Medzvezdna potovanja

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Roman »

bargo napisal/-a:
9.9.2017 19:12
Pa sva pri umu o katerem sem te spraševal.
Prav, tokrat nisi hotel pogledati v Wikipedijo. Z umom mislim procese v možganih, kar vsebuje zavest, podzavest, spomin, čustvovanje.
nisem govoril o mojem vedenju temveč o tvojem ne vedenju in možnosti vedenja.
Iz "No, kako že gre "... v začetku je bila beseda ..." in če tako smo zmeraj imeli možnost vplivati, a ne?" tega ni bilo mogoče sklepati.
Vse razlage imajo pomanjkljivosti
Ene bolj, druge manj.
ker prav vse temeljijo na veri ali domnevah, če ti je ljubše.
Ja, mi je ljubše, ker je izraz bolj točen oziroma manj napačen.
V začetku je bila beseda ...
Imaš sicer tehnično prav, a ni bistveno. Oba predloga imata enak nedoločen smisel, tudi ni nujno, da bi eno pomenilo krajevni začetek, drugo pa časovnega.
saj verjameš, da o začetku ni mogoče govoriti
Govoriti je mogoče o vsem. Tudi o začetku vesolja je čisto smiselno govoriti. Ampak ali res verjameš, da je bil začetek res pred 6000 leti?
ker ni niti prostora, niti časa, pač prostor-čas, kot je Albert pokazal.
Po nepotrebnem spreminjaš temo.
ker je pač vernik v teorijo velikega poka
Traparija. Si pač ne daš nič dopovedati.
vsaj tako gre tudi tvoja vera, a ne?
Seveda ne. Si rekel, da boš poskusil z manj prepričanja, kajne.
Vem, da ti ni všeč, samo moram: Karl se reži, Gustav ploska, ...
Spet :cry:
argumentiral nisi svoje vere
Zahtevaš, naj argumentiram nekaj, česar ni? Saj nisi resen.
Jezik niso samo zapisani simboli, jezik je veliko starejši od tega
Recimo, oziroma so tudi govorjeni simboli. Razvili so se iz krikov, ampak to pa še ni jezik, kajne. Kriki so morali postati simboli.
ker pač temelji iz začetka na besedi.
To je sicer tvoja dogma, ampak ni točna. Na ali v začetku ni bilo nobene besede, ker ni bilo nobenega bitja, ki bi jo izgovorilo ali zapisalo.
TI nikakor ne pokažeš na neustrezno rabo pojmov
Pretiravaš.
tako bova težko nadaljevala.
Že do sedaj se je bilo s teboj skrajno težko pogovarjati.
A, nisem citiral SSKJ.
In?
Pa saj se ureja samo od sebe, a ne?
Se mi je zdelo, da so zdravniki in policisti odveč.
Saj vendar ti ne sodeluješ pri zlaganju vseh atomov
Spet si skočil stran. Stalno to počneš. Čemu?
Si nekaj analognega imel v mislih ?
Ne. V mislih sem imel, da v pogovoru sploh ne želiš zavzeti stališča, ne želiš razumeti vsebine pogovora, edini namen je mešanje megle, vprašanja pa te spravljajo v zadrego, iz katere se izmotavaš s spreminjanjem predmeta pogovora.
Jaz iščem izgubljene točke
In to kljub temu, da sem ti povedal, kje jih najdeš.
kaj veš kaj je iskal Mozart.
Vprašanje je bilo drugo: kaj je iskal njegov vladar.
in na to sem želel in pričakoval odgovor.
Prav. In ko si ga dobil, ga nisi hotel razumeti. Zakaj naj bi tedaj jaz želel odgovarjati?
Saj se hecaš, a ne?
Ne, to počneš ti. Si pač komik.
Ta zadnji je še najbolj primeren vendar tudi ta nima pravih kompetenc.
Vsi drugi imajo manjše kompetence.
Čakaj sedaj, kako pa veš kakšen je moj?
Res si se uspešno izogibal odgovoru, ampak si se vseeno izdal: Tisti komik, pri katerem je bila beseda. Ampak še vedno čakam, da mi razkriješ svojo skrivnost.
Mislim, da se spet izpodbijaš.
Ne, se ne, se pa ti sprenevedaš. Pa ne spet iskati po SSKJ.
Videti je, da jih analiziraš
Po čem pa se to vidi?
čeprav je samo eden in edini.
Seveda, Alah je eden in edini. Kaj ti tu ni jasno?
JAZ nisem zmeden, zmeden si TI
No, to pa je že bolezenski simptom. Zakaj meniš, da se lahko maščuješ tako, da moje besede, namenjene tebi, obrneš proti meni? Te je tega učil Leo?
in ker sva jaz in ti eno, sva pač zmedena.
Bebav sklep, ampak če te to pomirja ...
Pa kaj potem.
Nič, prav nič.

