Čudeži in znanost

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

osf napisal/-a:
7.11.2017 17:58
vojko napisal/-a:
7.11.2017 12:15
osf napisal/-a:
7.11.2017 6:40


Oba linka sta povedala običajni pogled na okus. Nič novega.
Lahko primerjamo smetani:
na katere receptorje vpliva smetana in njena molekularna struktura ne povedo zakaj 'nastane' okus. Za vsako snov bo veljalo enako, glede na prostorninsko razporeditev atomov bo snov zaznana.
O čem pa jecljaš? Kakšna smetana, kakšen okus?! :shock: Seveda sta oba linka "običajni pogled na okus. Nič novega." Nič novega za povprečno razgledane.

Očitno tebi ta 'običajni pogled' ni znan, saj brbljaš o okusih na atomskem nivoju. Zdaj pa poskušaš spremeniti temo. :lol:
Najprej so, po tvoj, motorjevi linki, non plus ultra. Potem sta običajni pogled na okus.

Smo v materialnosti, zato vsako snov lahko razgradimo na sestavne dele. Ugotovitev razporeditve omenjenih delov v prostoru, razodeva za katero snov se gre. ....zdi se mi nekam netočno razložiti: 'okuse zaznavamo s čutili, ker je tako' .
Ne razumem te besedne solate... :?

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Bargo je napisal:
Kdo bi to vedel. Mogoče ve Shrink, počakajmo nanj. (.) ->
:D
Vidiš, mogoče so pa zato nebesa.
Katera nebesa? Jaz imam raje tista iz Korana: tam vsakega pravega vernika čaka 72 devic. Hudiča, zanima me, kako so prišli ravno do cifre 72? Ampak gotovo je tam bolj veselo, kot v teh krščanskih, kjer vlada baje totalen dolgčas: zateglo petje psalmov, igranje na harfo, neskončne molitve, druženje z levi in tigri, ... :lol:
Informacija ne obstaja preden ne pogledaš in jo vidiš, obstaja samo njen potencial, kar pomeni, da ko pogledaš lahko vidiš.
Razloži mi to na primeru kvantne prepletenosti!
Glede na to, da gledaš kladivo, ki ni kladivo in pipo, ki ni pipa, ker je kladivo, joj, joj, ...
Tisti 'joj, joj' na koncu me skrbi ... :lol:
Nikar tako na poskok. Slutim, da bi rad naredil tragedijo iz komedije.
Me veseli, da dojemaš vso zadevščino okoli boga kot komedijo. Mi pa ne pade na pamet, da bi jaz rad naredil iz tega tragedijo. V komedijah je dosti manj mrtvih ...
Evo, sem vedel si že na tej poti. Bog je mrtev in mi smo ga ubili. Kaj bomo naredili, da ga zamenjamo?
Ko je Feuerbach rekel, da je bog mrtev, se je baje pojavil grafit: 'Bog je rekel: Napačno! Feuerbach je mrtev!' :lol:
Močno državo s polno pravili, kot recimo: "Vsebina je (lahko) vroča!", kar je napis na skodelici kave v katero pa nikoli ne postrežejo ledene kave.
:D
Vidiš, vesolje, kave, vse se ohlaja, če stoji.
No, obstoji vsaj ena izjema. Nekaj je najbolj vroče, ravno ko stoji ...
(zmanjkalo mi je smeškov! Kdo si je izmislil to pravilo 5 in za koga?)
Dobro vprašanje. Po moje zato, da ne bi bili preveč veseli ...
Ah, če se oba gibava vzporedno, s takšno hitrostjo 0,9999999999999c moj laser še zmeraj dobro deluje.
No, saj potem sva oba v istem inercialnem sistemu.
Če se gibaš samo ti, s takšno hitrostjo 0,9999999999999c, tudi takrat še moj laser zmeraj deluje in ti preluknja ladjo in veš kaj, ti bi iz te ladje mene videl bližje, kot bi jaz videl tebe, pri čemer jaz vem, da te zadanem tudi, če si videti še tako daleč.
Tole je pa zanimiv 'Gedankenexperiment'. Nisem prepričan v tvoj scenarij. Saj res, kje pa je shrink?
1c pa ne moreš doseči, vse dokler staviš na materijo tako, da mojemu laserju ne moreš ubežati.
'c' ne moreš doseči še iz vrste drugih razlogov. Je pa odgovor vezan na prvi del tvojega razmišljanja.
No, povsem mogoče je, da imajo pojem, temno, sliko teme, ki pa ni tema, a ne?
Ja, povsem mogoče. Imajo pa o tem gotovo kakšno predstavo... a kaj, ko se z njo ne strinjajo.
Kako bi izkušal življenje, če bi bil mrtev?
Zelo težko. Saj veš, ko žena za Martinovo zagrozi možu: 'Če boš spet pijan in se boš z avtom ubil, nikar ne hodi domov!"
Za božjo voljo, tudi kladivo ni, kar piše pod sliko kladiva, kar pa je kopija ideje René Magritte!

Poglej še enkrat, tokrat si nadeni ali snemi očala.
Ne razumem! Preberi še enkrat moje pojasnilo!
Boš, boš, ne dvomim vate in tudi vase ne, ko cilja ne določa več partija.
Vidiš, to je prava vera, da ne dvomiš v prijatelja.

Čuj, danes sem spil kozarec muškat otonela. Danes je namreč stoletnica od Oktobrske revolucije.

osf
Prispevkov: 1092
Pridružen: 3.8.2015 15:30

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a osf »

vojko napisal/-a:
7.11.2017 23:03
osf napisal/-a:
7.11.2017 17:58

Najprej so, po tvoj, motorjevi linki, non plus ultra. Potem sta običajni pogled na okus.

Smo v materialnosti, zato vsako snov lahko razgradimo na sestavne dele. Ugotovitev razporeditve omenjenih delov v prostoru, razodeva za katero snov se gre. ....zdi se mi nekam netočno razložiti: 'okuse zaznavamo s čutili, ker je tako' .
Ne razumem te besedne solate... :?
Potrudi se.
Vsaka snov ima značilno prostorninsko razporeditev atomov, na tej osnovi ugotovimo za katero snov se gre.
Okus je stvar dražljajev.

Poleg tega lahko omenimo značilno vibracijo snovi, spekter, ipd... ...od tega izhaja, verjetno, občutek okusa.

Omeniti zgolj prehod inputa od čutila do možganov, je delni odgovor, ki ne odgovori na vprašanje 'zakaj in kako čutimo okuse'.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
7.11.2017 23:33
Informacija ne obstaja preden ne pogledaš in jo vidiš, obstaja samo njen potencial, kar pomeni, da ko pogledaš lahko vidiš.
Razloži mi to na primeru kvantne prepletenosti!
Hm.
Kvantna teorija nikoli ne more opisati tranzicije iz super pozicije stanj v eno definirano izhodno stanje znotraj te superpozicije.

Vse naše izkušnje sveta so strukturirane na tak način, da smo videti locirani v svetu in v telesu. Mi izkušamo svet iz telesa, kar pomeni, da so vse naše izkušnje korelirane z dogajanji, spremembami, procesu, nečemu v telesu. Tako so vse naše izkušnje povezane s shranjevanjem informacij in to je razlog zakaj se nam dozdeva svet kot trdna realnost.


Navidezna razdelitev, ki se dogaja med izkušanjem subjekta in objekta. Je kot dejstvo, da je izkušnja strukturirana na neke načine, da sprejemamo sebe kot subjekt, ki se sooča s svetom tam zunaj.

(.) 8)
vojko napisal/-a:
Glede na to, da gledaš kladivo, ki ni kladivo in pipo, ki ni pipa, ker je kladivo, joj, joj, ...
Tisti 'joj, joj' na koncu me skrbi ...
Dobro in prav je tako.

vojko napisal/-a:
Vidiš, vesolje, kave, vse se ohlaja, če stoji.
No, obstoji vsaj ena izjema. Nekaj je najbolj vroče, ravno ko stoji ...
Sigmunda si spravil v dobro voljo. 8) Je poln pričakovanja! Spot se reži.

vojko napisal/-a:
Za božjo voljo, tudi kladivo ni, kar piše pod sliko kladiva, kar pa je kopija ideje René Magritte!

Poglej še enkrat, tokrat si nadeni ali snemi očala.
Ne razumem! Preberi še enkrat moje pojasnilo!
Slika, ki jo sprejemaš, kot pretok signalov in jo interpretiraš glede na svoje izkušnje, ni in ne more biti popolno spoznanje, ki je sestavljeno vsaj iz čutnosti in razmišljanja.
Kavzalnost: Kava je hladna zato ker že dolgo sedimo tukaj. Česa ne moremo dojeti v tej povedi?
Torej, če si izkušal pipo, kladivo, TI je jasno, KAKO pride, da na sliki ni pipa, a ne? :roll:
vojko napisal/-a:
Boš, boš, ne dvomim vate in tudi vase ne, ko cilja ne določa več partija.
Vidiš, to je prava vera, da ne dvomiš v prijatelja.

