Čudeži in znanost

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Roman napisal/-a:
28.6.2017 18:11
Odvisno od tega, ali je bil sam v bani.
:D

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
28.6.2017 13:14
bargo napisal/-a:
28.6.2017 2:13
vojko napisal/-a:
27.6.2017 15:42

Ker obstoji med njimi 'neka tajna veza' ...
Ja, lepo da te zabava. Začne se že na jablani, kjer se sestavljajo samo jabolka in nič drugega.

Malus domestica

Tajna veza praviš? Max pravi spodnja meja je določena, Albert dodaja, zgornja meja je tudi določena, Werner dodaja
"Svet ne more biti poljubno zgoščen."

hm. Kaj je bilo prej odloča kaj se bo dogajalo kasneje, kaj je bilo je pomembno, zelo pomembno. Robni in začetni pogoji so za nas pomembni in morali so biti takšni, da smo se mi kasneje pojavili. So ti začetni pogoji posledica naključja ali so posledica plana, to je sedaj vprašanje? :roll:

Vojko, si še tukaj, kaj ne? :) Dobro, torej pravila so stabilna čeprav se bomo enkrat kasneje, prav zaradi teh pravil, razgradili v prah, v tisti prah iz katerega smo se pojavili vendar ne naključno, a ne?
Jabolka so sploh sadeži s čudežno močjo: zaradi njih sta bila Adam in Eva izgnana iz raja, Erida je zanetila trojansko vojno, ko je med svate vrgla zlato jabolko z napisom »Najlepša« (Paris pa ga je 'usral', ko je odločil, da je najlepša Afrodita), jabolko, ki je padlo na glavo Newtonu, je pripeljalo do epohalnega odkritja.

Jabolko nastopa tudi v reklu: 'jabolko ne pade daleč od drevesa.' (Moj korolar: drži, razen, če jablana raste na strmem pobočju...) :lol:

Skratka, vedno se najde 'jabolko spora'; po mojih izkušnjah jih je največ med vrsto mutsu ...Slika :lol:
Misliš, če bi bila izgnana iz raja zaradi banane, bi v zgodbi o gravitaciji potem banana padla Newtonu na glavo? 8)

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
30.6.2017 19:52
vojko napisal/-a:
28.6.2017 13:14
bargo napisal/-a:
28.6.2017 2:13

Ja, lepo da te zabava. Začne se že na jablani, kjer se sestavljajo samo jabolka in nič drugega.

Malus domestica

Tajna veza praviš? Max pravi spodnja meja je določena, Albert dodaja, zgornja meja je tudi določena, Werner dodaja
"Svet ne more biti poljubno zgoščen."

hm. Kaj je bilo prej odloča kaj se bo dogajalo kasneje, kaj je bilo je pomembno, zelo pomembno. Robni in začetni pogoji so za nas pomembni in morali so biti takšni, da smo se mi kasneje pojavili. So ti začetni pogoji posledica naključja ali so posledica plana, to je sedaj vprašanje?

Vojko, si še tukaj, kaj ne? :) Dobro, torej pravila so stabilna čeprav se bomo enkrat kasneje, prav zaradi teh pravil, razgradili v prah, v tisti prah iz katerega smo se pojavili vendar ne naključno, a ne?
Jabolka so sploh sadeži s čudežno močjo: zaradi njih sta bila Adam in Eva izgnana iz raja, Erida je zanetila trojansko vojno, ko je med svate vrgla zlato jabolko z napisom »Najlepša« (Paris pa ga je 'usral', ko je odločil, da je najlepša Afrodita), jabolko, ki je padlo na glavo Newtonu, je pripeljalo do epohalnega odkritja.