osf
Prispevkov: 1092
Pridružen: 3.8.2015 15:30

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a osf »

bargo napisal/-a:
6.9.2017 10:09
No, kako že gre "... v začetku je bila beseda ..." in če tako smo zmeraj imeli možnost vplivati, a ne?
Tukaj pa bi bilo zanimivo razumeti kaj naj bi beseda beseda pomenila. Nekdo sliši vzklik, nekdo šumenje, nekdo asocira besedi zvok.
Naj bi začetno bil zvok?
V nekaterih jezikih pa ni uporabljen pojem beseda, temveč dejanje, glagol.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a shrink »

osf napisal/-a:
19.9.2017 18:07
bargo napisal/-a:
6.9.2017 10:09
No, kako že gre "... v začetku je bila beseda ..." in če tako smo zmeraj imeli možnost vplivati, a ne?
Tukaj pa bi bilo zanimivo razumeti kaj naj bi beseda beseda pomenila. Nekdo sliši vzklik, nekdo šumenje, nekdo asocira besedi zvok.
Naj bi začetno bil zvok?
V nekaterih jezikih pa ni uporabljen pojem beseda, temveč dejanje, glagol.
Če ne bi bil polpismen trol, bi razlikoval med besedami in besednimi vrstami, ubogi duh(ec). :lol:

osf
Prispevkov: 1092
Pridružen: 3.8.2015 15:30

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a osf »

shrink napisal/-a:
19.9.2017 22:05
osf napisal/-a:
19.9.2017 18:07
bargo napisal/-a:
6.9.2017 10:09
No, kako že gre "... v začetku je bila beseda ..." in če tako smo zmeraj imeli možnost vplivati, a ne?
Tukaj pa bi bilo zanimivo razumeti kaj naj bi beseda beseda pomenila. Nekdo sliši vzklik, nekdo šumenje, nekdo asocira besedi zvok.
Naj bi začetno bil zvok?
V nekaterih jezikih pa ni uporabljen pojem beseda, temveč dejanje, glagol.
Če ne bi bil polpismen trol, bi razlikoval med besedami in besednimi vrstami, ubogi duh(ec). :lol:
Razlikuj po pomenu, pa uči se.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a bargo »

osf napisal/-a:
19.9.2017 18:07
bargo napisal/-a:
6.9.2017 10:09
No, kako že gre "... v začetku je bila beseda ..." in če tako smo zmeraj imeli možnost vplivati, a ne?
Tukaj pa bi bilo zanimivo razumeti kaj naj bi beseda beseda pomenila.
Ja, odlična želja. :wink: Veš, ko JAZ uporabim neko besedo je pomen tisto kar JAZ izberem za njen pomen. 8) Šele ko prideš TI, se pokaže potreba po uskladitvi izbire. :wink: In tako pridemo MI, ki smo usklajeni v izbiranju, določeni v nedoločenosti. :lol:

osf napisal/-a: Nekdo sliši vzklik, nekdo šumenje, nekdo asocira besedi zvok.
Iz šuma, ki je kot prvo dojemanje vrednoten kot kaotične spremembe in se šele kasneje izkaže, da je zaznana sprememba naložena iz večih sprememb in da so nekatere od sprememb celo smiselne, če tudi je celota še naprej videti kaotična, urejeno kaotična.
osf napisal/-a: Naj bi začetno bil zvok?
V nekaterih jezikih pa ni uporabljen pojem beseda, temveč dejanje, glagol.
Kdo bi to vedel, nepremični gibalec. :roll:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
23.9.2017 8:44
osf napisal/-a:
19.9.2017 18:07
bargo napisal/-a:
6.9.2017 10:09
No, kako že gre "... v začetku je bila beseda ..." in če tako smo zmeraj imeli možnost vplivati, a ne?
Tukaj pa bi bilo zanimivo razumeti kaj naj bi beseda beseda pomenila.
Ja, odlična želja. :wink: Veš, ko JAZ uporabim neko besedo je pomen tisto kar JAZ izberem za njen pomen. 8) Šele ko prideš TI, se pokaže potreba po uskladitvi izbire. :wink: In tako pridemo MI, ki smo usklajeni v izbiranju, določeni v nedoločenosti.

osf napisal/-a: Nekdo sliši vzklik, nekdo šumenje, nekdo asocira besedi zvok.
Iz šuma, ki je kot prvo dojemanje vrednoten kot kaotične spremembe in se šele kasneje izkaže, da je zaznana sprememba naložena iz večih sprememb in da so nekatere od sprememb celo smiselne, če tudi je celota še naprej videti kaotična, urejeno kaotična.
osf napisal/-a: Naj bi začetno bil zvok?
V nekaterih jezikih pa ni uporabljen pojem beseda, temveč dejanje, glagol.
Kdo bi to vedel, nepremični gibalec. :roll:
Bargo, skupaj z Alighierijem ti svetujeva: "-kdor vstopi (v debato z osf), pusti zunaj upe vsake." :lol:

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Roman »

bargo napisal/-a:
23.9.2017 8:44
Veš, ko JAZ uporabim neko besedo je pomen tisto kar JAZ izberem za njen pomen. 8) Šele ko prideš TI, se pokaže potreba po uskladitvi izbire. :wink: In tako pridemo MI, ki smo usklajeni v izbiranju, določeni v nedoločenosti.
Lepo povedano, le da ni čisto točno. Dokler (misliš, da) si sam, ne veš za besede niti ne za pomene, kaj šele, da bi lahko karkoli izbiral. Drugi so že okoli tebe in od njih prevzemaš besede in pomene. Vrstni red je torej drugačen, najprej smo MI, šele potem si TI.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a bargo »