Čuj, danes sem spil kozarec muškat otonela. Danes je namreč stoletnica od Oktobrske revolucije.
Lepo. Nariši sliko tega doživetja, da bomo tudi mi imeli kaj od tega tvojega izkušanja! :D


Nitka iz Čudeži in znanost
Bargo: Objektivnost je realizacija ideje iz psihološkega sveta povprečnem svetu, realnem svetu.
Vojko: Res je seveda obratno: psihološki svet je realizacija odslikave objektivnosti v realnem svetu ...
Bargo: Torej, kar nekdo dojema je sposobnost njegove mreže, kar razume je odraz mreže, kar čuti so napotki za učenje, kar dela je znanje mreže, pazi sedaj, ko mreža začne dojemati koncept sebe nastane karikatura in kubizem
8)

"Art is the lie that reveals the truth"
Pablo Picasso

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Bargo je napisal:
Hm.
Kvantna teorija nikoli ne more opisati tranzicije iz super pozicije stanj v eno definirano izhodno stanje znotraj te superpozicije.
Drži. Kot je rekel stari, dobri Feynman: "Če misliš, da razumeš kvantno mehaniko, ne razumeš kvantne mehanike."
Vse naše izkušnje sveta so strukturirane na tak način, da smo videti locirani v svetu in v telesu.
Drži. Le, da bi jaz končal takole: /"... da smo locirani v svetu in v telesu."
Mi izkušamo svet iz telesa, kar pomeni, da so vse naše izkušnje korelirane z dogajanji, spremembami, procesu, nečemu v telesu.
Drži; to je glavni rezultat milijarde let evolucije.
Tako so vse naše izkušnje povezane s shranjevanjem informacij in to je razlog zakaj se nam dozdeva svet kot trdna realnost.
'Dozdeva' v primerjavi s kom ali s čim? Samo naša fantazmagorična božanstva imajo nemogočo lastnost, kot je 'absolutno vedenje', kaj je 'trdna realnost'. Umrljive entitete (tudi tiste iz civilizacije tip III!) se morajo zadovoljiti z vedenjem, ki jim ga posredujejo njihovi organi, ojačani s tehnologijo. To se je pokazalo v evoluciji za povsem zadosten pogoj za preživetje.
Navidezna razdelitev, ki se dogaja med izkušanjem subjekta in objekta. Je kot dejstvo, da je izkušnja strukturirana na neke načine, da sprejemamo sebe kot subjekt, ki se sooča s svetom tam zunaj.
(Mislim, da je ena pika preveč). To je omogočala že membrana prvega replikanta: brez meje med znotraj/zunaj ni subjekta. Ločitev na objekt/subjekt je po moje predpogoj vsega živega.
Tisti 'joj, joj' na koncu me skrbi ...
Dobro in prav je tako.
'Dobro in prav je', da me nekaj skrbi o tebi?! :shock:
Sigmunda si spravil v dobro voljo. Je poln pričakovanja! Spot se reži.
Slika
Slika, ki jo sprejemaš, kot pretok signalov in jo interpretiraš glede na svoje izkušnje, ni in ne more biti popolno spoznanje, ki je sestavljeno vsaj iz čutnosti in razmišljanja.
Here we go again! Frage: kdo ali kaj je sposoben 'popolnega spoznanja'?
Kavzalnost: Kava je hladna zato ker že dolgo sedimo tukaj.
Trivialna posledica delovanja drugega zakona termodinamike. :D
Česa ne moremo dojeti v tej povedi?
Tega, da se ti zdi to pomembno. :wink:
Torej, če si izkušal pipo, kladivo, TI je jasno, KAKO pride, da na sliki ni pipa, a ne?
Ne povsem. Če gledaš sliko pipe, na kateri piše: 'To NI pipa', si v dilemi, kajne? Kot tisti rovtar v živalskem vrtu z žirafo ...
Čuj, danes sem spil kozarec muškat otonela. Danes je namreč stoletnica od Oktobrske revolucije.
Lepo. Nariši sliko tega doživetja, da bomo tudi mi imeli kaj od tega tvojega izkušanja!
Slika
Slika

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
8.11.2017 17:49
Bargo je napisal:
Hm.
Kvantna teorija nikoli ne more opisati tranzicije iz super pozicije stanj v eno definirano izhodno stanje znotraj te superpozicije.
Drži. Kot je rekel stari, dobri Feynman: "Če misliš, da razumeš kvantno mehaniko, ne razumeš kvantne mehanike."
Vse naše izkušnje sveta so strukturirane na tak način, da smo videti locirani v svetu in v telesu.
Drži. Le, da bi jaz končal takole: /"... da smo locirani v svetu in v telesu."
Mi izkušamo svet iz telesa, kar pomeni, da so vse naše izkušnje korelirane z dogajanji, spremembami, procesu, nečemu v telesu.
Drži; to je glavni rezultat milijarde let evolucije.
Aja, zanimivo. Jaz, ki sem in TI, kot vojak znanosti, si pozabil na zavest. Bo že držalo, tisto z teto Rozo. :!:
vojko napisal/-a:
Tako so vse naše izkušnje povezane s shranjevanjem informacij in to je razlog zakaj se nam dozdeva svet kot trdna realnost.
'Dozdeva' v primerjavi s kom ali s čim? Samo naša fantazmagorična božanstva imajo nemogočo lastnost, kot je 'absolutno vedenje', kaj je 'trdna realnost'. Umrljive entitete (tudi tiste iz civilizacije tip III!) se morajo zadovoljiti z vedenjem, ki jim ga posredujejo njihovi organi, ojačani s tehnologijo. To se je pokazalo v evoluciji za povsem zadosten pogoj za preživetje.
Ali to že ne meji na čudež, da smo naša božanstva opremili z "absolutnim vedenjem"? Vsaka struktura razpade, če je vesolje končno, a ne?

Evo, ojačane s tehologijo:
Slika

vojko napisal/-a:
Navidezna razdelitev, ki se dogaja med izkušanjem subjekta in objekta. Je kot dejstvo, da je izkušnja strukturirana na neke načine, da sprejemamo sebe kot subjekt, ki se sooča s svetom tam zunaj.
(Mislim, da je ena pika preveč). To je omogočala že membrana prvega replikanta: brez meje med znotraj/zunaj ni subjekta. Ločitev na objekt/subjekt je po moje predpogoj vsega živega.
Drži. Dobro ti gre. Živost se torej začne z ločevanjem in nadaljuje z razdeljevanjem.

vojko napisal/-a:
Tisti 'joj, joj' na koncu me skrbi ...
Dobro in prav je tako.
'Dobro in prav je', da me nekaj skrbi o tebi?!
Da si v skrbeh je dobro in prav, kako si se spravil v njih, nisem vedel. Če te pa JAZ spravljam v skrbi, je to povsem normalno, trajajoč pojav, bi dejal prijatelj problemi. :wink:

vojko napisal/-a:
Slika, ki jo sprejemaš, kot pretok signalov in jo interpretiraš glede na svoje izkušnje, ni in ne more biti popolno spoznanje, ki je sestavljeno vsaj iz čutnosti in razmišljanja.
Here we go again! Frage: kdo ali kaj je sposoben 'popolnega spoznanja'?
Božanstvo vendar in mogoče še tisti tvoji reda III, če so se naučili obvladovati informacije. :lol:

vojko napisal/-a:
Kavzalnost: Kava je hladna zato ker že dolgo sedimo tukaj.
Trivialna posledica delovanja drugega zakona termodinamike. :D
Česa ne moremo dojeti v tej povedi?
Tega, da se ti zdi to pomembno.
Očitno niso sedeli na Soncu. :lol:

vojko napisal/-a:
Torej, če si izkušal pipo, kladivo, TI je jasno, KAKO pride, da na sliki ni pipa, a ne?
Ne povsem. Če gledaš sliko pipe, na kateri piše: 'To NI pipa', si v dilemi, kajne? Kot tisti rovtar v živalskem vrtu z žirafo ...
Seveda si v dilemi, dokler se ne zaveš, da je na sliki kvečjemu prezentacija pipe. Informacija iz enega čutila je lahko zavajajoča, pravi Spot.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Bargo je napisal:
Aja, zanimivo. Jaz, ki sem in TI, kot vojak znanosti, si pozabil na zavest. Bo že držalo, tisto z teto Rozo.
Nič nisem pozabil. Rezultat česa pa je zavest, če ne evolucije, ha? Pa ja menda ne misliš...ne, ne, saj tega ne verjamem ... :lol:
Ali to že ne meji na čudež, da smo naša božanstva opremili z "absolutnim vedenjem"?
Zakaj? Tiste entitete, ki vsak dan delajo čudeže, morajo biti tudi 'čudežno' opremljene. Eno od predispozicij je seveda tudi absolutna omniscientia (vsevednost). Kako bi sicer oni zgoraj vedel, da rockec prav ta hip moli in mu sitnari z neko banalno priprošnjo?
Vsaka struktura razpade, če je vesolje končno, a ne?
Po katerem naravnem zakonu?
Drži. Dobro ti gre. Živost se torej začne z ločevanjem in nadaljuje z razdeljevanjem.
Ja, zelo shematično in splošno.
Božanstvo vendar in mogoče še tisti tvoji reda III, če so se naučili obvladovati informacije.
Menim, da tudi frajerji iz tipa III ne bodo (čisto) vsevedni, kot sem že zapisal. No, z naše perspektive gotovo, kot smo mi za naše bratrance, ki stojijo en klin nižje na evolucijski lestvici ... 8)
Očitno niso sedeli na Soncu.
Očitno. Bistra domislica. :D
Seveda si v dilemi, dokler se ne zaveš, da je na sliki kvečjemu prezentacija pipe. Informacija iz enega čutila je lahko zavajajoča, pravi Spot.
Tudi to je možna legitimna razlaga, ki je jaz nisem opazil. Hvala. :wink:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
8.11.2017 23:10
Bargo je napisal:
Aja, zanimivo. Jaz, ki sem in TI, kot vojak znanosti, si pozabil na zavest. Bo že držalo, tisto z teto Rozo.
Nič nisem pozabil. Rezultat česa pa je zavest, če ne evolucije, ha? Pa ja menda ne misliš...ne, ne, saj tega ne verjamem ...
Cankar bi dejal, da si nič zanikal in videti je, kot da bi iz realnosti preskakoval v absolut in to še brez navzven videnega gibanja. Tako pride, da je razpon znotraj mogočega velik, še več, je vsak trenutek večji. :lol:
vojko napisal/-a:
Ali to že ne meji na čudež, da smo naša božanstva opremili z "absolutnim vedenjem"?
Zakaj? Tiste entitete, ki vsak dan delajo čudeže, morajo biti tudi 'čudežno' opremljene. Eno od predispozicij je seveda tudi absolutna omniscientia (vsevednost). Kako bi sicer oni zgoraj vedel, da rockec prav ta hip moli in mu sitnari z neko banalno priprošnjo?
Tisto, kar je bilo včeraj še čudež je danes že lahko realnost. Spomni se na letala, ki letijo, če tudi so težja od zraka. Svet možnosti se nenehno dopolnjuje, pač grede na pretekle izbire in tako pride, verjetnejše je bolj verjetno. :wink: Seveda se tako postavi vprašanje cilja, ki ga očitno ima (naša) živost.

