Čudeži in znanost

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
3.1.2018 17:42
Roman napisal/-a:
3.1.2018 16:51
vojko napisal/-a:
3.1.2018 15:35
Potem ne vemo za noben takšen dogodek več ...
Tudi za takratnega ne vemo. In pred 2017 leti naj bi se rodil ...
Točno, ja, to bi se naj zgodilo 33 let po tem! Ampak poanta obstaja: takrat so bili čudeži nekaj vsakdanjega. Tudi vstajenje od mrtvih ...
Saj komaj verjamem! Kakšna zgodovinsko zgodovinska debata, kjer se štejejo in sortirajo leta okoli Jezusa. 8)


Ribica iz Nesmrtnost(Immortality)
Roman: Pri čemer je vprašanje, če je Jezus sploh zgodovinska oseba
Bargo: ... vera se ni uvedla, vera se je razvila ...
Roman: Prav. Kako se je to zgodilo, pa izveš na Thomsonovem predavanju.
Bargo: Zanimivo. :) V to verjameš?
Roman: Zakaj bi mi bilo treba verjeti. Saj so stvari jasne in veljajo tudi zate, pa čeprav se temu spoznanju upiraš.
Bargo: Seveda ti ni treba verjeti, lahko veš, kar je očitno tvoje stanje ali pa si se morda zmotil v ločilu?

Vojko: Odličen in svež pogled na izvor religije. Vredno ogleda ... in to ne enkrat ...
Roman: V to verjameš?
Vojko: Seveda. Dosti bolj prepričljivo, kot pa 'svete bukvice' ... :wink:
Bargo: Instant zabava, neke vrste informativna zabava ateistov, samo, zaključek predavanja pa je neverjeten, presežek, ki meji, če že ne kar presega znanstveno fantastiko.
Čuj, kako bi se imenovala zvrst predstave, ki je vseskozi videti kot komedija in se presenetljivo konča kot znanstvena fantastika, čeprav gre v principu za tragedijo?
Vojko: To je vendar jasno: teater absurda!




Nitka iz Medzvezdna potovanja
Vojko: Campbell seveda naklada in govorjenje o 'energijah organov' in povezovanje tega s pojmom 'kolektivna podzavest'(kolektivno nezavedno), je mumbo-jumbo of the first kind.
Bargo: Joj, kakšen povzetek si naredil. Sedi 1. :cry:

Bargo: Predlagam, da ponovno pogledaš predavanje prof. Campbell-a in potem popraviš "keca", ki si ga dobil za obnovo.


To je za nadaljevanje zgodovinske debate.
Joseph Campbell 56. Jesus / Religio means "linking back"
vojko napisal/-a: Danes pa še luči na koncu tunela ne vidimo več ...
Evo, vidiš luč v daljavi?

Religio - linking back! 8)

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Bargo: Predlagam, da ponovno pogledaš predavanje prof. Campbell-a in potem popraviš "keca", ki si ga dobil za obnovo.

To je za nadaljevanje zgodovinske debate.
Joseph Campbell 56. Jesus / Religio means "linking back"
Ta dva sta prepričana, da je Jezus zgodovinska osebnost. Ker je premisa napačna, je brezpredmetna vsa nadaljnja sholastika v stilu ' kaj je res rekel Jezus' ... :lol:
vojko napisal/-a:Danes pa še luči na koncu tunela ne vidimo več ...
Evo, vidiš luč v daljavi?
Seveda! Vzhod je rdeč (vsako jutro)! :wink:

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

bargo napisal/-a:
3.1.2018 20:36
To je za nadaljevanje zgodovinske debate.
In v čem bi bila zgodovinskost debate? In če že religio pomeni ponovno povezovanje, zakaj bi bilo treba ponovno povezovati nekaj, kar je že povezano? In kaj bi bilo to, kar je treba ponovno povezati? In kaj narediti, če povezanosti ni?

osf
Prispevkov: 1092
Pridružen: 3.8.2015 15:30

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a osf »

Roman napisal/-a:
3.1.2018 10:10
osf napisal/-a:
3.1.2018 6:36
Ali je to čudež?
Ni. Je pa vprašanje, kaj pomeni, da človek ni več živ. Včasih je bil kriterij dihanje. Če dihanja niso mogli zaznati, je bil človek pač mrtev. In če je začel spet dihati, je "vstal od mrtvih". Danes tudi klinična smrt ne pomeni nujno prave smrti. Obsmrtne pojave pa "ustvarjajo" možgani, ki še niso čisto mrtvi.
kaj če je tista 'luč', življenje?
Ni. In zakaj vejica?
V nekaterih primerih osebe so klinično umrle, dihanje je bilo zaustavljeno.
Možgani v tistih trenutkih nimajo možnosti ustvarjanja, kajti izloči se ogromna količina dmtja.

