Masa energije

Posebna in splošna teorija relativnosti
igy
Prispevkov: 337
Pridružen: 25.11.2005 1:16
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a igy »

Dokaz, da je materija oblika energije? Če imaš čas mi prosim razloži.

Uporabniški avatar
Mo
Prispevkov: 35
Pridružen: 15.2.2006 10:28

Odgovor Napisal/-a Mo »

Dokaz da je materija in energija eni in isto imaš v Einsteinovi formuli E=mc^2. Eksplozija atomske bombe, npr. - zelo majhna masa (par kilov urana), ko jo pomnožiš s svetlobno hitrostjo na kvadrat, proizvede ogromne količine energije. c je v enačni le konstanta, ki ti pove kakšno je razmerje med maso in energijo: majhna masa ima veliko energije.

Kako gravitacija vpliva na prostor in čas, pa si preberi v splošni in posebni teoriji relativnosti. Mislim da more bit kak člank na strani kvarkadabre. Preprosto povedano masa ukrivi prostor - kar ima za posledico gravitacijo in torej privlak drugih mas. Čas pa, ob masivnih telesih teče počasneje, kot v praznini vesolja. Oboje je eksperimentalno dokazano.

igy
Prispevkov: 337
Pridružen: 25.11.2005 1:16
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a igy »

Mo, nisva se razumela. Osnovno vprašanje je bilo: je materija oblika energije ali je energija oblika materije oziroma dokaz za:
GJ napisal/-a:Iz česar posledično sledi, da je materija oblika energije.

Uporabniški avatar
Mo
Prispevkov: 35
Pridružen: 15.2.2006 10:28

Odgovor Napisal/-a Mo »

igy napisal/-a:Osnovno vprašanje je bilo: je materija oblika energije ali je energija oblika materije
Hm, jst nisem strokovnjak, ampak če se med tema dvema da prosto prehajat, potem je oboje oblika obojega. (tole me spominja na vprašanje ali je svetloba valovanje, ali delec)

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

igy napisal/-a:Dokaz, da je materija oblika energije? Če imaš čas mi prosim razloži.
Ja, pa sej to že izhaja iz definicije..
Energija nima svoje odnovne oblike in je čisto abstraktna.
Lep dan želim..

Balty
Prispevkov: 28
Pridružen: 19.3.2006 10:36
Kraj: Slovenija
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Balty »

Ja zelo dobro vprašanje.Mal sm na faksu povprašav in sem dobil odgovor in lahko tudi zmeri na miljoninko grama natančno in masa baterije se ne spremeni.Ker med praznjenjem in polnjenjem poteka reakcija elektrolize in elektroni potujejo iz ene kovine na drugo.

igy
Prispevkov: 337
Pridružen: 25.11.2005 1:16
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a igy »

Sprememba mase (če je) je po moje še precej manjša kot miljoninka grama.

Balty
Prispevkov: 28
Pridružen: 19.3.2006 10:36
Kraj: Slovenija
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Balty »

Lahko sam kaj pa naj bi bla masa pol???Zato ker med odajanjem energije nemore it masa elektronov nikamor iz baterije???

igy
Prispevkov: 337
Pridružen: 25.11.2005 1:16
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a igy »

Iz enačbe E=mc^2 sledi, da se masa spremeni ob spremembi energije (c=konstanta). In pri eni navadni bateriji bi po mojih izračunih bila razlika mase med prazno in polno baterijo 0,0000000001g. Če to drži (če ima Albert prav), potem se tudi energija pretvarja v maso in sem še vedno pri svojem vprašanju.

GJ, tvoja razlaga me namreč ni prepričala.

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

GJ ima morda prav. Masa, ali pa če se osredotočim na tisto kar vidim in rečem materija, je nič drugega kot energija.

Napak pa si zastavil vprašanje: Ali drži, da je masa oblika energije? Ali je energija oblika mase? Ni eno ne drugo, ker:

masa = skoncentrirana energija

igy
Prispevkov: 337
Pridružen: 25.11.2005 1:16
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a igy »

Ali pa: energija=nekoncentrirana masa

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

V enačbi je enačaj, kar pomeni, da lahko obračaš kakor hočeš (na spreminjaj jo brez osnove):

skoncetrirana energija = masa

igy
Prispevkov: 337
Pridružen: 25.11.2005 1:16
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a igy »

Oprosti, nisem je spreminjal.

Če koncentrirana prenesemo na drugo stran dobimo

energija=-koncentrirana masa

In ker velja:
nekoncentrirana=-koncentrirana

dobimo

energija=nekoncentrirana masa

:lol: :lol: :lol:

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Duhovito, ni kaj :D

Toda hmm, recimo, da je takole, boš lažje sprejel dejstvo:

skoncentriranaenergija = masa
masa = skoncentriranaenergija

Slovenščina še marsikaj drugega ne dopušča ... No skratka, bistvo tvojega poizvedovanja je, da v vesolju glavno vlogo igra ENERGIJA in ne masa, ki je na nek način posledica le te.

igy
Prispevkov: 337
Pridružen: 25.11.2005 1:16
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a igy »

Lepo, vendar jaz bi rad imel kakšen konkreten dokaz, da je energija osnova vsega.

Odgovori