Jabolko nastopa tudi v reklu: 'jabolko ne pade daleč od drevesa.' (Moj korolar: drži, razen, če jablana raste na strmem pobočju...) :lol:

Skratka, vedno se najde 'jabolko spora'; po mojih izkušnjah jih je največ med vrsto mutsu ...Slika :lol:
Misliš, če bi bila izgnana iz raja zaradi banane, bi v zgodbi o gravitaciji potem banana padla Newtonu na glavo? 8)
Neeee, ker v Angliji ne rastejo banane ... :lol:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Vsakdanji utrip v naših farah ... :lol:


'KARDINAL OBTOŽEN SPOLNIH ZLORAB' (Večer, 30.6.2017)
Kardinal Pell je kot tretji človek v hierarhiji Vatikana (nekakšen minister za finance) obtožen spolnih zlorab otrok (dečkov). Še pred njegovim imenovanjem na ta položaj leta 2014 so se pojavile obtožbe na njegov račun zaradi zlorabe otrok v času, ko je bil duhovnik v Ballaratu (1976-80) in nadškof v Melbournu (1996-2001). Spolno naj bi zlorabil več fantkov.

Do sedaj je bila praksa Vatikana takšna, da so duhovnike, ki so zlorabljali otroke, preprosto preselili na nove lokacije, kjer so seveda nadaljevali svoje gnusno početje.

Dvomim, da bo tokrat tako ... 8)

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
2.7.2017 11:29
Vsakdanji utrip v naših farah ... :lol:
Tako je. Celo elektronski FaceBook smo si naredili, da lahko učinkoviteje in obsežneje izvajamo obtožbe in populistične sodbe.
Kdo je že izumil sramotilni steber?
vojko napisal/-a: 'KARDINAL OBTOŽEN SPOLNIH ZLORAB' (Večer, 30.6.2017)
Kardinal Pell je kot tretji človek v hierarhiji Vatikana (nekakšen minister za finance) obtožen spolnih zlorab otrok (dečkov). Še pred njegovim imenovanjem na ta položaj leta 2014 so se pojavile obtožbe na njegov račun zaradi zlorabe otrok v času, ko je bil duhovnik v Ballaratu (1976-80) in nadškof v Melbournu (1996-2001). Spolno naj bi zlorabil več fantkov.
vojko napisal/-a: Do sedaj je bila praksa Vatikana takšna, da so duhovnike, ki so zlorabljali otroke, preprosto preselili na nove lokacije, kjer so seveda nadaljevali svoje gnusno početje.

Dvomim, da bo tokrat tako ...
Kaj pa tisti rek: "Nedolžen, dokler ni dokazana krivda" misliš da velja tudi za te božje otroke?

Duhovnik je nekaj velikega. Duhovnika je mogoče dobro razumeti šele v nebesih.

Če bi srečal duhovnika in angela, bi duhovnika pozdravil prej kot angela. Ta je Božji prijatelj, duhovnik pa ga nadomešča. Sveta Terezija je poljubljala mesto, kjer je šel mimo duhovnik. Ko vidite duhovnika, morate reči: To je tisti, ki me je naredil za Božjega otroka in mi s svetim krstom odprl nebesa; tisti, ki me je očistil po mojem grehu in daje hrano moji duši."
Vir: duhovniki
Tako, sedaj se pa vprašaj ali razumeš valovno mehaniko, če si upaš! :lol:

Nitka iz Čudeži in znanost
Bargo: Kako bi le, v kaj pa naj verjamem, če ne v nabor 50 konstant?
Vojko: Bargo moj preprosti, niso problem konstante, problem je njihova povsem samovoljna in nesprejemljiva razlaga in poskus tihotapljenja ID skozi zadnja vrata ...
Bargo: A da niso problem konstante potem pa kar začni z razlago od kod so se vzele te konstante, da tako učinkovito delujejo?

vojko napisal/-a:
bargo napisal/-a: Misliš, če bi bila izgnana iz raja zaradi banane, bi v zgodbi o gravitaciji potem banana padla Newtonu na glavo? 8)
Neeee, ker v Angliji ne rastejo banane
Seveda drži, da v tem svetu za časa Newtona niso rastle banane v Angliji, saj je simbol spoznanja od nekdaj jablana in ne bananovec. Sprašujem te, če bi bil bananovec simbol ali bi banana ali celo šop banan padel na Newtonovo glavo, ker, kje mu pade na glavo ni pomembno, saj pada povsod podobno! :lol:
Antropocentričnosti se pač ne moreš znebiti, a ne? 8)