Vejico sem postavil, ker osebe, ki so to doživele, so asocirale luči smrt, prehod v onostranstvo.

Poleg tega bi omenil, da kdor je doživel izventelesno stanje, ni dihal, je imel zaprte oči, je pa opazil kaj se je dogajalo okrog njega, tudi daleč od telesa.
Dodam: v bistvu se ne gre za izventelesno izkušnjo, pač pa za pridobivanje informacij...

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

osf napisal/-a:
4.1.2018 9:05
V nekaterih primerih osebe so klinično umrle, dihanje je bilo zaustavljeno.
Sem ti povedal, da klinična smrt ni nujno tudi resnična smrt.
Možgani v tistih trenutkih nimajo možnosti ustvarjanja, kajti izloči se ogromna količina dmtja.
To ti praviš.
Vejico sem postavil, ker osebe, ki so to doživele, so asocirale luči smrt, prehod v onostranstvo.
To ne more biti razlog za slovnično napačno rabo vejice. Si pa se v navedenem stavku potrudil z vejicami.
je pa opazil kaj se je dogajalo okrog njega, tudi daleč od telesa.
Kar pa se ni nujno res dogajalo. Bargo ti bo razložil, da gre za vero.

osf
Prispevkov: 1092
Pridružen: 3.8.2015 15:30

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a osf »

Roman napisal/-a:
4.1.2018 9:34
osf napisal/-a:
4.1.2018 9:05
Možgani v tistih trenutkih nimajo možnosti ustvarjanja, kajti izloči se ogromna količina dmtja.
To ti praviš.
Tudi jaz to pravim, ampak tudi znanstveniki in zdravniki.

je pa opazil kaj se je dogajalo okrog njega, tudi daleč od telesa.
Kar pa se ni nujno res dogajalo. Bargo ti bo razložil, da gre za vero.
Osebe, ki so to doživele, so opisale dogodke. Njihove opise pa so potrdile osebe, ki so v tistem trenutku bile žive in jim pomagale - glej zdravniki, sorodniki ipd.
Seveda ne velja za vse primere, potrebno je preveriti verodostojnost.
In vseeno niso šli izven telesa, ker če ne bi umrli in amen.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

Roman napisal/-a:
4.1.2018 8:40
bargo napisal/-a:
3.1.2018 20:36
To je za nadaljevanje zgodovinske debate.
In v čem bi bila zgodovinskost debate?
Kot že tolikokrat se dva nevernika, ki to seveda nista, poučujeta o veri. :D
Roman napisal/-a: In če že religio pomeni ponovno povezovanje, zakaj bi bilo treba ponovno povezovati nekaj, kar je že povezano?
Mogoče bi "linking back" priredili kot "v povezavi z", kjer se na nek način išče drugi konec nitke, torej, začetek nitke ali, če želiš, še bolj nazaj, kako je nastal klopčič iz katerega se odvija nitka ali mogoče tako kot je dejal prof. Campbell "povezava fenomena osebe z izvorom" ali drugače povedano kako zavest?

To iskanje seveda poteka v času, nazaj v času, ker se čas pač odvija v eni sami usmerjeni smeri, bi dejal Vojko, in tako lahko pridemo celo do spoznanja, da sta prostor in čas povezana v prostor-čas in potem ugotovimo da je iz začetnega nesmisla težko pridobiti smisel. 8) Ali, kot bi dejal "ko zapustiš nič padeš v neskončnost".

Nitka iz Stvarjenje sveta
Roman: No, jaz nisem eno, tudi midva nisva eno.
Bargo: Aja, pa ja ne praviš, da je tvoj DNK bazira na drugačni abecedi in seveda dobro veš, da je razlika v najinem DNK relativno zelo majhna.
Roman: Celo, če razlike ne bi bilo, ne bi bila isto.
Bargo: Seveda ne, samo to ne spremeni dejstva da je začetna razlika majhna.

