 'Blagor ubogim na duhu, kajti njih je nebeško kraljestvo!').

Shrinkolin je dokaj duhovno trpel - ampak je vzdržal!
(In po koncu vaj mi je zaupal: Vesel sem, da sem smel biti prisoten.)
A so te končno oblekli v novomašno, nedeljski pravnik? :lol:

No, no, nikar ne nasedaj tistim v spovednici. :lol:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a shrink »

Vesta kaj, pesniški in jodlarski trol, kar na novomašnika Rockca se obračajta s svojimi hobifizikalnimi vprašanji: sem prepričan, da bosta v vsakem primeru deležna pokore za vajino dunkel fiziko; pa ne zato, ker bo novomašnik Rockec presodil, da so vajina vprašanja imbecilna, ampak zato ker v poltemi zakristije sploh ne smeta spraševati, lahko samo jokcata, kar seveda znata najbolje. Et cum spirito tuo! :lol:

smolejleo
Prispevkov: 1721
Pridružen: 3.3.2004 11:52
Kraj: celovec
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a smolejleo »

Šrinkolino, si se spet odtrgal z verige. Lepo nazaj v utico in nadaljuj z dresuro in vajami - mogoče se ti pa posveti!


:lol:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a shrink »

Hah, trolej-smolej, očitno tvoji pameti manjka veriga, sicer ne bi bila konstantno disociirana od realnosti in halucinirala v gornjem imbecilnem stilu. :lol:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
21.1.2013 15:03
Problemi napisal/-a:To je pa zelo zelo blizu mojemu razmišljanju o nastanku našega vesolja znotraj nečesa večjega in starejšega in tistem, o čemur sem govoril pred časom. Namreč znotraj te materije (energije), katero tudi ti omenjaš, bi se lahko "fizika" tako odvila, da bi pač nastalo kar je nastalo in kar mo (tudi) danes opazujemo.
Čeprav je tvoje razmišljanje legitimno, menim, da boluje za logično napako, ki ji rečemo »regressus ad infinitum«. Ta napaka v logičnem sklepanju nastane, ko resničnost predpostavke P1 (sedanje vesolje) potrebuje podporo predpostavke P2 (»vesolje znotraj nečesa večjega in starejšega«) in resničnost predpostavke P2 potrebuje podporo predpostavke P3 (še starejše vesolje), itd., ad infinitum.

Moram pritegniti argumentom Romana v oni drugi vajini debati o nastanku vesolja ex nihilo. Ne samo, da ni tvoja razlaga nič bolj plavzibilna od romanove, steady state in ciklični modeli vesolja imajo resne težave tudi z drugim zakonom termodinamike.

Na tvoje vprašanje: »No mogoče še eno vprašanje, ali obstaja možnost, da tudi izgine, vsa kar jo je, tako hipoma, kot se je tudi pojavila, izgine zopet tja kjer je bila preden je ni bilo?«, odgovarjam : DA. Gotovo poznaš hipoteze o lažnem vakuumu (false vacum). Če se bo kroglica faznega prehoda skotalila še nižje, na nižje energetsko stanje (kvantno tuneliranje), bo vesolje hipoma »izginilo zopet tja kjer je bilo preden ga ni bilo« - se pravi v NIČ.
"Bile so kvantne fluktuacije niča in nato in tako se je začel prostor-čas. V njem so se dogajale čudovite zgodbe vendar nihče ni vedel za njih vse dokler se ni zgodilo življenje, ki je začelo raziskovati svojo pojavitev. V hipu je bilo osuplo iz kakšne povsod prisotne materije se izgrajuje in se še bolj osupnilo, ko se je začelo zavedati, da se izgrajuje samo iz sebe.
In potem? Ja, potem smo zgradili najdaljši tunel na Zemlji.
Ja in?
In kaj? hm. Ne veš, za tunel Bazni predor Gotthard?"

Poglej otvoritev:
Opening Ceremony For Gotthard Base :D 8)

Vojko. Pridi dol no?! :roll:

Si videl ono z veliko glavo in krili? :roll: Pa Sonce, pa ... Škofa si sigurno videl, kaj! :lol:

sveta Barbara

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
2.6.2017 11:26
vojko napisal/-a:
21.1.2013 15:03
Problemi napisal/-a:To je pa zelo zelo blizu mojemu razmišljanju o nastanku našega vesolja znotraj nečesa večjega in starejšega in tistem, o čemur sem govoril pred časom. Namreč znotraj te materije (energije), katero tudi ti omenjaš, bi se lahko "fizika" tako odvila, da bi pač nastalo kar je nastalo in kar mo (tudi) danes opazujemo.
Čeprav je tvoje razmišljanje legitimno, menim, da boluje za logično napako, ki ji rečemo »regressus ad infinitum«. Ta napaka v logičnem sklepanju nastane, ko resničnost predpostavke P1 (sedanje vesolje) potrebuje podporo predpostavke P2 (»vesolje znotraj nečesa večjega in starejšega«) in resničnost predpostavke P2 potrebuje podporo predpostavke P3 (še starejše vesolje), itd., ad infinitum.

