FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Posebna in splošna teorija relativnosti
Odgovori
smolejleo
Prispevkov: 1721
Pridružen: 3.3.2004 11:52
Kraj: celovec
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a smolejleo »

GJ napisal/-a:
2.12.2018 21:30
Rozman napisal/-a:
2.12.2018 18:13
GJ, nisi opazil, da je sedaj foton čisto mirujoč, ne skoraj mirujoč, to je razlika.
Ja, super Rozman, torej kot pri Butalcih, ki so svetlobo v žakljih v izbo nosili...

Lep večer vsem...
Spet so bili Butalci pred celim svetom!

https://phys.org/news/2013-08-physicist ... inute.html

https://journals.aps.org/prl/abstract/1 ... 112.167401


https://www.heise.de/tp/features/Photon ... 43333.html



:?:

Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Motore »

smolejleo napisal/-a:
7.12.2018 9:55
Spet so bili Butalci pred celim svetom!
Fotoni se vedno gibajo s svetlobno hitrostjo. To nima z zmanjšano propagacijo svetlobe v mediju nobene veze.

smolejleo
Prispevkov: 1721
Pridružen: 3.3.2004 11:52
Kraj: celovec
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a smolejleo »

Ja, če trdiš, da se fotoni gibljejo vedno s 300000000 m/s, njihova propagacija v tisti snovi je pa papagajska - potem bi nam že moral razložiti, kje divjajo ali kje so ujeti tako večnost, da jih Butalci lahko v "žaklnu odnesejo v izbo"!

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Rozman »

..........................Zalivanje vrta

Vrtičkar je imel hišo na eni strani ceste, vrt pa na drugi strani. Poleti, ko je bila suša, je napeljal cev za vodo kar čez cesto. Na oviro na cesti (cev) pa je voznike opozoril s trikotnikom, ki ga je postavil ob cesti na razdalji 50 m pred cevjo.

Po cesti je pripeljal voznik avtomobila in opazil tako trikotnik kot cev. Vsaj hipotetično je peljal hitro, zato je zaradi svoje hitrosti po teoriji relativnosti zaznal krajšo razdaljo med trikotnikom in cevjo. Zaznal je le 40 m razdalje.

Povozil je cev, cev je počila, poškropila vrtičkarja, ki je bil ob cevi in ob vrtičkarju na razdalji 50 m od trikotnika je nastala luža.

Zakaj za voznika avtomobila luža ni nastala na razdalji 40 m od trikotnika, kjer je voznik avtomobila videl cev?