Roman napisal/-a: In kaj bi bilo to, kar je treba ponovno povezati?
Tisto, kar smo razbili, itak ne moremo več povezati tako, da bi bilo enako, kot je bilo pred razbijanjem in mogoče je to celo dobro.
Roman napisal/-a: In kaj narediti, če povezanosti ni?
Veš, poveže se samo. Človek bi dejal čudežno se poveže samo in ko se zgodi pride v kompletu še AHA ali pa EUREKA, izostane pa začuda čudenje, a ne?

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
3.1.2018 23:31
Bargo: Predlagam, da ponovno pogledaš predavanje prof. Campbell-a in potem popraviš "keca", ki si ga dobil za obnovo.

To je za nadaljevanje zgodovinske debate.
Joseph Campbell 56. Jesus / Religio means "linking back"
Ta dva sta prepričana, da je Jezus zgodovinska osebnost. Ker je premisa napačna, je brezpredmetna vsa nadaljnja sholastika v stilu ' kaj je res rekel Jezus' ... :lol:
:shock: Ej, vernik moj, prepričanost izkazuješ le sam.
Dejstvo je, da so v Bibliji zgodbe o Jezusu in velika verjetnost je, da so zgodbe napisane s pomočjo naše krvi.

Nitka iz 2013 iz Čudeži in znanost
Bargo: No, mogoče tole za uvod Jezus v luči jezusovega seminarja in šele potem vprašanja za Rocka.
Vojko: Ni čudno – spričo takšnih diplomskih nalog – da Slovenijo jemlje hudič.
:D

Vidiš Vojko sedaj, ko Rocka ne moreš več spraševati, TI preostane prebiranje diplomskega dela, če slučajno še nisi uspel najti časa.
vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:Danes pa še luči na koncu tunela ne vidimo več ...
Evo, vidiš luč v daljavi?
Seveda! Vzhod je rdeč (vsako jutro)! :wink:
Tudi zahod je rdeč in to vsak večer, če seveda ni megle. :lol:

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

bargo napisal/-a:
4.1.2018 22:01
Roman napisal/-a:
4.1.2018 8:40
In v čem bi bila zgodovinskost debate?
Kot že tolikokrat se dva nevernika, ki to seveda nista, poučujeta o veri.
Ni mi jasno, bargo, zakaj citiraš vprašanje, če nanj ne odgovarjaš. Sicer pa vemo, da stokrat ponovljena laž postane resnica, kar seveda ne velja samo za komunizem.
Mogoče bi "linking back" priredili kot "v povezavi z"
Spet potvarjaš. Škoda.
kjer se na nek način išče drugi konec nitke, torej, začetek nitke
Religija tega ne počne, verski nauki trdijo, da začetek že poznajo, torej ga ni treba iskati. Kaj počne teologija, pa ni vedno jasno.
pridemo celo do spoznanja, da sta prostor in čas povezana v prostor-čas in potem ugotovimo da je iz začetnega nesmisla težko pridobiti smisel
Kaj si hotel s tem povedati?
Ali, kot bi dejal "ko zapustiš nič padeš v neskončnost".
Ta trditev pač ni smiselna.
Roman napisal/-a:In kaj bi bilo to, kar je treba ponovno povezati?
Tisto, kar smo razbili
Spet si izmišljuješ. Kaj neki in kako smo razbili? Kdo mi? IN kaj sem jaz razbil?
mogoče je to celo dobro.
Ne morem soditi, dokler ne vem, o čem govoriš.
Veš, poveže se samo.
Tako kot atomi v molekulah?
Človek bi dejal čudežno se poveže samo in ko se zgodi pride v kompletu še AHA ali pa EUREKA, izostane pa začuda čudenje, a ne?
Megla?
TI preostane prebiranje diplomskega dela
Ti si delo že prebral?

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Ej, vernik moj, prepričanost izkazuješ le sam.
Dejstvo je, da so v Bibliji zgodbe o Jezusu
... pa tudi o drugih mitskih osebah; zato pa je njen uradni naziv 'Zbirka zgodbic ...' :lol:
in velika verjetnost je, da so zgodbe napisane s pomočjo naše krvi.
Kako to misliš?! :shock:
Nitka iz 2013 iz Čudeži in znanost
Bargo: No, mogoče tole za uvod Jezus v luči jezusovega seminarja in šele potem vprašanja za Rocka.
Vojko: Ni čudno – spričo takšnih diplomskih nalog – da Slovenijo jemlje hudič.