Roman napisal/-a:
26.9.2017 14:51
bargo napisal/-a:
23.9.2017 8:44
Veš, ko JAZ uporabim neko besedo je pomen tisto kar JAZ izberem za njen pomen. 8) Šele ko prideš TI, se pokaže potreba po uskladitvi izbire. :wink: In tako pridemo MI, ki smo usklajeni v izbiranju, določeni v nedoločenosti.
Lepo povedano, le da ni čisto točno. Dokler (misliš, da) si sam, ne veš za besede niti ne za pomene, kaj šele, da bi lahko karkoli izbiral. Drugi so že okoli tebe in od njih prevzemaš besede in pomene. Vrstni red je torej drugačen, najprej smo MI, šele potem si TI.
Lepo, pomembno je, da dodamo točnost ali odvzamemo odvečnost, če se želimo uskladiti glede pomenov izbranega. 8)

Bi se strinjal pa vendar poglej še enkrat; poudarek je na izbiri. Uporabiti besedo ima temelje v izbiri pomenov, ki so že razpolago, a ne? Še globje leži koncept izbire, kot veš je ta svoboden in izbereš lahko kar imaš na razpolago in kar ti je želja, če imaš voljo se razume.

Še več, celo kreiraš lahko nov pomen besedi ali ustvariš novo besedo, če si ravno pri volji. :wink: Žbonglji, saj se spomniš.

Naj te spomnim na Evo, ki je izbrala jabolko in sedaj si pač tukaj kjer si, na poti iskanja oz. vračanja. 8)

Cikel iz Medzvezdna potovanja
Lepo, tukaj v tem lokalnem svetu, smo niz EVA povezali še z univerzalnim jezikom, ki ga imenujemo matematika.

Bargo: Znotraj konteksta, narava je vse kar je, bi lahko to pomenilo, da relacije, ki smo jih prepoznali med različnimi stvarmi, apliciramo na druge stvari in tako lahko preverjamo ali delujejo tudi tako.

Vojko: To pa podpišem


Tina Turner - Love Thing
Saw you there, so confused
I knew that I could make my move now
Treading softly, I walked over you
We talked about this thing called love
Saw your eyes open wide
And I knew your heart was in it
Let me take you there
Let me take you there tonight


Cikel iz Čudeži in znanost
Veš, fizika ni opis narave, temveč samo opis naših spoznanj o naravi. Atom, molekula ne vsebuje informacij, ampak so informacije, kaj ne? Naj te spomnim na Janeza: "V začetku je bila Beseda in Beseda je bila pri Bogu in Beseda je bila Bog.".
Torej fizik, ko meriš, da bi pridobil informacijo, dejansko izgubiš informacijo in tako pojasniš naključnost, a ne?

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

Tale clip bi si morali ogledati vsi tisti, ki sanjajo o medzvezdnih potovanjih (ali celo medgalaktičnih!) in si jih predstavljajo kot potovanje 'od Litije do Čateža' ... pa tudi režiserji space oper kot je 'Star wars'... 8)

https://www.youtube.com/watch?v=fS-3DiqnNAQ

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Roman »

bargo napisal/-a:
27.9.2017 7:27
pomembno je, da dodamo točnost ali odvzamemo odvečnost, če se želimo uskladiti glede pomenov izbranega.
In še bolj, če želimo uskladiti naša mnenja z dejstvi.
poudarek je na izbiri
Morda, vendar šele potem, ko prepoznaš možnosti, če je teh resnično več kot ena.
Uporabiti besedo ima temelje v izbiri pomenov, ki so že razpolago, a ne?
Otrok, ki se uči slišati, govoriti, razumeti, nima prav veliko izbire, če sploh.
Še globje leži koncept izbire, kot veš je ta svoboden in izbereš lahko kar imaš na razpolago in kar ti je želja, če imaš voljo se razume.
Ta globina je zelo vprašljiva. Že želja, če jo imaš, tvojo domnevno svobodo zelo omeji. Ampak še vedno mi nihče ne zna opisati proces svobodne izbire, tudi najbolj vneti zagovorniki ne. Kako vendar vedo (veste), da svobodna volja dejansko obstaja? Kaj vendar to je?
Še več, celo kreiraš lahko nov pomen besedi ali ustvariš novo besedo, če si ravno pri volji.
Temu se potem reče blebetanje.
Žbonglji, saj se spomniš.
Kaj ti žbonglji pomenijo?
Naj te spomnim na Evo, ki je izbrala jabolko
Kakor Ahil ni prehitel želve. Menda ne verjameš vsemu, kar je kdo zapisal? Ali pač?
Veš, fizika ni opis narave, temveč samo opis naših spoznanj o naravi.
Ja, in ta spoznanja so pravilna ali napačna. Kako zdaj veš, kakšna so?
molekula ne vsebuje informacij
Katere informacije zdaj misliš? Ali vsebnost dveh vodikovih atomov in enega kisikovega ni informacija o molekuli vode?
ampak so informacije, kaj ne?
Seveda. So zapisane in ko jih kdo prebere, jih morda razume.
Naj te spomnim na Janeza: "V začetku je bila Beseda in Beseda je bila pri Bogu in Beseda je bila Bog."
In ravno to ni nobena informacija. Pač nekaj kar tako zapisanega, da naredi vtis in da potrebuje interpretacijo, katere pravilnost sploh ni mogoče dognati.
Torej fizik, ko meriš, da bi pridobil informacijo, dejansko izgubiš informacijo in tako pojasniš naključnost, a ne?
Ni sem sicer fizik (to vendar že veš), ampak seveda ne. S pomanjkanjem informacije (te seveda z merjenjem ne izgubiš) ne moreš pojasniti ničesar. Pa tako poetično se je bralo :(