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Bargo je napisal:
vojko napisal/-a: ↑
2.7.2017 11:29
Vsakdanji utrip v naših farah ...
Tako je. Celo elektronski FaceBook smo si naredili, da lahko učinkoviteje in obsežneje izvajamo obtožbe in populistične sodbe.
Misliš? Jaz mislim, da to ni bil glavni cilj izumitelja Facebooka ... :lol:
Eh, moj pro bono advokat farjev! Ne gre za 'populistične sodbe', kar se pa 'obtožb' tiče, pa ga je obtožila avstralska policija na osnovi prijav žrtev, ki so se jim očitno zdele dovolj kredibilne, da so šli z njimi v javnost ...
Kdo je že izumil sramotilni steber?
Ni povsem jasno. Mislim, da Francozi, saj se beseda pellori pojavi v francoščini že leta 1168, nato pillory 1274 v angleščini, der Pranger pa v nemščini v 14. stoletju.
Kaj pa tisti rek: "Nedolžen, dokler ni dokazana krivda" misliš da velja tudi za te božje otroke?
Saj ni še nihče rekel, da je kriv. Obstaja pa utemeljen sum ...
Duhovnik je nekaj velikega. Duhovnika je mogoče dobro razumeti šele v nebesih.

Če bi srečal duhovnika in angela, bi duhovnika pozdravil prej kot angela. Ta je Božji prijatelj, duhovnik pa ga nadomešča. Sveta Terezija je poljubljala mesto, kjer je šel mimo duhovnik. Ko vidite duhovnika, morate reči: To je tisti, ki me je naredil za Božjega otroka in mi s svetim krstom odprl nebesa; tisti, ki me je očistil po mojem grehu in daje hrano moji duši."
Vir: duhovniki
Tako, sedaj se pa vprašaj ali razumeš valovno mehaniko, če si upaš!
No, po tem tvojem citatu iz propagandne brošure Centra za duhovne poklice mariborske nadškofije seveda dosti bolje razumem KM ... :lol:
V luči moje stalne rubrike Vsakdanji utrip v naših farah, je posebej pomenljiva naslednja misel: 'Ko vidite duhovnika, morate reči: "To je tisti, ki me je naredil za Božjega otroka ..."/'. Prepričan sem, da tako pravijo tudi tisti zlorabljeni dečki v Avstraliji, ko srečajo farja na cesti ... :lol:
bargo napisal/-a:Misliš, če bi bila izgnana iz raja zaradi banane, bi v zgodbi o gravitaciji potem banana padla Newtonu na glavo?
Neeee, ker v Angliji ne rastejo banane
Seveda drži, da v tem svetu za časa Newtona niso rastle banane v Angliji, saj je simbol spoznanja od nekdaj jablana in ne bananovec. Sprašujem te, če bi bil bananovec simbol ali bi banana ali celo šop banan padel na Newtonovo glavo, ker, kje mu pade na glavo ni pomembno, saj pada povsod podobno!
Jaz gledam na zadevo iz drugega rakurza: če bi se oni z belo brado prikazal recimo nekje v Afriki, kjer uspevajo banane, bi se zgodba iz zbirke zgodbic glasila nekako takole: "Žena je videla, da je drevo dobro za jed, mikavno za oči in vredno poželenja, ker daje spoznanje. Vzela je torej šop banan in jedla, dala pa je tudi možu, ki je bil z njo, in je jedel." :lol:
Antropocentričnosti se pač ne moreš znebiti, a ne?
Ne, pripadniki prevladujoče religije v Evropi se ne morejo znebiti evropocentričnosti ... Aborigini, Eskimi, Kalmiki in Afričani (pa še ostali, kjer ne rastejo jabolka!) debelo gledajo, ko berejo to zgodbico o jabolku, saj so ga verjetno prvič videli v supermarketu ... :lol:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
2.7.2017 14:48
Bargo je napisal:
vojko napisal/-a: ↑
2.7.2017 11:29
Vsakdanji utrip v naših farah ...
Tako je. Celo elektronski FaceBook smo si naredili, da lahko učinkoviteje in obsežneje izvajamo obtožbe in populistične sodbe.
Misliš? Jaz mislim, da to ni bil glavni cilj izumitelja Facebooka ...
Seveda to ni bil glavni cilj, saj to povzroča samo stroške in to velike stroške. Ali ni to zgovorno?
vojko napisal/-a:
Eh, moj pro bono advokat farjev! Ne gre za 'populistične sodbe', kar se pa 'obtožb' tiče, pa ga je obtožila avstralska policija na osnovi prijav žrtev, ki so se jim očitno zdele dovolj kredibilne, da so šli z njimi v javnost ...
Kaj naj na to rečem morda pro bono tožnik ali zainteresirani spremljevalec in reporter?
vojko napisal/-a:
bargo napisal/-a:Kdo je že izumil sramotilni steber?
Ni povsem jasno. Mislim, da Francozi, saj se beseda pellori pojavi v francoščini že leta 1168, nato pillory 1274 v angleščini, der Pranger pa v nemščini v 14. stoletju.
Hvala, vidiš izvira iz Evrope. Kako to, da se niso Aborigini, Maji ali kakšna druga izven evropska kultura ni domislila takšnega kaznovanja?
vojko napisal/-a:
Kaj pa tisti rek: "Nedolžen, dokler ni dokazana krivda" misliš da velja tudi za te božje otroke?
Saj ni še nihče rekel, da je kriv. Obstaja pa utemeljen sum ...
Duhovnik je nekaj velikega. Duhovnika je mogoče dobro razumeti šele v nebesih.