Kant se reži in pravi, da naravni zakoni niso nekaj kar je v naravi temveč naravni zakoni so to, kar mi predpišemo naravi. Igra čudežev tako postane naša igra spoznanja. 8)

"Vsi ljudje strmijo k védenju, in sicer po svoji naravi" je dejal Aristotel.

(.)
vojko napisal/-a:
Vsaka struktura razpade, če je vesolje končno, a ne?
Po katerem naravnem zakonu?
Isaac pravi, da, če naprej ali nazaj, ni opaziti neke razlike. Javil se je Boltzmann, ki te pozdravlja in pravi, da je mogoče smer teka časa odvisna od naše naključne pojavitve, kar bi pomenilo, da svet le ni tako objektiven kot meniš TI in ker verjetno čutiš, da TI že ne moreš biti naključno naključen in ta občutek podpira tudi razum, a ne?

Nitka iz Nastanek vesolja
Smer časa pride iz tega, da zelo veliko njih nekaj želi in se zato zelo veliko njih želi gibati in preko tega gibanja pride recimo do prestrukturiranja oz. nastanka naključnosti. Entropija je včasih razumljena kot predujem naključnosti, ki jih nek sistem še ima in s tem tudi možnosti, saj če je sistem v popolnosti strukturiran, ima manj možnosti za odvijanje oz. razvijanje in mogoče sploh ni tako slabo imeti entropijo, čeprav v splošnem obstaja vtis, da je entropija povezana samo z neurejenostjo sistema.

Slika

vojko napisal/-a:
Drži. Dobro ti gre. Živost se torej začne z ločevanjem in nadaljuje z razdeljevanjem.
Ja, zelo shematično in splošno.
Notranjost je potrebno vzdrževati, ker drugače razpade samo po sebi, a ne?
vojko napisal/-a:
Božanstvo vendar in mogoče še tisti tvoji reda III, če so se naučili obvladovati informacije.
Menim, da tudi frajerji iz tipa III ne bodo (čisto) vsevedni, kot sem že zapisal. No, z naše perspektive gotovo, kot smo mi za naše bratrance, ki stojijo en klin nižje na evolucijski lestvici ...
Opa, če vključiva še Shannona in na vesolje pogledava kot na Alanov stroj, ja potem, potem se lahko od višine zvrti. :lol:

vojko napisal/-a:
Seveda si v dilemi, dokler se ne zaveš, da je na sliki kvečjemu prezentacija pipe. Informacija iz enega čutila je lahko zavajajoča, pravi Spot.
Tudi to je možna legitimna razlaga, ki je jaz nisem opazil. Hvala.
Legitimno, kot osnovano na pravu, zlasti po zakonu, če tako, potem je logika lahko zakon in kot veš, ta temelji na logični formi in tako pride, da sem vesel zate.
Hm. Razum uporablja vsa razpoložljiva čutila in ker se sprejete informacije nalagajo skozi čas, shranjujejo, se postavi vprašanje, kako entropija vpliva na naš pomnilnik? :roll:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Bargo je napisal:
Cankar bi dejal, da si nič zanikal in videti je, kot da bi iz realnosti preskakoval v absolut in to še brez navzven videnega gibanja. Tako pride, da je razpon znotraj mogočega velik, še več, je vsak trenutek večji.
Seveda je vsak trenutek večji, a prej ga je treba spoznati. Temelj svobode je spoznanje nujnosti, zavest o njenih mejah. Te pa so naravni zakoni.
Tisto, kar je bilo včeraj še čudež je danes že lahko realnost. Spomni se na letala, ki letijo, če tudi so težja od zraka. Svet možnosti se nenehno dopolnjuje, pač grede na pretekle izbire in tako pride, verjetnejše je bolj verjetno.
Imamo pravzaprav dve vrsti čudežev: čudeže in 'čudeže'. Čudež bi bil, če bi lahko potovali hitreje od svetlobe; 'čudež' pa je, da lahko leti telo, ki je težje od zraka. 8)
Seveda se tako postavi vprašanje cilja, ki ga očitno ima (naša) živost.
Definiraj mi ta tvoj pojem 'živosti', s katerim vedno pogosteje opletaš v zelo različnih kontekstih!
Kant se reži in pravi, da naravni zakoni niso nekaj kar je v naravi temveč naravni zakoni so to, kar mi predpišemo naravi.
'Mi predpišemo naravi'? Saj to se sliši kot svetopisemsko brbljanje! Takole govori o 'predpisovanju', kaj naj dela narava zbirka zgodbic iz železne dobe:

Lakota. Prvi čudež, ki ga je storil Jezus, je bil ta, da je vodo spremenil v kakovostno vino. Dvakrat je na tisoče lačnih ljudi nahranil s samo nekaj hlebci kruha in nekaj ribami. Obakrat je bilo za vse več kot dovolj hrane.
Bolezen. Jezus je ljudi ozdravil »vsakovrstnih bolezni in slabosti«. (Matej 4:23) S svojo zdravilno močjo je pozdravil slepe, gluhe, gobave in epileptike. Poleg tega je ozdravil takšne, ki so bili hromi in pohabljeni. Enostavno ni bilo bolezni, ki je on ne bi mogel ozdraviti.
Uničujoče ujme. Ko je Jezus z učenci prečkal Galilejsko jezero, se je razvnel silovit vihar. Učenci so se na smrt prestrašili. Jezus pa se je samo obrnil proti razbesneli naravi in dejal: »Tišina! Umolkni!« V trenutku je nastala velika tišina. (Marko 4:37–39) Ob neki drugi priložnosti je med divjim neurjem hodil po vodi. (Matej 14:24–33)
Hudobni duhovi. Hudobni duhovi so daleč močnejši od ljudi. Mnogi se iz oprijema teh zlobnih Božjih sovražnikov ne morejo in ne morejo izviti. Jezus pa je iz ljudi vedno znova izganjal takšne duhove in jih osvobajal njihovih okovov. Ni se jih bal. Prav nasprotno, oni so se bali njega, saj so vedeli, kakšno oblast ima.
Smrt. Smrt, prikladno poimenovana »zadnji sovražnik«, je nasprotnik, ki se mu noben človek ne more zoperstaviti. (1. Korinčanom 15:26) Jezus pa je lahko obujal mrtve – vrnil je fanta njegovi ovdoveli materi in majhno deklico njenim užaloščenim staršem. Najbolj presenetljivo pa je bilo, ko je pred očmi številnih žalujočih obudil svojega dragega prijatelja Lazarja, čeprav je bil ta mrtev že skoraj štiri dni! Celo Jezusovi najbolj zagrizeni nasprotniki so priznali, da je storil ta čudež. (Janez 11:38–48; 12:9–11)
:lol:

Igra čudežev tako postane naša igra spoznanja.
Kot odkrivanje naravnih skrivnosti, da.
"Vsi ljudje strmijo k védenju, in sicer po svoji naravi" je dejal Aristotel.
Tega prav gotovo ni rekel Aristotel. Rekel pa je: " Vsi ljudje STREMIJO k védenju, in sicer po svoji naravi." Le zakaj bi strmeli?
Isaac pravi, da, če naprej ali nazaj, ni opaziti neke razlike.