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a shrink »

osf napisal/-a:
20.9.2017 13:00
shrink napisal/-a:
19.9.2017 22:05
osf napisal/-a:
19.9.2017 18:07


Tukaj pa bi bilo zanimivo razumeti kaj naj bi beseda beseda pomenila. Nekdo sliši vzklik, nekdo šumenje, nekdo asocira besedi zvok.
Naj bi začetno bil zvok?
V nekaterih jezikih pa ni uporabljen pojem beseda, temveč dejanje, glagol.
Če ne bi bil polpismen trol, bi razlikoval med besedami in besednimi vrstami, ubogi duh(ec). :lol:
Razlikuj po pomenu, pa uči se.
Hah, ubogi duh(ec), to se učijo v OŠ: sedaj veš, kam se lahko obrneš, da se opismeniš. (Tebe bodo seveda uvrstili v večerni pouk.) :lol:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a bargo »

Roman napisal/-a:
29.9.2017 14:31
bargo napisal/-a:
27.9.2017 7:27
pomembno je, da dodamo točnost ali odvzamemo odvečnost, če se želimo uskladiti glede pomenov izbranega.
In še bolj, če želimo uskladiti naša mnenja z dejstvi.
Ja, vendar dejstva so stvar prepoznave, spoznave, ki je lahko predstavljena kot informacijski tok, logična utemeljitev iz temeljnih domnev v katere malo kdo dvomi ali pa kot proces izkušanja, sestavljenega spoznanja iz teka življenja, kar pomeni spet iz informacijskega toka pri čemer pa kriteriji za sestavo lastnega mnenja niso preprosto vtisnjeni prevzeti iz predstavitev dejstev temveč skrbno izbrani glede na izkušanje. :roll:
Roman napisal/-a:
poudarek je na izbiri
Morda, vendar šele potem, ko prepoznaš možnosti, če je teh resnično več kot ena.
Če ne iščeš poti potem se pač hitro lahko zgodi, da je predstavljena pot ena sama, nenazadnje je veliko lažje sprejeti, kot kreirati.
Roman napisal/-a:
Uporabiti besedo ima temelje v izbiri pomenov, ki so že razpolago, a ne?
Otrok, ki se uči slišati, govoriti, razumeti, nima prav veliko izbire, če sploh.
Mislim, da je prav nasprotno. Izbire je veliko preveč in sploh ne ve, kaj naj izbere in čudovito je, da otroci izbirajo tako, da se kar najbolj prilagodijo okolju iz katerega izbirajo relacije med pojavi in jezikom, ki pojave poimenuje.
Roman napisal/-a:
Še globje leži koncept izbire, kot veš je ta svoboden in izbereš lahko kar imaš na razpolago in kar ti je želja, če imaš voljo se razume.
Ta globina je zelo vprašljiva. Že želja, če jo imaš, tvojo domnevno svobodo zelo omeji. Ampak še vedno mi nihče ne zna opisati proces svobodne izbire, tudi najbolj vneti zagovorniki ne. Kako vendar vedo (veste), da svobodna volja dejansko obstaja? Kaj vendar to je?
Želja je seveda problem, ker lahko pomeni izbrati nekaj česar trenutno ni na razpolago, kar je samo še en dokaz za svobodno izbiro, ki vključuje tudi ne izbrati predstavljeno.
Roman napisal/-a:
Še več, celo kreiraš lahko nov pomen besedi ali ustvariš novo besedo, če si ravno pri volji.
Temu se potem reče blebetanje.
Tako je, tako se začne, kar lahko opazuješ pri otrocih in šele prilagajanje okolju naredi iz začetnega blebetanja komunikacijo.
Roman napisal/-a:
Žbonglji, saj se spomniš.
Kaj ti žbonglji pomenijo?
Kar se bova dogovorila, da bi nama pomenili. Poglej, če v Google napišeš "žbonglji" in poiščeš slike, ker pač slika pove več kot tisoč besed, ti predlaga med drugimi tudi tole:
Slika
Roman napisal/-a:
Naj te spomnim na Evo, ki je izbrala jabolko
Kakor Ahil ni prehitel želve. Menda ne verjameš vsemu, kar je kdo zapisal? Ali pač?
To niti ni mogoče, da bi človek verjel vsemu kar je prebral, saj je veliko preveč nasprotji. Človek pač verjame tisto, kar je skladno z lokalno logiko, ki jo sestavlja življenje.
Roman napisal/-a:
Veš, fizika ni opis narave, temveč samo opis naših spoznanj o naravi.
Ja, in ta spoznanja so pravilna ali napačna. Kako zdaj veš, kakšna so?
Saj ne veš, staviš na vedeno in to tako, da izvedeš dejanje, ki se ti zdi smiselno in opazuješ rezultat, ki si ga imel namen doseči. Znanstvena metoda, ki se uporablja v vsakdanjem življenju in jo uporablja vsa živost.