Če bi srečal duhovnika in angela, bi duhovnika pozdravil prej kot angela. Ta je Božji prijatelj, duhovnik pa ga nadomešča. Sveta Terezija je poljubljala mesto, kjer je šel mimo duhovnik. Ko vidite duhovnika, morate reči: To je tisti, ki me je naredil za Božjega otroka in mi s svetim krstom odprl nebesa; tisti, ki me je očistil po mojem grehu in daje hrano moji duši."
Vir: duhovniki
Tako, sedaj se pa vprašaj ali razumeš valovno mehaniko, če si upaš!
No, po tem tvojem citatu iz propagandne brošure Centra za duhovne poklice mariborske nadškofije seveda dosti bolje razumem KM ... :lol:
V luči moje stalne rubrike Vsakdanji utrip v naših farah, je posebej pomenljiva naslednja misel: 'Ko vidite duhovnika, morate reči: "To je tisti, ki me je naredil za Božjega otroka ..."/'. Prepričan sem, da tako pravijo tudi tisti zlorabljeni dečki v Avstraliji, ko srečajo farja na cesti ...
Koliko bolje razumeš KM niti ni pomembno, ker je itak nihče ne razume, računanja nisi treniral tako, da ti preostane itak samo vera, ki pa je tudi najbolje ne razumeš in evo, krog je sklenjen . :lol: Smešno pa je, ker edino kar lahko od tega empirično izkušaš je vera! :wink:
vojko napisal/-a:
bargo napisal/-a:Misliš, če bi bila izgnana iz raja zaradi banane, bi v zgodbi o gravitaciji potem banana padla Newtonu na glavo?
Neeee, ker v Angliji ne rastejo banane
Seveda drži, da v tem svetu za časa Newtona niso rastle banane v Angliji, saj je simbol spoznanja od nekdaj jablana in ne bananovec. Sprašujem te, če bi bil bananovec simbol ali bi banana ali celo šop banan padel na Newtonovo glavo, ker, kje mu pade na glavo ni pomembno, saj pada povsod podobno!
Jaz gledam na zadevo iz drugega rakurza: če bi se oni z belo brado prikazal recimo nekje v Afriki, kjer uspevajo banane, bi se zgodba iz zbirke zgodbic glasila nekako takole: "Žena je videla, da je drevo dobro za jed, mikavno za oči in vredno poželenja, ker daje spoznanje. Vzela je torej šop banan in jedla, dala pa je tudi možu, ki je bil z njo, in je jedel."
Malce si preskočil iz videnja preko hrane do temeljnega spoznanja. :lol: Roman bi dejal, da si zamešal vzroke in posledice.
vojko napisal/-a:
Antropocentričnosti se pač ne moreš znebiti, a ne?
Ne, pripadniki prevladujoče religije v Evropi se ne morejo znebiti evropocentričnosti ... Aborigini, Eskimi, Kalmiki in Afričani (pa še ostali, kjer ne rastejo jabolka!) debelo gledajo, ko berejo to zgodbico o jabolku, saj so ga verjetno prvič videli v supermarketu ...
No ja in ta supermarket je v Evropi ali pa so ga zgradili Evropejci, da bi prodajali jabolka, a ne? :D

Aja, povej, kdaj se zate začne semester? Že delaš na seminarju: "Empirika v matematiki"?