»Ja, zakaj, najprej morava ugotoviti,« je začela Lucija, »da sta vrtičkar in voznik avtomobila v različnih koordinatnih sistemih.«
»To je res,« sem razmišljal, »vendar morava ta koordinatna sistema na nek način povezati oziroma združiti v enega. Nepovezana sistema nama ne moreta ponuditi razumljivega opisa dogodka.
Koordinatna sistema enega in drugega lahko položiva drugega nad drugega in dobiva nek obema skupen koordinatni sistem.«
»Koordinatne sisteme drugega na drugega lahko položiva na mnogo načinov,« je bila Lucija nezaupljiva.
»Res je, lahko jih prekrijeva na mnogo načinov. Nič pa naju ne ovira, da jih lahko prekrijeva na tak ali drugačen način,« sem bil mnenja. »Smiselna je taka združitev koordinatnih sistemov, kjer bo opis dogodka najrazumljivejši. Prekrijeva jih na primer tako, da je izhodišče obeh koordinatnih sistemov ob trikotniku.
»Ne vem, če je to tako enostavno,« me je Lucija ustavila. »Tu piše, da vsak opazovalec nosi s seboj svoj koordinatni sistem,«
»To trditev skušajva razumeti, sem izrazil svoj dvom. »Res je, oba imata vsak svoj koordinatni sistem. Lahko jih določiva tako, da se ta dva koordinatna sistema pa se v času tega miselnega poskusa ne gibljeta. Giblje se le avtomobil.«
»Zakaj pa je tako pomembno, da koordinatna sistema med seboj mirujeta,« je zanimalo Lucijo.
»Če oba koordinatna sistema mirujeta, nama odpade vprašanje časov, lahko se posvetiva izključno razdaljam,« sem ji razložil. »Ni se nama treba spraševati, kdaj je voznik peljal mimo trikotnika. Zanima naju le razdalja, ki jo voznik vidi med trikotnikom in cevjo.«
»Cev je stvarno povožena na eni sami lokaciji,« sem tudi sam razmišljal. Ni mi bilo jasno, kakšno prednost nam daje teorija relativnosti s tem, da ta trk prikazuje na dveh lokacijah, vozniku na 40 m od trikotnika, vrtičkarju pa na 50 m od trikotnika.
»Če dobro razmislim,« je rekla Lucija, »je lahko razlog za različni razdalji le v merilih, v katerem merimo ti razdalji. Ves problem rešiva, če privzameva enaki merili obeh koordinatnih sistemov.«
Moril me je občutek, da vsa stvar ne more biti tako preprosta, očitno sva nekaj pozabila.
Ker sem le molče zrl v Lucijo, je ona nadaljevala s svojim razmišljanjem.
»Avto cev povozi razdalji x v zaznavi vrtičkarja in na razdalji x' v zaznavi avtomobilista. Točki x in x' sta v naravi ista točka in pomenita isto oddaljenost. Če avtomobilist in vrtičkar to točko lokacije cevi vidita eden na oddaljenosti x, drugi pa na oddaljenosti x', potem je to lahko le posledica različnih merskih enot za merjenje razdalj x in x'.«
Ne morem se upreti, da njenih misli ne bi nadaljeval: »Teorija relativnosti torej sloni na različnih merskih enotah merjenja razdalj iste točke lokacije cevi. Podajanje iste oddaljenosti za enega in drugega opazovalca z različnimi merskimi enotami pa predstavlja nepotrebno relativistično zapletanje opisa pojava.

Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Motore »

smolejleo napisal/-a:
7.12.2018 15:52
Ja, če trdiš, da se fotoni gibljejo vedno s 300000000 m/s, njihova propagacija v tisti snovi je pa papagajska - potem bi nam že moral razložiti, kje divjajo ali kje so ujeti tako večnost, da jih Butalci lahko v "žaklnu odnesejo v izbo"!
https://www.askamathematician.com/2011/ ... sal-speed/

smolejleo
Prispevkov: 1721
Pridružen: 3.3.2004 11:52
Kraj: celovec
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a smolejleo »

Tako preprosto pa to ni. Teorija o zmanjšanju hitrosti v optično gostejši snovi - atomi absorbirajo fotone in jih z zakasnitvijo zopet izsevajo - je ovržena, zastarela. V transparentnih medijih ni (skoraj ni) absorbcije fotonov!

Citat GJ: " Laično poznavanje fizike..." velja za avtorja citata in zate!


:idea:

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a GJ »

smolejleo napisal/-a:
7.12.2018 9:55
Spet so bili Butalci pred celim svetom!
Dobrodošel...
Govorimo o hitrosti fotonov in ne o njihovem shranjevanju/zamrzovanu...
Še vedno je lastna hitrost fotona vedno enaka c in nič več in nič manj!
Morda pa te je prepričal Rozman, pol pa kr žakl v roke...
smolejleo napisal/-a:
8.12.2018 19:17
Citat GJ: " Laično poznavanje fizike..." velja za avtorja citata in zate!
Jaz sem laik, pa ja ne, da se imaš ti za kaj več? :lol:

Lep večer še naprej tudi tistim, ki se nimajo za laike...

smolejleo
Prispevkov: 1721
Pridružen: 3.3.2004 11:52
Kraj: celovec
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a smolejleo »

GJ napisal/-a:
1.12.2018 20:11
Rozman napisal/-a:
1.12.2018 18:29
Svetlobni impulz potuje skozi zrak. Zrak kot medij zmanjšuje hitrost svetlobe, zato svetloba skozi zrak potuje počasneje kot v vakuumu.
...
Kje je napaka?
Laično poznavanje fizike...
Zrak ne zmanjšuje hitrosti svetlobe, kot trdi Rozman!
Zrak zmanjšuje hitrost svetlobe le navidezno za opazovalca, dejansko pa v snovi naredi daljšo pot.
V snovi žarek ne potuje naravnost, ampak se posamezni fotoni uklanjajo zaradi fizikalnih sil v atomih.
Hitrost žarka je tako vedno c, le opazovalcu se zdi, da je manjša!