Nitka iz Nesmrtnost(Immortality)
Bargo: Res pa je, da je moje mnenje, da smo vsi znanstveniki, torej tudi Srečko, Štefka in ostali.
Roman: Škoda, da si preslišal razliko med znanstveniki in šarlatani.
Bargo: Kako pa veš, da sem preslišal? No, to o preslišanju je verjetno res, če misliš, ali da nisem prebral ali da nisem razumel, kar je bilo napisano. Lahko te pa vprašam tako: "Kdaj znanstvenik postane šarlatan?" pač v okvirju mojega verovanja, da smo vsi znanstveniki.


Dr. William Shockley on Race, IQ, and Eugenics

Tako je prof. Shockley leta 1974 videl preventivno rešitev za prenaseljenost, sicer neodvisno od spola, rase, socialnega statusa, s sterilizacijo in to na podlagi pridobljenih informacij iz genoma in njihove takratne interpretacije. Vidiš, kako hitro nas lahko zanese?

Firing Line with William F. Buckley Jr.: Shockley's Thesis

Zanimivo je, kako verujemo, da je z matematično besedo mogoče opisati življenje, prevzeti vajeti evolucije z namenom zmanjšati trpljenje, itd. in takšno mnenje izraža celo profesor, čigar izum temelji v principu na nedoločenosti, ki je bila že vsaj 50 let znana. :cry:


Nitka iz Čudeži in znanost
Naj te spomnim, če je mnenje smiselna stava na resnico potem si TI tisti, ki mi nariše nasmeh na ustnice.

Roman napisal/-a:
molekula ne vsebuje informacij
Katere informacije zdaj misliš? Ali vsebnost dveh vodikovih atomov in enega kisikovega ni informacija o molekuli vode?
Recimo te, ki jih navajaš vendar te niso v molekuli, a ne?
Roman napisal/-a:
ampak so informacije, kaj ne?
Seveda. So zapisane in ko jih kdo prebere, jih morda razume.
No, mogoče je da se kreirajo informacije s prebiranjem, odbiranjem. Kako pa veš, da so informacije že bile tam preden si primerno postavil vprašanje?
Roman napisal/-a:
Naj te spomnim na Janeza: "V začetku je bila Beseda in Beseda je bila pri Bogu in Beseda je bila Bog."
In ravno to ni nobena informacija. Pač nekaj kar tako zapisanega, da naredi vtis in da potrebuje interpretacijo, katere pravilnost sploh ni mogoče dognati.
Pravilnost je stvar logične forme, logike, za katero pa itak veš, da vsebuje izjave, katerih pravilnost ni mogoče dokazati. "Ni me mogoče dokazati". Bog je res komik. :lol:
Roman napisal/-a:
Torej fizik, ko meriš, da bi pridobil informacijo, dejansko izgubiš informacijo in tako pojasniš naključnost, a ne?
Ni sem sicer fizik (to vendar že veš), ampak seveda ne. S pomanjkanjem informacije (te seveda z merjenjem ne izgubiš) ne moreš pojasniti ničesar. Pa tako poetično se je bralo :(
Seveda izgubiš informacijo z merjenjem, če želiš meriti zelo majhno se bo pojavila črna luknja in iz nje pride informacija bolj počasi, če sploh kdaj. 8)

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Roman »

