FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Posebna in splošna teorija relativnosti
Odgovori

BojanD
Prispevkov: 143
Pridružen: 9.11.2012 15:54

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a BojanD »

Problem je v tretji sliki, na kateri se Ž_s ujema z osjo y. To pomeni, da opazovalec potuje z žarkom v steklu. Ker vmes pride do odboja, je to izrazito neinercialen sistem opazovanja, kar je izven domene specialne relativnostne teorije. Če hočete najti nedoslednost v tej teoriji, se morate držati njenih pravil. Vi se jih niste.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Rozman »

BojanD, našla sva torej 'grešnega kozla', žarek Ž na tretji sliki. Povej, kaj je narobe s tem žarkom: točka izhodišča?, naklon?, točka odboja?, naklon v obratni smeri?, točka tx? Ko še to dorečeva, ne bo več daleč do cilja.

BojanD
Prispevkov: 143
Pridružen: 9.11.2012 15:54

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a BojanD »

Večjih fontov forum ne podpira. Bo vseeno dovolj nazorno?
BojanD napisal/-a:
23.11.2018 13:34
Problem je v tretji sliki, na kateri se Ž_s ujema z osjo y. To pomeni, da opazovalec potuje z žarkom v steklu. Ker vmes pride do odboja, je to izrazito neinercialen sistem opazovanja, kar je izven domene specialne relativnostne teorije. Če hočete najti nedoslednost v tej teoriji, se morate držati njenih pravil. Vi se jih niste.
Neinercialen pomeni, da ni inercialen.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Rozman »

BojanD, ta primer sem umaknil iz knjižice http://www.frozman.si/pdf/CAS.pdf zato ker sem vedel, da za nobeno ceno ne boš hotel narisati pravilnega diagrama v prostoru Minkowskega, niti ne boš konstruktivno sodeloval pri dodelavi že narisanega diagrama za opisan primer. Edino, kar sem pričakoval je bilo to, da se boš zatekel v demagogijo pod naslovom 'neinercialen', ki ne onogoča nadaljne razprave in ima v tem primeru le namen, da najino razpravo pušča odprto.

BojanD
Prispevkov: 143
Pridružen: 9.11.2012 15:54

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a BojanD »

Glede na to, da se pogosto pritožujete nad čustvenimi odzivi ostalih, sem ravno od vas pričakoval, da vas čustva ne bodo izdala. Le kako drugače razumeti vaš zadnji komentar? Inercialnost je temelj specialne teorije relativnosti, vi pa jo označujete kot demagogijo!!!? Moja kritika seveda dopušča nadaljnjo razpravo: pač argumentirajte, zakaj vaš koordinatni sistem je inercialen (vso srečo pri tem). Če se pa refleksivno zatekate k besedam kot so "demagogija", ste ravno vi onemogočili razpravo.

Diagram Minkowskega je zgolj grafično pomagalo. Jaz sem vam ponudil izračun, kar je v bistvu bolj pomembno. Najprej ste poskusili najti neke namišljene napake v mojem izračunu, kot pa tudi to ni šlo in ste se pri tem že kar malo smešili, ste se zatekli k nenavadnim trditvam, da moram dokazati neskončno veliko variant. S tem ste tudi vsaj implicitno priznali, da je z mojim računom vendarle vse v redu. Zakaj torej sedaj zahtevate še diagrame, če so diagrami zgolj grafični prikaz izračunanega? In zakaj bi vam priskrbel diagrame, ko boste spet rekli, da vam moram priskrbeti neskončno število teh diagramov?

Po drugi strani sem presenečen, da sem tako vpliven, da zaradi mene spreminjate vsebino knjižice. Tako sem dejansko sodeloval pri konstruktivni dodelavi že narisanega diagrama, saj ste z mojo pomočjo naredili najboljše, kar ste v danih razmerah lahko: izbrisali ste ga.

Naslednjič pa pred komentiranjem raje počakajte 5 minut, da ne bo komentar spet poln čustev.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Rozman »

BojanD,
- glede čustvenega odzivanja se strinjam. Meaa culpa, mea maxima culpa.
- Primer, ki ga obravnavava je inercialen, razen odboja. Vse dogajanje razen odboja torej lahko opisujeva z diagramom, ki ga navajam.
- Opisan pojav http://www.frozman.si/pdf/Hec.pdf si ogledujeva z različnih perspektiv. Ti v izračunu iz ene perspektive, jaz v diagramu iz druge perspektive. Skušaj napraviti izračun na osnovi perspektive, ki jo jaz opisujem z diagramom, pa bova videla, ali se ti izide.