Ja, pri biljardu gotovo ne, pa tudi na atomskem nivoju. Če pa ti pade kozarec z vinom na tla, pa se takoj ve, v kateri smeri teče film (čas) ... :wink:
Javil se je Boltzmann, ki te pozdravlja in pravi, da je mogoče smer teka časa odvisna od naše naključne pojavitve, kar bi pomenilo, da svet le ni tako objektiven kot meniš TI in ker verjetno čutiš, da TI že ne moreš biti naključno naključen in ta občutek podpira tudi razum, a ne?
Misliš na 'Boltzmannove možgane' kot rezultat skrajno neverjetne naključne fluktuacije termodinamičnega ravnovesja? Ludwigovo razmišljanje ima usodne logične pasti. Eno je formuliral Lawrence S. Schulman takole: "The idea that the thermodynamic arrow of time arose from a gigantic fluctuation leads to an amusing form of solipsism. From the standpoint of entropy, I, sitting at my keyboard typing these lines, am a pretty big fluctuation. A tree that I remember seeing is also a big fluctuation. It would be a smaller fluctuation, entropy-wise (recalling that entropy is extensive), not to have the tree, but to change my brain slightly and create the memory of that tree. Therefore, in terms of likely or unlikely fluctuations (and that's what entropy measures) it would be far more likely that the tree doesn't exist. You, reading this, should similarly doubt the existence of the writer." :lol:

Ali kot je rekel starosta ZF Ray Bardbury: "“We are an impossibility in an impossible universe.
Notranjost je potrebno vzdrževati, ker drugače razpade samo po sebi, a ne?
Ja, v pogovornem jeziku pravimo temu smrt organizma.
Menim, da tudi frajerji iz tipa III ne bodo (čisto) vsevedni, kot sem že zapisal. No, z naše perspektive gotovo, kot smo mi za naše bratrance, ki stojijo en klin nižje na evolucijski lestvici ...
Opa, če vključiva še Shannona
...pozabil si omeniti Norberta in Warrena ...
in na vesolje pogledava kot na Alanov stroj, ja potem, potem se lahko od višine zvrti.
No, pri Turingovem stroju in njegovi primerjavi z vesoljem kot računalnikom sta po moje dva problema:
1. Alanov trak ne deluje po principu naključnega dostopa do spominske enote (RAM) in ima končen nabor ukazov,
2. Neizračunljivost njegovega Entscheidungsproblema.

Ni dokazov, da sta oba pogoja izpolnjena pri vesolju kot računalniku.
Tudi to je možna legitimna razlaga, ki je jaz nisem opazil. Hvala.
Legitimno, kot osnovano na pravu, zlasti po zakonu, če tako, potem je logika lahko zakon in kot veš, ta temelji na logični formi in tako pride, da sem vesel zate.
Tvoja razlaga legitimnosti je pravna. Splošna pa gre bolj v smeri: 'upravičen, splošno priznan'.
Hm. Razum uporablja vsa razpoložljiva čutila in ker se sprejete informacije nalagajo skozi čas, shranjujejo,

se postavi vprašanje, kako entropija vpliva na naš pomnilnik?
Odgovor: zelo slabo. Pozabljamo. :D

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
10.11.2017 1:32
Bargo je napisal:
Cankar bi dejal, da si nič zanikal in videti je, kot da bi iz realnosti preskakoval v absolut in to še brez navzven videnega gibanja. Tako pride, da je razpon znotraj mogočega velik, še več, je vsak trenutek večji.
Seveda je vsak trenutek večji, a prej ga je treba spoznati. Temelj svobode je spoznanje nujnosti, zavest o njenih mejah. Te pa so naravni zakoni.
Dojemanje velikosti je veliko bolj povezana z našim spoznanjem, kot pa z dejanskim povečevanjem velikosti. Tole, s spoznanjem nujnosti, pa je intrigantno, ker se postavi vprašanje, kot bi mogoče uredil Roman, ali materija spoznava nujnost preko pojava zavesti ali pa se je mogoče zavest poigrala s tem, ko je ustvarila materialne strukture? 8)

vojko napisal/-a:
Tisto, kar je bilo včeraj še čudež je danes že lahko realnost. Spomni se na letala, ki letijo, če tudi so težja od zraka. Svet možnosti se nenehno dopolnjuje, pač grede na pretekle izbire in tako pride, verjetnejše je bolj verjetno.
Imamo pravzaprav dve vrsti čudežev: čudeže in 'čudeže'. Čudež bi bil, če bi lahko potovali hitreje od svetlobe; 'čudež' pa je, da lahko leti telo, ki je težje od zraka.
Pa saj to je podobno, kot velja za maso, nekaj kar ima maso ne more dohiteti brez masnega! :lol: in kot ga bo, če ga bo, bo to "čudež".
hm. Če nujno velja vzročno-posledično potem bi lahko Agata dejala Shrinku, da se hitreje od svetlobe nujno mora širiti tema, a ne?
In, kot sedaj lahko vidiš bi zadela terno!

Zato pa je razmerje med temno in na svetlobo občutljivo snovjo 95:5! :lol:
Predpisovalec!

Ribica Ime našega SONCA
Agata: Jaz se vsaj upam pasti, spotikati in me ni sram priznati da ne razumem koncepta širjenja vesolja. Še enkrat kam se širi, če se širi- zakaj Mister shrink, ne znate odgovoriti na to preprosto vprašanje?
Roman: V nič seveda.
Shrink: Na vprašanje vam je bilo že davno odgovorjeno - le preberite si še enkrat schnellkurs, ga. agata.
Agata: G. shrink- šnelkurz je kaj? - napihovanje Balona - zelo neadekvatna metafora- prav tako je širjenje v nič neadekvatno- saj nič ne obstaja, kako se potem lahko širi v nekaj, česas ni- to so aporije, paradoxi- in hvala Bogu za infinity, its the best joke ever written

Bargo: "Nikar se ne ustavi ti, ki se kličeš vesolje!"

vojko napisal/-a:
Seveda se tako postavi vprašanje cilja, ki ga očitno ima (naša) živost.
Definiraj mi ta tvoj pojem 'živosti', s katerim vedno pogosteje opletaš v zelo različnih kontekstih!
Živost je pojav, ko se materija sama iz sebe strukturira in to tako, da se ohranja in celo izboljšuje njena struktura skozi prostor-čas. Izboljševanje strukture, povečevanje živosti pripelje do tega da se materija zaveda svoje strukture in se celo z njo poistoveti. Jaz sem struktura in struktura, po tvojem zahteva materijo, sam menim, da je struktura informacijska, opisna, čigar krajniki so lahko materialni, ni pa nujno.
vojko napisal/-a:
Kant se reži in pravi, da naravni zakoni niso nekaj kar je v naravi temveč naravni zakoni so to, kar mi predpišemo naravi.
'Mi predpišemo naravi'? Saj to se sliši kot svetopisemsko brbljanje!
Seveda, spoznanje nujnosti je predvsem in samo posledica našega spoznavanja, nenazadnje nam nihče ni šepnil ničesar o nujnosti, če kaj, samo o svobodni volji, a ne?
vojko napisal/-a: Takole govori o 'predpisovanju', kaj naj dela narava zbirka zgodbic iz železne dobe:

Lakota. Prvi čudež, ki ga je storil Jezus, je bil ta, da je vodo spremenil v kakovostno vino. Dvakrat je na tisoče lačnih ljudi nahranil s samo nekaj hlebci kruha in nekaj ribami. Obakrat je bilo za vse več kot dovolj hrane.
Bolezen. Jezus je ljudi ozdravil »vsakovrstnih bolezni in slabosti«. (Matej 4:23) S svojo zdravilno močjo je pozdravil slepe, gluhe, gobave in epileptike. Poleg tega je ozdravil takšne, ki so bili hromi in pohabljeni. Enostavno ni bilo bolezni, ki je on ne bi mogel ozdraviti.
Uničujoče ujme. Ko je Jezus z učenci prečkal Galilejsko jezero, se je razvnel silovit vihar. Učenci so se na smrt prestrašili. Jezus pa se je samo obrnil proti razbesneli naravi in dejal: »Tišina! Umolkni!« V trenutku je nastala velika tišina. (Marko 4:37–39) Ob neki drugi priložnosti je med divjim neurjem hodil po vodi. (Matej 14:24–33)
Hudobni duhovi. Hudobni duhovi so daleč močnejši od ljudi. Mnogi se iz oprijema teh zlobnih Božjih sovražnikov ne morejo in ne morejo izviti. Jezus pa je iz ljudi vedno znova izganjal takšne duhove in jih osvobajal njihovih okovov. Ni se jih bal. Prav nasprotno, oni so se bali njega, saj so vedeli, kakšno oblast ima.
Smrt. Smrt, prikladno poimenovana »zadnji sovražnik«, je nasprotnik, ki se mu noben človek ne more zoperstaviti. (1. Korinčanom 15:26) Jezus pa je lahko obujal mrtve – vrnil je fanta njegovi ovdoveli materi in majhno deklico njenim užaloščenim staršem. Najbolj presenetljivo pa je bilo, ko je pred očmi številnih žalujočih obudil svojega dragega prijatelja Lazarja, čeprav je bil ta mrtev že skoraj štiri dni! Celo Jezusovi najbolj zagrizeni nasprotniki so priznali, da je storil ta čudež. (Janez 11:38–48; 12:9–11)

To so mogoče samo možnosti, ki so nam (še) nepredstavljive. Hm.

I want to know God's thoughts - the rest are mere details.
--.Albert Einstein.--


vojko napisal/-a:
Igra čudežev tako postane naša igra spoznanja.
Kot odkrivanje naravnih skrivnosti, da.
Vidiš, da ti gre.
vojko napisal/-a:
"Vsi ljudje strmijo k védenju, in sicer po svoji naravi" je dejal Aristotel.
Tega prav gotovo ni rekel Aristotel. Rekel pa je: " Vsi ljudje STREMIJO k védenju, in sicer po svoji naravi." Le zakaj bi strmeli?
Verjetno res ne, je pa odličen primer za prikaz izgubljeno/spremenjeno v prevodu, a ne?

Vir za to moje podajanje je bil vzet iz tega Aristotel, kjer se trenutno izpiše:
"Vsi ljudje strmijo k védenju, in sicer po svoji naravi. (o spoznavanju)"


vojko napisal/-a:
Isaac pravi, da, če naprej ali nazaj, ni opaziti neke razlike.