bargo napisal/-a:
1.10.2017 12:17
vendar dejstva so stvar prepoznave
Hočeš reči, da dejstva, ki jih ne prepoznavamo, ne obstajajo? Kaj pravi SSKJ? dejstvo kar dejansko obstaja ali se je dejansko zgodilo, in še: dejanski ki v resnici je, obstaja. Meni to zadošča. Pojem ni povezan s prepoznavanjem, ampak z objektivnostjo, če hočeš, z resnico.
Če ne iščeš poti potem se pač hitro lahko zgodi, da je predstavljena pot ena sama
Če druge poti ni, je zgrešeno, da jo iščeš.
Izbire je veliko preveč in sploh ne ve, kaj naj izbere
Ni res. Res sicer ne ve, kaj naj izbere, sploh ne ve, da bi lahko izbiral. V resnici sploh ne izbira.
in čudovito je, da otroci izbirajo tako, da se kar najbolj prilagodijo okolju iz katerega izbirajo relacije med pojavi in jezikom, ki pojave poimenuje.
Vidiš? Izbira je pogojena s prilagajanjem in je ni prav veliko.
Želja je seveda problem, ker lahko pomeni izbrati nekaj česar trenutno ni na razpolago
Ali pa je škodljivo.
kar je samo še en dokaz za svobodno izbiro, ki vključuje tudi ne izbrati predstavljeno.
Res čudno. Nečesa želenega ni na razpolago in svobodno si izberemo, da tega ne vzamemo. Si pa res komik.
in šele prilagajanje okolju naredi iz začetnega blebetanja komunikacijo.
Blebetanje že je komunikacija. Mislim otroško, ne tole na forumu.
Poglej, če v Google napišeš "žbonglji" in poiščeš slike, ker pač slika pove več kot tisoč besed, ti predlaga med drugimi tudi tole
Meni te slike sicer ne pokaže. In kje na sliki so žbonglji?
To niti ni mogoče, da bi človek verjel vsemu kar je prebral, saj je veliko preveč nasprotji.
Zakaj me potem opozarjaš na Evo?
Človek pač verjame tisto, kar je skladno z lokalno logiko, ki jo sestavlja življenje.
Zakaj me potem opozarjaš na Evo?
Tako je prof. Shockley leta 1974 videl preventivno rešitev za prenaseljenost
Vojne pa so kurativa? Kako pa bi ti rešil ta problem? Kako zanese tebe?
Zanimivo je, kako verujemo, da je z matematično besedo mogoče opisati življenje
To veruješ?
prevzeti vajeti evolucije z namenom zmanjšati trpljenje, itd. in takšno mnenje izraža celo profesor, čigar izum temelji v principu na nedoločenosti, ki je bila že vsaj 50 let znana.
Kaj pa si hotel s tem povedati?
Recimo te, ki jih navajaš vendar te niso v molekuli, a ne?
Katere informacije? Vse? Navajam marsikaj.
No, mogoče je da se kreirajo informacije s prebiranjem, odbiranjem.
Kot pri Pepelki?
Kako pa veš, da so informacije že bile tam preden si primerno postavil vprašanje?
Čakam še na trditev, da vprašanje ustvari informacijo.
"Ni me mogoče dokazati"
Si prepričan, da si vse prav razumel? Ali mantraš kar tako?
Bog je res komik.
Standup?
Seveda izgubiš informacijo z merjenjem
Navedi primer.
če želiš meriti zelo majhno se bo pojavila črna luknja in iz nje pride informacija bolj počasi, če sploh kdaj.
Blodiš.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a bargo »

Roman napisal/-a:
2.10.2017 22:06
bargo napisal/-a:
1.10.2017 12:17
vendar dejstva so stvar prepoznave
Hočeš reči, da dejstva, ki jih ne prepoznavamo, ne obstajajo? Kaj pravi SSKJ? dejstvo kar dejansko obstaja ali se je dejansko zgodilo, in še: dejanski ki v resnici je, obstaja. Meni to zadošča. Pojem ni povezan s prepoznavanjem, ampak z objektivnostjo, če hočeš, z resnico.
Če tako potem je obstoj neodvisen od nas in tudi od našega spoznanja. V vesolju se dogaja marsikaj česar ne poznamo, še pred kratkim nismo vedeli za črne luknje, danes lahko zaznamo gravitacijsko valovanje. Na dogajanje v vesolju pa imamo nek vpliv, nenazadnje smo njegov del, a ne? Kako mi, ki smo, pojave preučujemo in poimenujemo pa je pomembno samo za nas, ker smo objektivno smrtniki.
Roman napisal/-a:
Če ne iščeš poti potem se pač hitro lahko zgodi, da je predstavljena pot ena sama
Če druge poti ni, je zgrešeno, da jo iščeš.
Zmeraj sta vsaj dve poti. Biti ali ne biti.
Roman napisal/-a:
Izbire je veliko preveč in sploh ne ve, kaj naj izbere
Ni res. Res sicer ne ve, kaj naj izbere, sploh ne ve, da bi lahko izbiral. V resnici sploh ne izbira.
Kaj pa počne? Kako se pa uči?
Roman napisal/-a:
in čudovito je, da otroci izbirajo tako, da se kar najbolj prilagodijo okolju iz katerega izbirajo relacije med pojavi in jezikom, ki pojave poimenuje.
Vidiš? Izbira je pogojena s prilagajanjem in je ni prav veliko.
No, da naključno izbereš v Sloveniji rojenega otroka, ki je pri treh letih govoril kitajsko, je verjetnost majhna, še manjša je, da na Kitajskem naključno izbran otrok pri treh letih govori slovensko. Zagotovo pa obstajajo takšni otroci v Sloveniji, ki govorijo pri treh letih kitajsko in slovensko ali pa kakšna druga dva ali več jezikov. Kozarec, kot predmet ima tako dva ali več "šumov"/besed, a ne?
Roman napisal/-a:
Želja je seveda problem, ker lahko pomeni izbrati nekaj česar trenutno ni na razpolago
Ali pa je škodljivo.
Misliš, da tega ni mogoče izbirati, ker je bilo odstranjeno zaradi škodljivosti.
Roman napisal/-a:
kar je samo še en dokaz za svobodno izbiro, ki vključuje tudi ne izbrati predstavljeno.
Res čudno. Nečesa želenega ni na razpolago in svobodno si izberemo, da tega ne vzamemo. Si pa res komik.
Če izbereš, si izbral iz danih možnosti, lahko pa ne izbereš, ne vem kaj te zabava.
Roman napisal/-a:
in šele prilagajanje okolju naredi iz začetnega blebetanja komunikacijo.
Blebetanje že je komunikacija. Mislim otroško, ne tole na forumu.
Seveda je blebetanje komunikacija, začetek komunikacije, ki jo vzpostavlja otrok. Veš, mi smo itak otroci. :lol:
Roman napisal/-a:
Poglej, če v Google napišeš "žbonglji" in poiščeš slike, ker pač slika pove več kot tisoč besed, ti predlaga med drugimi tudi tole
Meni te slike sicer ne pokaže. In kje na sliki so žbonglji?
Predlaga "žonglerji" in moraš vztrajati na "žbonglji" in potem bi naj dobil tisto sliko. Kje na nje so žbonglji ne vem, nekje so pa že, če Google vrne, kaj ne? Veš, Google vrne samo tri slike in mogoče je potrebno poiskati skupno lastnost vseh treh, da bi dobil pomen in če upoštevaš še dva besedilna zadetka, "ontologija ničnosti" in "Skrivnosti homo sapiensa" bo še lažje.
Roman napisal/-a:
To niti ni mogoče, da bi človek verjel vsemu kar je prebral, saj je veliko preveč nasprotji.
Zakaj me potem opozarjaš na Evo?
Eva je nasprotje in z Evo se najlažje odkrivajo nasprotja. 8)
Roman napisal/-a:
Človek pač verjame tisto, kar je skladno z lokalno logiko, ki jo sestavlja življenje.
Zakaj me potem opozarjaš na Evo?
Eva je nasprotje in z Evo se najlažje odkrivajo nasprotja. 8)
Roman napisal/-a:
Tako je prof. Shockley leta 1974 videl preventivno rešitev za prenaseljenost
Vojne pa so kurativa? Kako pa bi ti rešil ta problem? Kako zanese tebe?
Zakaj pa naj bi to bil problem? Danes nas je skoraj 2x več, kot leta 1974.
Slika