BojanD
Prispevkov: 143
Pridružen: 9.11.2012 15:54

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a BojanD »

Vaš primer je "skoraj" inercialen, kot priznavate že sami. Torej ni inercialen. Odboj potrebuje popravke tako kot obravnava paradoksa dvojčkov po specialni relativnosti:
This relativity of simultaneity means that switching from one inertial frame to another requires an adjustment in what slice through spacetime counts as the "present".

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Rozman »

BojanD, imava dve možnosti,
- da najino nalogo razbijeva na: pot fotona do ogledala, odboj ter pot fotona nazaj in te dele ločeno obdelava skladno s poznanimi zakoni relativnosti, ali
- da rečeva, da sistem ni inercialen in ga posledično teorija relativnosti ne zna opisati.
Izberi najino nadaljnjo pot razmišljanja.

BojanD
Prispevkov: 143
Pridružen: 9.11.2012 15:54

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a BojanD »

Kot sem nakazal že v prejšnjem komentarju, tudi vaš primer se da obravnavati z določenimi popravki na mestu, kjer opazovalec zamenja inercialen sistem. Menim, da je informacij dovolj, da te popravke naredite sami. Ko bom imel malo več časa, bom to naredil neodvisno od vas.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Rozman »

BojanD, na tvojem mestu bi tudi jaz ravnal enako. Pri skromnem upanju na uspeh argumentiranja neke svoje trditve, je zavlačevanje vsekakor ena od možnosti izhoda. Ostale možnosti so ignoriranje problema, smešenje in podobno. Svojo trditev http://www.frozman.si/pdf/Hec.pdf sem razumljivo in podrobno utemeljil, sedaj pa čakam na razumljivo in argumentirano izpodbijanje te trditve.

BojanD
Prispevkov: 143
Pridružen: 9.11.2012 15:54

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a BojanD »

V besedilu nisem opazil nobenih sprememb; nobenih popravkov zaradi prehoda iz enega v drugi sistem opazovanja. Zakaj čakate oz. zavlačujete, da bomo vse namesto vas naredili ostali? Napako sem namesto vas že identificiral, sedaj ste na vrsti vi, da jo odpravite. Neodvisno računanje bo zgolj moja dobra volja.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Ne bom ugibal, kakšno rešitev imaš v mislih. Komentiranje vsemogočih idej o rešitvi bi bilo brezplodno. Bom počakal, da vsaj v nekaj stavkih poveš osnovno idejo rešitve, razen če je rešitev tako skrivnostna, da je ne moreš javno razlagati.

BojanD
Prispevkov: 143
Pridružen: 9.11.2012 15:54

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a BojanD »

Bojim se, da ste v tej dolgi izmenjavi zamešali vloge, zato bi veljalo stopiti korak nazaj in jih obnoviti.

V vašem interesu je, da dokažete, da je fizikalna veda potrebna temeljite prenove. Vloga forumašev je, da v vaših komentarjih identificiramo napake. Že sedaj sem naredil več, kot se od mene pričakuje: priskrbel sem vam zelo razumljiv opis, kako odpraviti eno od napak. Razumevanje popravka zahteva zgolj razumno mero tehnične pismenosti, ki je precej nižja od tiste, ki bi jo pričakoval od nekoga, ki hoče rušiti Einsteina. Če vam že razdelek, ki sem ga linkal, dela težave, potem pač ni veliko upanja, da boste zmogli težje naloge. (Razen če je v tem konkretnem primeru problem angleščina. Potem se lahko drugače zmeniva.) Prestavljanje tega bremena na moja ramena in pri tem še implicirati na neke temne sile iz ozadja je zelo nedomiselno.

Z drugimi besedami - čeprav pravite, da boste raje počakali na mojo potezo, sem ravno jaz tisti, ki si čakanje lahko privošči. Brez vašega angažmaja revolucije v fiziki pač ne bo. Velja tudi obratno: ne pričakujem nobenih zaslug za Nobelovo nagrado, če jo slučajno dobite.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Rozman »

BojanD, sedaj pa tudi brez emocij ne moreva mimo demagogije. Zanimivo je, kako na forumu praviloma neko vprašanje privedemo do skorajšnjega konca, potem pa poide vsa energija, da bi bil dodan še zadnji korak. Praviloma se vprašanje zaključi z demagogijo. Nanizal sem argumente, ki dokazujejo tvojo zmoto, sedaj pa pričakuješ, da bom kar sam izpodbijal te argumente (namesto tebe). Taka pričakovanja so višek demagogije.

Odgovori