Ja, pri biljardu gotovo ne, pa tudi na atomskem nivoju. Če pa ti pade kozarec z vinom na tla, pa se takoj ve, v kateri smeri teče film (čas) ...

Točno tako, vendar, kako pride razočaranje ali pa veselje, ko je kozarec rdečega padel na tla in to še točno tja, kjer je bila na tleh perzijska preproga?!
vojko napisal/-a:
Javil se je Boltzmann, ki te pozdravlja in pravi, da je mogoče smer teka časa odvisna od naše naključne pojavitve, kar bi pomenilo, da svet le ni tako objektiven kot meniš TI in ker verjetno čutiš, da TI že ne moreš biti naključno naključen in ta občutek podpira tudi razum, a ne?
Misliš na 'Boltzmannove možgane' kot rezultat skrajno neverjetne naključne fluktuacije termodinamičnega ravnovesja? Ludwigovo razmišljanje ima usodne logične pasti. Eno je formuliral Lawrence S. Schulman takole: "The idea that the thermodynamic arrow of time arose from a gigantic fluctuation leads to an amusing form of solipsism. From the standpoint of entropy, I, sitting at my keyboard typing these lines, am a pretty big fluctuation. A tree that I remember seeing is also a big fluctuation. It would be a smaller fluctuation, entropy-wise (recalling that entropy is extensive), not to have the tree, but to change my brain slightly and create the memory of that tree. Therefore, in terms of likely or unlikely fluctuations (and that's what entropy measures) it would be far more likely that the tree doesn't exist. You, reading this, should similarly doubt the existence of the writer."

Ali kot je rekel starosta ZF Ray Bardbury: "“We are an impossibility in an impossible universe.
Jaz, ki sem, ohranjam entropijo v okvirju mogočega in TI, ki sprejemaš informacije, si jo sam povečuješ, če seveda tako želiš. Bog je res komik.
Preurejanje!
vojko napisal/-a:
Notranjost je potrebno vzdrževati, ker drugače razpade samo po sebi, a ne?
Ja, v pogovornem jeziku pravimo temu smrt organizma.
To velja tudi za zvezdo, in ker ti povezuješ to tudi z organizmom, si že na poti duše. Lepo name gre. hm.

Nitka Čudeži in znanost
"Vodi naj vaju, nedoločljivost (atomi), neodločljivost (matematika), netočnost (logika), nepredvidljivost (kaos) in ne samo nepoboljšljivost (človek)."

Nitka Čudeži in znanost
Jaz: "Kaj pa naše znanje? Je zate tudi naše znanje ničvredno? Kaj bi obstajalo, če ne ravno znanje? Kje je gotovost? Kje trdna tla? Kje svetloba? Tvoja tema ni samo bolj črna kot noč, ampak tudi brez dna. Če naj torej ne bi bilo znanja, potem tudi jezika ne in ne besede?"
Duša: "Tudi besede ne."
Jaz: "Oprosti mi, morda slabo slišim, morda te napačno razumem, morda se zapletam v laganje samemu sebi in v opičje norčije, sem spaka, ki se sebi reži iz svojega ogledala, blaznež v svoji lastni blaznici. Se morda spotikaš ob mojo blaznost?"
Duša: "Slepiš se, toda mene ne boš naplahtal. Tvoje besede so zate laži, zame ne."
Jaz: "Lahko bi se valjal v blaznem nesmislu, skoval protismiselno (das Widersinnige), perverzno enoličnost."
Duša: "Kdo ti daje misli in besedo? Jih ustvarjaš sam? Mar nisi moj hlapec, prejemnik, ki leži pred mojimi vrati in pobira mojo miloščino?
In ti si upaš misliti, da bi lahko bilo to, kar si izmisliš in izgovoriš, nesmisel? Mar še ne veš, da vse to prihaja iz mene in pripada meni?"

Poln jeze sem zaklical: "Ampak tedaj mora tudi moja ogorčenost prihajati iz tebe, potemtakem se v meni upiraš proti sami sebi."
Duša je spregovorila dvoumne besede: "To je državljanska vojna."



vojko napisal/-a:
Menim, da tudi frajerji iz tipa III ne bodo (čisto) vsevedni, kot sem že zapisal. No, z naše perspektive gotovo, kot smo mi za naše bratrance, ki stojijo en klin nižje na evolucijski lestvici ...
Opa, če vključiva še Shannona
...pozabil si omeniti Norberta in Warrena ...

in na vesolje pogledava kot na Alanov stroj, ja potem, potem se lahko od višine zvrti.
No, pri Turingovem stroju in njegovi primerjavi z vesoljem kot računalnikom sta po moje dva problema:
1. Alanov trak ne deluje po principu naključnega dostopa do spominske enote (RAM) in ima končen nabor ukazov,
2. Neizračunljivost njegovega Entscheidungsproblema.

Ni dokazov, da sta oba pogoja izpolnjena pri vesolju kot računalniku.
Pustiva to zaenkrat stati. Vidiš lahko nitke in ko tkalec vidi nitke, bo nastala perzijska preproga. :mrgreen:
vojko napisal/-a:
Tudi to je možna legitimna razlaga, ki je jaz nisem opazil. Hvala.
Legitimno, kot osnovano na pravu, zlasti po zakonu, če tako, potem je logika lahko zakon in kot veš, ta temelji na logični formi in tako pride, da sem vesel zate.
Tvoja razlaga legitimnosti je pravna. Splošna pa gre bolj v smeri: 'upravičen, splošno priznan'.
Hm. Razum uporablja vsa razpoložljiva čutila in ker se sprejete informacije nalagajo skozi čas, shranjujejo,

se postavi vprašanje, kako entropija vpliva na naš pomnilnik?
Odgovor: zelo slabo. Pozabljamo.
Znaš bolje. Spomni se na učenje in na hardware in software in prepletenost obojega v možganih, ker pozabljamo že dolgo ne, odkar smo si ustvarili zunanji pomnilnik, a ne? Tudi narava ne pozablja, ker bi tako zmeraj začela znova in TI govoriš o trajajoči evoluciji, ki je izmojstrila urarja.


Nitka iz Čudeži in znanost
Bargo: Seveda je evolucija naša domneva, še več, konstruirali smo pojem, ki pač opisuje samoorganizacijo snovi in ta samoorganizacija snovi privede vse do nas, ki jo poimenujemo z Evolucija
Vojko: Okorno povedano, a v bistvu pravilno. Lepše ja takole:

Proces evolucije v nas je privedel do ur, ki razumejo, zakaj tiktakajo, ki se začenjajo igrati z lastnim mehanizmom
in ki bodo urni mehanizem kmalu zmojstrile - s tehnologijo, ki je potrebna za konstrukcijo ur po lastnem designu.
Slepi urar je proizvedel ure, ki vidijo, in te “ure” so videle dovolj, da bi same postale urarji, ker pa je njihovo videnje
omejeno, bi jih morda morali poimenovati kratkovidni urarji.”


C.G. LANGDON
Vsa ta lepota, ki jo vidiš TI, je mehanska, ker urar je bil sinonim za preciznost. YES, Werner. Ne morda, zagotovo so kratkovidni, TI urarji! QED. :lol:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Bargo je napisal:
Dojemanje velikosti je veliko bolj povezana z našim spoznanjem, kot pa z dejanskim povečevanjem velikosti.
Bo držalo. Recimo, nam se zdi 500.000+ ogledov ogromno, Indijci bi se samo nasmehnili ...
Tole, s spoznanjem nujnosti, pa je intrigantno, ker se postavi vprašanje, kot bi mogoče uredil Roman, ali materija spoznava nujnost preko pojava zavesti ali pa se je mogoče zavest poigrala s tem, ko je ustvarila materialne strukture?
"/...zavest poigrala s tem, ko je ustvarila materialne strukture?" ???!!! Opa! Torej morda je bila najprej zavest (beri: bog), ki je ustvarila materijo (in za dobro mero še nas!)! No, servus, bargo, na zdravje – ves najin trud je bil morda zaman.

Morda pa (ker je danes Martinovo) si na dnu 12.kozarca res našel svojega boga ... :lol:

All thinking men are atheists.
― Ernest Hemingway, A Farewell to Arms
Imamo pravzaprav dve vrsti čudežev: čudeže in 'čudeže'. Čudež bi bil, če bi lahko potovali hitreje od svetlobe; 'čudež' pa je, da lahko leti telo, ki je težje od zraka.
Pa saj to je podobno, kot velja za maso, nekaj kar ima maso ne more dohiteti brez masnega! in kot ga bo, če ga bo, bo to "čudež".
hm. Če nujno velja vzročno-posledično potem bi lahko Agata dejala Shrinku, da se hitreje od svetlobe nujno mora širiti tema, a ne?
In, kot sedaj lahko vidiš bi zadela terno!
Bi. Tema (prostor med galaksijami) se res širi s superluminalno hitrostjo! 8)
Zato pa je razmerje med temno in na svetlobo občutljivo snovjo 95:5!
Predpisovalec!


To pa drži. Trenutno.
Živost je pojav, ko se materija sama iz sebe strukturira in to tako, da se ohranja in celo izboljšuje njena struktura skozi prostor-čas.
Malo štorasto opisana evolucija; a v bistvu drži.
Izboljševanje strukture, povečevanje živosti pripelje do tega da se materija zaveda svoje strukture in se celo z njo poistoveti.


