Kemija naloga

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
rien
Prispevkov: 10
Pridružen: 16.10.2011 14:03

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a rien »

Anya napisal/-a:Katera med navedenemi spojinami ima najvišje in katera najnižje vrelišče?
Butan-2-ol, pentan, butanal, propanojska kislina, butan-2-on, dietil eter.

- Ali lahko na etanolu poteče redukcija?
Najvišje vrelišče ima zaradi vodikovih vezi definitivno propanojska kislina, za najnižje vrelišče je pa težje določiti. Po hitrem pregledu sem ugotovil, da je to dietil eter (34,6°C), in ne pentan, kot sem prvotno predvideval. Odstopanje je pa zelo malo, "le" 1,4 °C (36 °C je vrelišče pentana).
Kakšno obliko redukcije si pa imela v mislih pri etanolu? Žal sem organsko kemijo že malce pozabil (bo treba osvežiti znanje), tako da ne bom raje ničesar trdil.
Anya napisal/-a:Še ena naloga:

http://shrani.si/f/2f/er/3pbYvx0J/17.jpg
V tem primeru je piridin topilo, fosforjev pentaklorid se namreč uporablja za pripravo kislinskih kloridov, ki z alkoholi tvorijo estre. Kislinski kloridi so pa močno občutljivi na vlago oz. hidrolizo, zato rabimo primerno topilo - piridim. V tem primeru je nastala spojina metil ester, saj je bil uporabljen metanol, kar pomeni, da je končna spojina propil metanoat (kar sklepaš iz formule).
G je potemtakem propanojska kislina, kar ti pove, da je E najbrž alkohol (le-ti namreč tvorijo kisline s kalijevim dikromatom) - propanol. F je v tem primeru keton, saj ne reagira naprej. Iz ketonov z redukcijo dobimo sekundarne alkohole, kar pomeni, da je D propan-2-ol. Glede na to, da si produkta B in C dobil s kloriranjem pod vplivom sončne svetlobe pomeni, da je spojina A alkan (propan, v tem primeru), B in C pa sta potemtakem 1-kloropropan in 2-kloropropan. Iz le-teh pod vplivom kalijevega hidroksida po S\(_N_^2\) mehanizmu dobimo že omenjene alkohole.

rien
Prispevkov: 10
Pridružen: 16.10.2011 14:03

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a rien »

Anya napisal/-a:Nekaj vprašanj..

Nwm kaj je to za reakcije: na ciklopropan bi naj gor vezali HCl.

- Kako se pa recimo spojina, ki je prvotno bila 2-metil pentan, pa se je na metilno skupino gor vezal recimo 1 brom?
- Napiši vrste reakcij v vseh stopnjah in pri vseh pogojih, pri katerih iz benzena, halogenoalkana in močne anorganske kisline dobiš 2,4,6-trinitrotoluen. Vse vmesne produkte tudi poimenuj!
Ups, tole sem pa spregledal prejle.
V glavnem, pri reakciji ciklopropana in vodikovega klorida pride do odprtja obroča, če se prav spomnim. Pri tem nastane 1-kloropropan.
2. 1-bromo-2-metilpentan.
3. benzen -- halogenometan + aluminijev triklorid, \(S_E_^{Ar}\) --> metilbenzen (toluen) -- \(H_2SO_4_{(conc.)}/HNO_3_{(conc.)}\)---> 2,4,6-trinitrotoluen (TNT)

Se opravičujem za pozen odgovor, upam, da zadeva še vedno velja. :)

Anya
Prispevkov: 166
Pridružen: 13.5.2009 16:14

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a Anya »

Eno teoretično vprašanje pri kemiji:

Zmešali smo vodo in etanol v razmerju 1:1. Potem smo dodali indikator bromtimolmodro. Nato smo dodali še K2CO3 in zmes je ločili v dve fazi ter obarvala modro. Torej ali se po dodatku K2CO3 etanol in voda popolnoma ločita?
Tu smo nekaj rekli, da pride do popolne ločitve takrat, ko sta volumski razmerji med vodo in etanolom enaki, pa ni čist jasno to. Jaz bi bolj rekla, da morata biti volumski razmerji enaki med K2CO3 in vodo, da potem vsi vse vode zreagirajo s kalijevimi in karbonatnimi ioni, ali se motim?

Anya
Prispevkov: 166
Pridružen: 13.5.2009 16:14

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a Anya »

Ok še eno vprašanje pri računski nalogi...

10mL raztopine 0,1M šibke kisline (pKa=6) stitriramo z 10mL 0,11M NaOH. Kakšni bo končni pH raztopine?

Torej, najprej ko sem računala sem šla tako, da sem zračunala obe množini. S tem da nevem zakaj lahko tukaj pri šibki kislini kar zanemarimo ta pKa. Ker jaz sem šla računati množino šibke kisline tako, da sem zračunala Ka in potem iz tega koncentracijo H3O+ ionov, pa mi potem na koncu ni dobro prišlo. Potem sem pa kar šla enostavno izračunat množino iz enačbe n=cV in je potem bilo vredu. Torej zakaj po prvem načinu ne pride prav?

rien
Prispevkov: 10
Pridružen: 16.10.2011 14:03

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a rien »

Zato ker se ne nevtralizira samo tisti del kisline, ki odda v raztopino vodikove ione, temveč tudi tisti del ki ostane v prvotni raztopini nedisociiran.

gorazdko
Prispevkov: 2
Pridružen: 4.9.2009 15:41

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a gorazdko »

Prosim za pomoč pri nalogi iz elektrolize:

(1) Zn + 2 OH- <--> Zn(OH)2 + 2 e-
(2) 2H2O + 2e- <--> H2 + 2OH-

Z elektrolizo nastaja plin H2. Zanima nas kolikšen volumen H2 se sprosti v minuti.
Podatki: I=10mA, p = 1 bar

Našel sem dve enačbi: pV=nRT in n=I*t/(F*z) F=96000C/mol
Se pravi V=nRT/p

Kaj je in kako določiš z?
Lepo bi prosil, če kdo napiše končno enačbo z vstavljenimi enotami, ker pri nas v elektrotehniki uporabljamo osnovne enote, v kemiji pa so kar ene...
In ali je končen rezultat smiseln..

