Čudeži in znanost

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

vojko napisal/-a:
4.6.2017 18:58
Roman napisal/-a:
4.6.2017 16:21
vojko napisal/-a:
4.6.2017 11:36
P.S. Si opazil, da sva na bojišču ostala sama? Občasno se pojavi le še roman ...
Pa še jaz razmišljam, če bi se nehal praskati za ušesom.
Opusti temne misli! Bodi realist: zahtevaj nemogoče! :D
Saj zahtevam, ampak potem se lahko samo še - praskam.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Roman napisal/-a:
4.6.2017 21:01
vojko napisal/-a:
4.6.2017 18:58
Roman napisal/-a:
4.6.2017 16:21
Pa še jaz razmišljam, če bi se nehal praskati za ušesom.
Opusti temne misli! Bodi realist: zahtevaj nemogoče! :D
Saj zahtevam, ampak potem se lahko samo še - praskam.
:D

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

Rabita vidva mogoče kakšen dober šampon? :roll: Prhljaj pa to ...

Evolution Head and Shoulders :lol: 8)

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

vojko napisal/-a:
4.6.2017 21:15
Roman napisal/-a:
4.6.2017 21:01
vojko napisal/-a:
4.6.2017 18:58
Opusti temne misli! Bodi realist: zahtevaj nemogoče! :D
Saj zahtevam, ampak potem se lahko samo še - praskam.
:D
Čudne filme gledaš, bargo ... 8)
To vpliva na tvoj psihološki profil ... :lol:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
5.6.2017 11:10
Čudne filme gledaš, bargo ... 8)
Zakaj meniš da so čudni?

vojko napisal/-a: To vpliva na tvoj psihološki profil ... :lol:
Ne vem kako pride do zgornjega smeha verjetno je posledica zavedanja, da vse karkoli počneš vpliva na biološko strukturo v katero se integrirajo zunanje informacije preko notranjega vrednotenja in tako postajaš bistrejši, kar pa je hecno, ker bi moral biti zmeraj bolj kalen. :wink:


Poglej Lucy, ali meniš, da je tudi ta čuden? :roll:

Lucy - Time is the Answer (2014) HD
A: Kako ste prišli do teh podatkov?
Lucy: Po električnih impulzih. Vsaka celica govori z vsako drugo. Vsako sekundo izmenjajo tisoče bitov podatkov.
Skupaj tvorijo mrežo povezav, ki oblikujejo snov. Združujejo se, prevzamejo obliko, se popačijo, preoblikujejo. Vseeno je, vse je isto.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Bargo je napisal:
vojko napisal/-a: ↑
5.6.2017 11:10
Čudne filme gledaš, bargo ...
Zakaj meniš da so čudni?
To je rekel moj vnukec (10) ... Rekel je: 'To ni možno, takih stvari ni ...' :lol:
vojko napisal/-a:To vpliva na tvoj psihološki profil ...
Ne vem kako pride do zgornjega smeha verjetno je posledica zavedanja, da vse karkoli počneš vpliva na biološko strukturo v katero se integrirajo zunanje informacije preko notranjega vrednotenja in tako postajaš bistrejši, kar pa je hecno, ker bi moral biti zmeraj bolj kalen.
Smeh je bil posledica vzroka, ki ga je povzročil. Sicer pa se s tvojo fil rouge razmišljanja strinjam. :wink:
Poglej Lucy, ali meniš, da je tudi ta čuden?

Lucy - Time is the Answer (2014) HD
A: Kako ste prišli do teh podatkov?
Lucy: Po električnih impulzih. Vsaka celica govori z vsako drugo. Vsako sekundo izmenjajo tisoče bitov podatkov.
Skupaj tvorijo mrežo povezav, ki oblikujejo snov. Združujejo se, prevzamejo obliko, se popačijo, preoblikujejo. Vseeno je, vse je isto.
Ja, je malo čudaški ... Si ob gledaju clipa pomislil na možnost, da lepa Lucy laže? :lol:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
6.6.2017 12:48
Bargo je napisal:
vojko napisal/-a: ↑
5.6.2017 11:10
Čudne filme gledaš, bargo ...
Zakaj meniš da so čudni?
To je rekel moj vnukec (10) ... Rekel je: 'To ni možno, takih stvari ni ...' :lol:
Si mu že pokazal žirafo v živo? :wink:
vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:To vpliva na tvoj psihološki profil ...
Ne vem kako pride do zgornjega smeha verjetno je posledica zavedanja, da vse karkoli počneš vpliva na biološko strukturo v katero se integrirajo zunanje informacije preko notranjega vrednotenja in tako postajaš bistrejši, kar pa je hecno, ker bi moral biti zmeraj bolj kalen.
Smeh je bil posledica vzroka, ki ga je povzročil. Sicer pa se s tvojo fil rouge razmišljanja strinjam. :wink:
Posledica ima vzrok, ja, bravo. Kdo bi si to mislil. :lol:
vojko napisal/-a:
bargo napisal/-a: Poglej Lucy, ali meniš, da je tudi ta čuden?

