Formula magnetnega polja zemlje

O naravnih pojavih. Kaj je ...? Kakšen je...?
Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Formula magnetnega polja zemlje

Odgovor Napisal/-a celica »

Mi lahko kdo pove formulo za izračun moči magnetnega polja zemlje.
Lp.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Pri tako kompleksni zadevi kot je magnetno polje zemlje nima smisla govoriti o formuli. Poleg tega - pri pojmu moc: mislis fizikalno moc ali moc kot jakost magnetnega polja?

Kensei
Prispevkov: 45
Pridružen: 27.9.2005 20:25

Odgovor Napisal/-a Kensei »

Mene pa zanima kolikšna je jakost magnetnega polja Zemlje?(T)

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

zdravo
kot jakost magnetnega polja?

seenamojca
Prispevkov: 56
Pridružen: 2.12.2005 14:43

Odgovor Napisal/-a seenamojca »

Kensei napisal/-a:Mene pa zanima kolikšna je jakost magnetnega polja Zemlje?(T)
Tako smer kot jakost sta odvisni od tega, kje na Zemlji si.

Za nase kraje se obicajno jemlje vrednost vodoravne komponente (to je vzporedne z Zemljino površino) gostote magnetnega polja 2 x 10 ^-4 T, navpicne komp. pa malo manj, okoli 5 x 10^-5 T, ce se ne motim.

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

Aniviller napisal/-a:Pri tako kompleksni zadevi kot je magnetno polje zemlje nima smisla govoriti o formuli. Poleg tega - pri pojmu moc: mislis fizikalno moc ali moc kot jakost magnetnega polja?
Res nimamo nobene formule za izračun jakosti magnetnega polja zemlje,pa naj bo kjerkoli na zemlji.Ne verjamem da je tako kompleksna zadeva,samo če pogledam vse možne izračune na temo vesolje,pa je oddaljeno nekaj svetlobnih let.Zemljo pa imamo tu.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

No ce pa govoris o samem povrsju zemlje pa lahko uporabis enacbo za magnetni dipol. Kompleksnost se vecinoma zadrzuje pod povrsino :P

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Približno bi res izgledalo kot dipol. Enačbe, ki bi podajala gostoto magnetnega pretoka kjerkoli na ali v (bližini) Zemlje ne boš našel. Takega problema bi se lotil numerično, ko bi poznal vse tokove in rude (z magnetnimi lastnostmi), ki polje povzročajo. Misliš da obstaja takšna enačba, ki opiše jakost polja v bližini kurske magnetne anomalije in hkrati v Ljubljani?

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

Ali mogoče kdo ve če so iz satelita že poiskusili meritev z laserjem glede hitrosti odboja na različnih lokacijah zemlje.
hvala

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Ne razumem čisto. Hitrosti odboja? Odboja česa in od česa?

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

iz satelita meritev z laserjem glede hitrosti odboja od zemljine površine nazaj na satelit.In na različnih lokacijah odboja od zemlje. Je kaj bolj razumljivo.

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

ali drugače
je hitrost laserskega žarka ki je poslan na zemljo,in njegov odboj časovno enak ne glede na katero mesto na zemlji pošiljamo ta žarek.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Aja, prav laserski žarek. Samo še vedno se mi čudno sliši hitrost odboja. Zanimivo bi bilo to meriti. Da bi žarek prodrl atmosfero do površja Zemlje, se odbil in ohranil zadostno jakost, da bi ga na postaji lahko zaznali. Morda bi to bolje uspelo na Luni. To se mi zdi elo povezano z albedom, kar pa so že dolgo nazaj računali. Ne samo za Zemljo, ampak tudi za druge planete. Muči me samo dodatna atmosfera.

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

saj prav vpliv atmosfere me tu najbolj zanima

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Ja pa tle se gre še za geometrijo. Gotovo se ne bi direktno nazaj odbila. Nazaj bi morda dobil kakšen čuden "šum", ne več ostrega žarka. Mislim, da bi bilo to zelo, zelo težko meriti. Morda bi se na določenih področjih drugače odbil, oziroma potoval v atmosferi, in bi bili zato časi različni.

Odgovori