I was too strong, you were trembling
You couldn't handle the hot heat rising (rising)
Mmm
Baby, I'm still rising
I was running, you were walking
You couldn't keep up, you were falling down (down)
Mmm
There's only one way down

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Bargo je napisal:
Misliš? Jaz mislim, da to ni bil glavni cilj izumitelja Facebooka ...
Seveda to ni bil glavni cilj, saj to povzroča samo stroške in to velike stroške. Ali ni to zgovorno?
Nekomu stroške, drugim ogromne dobičke ... 8)
vojko napisal/-a:
Eh, moj pro bono advokat farjev! Ne gre za 'populistične sodbe', kar se pa 'obtožb' tiče, pa ga je obtožila avstralska policija na osnovi prijav žrtev, ki so se jim očitno zdele dovolj kredibilne, da so šli z njimi v javnost ...
Kaj naj na to rečem morda pro bono tožnik ali zainteresirani spremljevalec in reporter?
Pro bono tožnika (verjetno si hotel zapisati: pro bono tožilec) ne poznamo. Tožilca imenuje država. Ostali pa smo to, kar praviš: zainteresirani spremljevalci in reporterji. :wink:
Ni povsem jasno. Mislim, da Francozi, saj se beseda pellori pojavi v francoščini že leta 1168, nato pillory 1274 v angleščini, der Pranger pa v nemščini v 14. stoletju.
Hvala, vidiš izvira iz Evrope.

Izpostavljanje na sramotilnem stebru je bilo blažja oblika kazni; nekaj takega kot je danes sodni opomin. Evropejci smo pač mehkega srca ... Najbolj všeč mi je pa kazen, ki so jo za jezikave in sicer neubogljive ženske uporabljali v srednjeveški Angliji. Imenovala se je 'dunking'. Francois Maximilian Misson, francoski potopisec in pisatelj, opisuje to ljubko metodo krotitve in ohladitve prerazgretih žensk takole:
The way of punishing scolding women is pleasant enough. They fasten an armchair to the end of two beams twelve or fifteen feet long, and parallel to each other, so that these two pieces of wood with their two ends embrace the chair, which hangs between them by a sort of axle, by which means it plays freely, and always remains in the natural horizontal position in which a chair should be, that a person may sit conveniently in it, whether you raise it or let it down. They set up a post on the bank of a pond or river, and over this post they lay, almost in equilibrio, the two pieces of wood, at one end of which the chair hangs just over the water. They place the woman in this chair and so plunge her into the water as often as the sentence directs, in order to cool her immoderate heat.