Passim.
Jaz sem struktura in struktura, po tvojem zahteva materijo, sam menim, da je struktura informacijska, opisna, čigar krajniki so lahko materialni, ni pa nujno.
Nejasno.

“We can’t define anything precisely. If we attempt to, we get into that paralysis of thought that comes to philosophers… one saying to the other: you don’t know what you are talking about! The second one says: what do you mean by ‘talking’? What do you mean by ‘you’? What do you mean by ‘know’?” (The Feynman Lectures on Physics, Vol.1, 1963). :lol:
Mi predpišemo naravi'? Saj to se sliši kot svetopisemsko brbljanje!
Seveda, spoznanje nujnosti je predvsem in samo posledica našega spoznavanja, nenazadnje nam nihče ni šepnil ničesar o nujnosti, če kaj, samo o svobodni volji, a ne?
Ja.
Jaz, ki sem, ohranjam entropijo v okvirju mogočega in TI, ki sprejemaš informacije, si jo sam povečuješ, če seveda tako želiš.
Ja, živa bitja so res zelo redke entitete (če ne edine), ki lokalno, omejen čas kljubujejo neizprosnemu Drugemu zakonu. A pod črto je bilanca jasna: summa summarum se entropija (zaprtega) sistema povečuje. Kot pri nastajanju virtualnih delcev iz nič, iz vakuuma: če je energija dovolj majhna in delec traja dovolj kratko, je še bolj sankrosantni zakon o ohranitvi energije lahko kršen.
Bog je res komik.
Preurejanje!
Here we go again!
No, pri Turingovem stroju in njegovi primerjavi z vesoljem kot računalnikom sta po moje dva problema:
1. Alanov trak ne deluje po principu naključnega dostopa do spominske enote (RAM) in ima končen nabor ukazov,
2. Neizračunljivost njegovega Entscheidungsproblema.

Ni dokazov, da sta oba pogoja izpolnjena pri vesolju kot računalniku.
Pustiva to zaenkrat stati. Vidiš lahko nitke in ko tkalec vidi nitke, bo nastala perzijska preproga.
Seminar lahko opraviš do konca tedna... :D
se postavi vprašanje, kako entropija vpliva na naš pomnilnik?
Odgovor: zelo slabo. Pozabljamo.
Znaš bolje. Spomni se na učenje in na hardware in software in prepletenost obojega v možganih, ker pozabljamo že dolgo ne, odkar smo si ustvarili zunanji pomnilnik, a ne?
To ja, a mislil sem na možgane. V končni konsekvenci pa velja Drugi zakon tudi za zunanje pomnilnike.
Tudi narava ne pozablja, ker bi tako zmeraj začela znova in TI govoriš o trajajoči evoluciji, ki je izmojstrila urarja.
To pa drži. Evolucija si 'zapomni' vsako dobro rešitev in jo 'pili' naprej. Do urarjev ...
Vsa ta lepota, ki jo vidiš TI, je mehanska, ker urar je bil sinonim za preciznost. YES, Werner. Ne morda, zagotovo so kratkovidni, TI urarji! QED.
Zadnjih sto tisoč let smo se srečevali pretežno z mehaniko. S 'kvantno' mehaniko smo se srečali pred malo več kot sto leti ...

“Is man merely a mistake of God's? Or God merely a mistake of man?”
― Friedrich Nietzsche
:wink:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
11.11.2017 20:13
Bargo je napisal:
Dojemanje velikosti je veliko bolj povezana z našim spoznanjem, kot pa z dejanskim povečevanjem velikosti.
Bo držalo. Recimo, nam se zdi 500.000+ ogledov ogromno, Indijci bi se samo nasmehnili ...
Tole, s spoznanjem nujnosti, pa je intrigantno, ker se postavi vprašanje, kot bi mogoče uredil Roman, ali materija spoznava nujnost preko pojava zavesti ali pa se je mogoče zavest poigrala s tem, ko je ustvarila materialne strukture?
"/...zavest poigrala s tem, ko je ustvarila materialne strukture?" ???!!! Opa! Torej morda je bila najprej zavest (beri: bog), ki je ustvarila materijo (in za dobro mero še nas!)! No, servus, bargo, na zdravje – ves najin trud je bil morda zaman.
Zakaj pa nebi zavest ustvarila materijo? A zato, misliš, ker smo mi rekli in verujemo, da je energija neuničljiva in je ni mogoče kreirati.

Tako te vprašam, tebe, kot vojaka znanosti:
"Kaj lahko s pomočjo fizike povemo o zavesti?" ter še: "Kaj lahko s pomočjo zavesti povemo o fiziki?"
vojko napisal/-a: Morda pa (ker je danes Martinovo) si na dnu 12.kozarca res našel svojega boga ...

All thinking men are atheists.
― Ernest Hemingway, A Farewell to Arms
Lepo. hm.

“There is truth, my boy. But the doctrine you desire, absolute, perfect dogma that alone provides wisdom, does not exist. Nor should you long for a perfect doctrine, my friend. Rather, you should long for the perfection of yourself. The deity is within you, not in ideas and books. Truth is lived, not taught.”
― Hermann Hesse, The Glass Bead Game


vojko napisal/-a:
Imamo pravzaprav dve vrsti čudežev: čudeže in 'čudeže'. Čudež bi bil, če bi lahko potovali hitreje od svetlobe; 'čudež' pa je, da lahko leti telo, ki je težje od zraka.
Pa saj to je podobno, kot velja za maso, nekaj kar ima maso ne more dohiteti brez masnega! in kot ga bo, če ga bo, bo to "čudež".
hm. Če nujno velja vzročno-posledično potem bi lahko Agata dejala Shrinku, da se hitreje od svetlobe nujno mora širiti tema, a ne?
In, kot sedaj lahko vidiš bi zadela terno!
Bi. Tema (prostor med galaksijami) se res širi s superluminalno hitrostjo!
Zato pa je razmerje med temno in na svetlobo občutljivo snovjo 95:5!
Predpisovalec!


To pa drži. Trenutno.

Vidiš, kako preprosto je lahko in če je preprosto in še lepo potem deluje.
vojko napisal/-a:
Živost je pojav, ko se materija sama iz sebe strukturira in to tako, da se ohranja in celo izboljšuje njena struktura skozi prostor-čas.
Malo štorasto opisana evolucija; a v bistvu drži.
Izboljševanje strukture, povečevanje živosti pripelje do tega da se materija zaveda svoje strukture in se celo z njo poistoveti.


Passim.
Jaz sem struktura in struktura, po tvojem zahteva materijo, sam menim, da je struktura informacijska, opisna, čigar krajniki so lahko materialni, ni pa nujno.
Nejasno.
Trenutno je masivna in prozorna samo temna materija in torej jasneje ne gre, mogoče si moraš očisti očala. :lol:


vojko napisal/-a: “We can’t define anything precisely. If we attempt to, we get into that paralysis of thought that comes to philosophers… one saying to the other: you don’t know what you are talking about! The second one says: what do you mean by ‘talking’? What do you mean by ‘you’? What do you mean by ‘know’?” (The Feynman Lectures on Physics, Vol.1, 1963).
hm. Torej, "bodi tiho in računaj" pristop nas ni pripeljal iz tunela nerazumevanja, razvijali smo uporabnost, želi korist in pri tem pozabili na čudenje.
vojko napisal/-a:
Mi predpišemo naravi'? Saj to se sliši kot svetopisemsko brbljanje!
Seveda, spoznanje nujnosti je predvsem in samo posledica našega spoznavanja, nenazadnje nam nihče ni šepnil ničesar o nujnosti, če kaj, samo o svobodni volji, a ne?
Ja.
Jaz, ki sem, ohranjam entropijo v okvirju mogočega in TI, ki sprejemaš informacije, si jo sam povečuješ, če seveda tako želiš.
Ja, živa bitja so res zelo redke entitete (če ne edine), ki lokalno, omejen čas kljubujejo neizprosnemu Drugemu zakonu. A pod črto je bilanca jasna: summa summarum se entropija (zaprtega) sistema povečuje. Kot pri nastajanju virtualnih delcev iz nič, iz vakuuma: če je energija dovolj majhna in delec traja dovolj kratko, je še bolj sankrosantni zakon o ohranitvi energije lahko kršen.
Prvič, TI, JAZ in ostala živost ni zaprl sistem, ker mi imamo luknje v koži in smo zaprti v celično membrano, ki prepušča, kar mora prepuščati in to prepuščanje se je materija sama izučila v minulih letih, a ne? Nekdo bi dejal, da prav zaradi tega ni svobodne volje, ker ne more vplivati na odločitve celice ali bo sprejela, v svojo notranjost, neko snov ali ne.

Drugič, energija, ki je, recimo, potrebna za prenos informacij, bodi neke vrste tračnica po kateri se vozijo različni vlaki, ki naj predstavljajo informacijo. Tračnice so, vlaki prihajajo, kar pomeni, da ne moreš z odprtimi očmi ne videti, drži? Kaj vidiš in česa se zavedaš, to pa je že druga zgodba. Pazi sedaj in ti prihajajoči vlaki vplivajo na notranje strukture, če ti to želiš ali ne, ker tako je naravnan ta svet. 8)

vojko napisal/-a:
Bog je res komik.
Preurejanje!
Here we go again!
Ja, spet te je zadel "vlak" in si se povsem izgubil. :lol:

vojko napisal/-a:
No, pri Turingovem stroju in njegovi primerjavi z vesoljem kot računalnikom sta po moje dva problema:
1. Alanov trak ne deluje po principu naključnega dostopa do spominske enote (RAM) in ima končen nabor ukazov,
2. Neizračunljivost njegovega Entscheidungsproblema.

