planet-luna

Astronomija, zvezde, planeti...
edguy
Prispevkov: 38
Pridružen: 2.11.2003 20:06

planet-luna

Odgovor Napisal/-a edguy »

pozdravljeni!
zanima me, ali imajo vse "lune" enako hitrost vrtenja okrog lastne osi in okrog planeta (tako, da s planeta vidimo le eno stran lune) ? in če imajo, kaj je temu vzrok?

bodte fajn, čau

mirtelo
Prispevkov: 138
Pridružen: 20.4.2004 8:25

Odgovor Napisal/-a mirtelo »

Kolikor vem nimajo. To da nam naša Luna kaže le obraz, je menda dejstvo, da je že zeloooo dolgo spremljevalka Zemlje in je dosegla nekakšno stabilnost. Tako razlago sem nekje slišal, čeprav se tudi že zemlja dooolgo suče okoli Sonca, pa mu hvalabogu ne kaže samo eno stran :!:

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: planet-luna

Odgovor Napisal/-a GJ »

edguy napisal/-a:pozdravljeni!
zanima me, ali imajo vse "lune" enako hitrost vrtenja okrog lastne osi in okrog planeta (tako, da s planeta vidimo le eno stran lune) ? in če imajo, kaj je temu vzrok?

bodte fajn, čau
Morda pa tiči razlog v bibavici, oziroma v tem da deluje masa vode na zemlji kot nekakšen gravitacijski zaviralec vrtenja Lune.

:?:

Lep dan želim še naprej..

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 858
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

oziroma v tem da deluje masa vode na zemlji kot nekakšen gravitacijski zaviralec vrtenja Lune.

Dobro razmišljaš,kaj pa je vzrok tega kar si dejal.

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 858
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

zanima me, ali imajo vse "lune" enako hitrost vrtenja okrog lastne osi in okrog planeta (tako, da s planeta vidimo le eno stran lune)

V principu da. Odvisno od posameznega planeta.

in če imajo, kaj je temu vzrok?
Podobna magnetna sestava-polovna povezanost.

xxxxxy
Prispevkov: 42
Pridružen: 21.5.2005 13:52
Kraj: Ljubno (46°18´46,29˝S 14°14´45,38˝V),
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a xxxxxy »

Ta povezava je prej redka, kot pa nekaj običajnega.

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Vzrok za oddaljevanje Lune Od Zemlje je zakon o ohranitvi vrtilne količine. Saj veste, drsalec/drsalka se zavrti z rokami narazen, ko jih da k sebi se hitreje vrti in se mu/ji čisto zmeša v glavi.
Vrtilna količina Zemlje-Luna sistema (vrtilna količina Zemlje+orbitalna vrtilna količina Lune+vrtilna količina Lune) se ohranja.
Bibavica skorje našega planeta (gnetenje), bibavica morja in hujšanje nekaterih ob polni Luni :), porabljajo energijo, ki se pretvori v toploto in je izsevana. Zaradi tega se vrtenje Zemlje malo upočasni, ta vrtina količina se prenaša na orbtalno vrtilno količino Lune. Nekoč (miljoni let), se bo ta proces ustavil, Zemlja se bo vrtela enako hitro kot bo Luna rabila za en obhod (Luna je bolj napredna to že počne :) in nam kaše vedno isti obraz).

xxxxxy
Prispevkov: 42
Pridružen: 21.5.2005 13:52
Kraj: Ljubno (46°18´46,29˝S 14°14´45,38˝V),
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a xxxxxy »

Ja slišal sem, da se vsak san podaljša Zemljin dan za frakcijo nanosekunde.

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 858
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

xxxxxy
Ta povezava je prej redka, kot pa nekaj običajnega.
Če je bilo to meni namenjeno,je odgovor:
polovna povezanost med planeti in lunami je tisto ki jih drži skupaj,se pravi da imajo lune drugi del pola drugega pola,en pol na zemlji.Lune imajo dva magnetna polja,eden je običajen kot ga imajo planeti,drugi pa je en del na luni drugi pa na planetu.In to je čisto običajno za vse lune.Ok to je moje razmišljanje.
Lp

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 858
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

Zdravo
Nikjer nisem zasledil, da bi kdajkoli pri obisku na Luni, postavil termometer, katere rezultate bi spremljali na Zemlji. Če ima kdo kako informacijo naj mi jo prosim posreduje.
Hvala
Lp.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

celica napisal/-a:Ok to je moje razmišljanje.
Še vedno?

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 858
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

Roman še vedno stojim za tem kar sem napisal.
Nikjer nisem zasledil, da bi kdajkoli pri obisku na Luni, postavil termometer, katere rezultate bi spremljali na Zemlji. Če imš kako informacijo mi jo prosim posreduj.
Kaj pa vse sonde ki so zunaj v vesolju, ali le te posredujejo podatke o temperaturi.
Lp.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

celica napisal/-a:Roman še vedno stojim za tem kar sem napisal.
V to nihče več ne dvomi, sploh.. 8)

Kar se pa temperature na Luni tiče, se bi moral najprej pogovoriti sam a seboj, da bi se sploh zavedal kaj želiš slišati.

Drugače pa, evo link o merjenju temperature na Luni..
http://www.monstein.de/astronomypublica ... 2001V2.htm

Lep dan želim..

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

polovna povezanost med planeti in lunami je tisto ki jih drži skupaj,se pravi da imajo lune drugi del pola drugega pola,en pol na zemlji.Lune imajo dva magnetna polja,eden je običajen kot ga imajo planeti,drugi pa je en del na luni drugi pa na planetu.In to je čisto običajno za vse lune.Ok to je moje razmišljanje.
O čem sploh govoriš? Lune imajo dva pola ... zakaj jih nimajo sto. Kaj ima to z gibanjem Zemlje in Lune?

Uporabniški avatar
sstone
Prispevkov: 180
Pridružen: 30.11.2004 0:05

Odgovor Napisal/-a sstone »

Po Celičino Luno ter Zemljo "drži" skupaj elektromagnetizem, takisto Sonce ter Zemljo(če ga prav razumem)..iz tega sledi, če bi zaradi xyz vzroka ostali brez magnetnega polja bi odplavali po vesolju :D .

Nekateri pač verjamejo v božička, drugi ne...

Jaz ne verjamem!

Zaklenjeno