in
Starvation
The proportion of malnourished and of starving people in the world has been more or less continually decreasing for at least several centuries.[19] This is due to an increasing supply of food and to overall gains in economic efficiency. In 40 years, the proportion of malnourished people in the developing world has been more than halved. The proportion of starving people has decreased even faster.

Roman napisal/-a:
Zanimivo je, kako verujemo, da je z matematično besedo mogoče opisati življenje
To veruješ?
Jaz ne več. Sem se otresel te vere. Kaj pa TI?
Roman napisal/-a:
prevzeti vajeti evolucije z namenom zmanjšati trpljenje, itd. in takšno mnenje izraža celo profesor, čigar izum temelji v principu na nedoločenosti, ki je bila že vsaj 50 let znana.
Kaj pa si hotel s tem povedati?
Ja, za božjo voljo, človek bi reševal probleme, ki jih je predvidel da zagotovo bodo in predlagal celo način kateri se je njemu zdel primeren, kot avtoriteti. Hecno pa je, da je verjetno res zaslužen za rešitev vsaj dela teh problemov vendar na povsem drug način, kot si je sam predstavljal. :wink:

Veš, kakšne so bile posledice njegovih idej za zmanjšanje populacije s sterilizacijo, kjer je eden od kriterijev bil celo IQ?
Roman napisal/-a:
Recimo te, ki jih navajaš vendar te niso v molekuli, a ne?
Katere informacije? Vse? Navajam marsikaj.
Daj no. Opis sestave molekule ni v molekuli.
Roman napisal/-a:
No, mogoče je da se kreirajo informacije s prebiranjem, odbiranjem.
Kot pri Pepelki?
Ja. Bravo.
Roman napisal/-a:
Kako pa veš, da so informacije že bile tam preden si primerno postavil vprašanje?
Čakam še na trditev, da vprašanje ustvari informacijo.
Kako pa pridemo do novi spoznanj, če ne tako, da postavimo pravo vprašanje naravi?
Roman napisal/-a:
"Ni me mogoče dokazati"
Si prepričan, da si vse prav razumel? Ali mantraš kar tako?
Ne vem, očitno veš TI, da JAZ nisem prav razumel.
Roman napisal/-a:
Bog je res komik.
Standup?
Ne, če je vsemogočen je lahko tudi komik.
Roman napisal/-a:
Seveda izgubiš informacijo z merjenjem
Navedi primer.
Heisenberg te pozdravlja, ki pravi, da če preveč posiljuješ z pridobivanjem informacije ti bo še delec izginil tako, da ...
Roman napisal/-a:
če želiš meriti zelo majhno se bo pojavila črna luknja in iz nje pride informacija bolj počasi, če sploh kdaj.
Blodiš.
Res, spet. :D