Ni dokazov, da sta oba pogoja izpolnjena pri vesolju kot računalniku.
Pustiva to zaenkrat stati. Vidiš lahko nitke in ko tkalec vidi nitke, bo nastala perzijska preproga.
Seminar lahko opraviš do konca tedna...
Čakaj, kako napreduje tvoj seminar: "Empirika v matematiki"?

Nitka iz Čudeži in znanost
Bargo: Kako pa slepi zazna gnečo na avtobusu?
Roman: Tako kot ti, če zamižiš. Vid ni edini čut.



vojko napisal/-a:
se postavi vprašanje, kako entropija vpliva na naš pomnilnik?
Odgovor: zelo slabo. Pozabljamo.
Znaš bolje. Spomni se na učenje in na hardware in software in prepletenost obojega v možganih, ker pozabljamo že dolgo ne, odkar smo si ustvarili zunanji pomnilnik, a ne?
To ja, a mislil sem na možgane. V končni konsekvenci pa velja Drugi zakon tudi za zunanje pomnilnike.
Ja, za božjo voljo, saj ne želiva sesuti Boltzmanna, če kaj, sva v kontekstu lobanje, čigar volumen je omejen in tam naj bi se naj nahajal centralni del za izračune/pojavitev zavesti, neka fina/kompleksna struktura, ki mora biti vzdrževana vsaj 30 let, če se želi ohranjati naša vrsta, skozi prostor-čas. :roll:

Mimogrede, pri nama je evolucijska garancija za vzdrževanje že potekla, a ne? Vidiš, zato je Merlin bil deležen nasveta iz naravne lekarne!
vojko napisal/-a:
Tudi narava ne pozablja, ker bi tako zmeraj začela znova in TI govoriš o trajajoči evoluciji, ki je izmojstrila urarja.
To pa drži. Evolucija si 'zapomni' vsako dobro rešitev in jo 'pili' naprej. Do urarjev ...
To sva že jemala, evolucija nima dobrih in slabih rešitev, ker drugače je evolucija ciljna. Namreč, tisto, kar je bilo včeraj slabo je danes lahko dobro, ker evolucija je samo en nivo, plast torte, bi dejal Roman, v vesolju.
vojko napisal/-a:
Vsa ta lepota, ki jo vidiš TI, je mehanska, ker urar je bil sinonim za preciznost. YES, Werner. Ne morda, zagotovo so kratkovidni, TI urarji! QED.
Zadnjih sto tisoč let smo se srečevali pretežno z mehaniko. S 'kvantno' mehaniko smo se srečali pred malo več kot sto leti ...

“Is man merely a mistake of God's? Or God merely a mistake of man?”
― Friedrich Nietzsche
S čem smo se mi lokalno srečevali ni tako pomembno, veš, šamani, bi se ti smejali.

Ribica iz Čudeži in znanost
Bargo: Mislim, da tole ne drži, da bi sproščanje DMT imelo vpliv na realnost, karkoli že razumeš pod realnost.
Bianko: Direktno iz komunističnega cajtunga http://www.mladina.si/96740/definitivno-mega-trip/


Vidiš, samo 300.000 klikov pred tem in si že pozabil na šamane. Komisarka pa nič! :lol:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Bargo je napisal:
"/...zavest poigrala s tem, ko je ustvarila materialne strukture?" ???!!! Opa! Torej morda je bila najprej zavest (beri: bog), ki je ustvarila materijo (in za dobro mero še nas!)! No, servus, bargo, na zdravje – ves najin trud je bil morda zaman.
Zakaj pa nebi zavest ustvarila materijo?
Ker nekaj imaterialnega ne more ustvariti nekaj materialnega; lahko ga le preoblikuje.
A zato, misliš, ker smo mi rekli in verujemo, da je energija neuničljiva in je ni mogoče kreirati.
Ne. Glej spredaj!
Tako te vprašam, tebe, kot vojaka znanosti:
"Kaj lahko s pomočjo fizike povemo o zavesti?"


Trenutno bolj malo, a vsak dan več. Tako pač znanost deluje.
ter še: "Kaj lahko s pomočjo zavesti povemo o fiziki?"
Vse, kar vemo.
Jaz sem struktura in struktura, po tvojem zahteva materijo, sam menim, da je struktura informacijska, opisna, čigar krajniki so lahko materialni, ni pa nujno.
Nejasno.
Trenutno je masivna in prozorna samo temna materija in torej jasneje ne gre, mogoče si moraš očisti očala.
Dobro, jaz si bom očistil očala, ti pa skušaj poenostaviti in 'očistiti' orakeljski jezik ... :lol:
hm. Torej, "bodi tiho in računaj" pristop nas ni pripeljal iz tunela nerazumevanja, razvijali smo uporabnost, želi korist in pri tem pozabili na čudenje.
Richie je bil najbolj kompetenten možakar v tistem času, da pove kakšno o filozofiji in njenem prispevku k razvoju znanosti...
Prvič, TI, JAZ in ostala živost ni zaprl sistem, ker mi imamo luknje v koži in smo zaprti v celično membrano, ki prepušča, kar mora prepuščati in to prepuščanje se je materija sama izučila v minulih letih, a ne?
Ja. Trivialna ugotovitev.
Nekdo bi dejal, da prav zaradi tega ni svobodne volje, ker ne more vplivati na odločitve celice ali bo sprejela, v svojo notranjost, neko snov ali ne.
Nejasno.
Drugič, energija, ki je, recimo, potrebna za prenos informacij, bodi neke vrste tračnica po kateri se vozijo različni vlaki, ki naj predstavljajo informacijo. Tračnice so, vlaki prihajajo, kar pomeni, da ne moreš z odprtimi očmi ne videti, drži?
Kot da berem problemija ... A propos, upam, da je z njim vse v redu (glede na bolezen, ki nam jo je zaupal).
Kaj vidiš in česa se zavedaš, to pa je že druga zgodba. Pazi sedaj in ti prihajajoči vlaki vplivajo na notranje strukture, če ti to želiš ali ne, ker tako je naravnan ta svet.
Mein Gott, 'spet prihajajoči vlaki'! Če pa s temi (tovornimi?!) vlaki misliš na tok informacij o zunanjem svetu, ki ga sprejemamo preko čutil, bi se (pogojno) strinjal.
vojko napisal/-a:
Bog je res komik.
Preurejanje!
Here we go again!
Ja, spet te je zadel "vlak" in si se povsem izgubil.
Zdaj že poznaš mantro: eden od naju se je izgubil, pa to nisem jaz. Frage: kdo se je izgubil? :lol:
Čakaj, kako napreduje tvoj seminar: "Empirika v matematiki"?
Počasi, počasi, moj bargo ... Imam pa že pripravljen osnutek, morda ga jutri dobiš ...
To ja, a mislil sem na možgane. V končni konsekvenci pa velja Drugi zakon tudi za zunanje pomnilnike.
Ja, za božjo voljo, saj ne želiva sesuti Boltzmanna, če kaj, sva v kontekstu lobanje, čigar volumen je omejen in tam naj bi se naj nahajal centralni del za izračune/pojavitev zavesti, neka fina/kompleksna struktura, ki mora biti vzdrževana vsaj 30 let, če se želi ohranjati naša vrsta, skozi prostor-čas.


20 let je dovolj. Pa ja ne boš čakal do 30, da boš imel prvega otroka?!
Mimogrede, pri nama je evolucijska garancija za vzdrževanje že potekla, a ne?
Bo držalo, zato pa sva vedno pogosteje na 'servisu'... :wink:
To pa drži. Evolucija si 'zapomni' vsako dobro rešitev in jo 'pili' naprej. Do urarjev ...
To sva že jemala, evolucija nima dobrih in slabih rešitev, ker drugače je evolucija ciljna. Namreč, tisto, kar je bilo včeraj slabo je danes lahko dobro, ker evolucija je samo en nivo, plast torte, bi dejal Roman, v vesolju.
Ne čisto tako. V evoluciji obstoje 'dobre' in 'slabe' rešitve. Kaj je kriterij za takšno oceno, sprašuješ? Ja, zmožnost preživetja in širjenja genskega poola! Ampak to se pokaže šele ex post (za nazaj), kot alokacija produkcijskih faktorjev v kapitalizmu. Šele ko si investiral v tovarno steznikov in ko je prišla prva pošiljka na trg, boš vedel, ali je bila tvoja odločitev 'dobra' ali 'slaba' ... Ampak takrat je že prepozno za popravni izpit: svoj kapital si pognal v napačen projekt, adijo profit, pozdravljena mezda pri kapitalistu čez cesto, ki je investiral v proizvodnjo modrčkov ... :lol:
Vidiš, samo 300.000 klikov pred tem in si že pozabil na šamane. Komisarka pa nič!
Naša diplomirana šamanka alias evropska komisarka Bulčeva je od vraga, ti rečem! Pred njenim imenovanjem je eden od vplivnih evroblogerjev o naši Violetki zapisal med drugim tudi tole:

1. Interesting ideas about energy generation: "Natural environmental heat can transformed directly into electrical energy," says Bulc. A shame that she most likely won't have the Energy Union brief really as it could have made for an interesting discussion during her EP hearing.