Vidiš Vojko sedaj, ko Rocka ne moreš več spraševati, TI preostane prebiranje diplomskega dela, če slučajno še nisi uspel najti časa.
Padel sem na rit, ko sem prebral, da je bila DN zagovarjana na FDV; neverjetno in silno žalostno. Nekako bi razumel, če bi takšne DN dovoljevali na Fakulteti za versko indoktrinacijo (TF), ker tam je Jezus&Co. itak sedes materiae ...
Vsi bi se smejali, če bi bil naslov DN recimo 'Zeus v luči zevsovega seminarja', ali npr.: 'Buda v luči budinega seminarja'. Tako pa se delamo, kot da beremo resno razpravo in si nadenemo resne 'ksihte'. In človek diplomira iz Jezusovega seminarja ... Pomagaj nam Marija Snežna, saj ne vemo, kaj delamo ... :lol:
vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:Danes pa še luči na koncu tunela ne vidimo več ...
Evo, vidiš luč v daljavi?
Seveda! Vzhod je rdeč (vsako jutro)!
Tudi zahod je rdeč in to vsak večer, če seveda ni megle.
Megla se bo slej ko prej razkadila... :D

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

vojko napisal/-a:
5.1.2018 15:54
Padel sem na rit, ko sem prebral, da je bila DN zagovarjana na FDV; neverjetno in silno žalostno.
Mali pa vseeno pretiravaš, Vojko. Spodnje hipoteze iz dela na primer niso tako za lase privlečene:
- pisci evangelijev so v evangelije vnašali lastne interese in namene;
- večina izjav in dejanj, ki je v evangelijih pripisana Jezusu, je neresničnih;
- zgodovinski Jezus se razlikuje od cerkvenega (Kristusa vere).

osf
Prispevkov: 1092
Pridružen: 3.8.2015 15:30

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a osf »

Roman napisal/-a:
5.1.2018 17:00
vojko napisal/-a:
5.1.2018 15:54
Padel sem na rit, ko sem prebral, da je bila DN zagovarjana na FDV; neverjetno in silno žalostno.
Mali pa vseeno pretiravaš, Vojko.
A a a, si pozabil vejico.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

Nisem. Je ena sama in na svojem mestu. Sem pa besedo "malo" res narobe napisal. Je pa dobro, če ti je vejica prišla do živega.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

vojko napisal/-a: ↑
5.1.2018 15:54
Padel sem na rit, ko sem prebral, da je bila DN zagovarjana na FDV; neverjetno in silno žalostno.
Mali pa vseeno pretiravaš, Vojko. Spodnje hipoteze iz dela na primer niso tako za lase privlečene:
- pisci evangelijev so v evangelije vnašali lastne interese in namene;
Kako ti zveni tale različica:

-pisci Lalitavistare, za katero se zdi, da je prvotno pripadala Sarvastivsdi, Mahakhandaka, ki je del Theravada Vinayapitaka, in Mahavaste, ki naj bi tvorila substanco Vinaye iz sekte Lokottaravada so pisci Lalitavistare, za katero se zdi, da je prvotno pripadala Sarvastivsdi, Mahakhandaka, ki je del Theravada Vinayapitaka, in Mahavaste, ki naj bi tvorila substanco Vinaye iz sekte Lokottaravada, vnašali lastne interese in namene;
- večina izjav in dejanj, ki je v evangelijih pripisana Jezusu, je neresničnih;
Ali pa tale korolar:

- večina izjav in dejanj, ki je v Lalitavistari, za katero se zdi, da je prvotno pripadala Sarvastivsdi, Mahakhandaka, ki je del Theravada Vinayapitaka, in Mahavaste, ki naj bi tvorila substanco Vinaye iz sekte Lokottaravada pripisana Budi, je neresničnih;
- zgodovinski Jezus se razlikuje od cerkvenega (Kristusa vere).
In končno tale:

- zgodovinski Buda se razlikuje od cerkvenega (Bude iz budistične vere).

Še trdiš, da zgornje 'hipoteze /.../ niso tako za lase privlečene'? :D

Vsi prepiri okoli 'svetih bukvic' in drugih mitov so po definiciji prepiri o oslovi senci. 8)

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

Ja. Ti si samo povedal, da religije ustvarjajo ljudje po vsem svetu in da je njihova zgodovinskost povsod vprašljiva. Razen, če sem te narobe razumel.

Odgovori