Škoda, da so opustili to učinkovito metodo, kaj bargo? :D
Slika
Kako to, da se niso Aborigini, Maji ali kakšna druga izven evropska kultura ni domislila takšnega kaznovanja?
Tudi oni niso bili od muh. Posebno Maji so poznali zelo izvirne načine kaznovanja ...
No, po tem tvojem citatu iz propagandne brošure Centra za duhovne poklice mariborske nadškofije seveda dosti bolje razumem KM ...
V luči moje stalne rubrike Vsakdanji utrip v naših farah, je posebej pomenljiva naslednja misel: 'Ko vidite duhovnika, morate reči: "To je tisti, ki me je naredil za Božjega otroka ..."/'. Prepričan sem, da tako pravijo tudi tisti zlorabljeni dečki v Avstraliji, ko srečajo farja na cesti ...
Koliko bolje razumeš KM niti ni pomembno, ker je itak nihče ne razume, računanja nisi treniral tako, da ti preostane itak samo vera, ki pa je tudi najbolje ne razumeš in evo, krog je sklenjen. Smešno pa je, ker edino kar lahko od tega empirično izkušaš je vera!
Eskiviral si poanto, kot običajno. Kakorkoli, strinjal bi se s tabo, če bi napisal: 'Smešno pa je, ker edino kar lahko od tega empirično izkušaš je Vera!' :lol:
Jaz gledam na zadevo iz drugega rakurza: če bi se oni z belo brado prikazal recimo nekje v Afriki, kjer uspevajo banane, bi se zgodba iz zbirke zgodbic glasila nekako takole: "Žena je videla, da je drevo dobro za jed, mikavno za oči in vredno poželenja, ker daje spoznanje. Vzela je torej šop banan in jedla, dala pa je tudi možu, ki je bil z njo, in je jedel."
Malce si preskočil iz videnja preko hrane do temeljnega spoznanja. Roman bi dejal, da si zamešal vzroke in posledice.
Bova videla, kaj bo roman rekel!
No ja in ta supermarket je v Evropi ali pa so ga zgradili Evropejci, da bi prodajali jabolka, a ne?
Ja.
Aja, povej, kdaj se zate začne semester? Že delaš na seminarju: "Empirika v matematiki"?
Trikrat lahko ugibaš, zakaj sem študiral pravo ... 8)

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

vojko napisal/-a:
2.7.2017 21:54
Posebno Maji so poznali zelo izvirne načine kaznovanja ...
Motiš se. Oni so samo empirično zagotavljali vsakodnevno vzhajanje sonca.
Roman bi dejal, da si zamešal vzroke in posledice.
Ja, ampak naslovnik te trditve je bargo.
Bova videla, kaj bo roman rekel!
To.
"Empirika v matematiki"?
Bargo, ne razumem vprašanja. Se je matematika začela s štetjem pojmov? Bom spet deležen duhovnega pouka iz matematike?

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

Roman napisal/-a:
2.7.2017 22:30
"Empirika v matematiki"?
Bargo, ne razumem vprašanja.
SSKJ:
empíričen -čna -o prid. (í) ki temelji predvsem na čutnem dojemanju, opazovanju, izkustven: empirična metoda; priti do česa po empirični poti; teoretične in empirične vede; empirično raziskovanje, znanje ◊ filoz. empirična filozofija; kem. empirična formula formula, ki kaže elemente v spojini in njihovo medsebojno razmerje; lingv. empirični sedanjik sedanji čas, ki izraža na izkustvo oprto, na čas nevezano dovršno glagolsko dejanje; izkustveni sedanjik empírično prisl.: empirično dobljeni izsledki; empirično ugotoviti ♪
empíričnost -i ž (í) lastnost, značilnost empiričnega, izkustvenost: empiričnost metode ♪
empírik -a m (í) 1. znanstvenik, ki uporablja empirično metodo: teoretiki in empiriki 2. kdor se zavestno omejuje samo na neposredna, čutna izkustva: kmet je empirik 3. filoz. empirist: čist empirik ♪

Kaj te bega, da ne razumeš vprašanja? :)
Roman napisal/-a: Se je matematika začela s štetjem pojmov?
Wiki:
Matemátika (starogrško μαθηματικά: mathēmatiká, μάθημα: máthēma - -thematos - znanost, znanje, učenje, študij; μαθηματικός: mathematikos - ljubezen do učenja) je znanstvena veda, ki raziskuje vzorce. Vsebuje abstraktne lastnosti množin, struktur, sprememb in prostora. Ta stran zrcali organiziran pogled na matematiko. Benjamin Peirce je imenoval matematiko »znanost, ki podaja nujne sklepe«. Druga opredelitev navaja, da je matematika znanost o vzorcih, ki se lahko nahajajo v številih, prostoru, znanosti, računalnikih, navideznih ali stvarnih abstrakcijah, oziroma kjerkoli. Matematiki te vzorce raziskujejo in poskušajo formulirati nove domneve in ugotoviti njihovo resničnost s strogo deduktivno izpeljavo iz ustrezno izbranih aksiomov in definicij.