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Roman »

bargo napisal/-a:
2.10.2017 23:17
Če tako
Zakaj ne bi bilo tako?
potem je obstoj neodvisen od nas in tudi od našega spoznanja.
Natančno tako.
Na dogajanje v vesolju pa imamo nek vpliv
Spet pesniško pretiravaš. Vpliv imamo le na zelo majhnem delčku vesolja, pa še to le do neke mere.
nenazadnje smo njegov del, a ne?
Ampak to ne pomeni, da nanj vplivamo.
Kako mi, ki smo
Zakaj takšna dikcija? Kaj pa mi, ki nismo?
pojave preučujemo in poimenujemo pa je pomembno samo za nas
Tako je.
ker smo objektivno smrtniki.
Objektivno (kakšen izraz iz tvojih ust!) smo res smrtniki, ampak ni to vzrok preučevanja in poimenovanja.
Zmeraj sta vsaj dve poti. Biti ali ne biti.
Puhlica.
Roman napisal/-a:Res sicer ne ve, kaj naj izbere, sploh ne ve, da bi lahko izbiral. V resnici sploh ne izbira.
Kaj pa počne? Kako se pa uči?
Posnema. Nezavedno in nekritično posnema.
Kozarec, kot predmet ima tako dva ali več "šumov"/besed, a ne?
Misliš kitajskega in slovenskega?
Roman napisal/-a:
Želja je seveda problem, ker lahko pomeni izbrati nekaj česar trenutno ni na razpolago
Ali pa je škodljivo.
Misliš, da tega ni mogoče izbirati, ker je bilo odstranjeno zaradi škodljivosti.
Ne, tudi škodljive stvari je mogoče izbrati in so večkrat na razpolago.
Če izbereš, si izbral iz danih možnosti, lahko pa ne izbereš, ne vem kaj te zabava.
Razumem, da se lahko odpoveš nečemu, kar je.
Zabava pa me odrekanje v primeru, ko tistega, čemur se odrekaš, ni, ali pa ni mogoče. Niti na misel mi ne pride, da bi se odrekel večernemu sprehodu na Jupitru.
Seveda je blebetanje komunikacija, začetek komunikacije, ki jo vzpostavlja otrok.
Me veseli, da tako misliš. Prej si namreč dejal, da otrok iz blebetanja naredi komunikacijo. Kakor da blebetanje ni komunikacija.
Veš, mi smo itak otroci.
Po katerem kriteriju se imate za otroke?
otrok 1. deček ali deklica v prvih letih življenja 2. človeški potomec v odnosu do staršev (SSKJ)
Predlaga "žonglerji" in moraš vztrajati na "žbonglji" in potem bi naj dobil tisto sliko.
Uspelo.
Kje na nje so žbonglji ne vem, nekje so pa že, če Google vrne, kaj ne?
Če ti tako praviš. Jaz do Googla ne gojim take vere.
Veš, Google vrne samo tri slike in mogoče je potrebno poiskati skupno lastnost vseh treh, da bi dobil pomen
Res?
če upoštevaš še dva besedilna zadetka, "ontologija ničnosti" in "Skrivnosti homo sapiensa" bo še lažje.
Res? Oba zadetka kažeta na moja prispevka v dveh forumih. Huda vera, res.
Eva je nasprotje
Nasprotje česa?
in z Evo se najlažje odkrivajo nasprotja.
Tega nisem vedel. Kdaj ti je to nazadnje uspelo?
Zakaj pa naj bi to bil problem?
Torej sterilizacija in vojna nista problem. Zanimivo.
This is due to an increasing supply of food and to overall gains in economic efficiency.
Uh, ta je pa močna. Je pod dobavljanjem hrane mišljen tudi Monsanto? In človeštvo naj bi imelo korist od ekonomske učinkovitosti? Iz katerega stoletja je citat? In kako se ekonomska učinkovitost vidi v ekonomskih krizah? Kako v izkoriščanju revežev? Pri čemer članek obravnava stradanje samo v smislu koncentracijskih taborišč, nikakor pa ne v smislu revežev, ki se redijo, ker si ne morejo privoščiti zdrave hrane. Saj ne morem verjeti.
Roman napisal/-a:
Zanimivo je, kako verujemo, da je z matematično besedo mogoče opisati življenje
To veruješ?
Jaz ne več. Sem se otresel te vere. Kaj pa TI?
Zakaj potem uporabljaš prvo osebo množine? Zame ne skrbi, verovanje ni moj problem.
Ja, za božjo voljo, človek bi reševal probleme
Dobro, dobro, umikam vprašanje. Pač ne bom izvedel, kaj si hotel povedati.
Opis sestave molekule ni v molekuli.
Ah, to. Seveda ne.
Kako pa pridemo do novi spoznanj, če ne tako, da postavimo pravo vprašanje naravi?
Pesniško rečeno res.
Roman napisal/-a:
"Ni me mogoče dokazati"
Si prepričan, da si vse prav razumel? Ali mantraš kar tako?
Ne vem, očitno veš TI, da JAZ nisem prav razumel.
Dobro. Te pač ni mogoče dokazati.
Roman napisal/-a:
Bog je res komik.
Standup?
Ne, če je vsemogočen je lahko tudi komik.
Saj pravim, da je komik. Kako ne?
Heisenberg te pozdravlja, ki pravi, da če preveč posiljuješ z pridobivanjem informacije ti bo še delec izginil tako, da ...
Heisenberg ni bil tako pesniški. Če bi bil ti manj pesniški, bi razlikoval med izginjanjem in pojavljanjem.

Odgovori