Moram pritegniti argumentom Romana v oni drugi vajini debati o nastanku vesolja ex nihilo. Ne samo, da ni tvoja razlaga nič bolj plavzibilna od romanove, steady state in ciklični modeli vesolja imajo resne težave tudi z drugim zakonom termodinamike.

Na tvoje vprašanje: »No mogoče še eno vprašanje, ali obstaja možnost, da tudi izgine, vsa kar jo je, tako hipoma, kot se je tudi pojavila, izgine zopet tja kjer je bila preden je ni bilo?«, odgovarjam : DA. Gotovo poznaš hipoteze o lažnem vakuumu (false vacum). Če se bo kroglica faznega prehoda skotalila še nižje, na nižje energetsko stanje (kvantno tuneliranje), bo vesolje hipoma »izginilo zopet tja kjer je bilo preden ga ni bilo« - se pravi v NIČ.
"Bile so kvantne fluktuacije niča in nato in tako se je začel prostor-čas. V njem so se dogajale čudovite zgodbe vendar nihče ni vedel za njih vse dokler se ni zgodilo življenje, ki je začelo raziskovati svojo pojavitev. V hipu je bilo osuplo iz kakšne povsod prisotne materije se izgrajuje in se še bolj osupnilo, ko se je začelo zavedati, da se izgrajuje samo iz sebe.
In potem? Ja, potem smo zgradili najdaljši tunel na Zemlji.
Ja in?
In kaj? hm. Ne veš, za tunel Bazni predor Gotthard?"

Poglej otvoritev:
Opening Ceremony For Gotthard Base

Vojko. Pridi dol no?! :roll:

Si videl ono z veliko glavo in krili? :roll: Pa Sonce, pa ... Škofa si sigurno videl, kaj! :lol:

sveta Barbara
Ja, res bizarno!
Praskam se za ušesi: kaj ima to s tuneliranjem? :wink:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
2.6.2017 13:32
bargo napisal/-a:
2.6.2017 11:26

"Bile so kvantne fluktuacije niča in nato in tako se je začel prostor-čas. V njem so se dogajale čudovite zgodbe vendar nihče ni vedel za njih vse dokler se ni zgodilo življenje, ki je začelo raziskovati svojo pojavitev. V hipu je bilo osuplo iz kakšne povsod prisotne materije se izgrajuje in se še bolj osupnilo, ko se je začelo zavedati, da se izgrajuje samo iz sebe.
In potem? Ja, potem smo zgradili najdaljši tunel na Zemlji.
Ja in?
In kaj? hm. Ne veš, za tunel Bazni predor Gotthard?"

Poglej otvoritev:
Opening Ceremony For Gotthard Base

Vojko. Pridi dol no?! :roll:

Si videl ono z veliko glavo in krili? Pa Sonce, pa ... Škofa si sigurno videl, kaj! :lol:

sveta Barbara
Ja, res bizarno!
V čem vidiš posebnost, nenavadnost ali celo čudnost?
Zame je predstava več kot odlična.


SSKJ: bizaren bizáren -rna -o prid. (ȃ) knjiž. ki vzbuja pozornost zaradi posebnosti; nenavaden, čuden: bizarne domislice; bizarne forme v arhitekturi; njegove knjige so polne bizarnih idej / bizarni prividi duševnih bolnikov
vojko napisal/-a: Praskam se za ušesi: kaj ima to s tuneliranjem? :wink:
Gre za povezavo višje ležečega Zürich 408m ali 1338 navpično postavljenih čevljev in nižje ležečega Milana 121m ali 396 navpično postavljenih čevljev, skozi železniški predor v Alpah, ki sedaj povezuje dve kulturi.
Poglej, čeprav gre za višinske razlike, bi vsaj v eno smer lahko šlo samo od sebe, pa ne gre, je bilo treba zato preluknjati Alpe. 8)

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

Bargo je napisal:
Ja, res bizarno!
V čem vidiš posebnost, nenavadnost ali celo čudnost?
Zame je predstava več kot odlična.


SSKJ: bizaren bizáren -rna -o prid. (ȃ) knjiž. ki vzbuja pozornost zaradi posebnosti; nenavaden, čuden: bizarne domislice; bizarne forme v arhitekturi; njegove knjige so polne bizarnih idej / bizarni prividi duševnih bolnikov.
Pojma 'bizarnost' in 'odličnost' se ne izključujeta ... 8)
Gre za povezavo višje ležečega Zürich 408m ali 1338 navpično postavljenih čevljev
Katerih velikosti? 41 ali 42? :lol:
in nižje ležečega Milana 121m ali 396 navpično postavljenih čevljev, skozi železniški predor v Alpah, ki sedaj povezuje dve kulturi.
Poglej, čeprav gre za višinske razlike, bi vsaj v eno smer lahko šlo samo od sebe, pa ne gre, je bilo treba zato preluknjati Alpe.
Ajaaaaaa, sem mislil, da ciljaš na tuneliranje skozi zid, brez da bi prevrtali luknjo ... :lol:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
2.6.2017 17:18
Bargo je napisal:
Ja, res bizarno!
V čem vidiš posebnost, nenavadnost ali celo čudnost?
Zame je predstava več kot odlična.