Nitka iz Kombinatorika
Bargo: Domnevamo, da bakterije komunicirajo med seboj tako, da preštevajo molekule!?
Roman: No, to se mi zdi napačno razumevanje.
Bargo: Upam, da boš povedal, imenoval mehanizem njihovega načina komunikacije, ki bi ga ti sprejel kot pravilno razumevanje. :P


Torej potem so bakterije tudi že neke vrste matematiki?
Roman napisal/-a: Bom spet deležen duhovnega pouka iz matematike?
Ne, če ne želiš, samo potem pač moraš sprva definirati štetje in matematiko in kot je mogoče videti, to želiš narediti tako, da boš izključil bakterije in s tem opaženo njihovo ravnanje, ki ga imenujemo Quorum sensing. Potrdi se, me res zanima kako se boš lotil teh definicij. 8)

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

bargo napisal/-a:
6.7.2017 20:08
Roman napisal/-a:
2.7.2017 22:30
"Empirika v matematiki"?
Bargo, ne razumem vprašanja.
Kaj te bega, da ne razumeš vprašanja?
Ne vem, kaj me sprašuješ. Vem, kaj je empirika. Ali me sprašuješ, kaj je empirika v matematiki? Ali je v matematiki kaj empirike?
Roman napisal/-a:Se je matematika začela s štetjem pojmov?
Matematika
Vem, kaj je matematika. In ta se je začela s preštevanjem predmetov. Najprej so bili fižolčki, empirika torej. Že to je primer empirike v matematiki.
Torej potem so bakterije tudi že neke vrste matematiki?
Po tvoji interpretaciji prav gotovo.
Roman napisal/-a:Bom spet deležen duhovnega pouka iz matematike?
Ne, če ne želiš, samo potem pač moraš sprva definirati štetje
SSKJ kar ustreza: šteti 1. imenovati števila po vrsti 2. ugotavljati število česa Zgodovinsko je seveda druga točka pred prvo. Empirika.
in matematiko
Ni potrebe, si se ti dovolj potrudil.
in kot je mogoče videti, to želiš narediti tako, da boš izključil bakterije
Zakaj misliš, da je za zaznavanje gneče potrebna matematika? Ti v avtobusu najprej prešteješ potnike, in če prideš do sto, preblediš, češ, kakšna gneča?

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

Roman napisal/-a:
6.7.2017 21:14
bargo napisal/-a:
6.7.2017 20:08
Roman napisal/-a:
2.7.2017 22:30
Bargo, ne razumem vprašanja.
Kaj te bega, da ne razumeš vprašanja?
Ne vem, kaj me sprašuješ. Vem, kaj je empirika. Ali me sprašuješ, kaj je empirika v matematiki? Ali je v matematiki kaj empirike?
Bodi oboje. Torej: 1. Kaj je empirika v matematiki? in 2. Ali je v matematiki kaj empirike?

Roman napisal/-a:
Roman napisal/-a:Se je matematika začela s štetjem pojmov?
Matematika
Vem, kaj je matematika. In ta se je začela s preštevanjem predmetov. Najprej so bili fižolčki, empirika torej. Že to je primer empirike v matematiki.
Prav. Torej si sam odgovoril na svoje vprašanje. Posrečeno.
Roman napisal/-a:
Torej potem so bakterije tudi že neke vrste matematiki?
Po tvoji interpretaciji prav gotovo.
No, ti povej definicije po katerih bo mogoča drugačna interpretacija. Saj zmoreš, kaj ne?
Roman napisal/-a:
Roman napisal/-a:Bom spet deležen duhovnega pouka iz matematike?
Ne, če ne želiš, samo potem pač moraš sprva definirati štetje
SSKJ kar ustreza: šteti 1. imenovati števila po vrsti 2. ugotavljati število česa Zgodovinsko je seveda druga točka pred prvo. Empirika.
Prav. Odlično! :D
Roman napisal/-a:
in matematiko
Ni potrebe, si se ti dovolj potrudil.
in kot je mogoče videti, to želiš narediti tako, da boš izključil bakterije
Zakaj misliš, da je za zaznavanje gneče potrebna matematika?
Kako pa slepi zazna gnečo na avtobusu?
Roman napisal/-a: Ti v avtobusu najprej prešteješ potnike, in če prideš do sto, preblediš, češ, kakšna gneča?
Seveda ne, zaznam prazne ali polne stole, pogoj je seveda primerna osvetljenost in dobro izhodišče za sprejem fotonov, saj nisem slep, kot je bakterija. :wink:

In veš kaj, vse to zmorem brez da bi imel fizični kontakt z avtobusom!
Gre še dalje, lahko zaznamo nekaj, kar sploh ne moremo nikoli videti, recimo nekaj zelo blizu roba vidnega vesolja!? 8)

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

bargo napisal/-a:
6.7.2017 21:38
Kako pa slepi zazna gnečo na avtobusu?
Tako kot ti, če zamižiš. Vid ni edini čut.
In veš kaj, vse to zmorem brez da bi imel fizični kontakt z avtobusom!
Misliš fizični kontakt z gnečo v njem?
saj nisem slep, kot je bakterija.
Vid ni edini čut.
Gre še dalje, lahko zaznamo nekaj, kar sploh ne moremo nikoli videti, recimo nekaj zelo blizu roba vidnega vesolja!? 8)
Samo ugibam lahko, kaj imaš v mislih. Teleskop? Fiziko? Matematiko? Kaj imaš v mislih pod zaznavanjem?

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

Roman napisal/-a:
6.7.2017 22:18
bargo napisal/-a:
6.7.2017 21:38
Kako pa slepi zazna gnečo na avtobusu?
Tako kot ti, če zamižiš. Vid ni edini čut.
Seveda, nekaj mora vstopiti skozi mojo kožo ali luknje v koži ( :!: ) in to nekaj moram znati interpretirati, torej prepoznati, razločevati. Bakterije počno enako, kot počnemo mi. Vsaka tvoja celice mora početi podobne stvari, a ne?
Roman napisal/-a:
In veš kaj, vse to zmorem brez da bi imel fizični kontakt z avtobusom!
Misliš fizični kontakt z gnečo v njem?
Gledam skozi okno kakšnih 10m vstran od njega. :wink:
Roman napisal/-a:
saj nisem slep, kot je bakterija.
Vid ni edini čut.
Seveda ni, vid deluje na EM valovanju, reciva enostavno, koža, kot čutilo je še kompleksnejša, a ne?
Roman napisal/-a:
Gre še dalje, lahko zaznamo nekaj, kar sploh ne moremo nikoli videti, recimo nekaj zelo blizu roba vidnega vesolja!? 8)
Samo ugibam lahko, kaj imaš v mislih. Teleskop? Fiziko? Matematiko? Kaj imaš v mislih pod zaznavanjem?
Vse to, kar si naštel, metodologijo, tehnologijo in seveda zavest. :wink:

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

bargo napisal/-a:
6.7.2017 22:28
Roman napisal/-a:
6.7.2017 22:18
Tako kot ti, če zamižiš. Vid ni edini čut.
Seveda, nekaj mora vstopiti skozi mojo kožo ali luknje v koži ( :!: ) in to nekaj moram znati interpretirati, torej prepoznati, razločevati.
Tudi vidne dražljaje je potrebno znati interpretirati.
Bakterije počno enako, kot počnemo mi.
Ja, samo čuti so manj razviti. Ampak sporno je poznavanje matematike.
Vsaka tvoja celice mora početi podobne stvari, a ne?
Kaj pomeni "vsaka" in kaj "podobne stvari"? Celice so tako specializirane, da kar zna ena, ne znajo druge in obratno.
Gledam skozi okno kakšnih 10m vstran od njega.
No, v tem primeru si res odvisen od vida in pravilne interpretacije občutkov.
Seveda ni, vid deluje na EM valovanju, reciva enostavno, koža, kot čutilo je še kompleksnejša, a ne?
Oko velja za najbolj kompliciran organ na planetu. Nobeno drugo čutilo ni kompleksnejše. Pri čemer koža ni čutilo, ampak vsebuje čutila različnih vrst.
Vse to, kar si naštel, metodologijo, tehnologijo in seveda zavest.
Za teleskop je potreben vid, česar v vesolju ne vidimo (niti s pomočjo sofisticiranih pripomočkov), tega ne moremo zaznati. Je pa zanimivo, da uvrščaš zavest med zaznavanje.

Odgovori