2. She believes in 'Syntrophy' - which is apparently something to do with 'the creative power of nature.' And here's what she had to say about discovering it. (Note the CAPS.)

At various levels and in various dimensions, and every once in a while, something triggers excitement in each and every one of our cells. Love. Surprise. Achievement of a goal. A realisation along the way. A thought. Hope. Birth.

I felt this type of excitement when I was introduced to SYNTROPY. I can hardly express emotions that were flooding me while I was traveling through complex formulas that were mostly incomprehensible to me, yet so familiar that I felt as if they were a part of my life all along.
3. Positive values: Her business, Vibacom, is run on the values of "the power of positive energy and pure thoughts." This "creates the conditions for prosperity and thrivability." Well, the EU could definitely do with an injection of positive energy...

4. Serious sporting prowess: Not only does she have a black belt in Tae Kwan Do, but she was also a professional basketball player in Yugoslavia, and won athletic championships in javelin. Eat your heart out Vladimir Putin.

5. She blogs: Violeta's blog is well worth a peruse. Here's a post from last month called, "The vibrations of the White Lions in the new Era."

6. She is a qualified Shaman and firewalker: She has a certificate from the Shamanic Academy in Scotland. No explanation offered - and is one needed? She has also received a certificate for "firewalk" and "breathwork" instructor at the recognised school of transpersonal education, Sundoor. Should come in handy during her grilling by MEPs...

7. She's got charisma: In 2010, she won the "Sunny Personality of the Year" prize. We're sure that a sunny disposition will help Bulc in Brussels which is hardly regarded as being among the most uplifting cities in Europe.


Po vsem tem je res bolje, da ohrani 'low profile' ... :lol:

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

vojko napisal/-a:
11.11.2017 20:13
ves najin trud je bil morda zaman.
Ne morda, gotovo. In to sva vedela že na začetku.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
12.11.2017 13:54
Bargo je napisal:
"/...zavest poigrala s tem, ko je ustvarila materialne strukture?" ???!!! Opa! Torej morda je bila najprej zavest (beri: bog), ki je ustvarila materijo (in za dobro mero še nas!)! No, servus, bargo, na zdravje – ves najin trud je bil morda zaman.
Zakaj pa nebi zavest ustvarila materijo?
Ker nekaj imaterialnega ne more ustvariti nekaj materialnega; lahko ga le preoblikuje.
To praviš TI in tvoji in večinoma se sploh ne zavedajo, da gre za vero iz katere izhajajo.

Ali nisi TI dejal, da smele trditve zahtevajo močne dokaze?
Evo lahko izkažeš svojo smelost in pojasniš kako je nastal čas-prostor in potem še pojasniš pojasnjevalca, to je očito tistega, ki ima zavest in kot pišeš spodaj, s pomočjo fizike lahko poveš bolj malo o zavesti in ugotavljaš tudi , da s pomočjo zavesti lahko poveš vse o fiziki, pri čemer je fizika sinonim za poznavanje narave in TI si v celoti produkt narave, torej znotraj nje.

Mislim, da boš s tem esejem lahko pojasnil tudi nitrofoskal in vse ostale umetne snovi, ki jih najdemo v naravi tako, da bo zadovoljen tudi Roman in imava tako objektivni kriterij sprejemljivosti.


Ribica iz Čudeži in znanost
Bargo: Samo paralele vlečeva z kvantnimi fluktuacijami, BigBangom in VERO in ateisti.

Bargo: Čakaj, kako lahko govoriš o objektivni stvarnosti in hkrati praviš, da je matematiki izumljena?
Kaj pomeni zate: "izumljeno"?

SSKJ: izúmiti - narediti, ustvariti kaj novega, zlasti na tehničnem področju: izumiti pisavo za slepe; izumiti računski stroj 2. ekspr. z razmišljanjem izoblikovati, ustvariti; izmisliti si: to čudo je izumil pesnik izúmljen -a -o: stroj je bil izumljen za olajšanje dela ♪


vojko napisal/-a:
A zato, misliš, ker smo mi rekli in verujemo, da je energija neuničljiva in je ni mogoče kreirati.
Ne. Glej spredaj!
Misliš na tisto, kar šele prihaja, torej napoveduješ prihodnost, ker tisto, kar je bilo do sedaj je precej šibko tako, da ... :lol:


vojko napisal/-a:
Tako te vprašam, tebe, kot vojaka znanosti:
"Kaj lahko s pomočjo fizike povemo o zavesti?"


Trenutno bolj malo, a vsak dan več. Tako pač znanost deluje.
ter še: "Kaj lahko s pomočjo zavesti povemo o fiziki?"
Vse, kar vemo.
Lepo. Čuj, pa tvoja prvovrstna izkušnja je zavest in tako pride, da je fizika, kot spoznavanje narave, neke vrste samo trening zavesti, a ne? :roll:
vojko napisal/-a:
Jaz sem struktura in struktura, po tvojem zahteva materijo, sam menim, da je struktura informacijska, opisna, čigar krajniki so lahko materialni, ni pa nujno.
Nejasno.
Trenutno je masivna in prozorna samo temna materija in torej jasneje ne gre, mogoče si moraš očisti očala.
Dobro, jaz si bom očistil očala, ti pa skušaj poenostaviti in 'očistiti' orakeljski jezik ...
Si prebral Hermana, si videl kaj je dejal?
vojko napisal/-a:
hm. Torej, "bodi tiho in računaj" pristop nas ni pripeljal iz tunela nerazumevanja, razvijali smo uporabnost, želi korist in pri tem pozabili na čudenje.
Richie je bil najbolj kompetenten možakar v tistem času, da pove kakšno o filozofiji in njenem prispevku k razvoju znanosti...
Prvič, TI, JAZ in ostala živost ni zaprl sistem, ker mi imamo luknje v koži in smo zaprti v celično membrano, ki prepušča, kar mora prepuščati in to prepuščanje se je materija sama izučila v minulih letih, a ne?
Ja. Trivialna ugotovitev.
Nekdo bi dejal, da prav zaradi tega ni svobodne volje, ker ne more vplivati na odločitve celice ali bo sprejela, v svojo notranjost, neko snov ali ne.
Nejasno.
Očala, si obrisal očala. :lol:
vojko napisal/-a:
Drugič, energija, ki je, recimo, potrebna za prenos informacij, bodi neke vrste tračnica po kateri se vozijo različni vlaki, ki naj predstavljajo informacijo. Tračnice so, vlaki prihajajo, kar pomeni, da ne moreš z odprtimi očmi ne videti, drži?
Kot da berem problemija ... A propos, upam, da je z njim vse v redu (glede na bolezen, ki nam jo je zaupal).
Kaj vidiš in česa se zavedaš, to pa je že druga zgodba. Pazi sedaj in ti prihajajoči vlaki vplivajo na notranje strukture, če ti to želiš ali ne, ker tako je naravnan ta svet.
Mein Gott, 'spet prihajajoči vlaki'! Če pa s temi (tovornimi?!) vlaki misliš na tok informacij o zunanjem svetu, ki ga sprejemamo preko čutil, bi se (pogojno) strinjal.
Seveda, veliko tega se ti/nam dogaja.
vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:
Bog je res komik.
Preurejanje!
Here we go again!
Ja, spet te je zadel "vlak" in si se povsem izgubil.
Zdaj že poznaš mantro: eden od naju se je izgubil, pa to nisem jaz. Frage: kdo se je izgubil?
Si itak na tračnicah tako, da na koncu zmeraj prideš na cilj, ne glede na to, če imaš med dogajanjem občutek, da si izgubil ali ne. Bolj posrečeno je, če nimaš tega občutka, ker ti je vse že poznano potem te resnično lahko malce skrbi, ker verjetno občutiš naveličanost iz ponavljanja.
Veš, zavest in zavedanje lahko iz navidezno enakih situacij potegne povsem nova spoznanja. :wink:

vojko napisal/-a:
Čakaj, kako napreduje tvoj seminar: "Empirika v matematiki"?
Počasi, počasi, moj bargo ... Imam pa že pripravljen osnutek, morda ga jutri dobiš ...
Dobro, samo veš kako pravijo: "jutri ne pride nikoli" tako, da pohiti in objavi danes.

vojko napisal/-a:
To ja, a mislil sem na možgane. V končni konsekvenci pa velja Drugi zakon tudi za zunanje pomnilnike.
Ja, za božjo voljo, saj ne želiva sesuti Boltzmanna, če kaj, sva v kontekstu lobanje, čigar volumen je omejen in tam naj bi se naj nahajal centralni del za izračune/pojavitev zavesti, neka fina/kompleksna struktura, ki mora biti vzdrževana vsaj 30 let, če se želi ohranjati naša vrsta, skozi prostor-čas.


20 let je dovolj. Pa ja ne boš čakal do 30, da boš imel prvega otroka?!

20 let, da je struktura sposobna reprodukcije potem pa še vsaj 10 let za nego in skrb potomca. Malce si pozabil, da nas Tigri imajo za malico!
Nadalje, ker ti je garancija potekla, imaš izkušnje, ki si jih nabiral preko let in močno dvomim, da se ti je povečala glava, mislim, da se je zmanjšala entropija, stavim pa, da si v vseh teh letih zbiranja informacij pridobil nekaj na masi, ki jo pokaže Newtonova tehtnica in verjamem, da ne misliš, da je vso novo pridobljeno znanje, vedenje in razumevanje skladiščeno v maščobi na trebuhu, kaj ne? :lol:

Odgovori