Lucy - Time is the Answer (2014) HD
A: Kako ste prišli do teh podatkov?
Lucy: Po električnih impulzih. Vsaka celica govori z vsako drugo. Vsako sekundo izmenjajo tisoče bitov podatkov.
Skupaj tvorijo mrežo povezav, ki oblikujejo snov. Združujejo se, prevzamejo obliko, se popačijo, preoblikujejo. Vseeno je, vse je isto.
Ja, je malo čudaški ... Si ob gledaju clipa pomislil na možnost, da lepa Lucy laže?
Ne. Katera trditev naj ne bi bila resnična? :roll:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
6.6.2017 21:05
vojko napisal/-a:
6.6.2017 12:48
Bargo je napisal:
vojko napisal/-a: ↑
5.6.2017 11:10
Čudne filme gledaš, bargo ...
Zakaj meniš da so čudni?
To je rekel moj vnukec (10) ... Rekel je: 'To ni možno, takih stvari ni ...' :lol:
Si mu že pokazal žirafo v živo?
vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:To vpliva na tvoj psihološki profil ...
Ne vem kako pride do zgornjega smeha verjetno je posledica zavedanja, da vse karkoli počneš vpliva na biološko strukturo v katero se integrirajo zunanje informacije preko notranjega vrednotenja in tako postajaš bistrejši, kar pa je hecno, ker bi moral biti zmeraj bolj kalen.
Smeh je bil posledica vzroka, ki ga je povzročil. Sicer pa se s tvojo fil rouge razmišljanja strinjam. :wink:
Posledica ima vzrok, ja, bravo. Kdo bi si to mislil. :lol:
vojko napisal/-a:
bargo napisal/-a: Poglej Lucy, ali meniš, da je tudi ta čuden?

Lucy - Time is the Answer (2014) HD
A: Kako ste prišli do teh podatkov?
Lucy: Po električnih impulzih. Vsaka celica govori z vsako drugo. Vsako sekundo izmenjajo tisoče bitov podatkov.
Skupaj tvorijo mrežo povezav, ki oblikujejo snov. Združujejo se, prevzamejo obliko, se popačijo, preoblikujejo. Vseeno je, vse je isto.
Ja, je malo čudaški ... Si ob gledaju clipa pomislil na možnost, da lepa Lucy laže?
Ne. Katera trditev naj ne bi bila resnična? :roll:
Ja, vse tiste čarovnije z roko ... :wink:

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

vojko napisal/-a:
17.5.2017 14:47
Vsi vemo, kako opiše Newtonova mehanika recimo sile uteži, ki je obešena na vrvi (ali človeka, ki stoji na Zemlji).
Kako to situacijo opiše STR, ki ne pozna pojma sil?
Tako kot optika, tudi ta ne pozna sil.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Roman napisal/-a:
22.6.2017 11:26
vojko napisal/-a:
17.5.2017 14:47
Vsi vemo, kako opiše Newtonova mehanika recimo sile uteži, ki je obešena na vrvi (ali človeka, ki stoji na Zemlji).
Kako to situacijo opiše STR, ki ne pozna pojma sil?
Tako kot optika, tudi ta ne pozna sil.
Lakonski odgovor! 8)
Opiši! :wink:

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

No, naprej se morava odločiti, ali STR pomeni splošna ali posebna (specialna) teorija relativnosti. S posebno ne moreš razložiti raztezanja vzmeti, vztrajnosti mase in podobnega, lahko pa razložiš podaljšanje časa, skrčenje razdalje in povečanje mase. Pri splošni ne moreš razložiti istega, lahko pa razložiš ukrivljanje prostora-časa zaradi mase. V obeh primerih je Newton dovolj natančen in se nima smisla zapletati z relativnostjo, hitrosti in mase so premajhne. Z optiko sem hotel samo ilustrirati to nesmiselnost. K odgovoru pa me je izzval Leo s svojimi bolnimi oglašanji.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Roman napisal/-a:
22.6.2017 14:08
No, naprej se morava odločiti, ali STR pomeni splošna ali posebna (specialna) teorija relativnosti. S posebno ne moreš razložiti raztezanja vzmeti, vztrajnosti mase in podobnega, lahko pa razložiš podaljšanje časa, skrčenje razdalje in povečanje mase. Pri splošni ne moreš razložiti istega, lahko pa razložiš ukrivljanje prostora-časa zaradi mase. V obeh primerih je Newton dovolj natančen in se nima smisla zapletati z relativnostjo, hitrosti in mase so premajhne. Z optiko sem hotel samo ilustrirati to nesmiselnost. K odgovoru pa me je izzval Leo s svojimi bolnimi oglašanji.
Vprašanje je bilo postavljeno enoznačno: "Kako to situacijo opiše STR, ki ne pozna pojma sil?"

Tvoj odgovor mi vzbuja hudo nelagodje. Namreč, vsaka nova splošna teorija mora razložiti VSE pojave, ki jih je uspešno razlagala stara (Newtonova) in napovedati nove (ki niso bili razložljivi s staro paradigmo, recimo precesija Merkurjevega perihelija) ter jih pojasniti.
Po moje se ne moreš izvleči z govorjenjem o tem, da "pri splošni ne moreš razložiti" nečesa makroskopskega, kar je uspešno pojasnila Newtonova mehanika.

Pri svojem vprašanju sem izhajal iz tega, da STR pojasni vso nebesno mehaniko, pa še kaj zraven. Newton odlično pojasni moj primer: utež deluje s silo na vrvico, ker deluje nanjo sila gravitacije, usmerjena proti središču Zemlje. Podobno velja za sile pri človeku, ki stoji na tleh.
Torej? :D

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

vojko napisal/-a:
22.6.2017 14:54
Tvoj odgovor mi vzbuja hudo nelagodje.
Tudi meni :D
Namreč, vsaka nova splošna teorija mora razložiti VSE pojave, ki jih je uspešno razlagala stara (Newtonova) in napovedati nove (ki niso bili razložljivi s staro paradigmo, recimo precesija Merkurjevega perihelija) ter jih pojasniti.
Ja. Einsteinova (oziroma Lorentzova) relativnost je posplošitev Galilejeve.
Torej?
Boš moral vprašati kakega fizika. Jaz vem samo to, kar piše recimo v https://en.wikipedia.org/wiki/Theory_of_relativity. Zanimiv pa se mi zdi tudi tale članek: https://physics.stackexchange.com/quest ... ns-gravity. Povej, če si prebral kaj koristnega.

smolejleo
Prispevkov: 1721
Pridružen: 3.3.2004 11:52
Kraj: celovec
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a smolejleo »

vojko napisal/-a:
22.6.2017 13:15
Roman napisal/-a:
22.6.2017 11:26
vojko napisal/-a:
17.5.2017 14:47
Vsi vemo, kako opiše Newtonova mehanika recimo sile uteži, ki je obešena na vrvi (ali človeka, ki stoji na Zemlji).
Kako to situacijo opiše STR, ki ne pozna pojma sil?
Tako kot optika, tudi ta ne pozna sil.
Lakonski odgovor! 8)
Opiši! :wink:
Roman napisal/-a:
22.6.2017 14:08
No, naprej se morava odločiti, ali STR pomeni splošna ali posebna (specialna) teorija relativnosti. S posebno ne moreš razložiti raztezanja vzmeti, vztrajnosti mase in podobnega, lahko pa razložiš podaljšanje časa, skrčenje razdalje in povečanje mase. Pri splošni ne moreš razložiti istega, lahko pa razložiš ukrivljanje prostora-časa zaradi mase. V obeh primerih je Newton dovolj natančen in se nima smisla zapletati z relativnostjo, hitrosti in mase so premajhne. Z optiko sem hotel samo ilustrirati to nesmiselnost. K odgovoru pa me je izzval Leo s svojimi bolnimi oglašanji.
Res je najboljše, da vprašata kakšnega fizika. Mogoče bo pa odgovoril na vajina bolna oglašanja. Asinus Šrinkolino bi bil primeren, čudno da ne poduči svojih Kvakcov!


:?:

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

Kdo je tebe kaj vprašal, Leo?

Odgovori