SSKJ: bizaren bizáren -rna -o prid. (ȃ) knjiž. ki vzbuja pozornost zaradi posebnosti; nenavaden, čuden: bizarne domislice; bizarne forme v arhitekturi; njegove knjige so polne bizarnih idej / bizarni prividi duševnih bolnikov.
Pojma 'bizarnost' in 'odličnost' se ne izključujeta ... 8)
Gre za povezavo višje ležečega Zürich 408m ali 1338 navpično postavljenih čevljev
Katerih velikosti? 41 ali 42?
in nižje ležečega Milana 121m ali 396 navpično postavljenih čevljev, skozi železniški predor v Alpah, ki sedaj povezuje dve kulturi.
Poglej, čeprav gre za višinske razlike, bi vsaj v eno smer lahko šlo samo od sebe, pa ne gre, je bilo treba zato preluknjati Alpe.
Ajaaaaaa, sem mislil, da ciljaš na tuneliranje skozi zid, brez da bi prevrtali luknjo ... :lol:
Seveda, točno na tisto vrsto tuneliranja, kjer energija ne zadošča za prehod skozi zid in se kljub temu zgodi prehod. KAKO za božjo voljo!? :?

Velikost človeške noge se spreminja, povprečje pač odloča katera mera je trenutno prava, a ne? :?

Nitka iz Medzvezdna potovanja

Vojko: Elegantno si izpustil bistveno iz mojega odgovora: znanost se definira kot
-knowledge about or study of the natural world based on facts learned through experiments and observation
-a particular area of scientific study (such as biology, physics, or chemistry) : a particular branch of science;

teologija pa kot: The study of the nature of God and religious belief.

Kakorkoli raztegujemo ti dve definiciji, ju nikakor ne moremo uskladiti: znanost in teologija nimata skupnih točk (kar sicer ve že vsak s srednješolec) in zato teologija NI znanstvena disciplina in teologi NISO znanstveniki. Povedano seveda implicite velja tudi za »določene veje teologije.«

Bargo: Nimata skupnih točk, praviš? Skupna točka je seveda človek, ki je postavil obe definiciji in nadalje še religiozno verovanje človeka, ki je izšlo iz človeka in le ta se je zgodil/pojavil v naravi, tisti, ki jo preučuje in vse to na podlagi izkustev/izkušanj.

Naj te spomnim, vesolje se veliko hitreje širi zaradi naših spoznanj, saj veš, v samo v 100 letih je namreč naraslo iz ene samcate galaksije na milijarde njih.

Vojko: Dobro, v tem smislu ja. Homo mensura ...

Bargo: Newton se reži in dodaja: "Napak ni v vedi temveč v mehanikih" 8)

Dove Cameron - Genie in a Bottle (Official Video)

I feel like I've been locked in tight
For a century of lonely nights
Waiting for someone to release me
Thinking of rain blowing kisses my way
That don't mean I'm gonna hear what you say
Baby, baby

Oh, woah, woah (my mind is saying let's go)
Oh, woah, woah (but my heart is saying no)

If you wanna be with me
Baby, there's a price to pay
I'm a genie in a bottle
You gotta ask me the right way
If you wanna be with me
I can make your wish come true
You gotta make a big impression
I've gotta like what you do
I'm a genie in a bottle, baby
Gotta catch me the right way, honey
I'm a genie in a bottle, baby
Come, come, come in and let me out

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Roman »

bargo napisal/-a:
3.6.2017 18:03
Naj te spomnim, vesolje se veliko hitreje širi zaradi naših spoznanj, saj veš, v samo v 100 letih je namreč naraslo iz ene samcate galaksije na milijarde njih.
Zakaj enačiš vesolje s spoznanji o vesolju? Zakaj enačiš preiskovalca s preiskovancem?

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a bargo »

Roman napisal/-a:
4.6.2017 15:57
bargo napisal/-a:
3.6.2017 18:03
Naj te spomnim, vesolje se veliko hitreje širi zaradi naših spoznanj, saj veš, v samo v 100 letih je namreč naraslo iz ene samcate galaksije na milijarde njih.
Zakaj enačiš vesolje s spoznanji o vesolju?
Saj ga ne, ravno nasprotno. Vse te galaksije so zunaj že dolgo časa preden smo mi bili sposobni ugotoviti, da jih je dejansko več kot ena sama. Drugače pa velja, da je vsa naša empirika zbrana lokalno in mi smo tisti nadobudneži, ki jo raztegujemo globalno. :wink:
Roman napisal/-a: Zakaj enačiš preiskovalca s preiskovancem?
To pa je druga viža. Saj se spomniš, da je narava vse kar je in tako pride, da smo tudi mi samo del narave, torej tisti del, ki preiskuje hkrati tudi sebe. Navidezna izločitev, nas iz narave, je samo utvara, kar je sicer učinkovita in koristna strategija vendar kljub temu samo utvara.

Odgovori