Hvala vnaprej.

Katarina
Prispevkov: 1
Pridružen: 13.6.2016 17:21

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a Katarina »

Zdravo, imam samo eno uprasanje kako pojasnis (ne) reaktivnost benzena....vem da je zarasi njegove strukture, samo rabim bolj natancnejso razlago... Hvalaa :)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a shrink »

Kako natančno? Za srednješolski nivo? Za ta nivo je ponavadi dovolj, če poveš, da je stabilnost posledica delokaliziranih elektronov (oz. njihovih vezi) v obroču benzena (aromatski obroč).

stožnica
Prispevkov: 5
Pridružen: 4.8.2011 19:02

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a stožnica »

Pozdravljeni!
Potrebujem pomoč pri pretvorbi koncentracije PO4 (3-) v mg/L v koncentracijo P2O5 v mg/100g. Mi lahko kdo na splošno razloži princip ali raje napišem celotno nalogo? (gre se za izračun pri spektrofotometričnem določanju fosfatov)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a shrink »

stožnica napisal/-a:Pozdravljeni!
Potrebujem pomoč pri pretvorbi koncentracije PO4 (3-) v mg/L v koncentracijo P2O5 v mg/100g. Mi lahko kdo na splošno razloži princip ali raje napišem celotno nalogo? (gre se za izračun pri spektrofotometričnem določanju fosfatov)
Zapiši reakcijo (najbrž je ravnotežna):

\(3H^+ + PO_4^{3-} \longleftrightarrow P_2O_5 + H_2O\)

Z ureditvijo reakcije:

\(6H^+ + 2PO_4^{3-} \longleftrightarrow P_2O_5 + 3H_2O\)

ugotoviš, da 2 mola \(PO_4^{3-}\) ustrezata 1 molu \(P_2O_5\) oz. v splošnem:

\(\displaystyle n(P_2O_5)=2n(PO_4^{3-})\)

\(\displaystyle\frac{m(P_2O_5)}{M(P_2O_5)}=2\frac{m(PO_4^{3-})}{M(PO_4^{3-})}\)

\(\displaystyle m(P_2O_5)=2m(PO_4^{3-})\frac{M(P_2O_5)}{M(PO_4^{3-})}\)

Masno koncentracijo \(P_2O_5\) pa izraziš z volumsko koncentracijo \(PO_4^{3-}\) na sledeč način:

\(\displaystyle\gamma(P_2O_5)=\frac{m(P_2O_5)}{m_r}=2\frac{M(P_2O_5)}{M(PO_4^{3-})}\frac{m(PO_4^{3-})}{\rho_rV_r}=2\frac{M(P_2O_5)}{M(PO_4^{3-})}\frac{1}{\rho_r}\frac{m(PO_4^{3-})}{V_r}=2\frac{M(P_2O_5)}{M(PO_4^{3-})}\frac{1}{\rho_r}c(PO_4^{3-})\)

Tu je enota masne koncentracije g \(P_2O_5\)/g raztopine; za enoto 1 mg/100 g je treba rezultat množiti z \(10^5\).

sun5
Prispevkov: 5
Pridružen: 22.1.2016 10:45

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a sun5 »

Pozdravljeni, :D lepo prosim za pomoč pri naslednji nalogi, ker mi res ne pade na pamet, kako bi se je bilo treba lotiti:

Pri delni redukciji Fe2O3 se masa trdne snovi zmanjša za 15,03%. Množina CO je bila nezadostna za redukcijo celote količine Fe2O3.

Enačba reakcije: Fe2O3 + CO --> Fe + CO2

enačba ni urejena, izračunaj RAZMERJE ZAČETNIH MNOŽIN Fe2O3 in CO.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a shrink »

Uredi reakcijo. Tako ugotoviš (\(n(Fe_2O_3)=2n(Fe)\)), da se pri popolni redukciji masa trdne snovi zmanjša za:

\(\frac{m(Fe_2O_3)-m(Fe)}{m(Fe_2O_3)}=1-\frac{M(Fe)}{2M(Fe_2O_3)}=1-\frac{55.85}{2\cdot(2\cdot 55.85+3\cdot 16)}=82.51\%\).

Za primer delne redukcije gornjo zvezo ustrezno prilagodi, kar bo osnova za rešitev.

sun5
Prispevkov: 5
Pridružen: 22.1.2016 10:45

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a sun5 »

Pozdravljeni,
lepo prosim za pomoč, pri naslednji nalogi:

Ali je raztopina NaHS kisla, bazična ali nevtralna? Napišite protolitske reakcije, ki bi lahko potekle v raztopini. Utemeljite svojo odločitev računsko. Ka1=10^(-7) Ka2=10^(-19)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a shrink »

Računsko gre tako:

\([H^+]=\sqrt{K_{a1}\cdot K_{a2}}\)

\(pH=-\log[H^+]\)

Semstudent
Prispevkov: 2
Pridružen: 25.10.2019 14:24

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a Semstudent »

Pozdravljeni, dobili smo nalogo, ki je najverjetneje preprosta, pa vendar se je ne znam lotiti.

> V zmesi CO2 in CS2 je 25% ogljika. Kakšna sta masna deleža kisika in žvepla?

Hvala za odgovor

Odgovori