Lep večer še naprej...
Tale tvoja razlaga je laična - in o tem se pogovarjamo, o hitrosti svetlobe v snovi. O lastni hitrosti fotona ni kaj diskutirati, to je konstanta.
In tudi tista teorija, da se hitrost svetlobe zmanjša zaradi absorbcije fotonov v atomih medija je napačna! Eden od vaju dveh je nekaj tudi o modroval!


:!:

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a GJ »

smolejleo napisal/-a:
9.12.2018 8:36
Tale tvoja razlaga je laična - in o tem se pogovarjamo, o hitrosti svetlobe v snovi. O lastni hitrosti fotona ni kaj diskutirati, to je konstanta.
In tudi tista teorija, da se hitrost svetlobe zmanjša zaradi absorbcije fotonov v atomih medija je napačna! Eden od vaju dveh je nekaj tudi o modroval!
No res ne vem zakaj nisi ti podal strokovno razlago in raje pametuješ in pametuješ...
Evo zate razlaga s strani fizika...
John Rennie napisal/-a:Light always travels at a (local) velocity of c, but light in a medium is not just light, and that's why its velocity can be lower than c.

Light is an oscillating electromagnetic field, and when it passes though anything that contains charged particles (i.e. any matter made from electrons and protons) the electric field of the light interacts with those charges. When the light interacts with the charges we have to describe the light/matter system by a new wavefunction that includes all the interacting components. This means the light is not longer purely light - we have a quantum system that mixes up the light with the charged particles. This mixing produces a quasiparticle called a polariton that has a non-zero mass particle so it moves at less than the speed of light.

The frequency of the light can't change, so the reduction in velocity means that the wavelength is decreased.

Finally, in general the interaction of the light with the medium is frequency dependent so the velocity of the light in the medium is frequency dependent. This produces the optical phenomenon called dispersion.
Lep dan še naprej...

smolejleo
Prispevkov: 1721
Pridružen: 3.3.2004 11:52
Kraj: celovec
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a smolejleo »

Jaz samo toliko pametujem, da opozorim bralce, da se taki experti kot si ti, tudi motijo. Upam, da si spoznal, da tudi sam bolj laično poznaš fiziko. In če ne bi to nesramno očital drugim, bi te pustil na miru v tej tvoji zmoti.

citat: "Zrak zmanjšuje hitrost svetlobe le navidezno za opazovalca, dejansko pa v snovi naredi daljšo pot.
V snovi žarek ne potuje naravnost, ampak se posamezni fotoni uklanjajo zaradi fizikalnih sil v atomih.
Hitrost žarka je tako vedno c, le opazovalcu se zdi, da je manjša!"
konec citata

saj je za tako :!: kvaliteten forum to kar dovolj dobro!

Tudi tole bi še rad pripomnil-
Ljudje, ki postavljajo svoje teorije, svoje ideje, svoje rešitve so spoštovanja vredni. Tudi če ni vse v skladu z uradno znanostjo, je to zanimivo prebrati, o tem razmišljati, ... . Ne skrivajo in se ve, da ni vse v skladu z uradno sprejetimi teorijami. Tisti, ki pa svoje odgovore pišejo v imenu uradnih in 100% pravilnih teorij, v resnici so pa napačni, zastareli, laični, šarlatanski, ti pa delajo največ škode.
Torej predno se smešiš s "fizikalnimi silami, ki v atomih vplivajo na fotone" malo poguglaj, premisli in najbolje ne napisati odgovora. Če si pa expert na tem področju pa, kot sem prosil, malo bolj argumentirano in natančno razloži to uklanjanje posameznimih fotonov v atomih!


:!:

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a GJ »

smolejleo napisal/-a:
9.12.2018 15:40
Jaz samo toliko pametujem, da opozorim bralce, da se taki experti kot si ti, tudi motijo.

Nakladaš po dolgem in po čez...
Jaz nisem nikjer trdil, da sem expert, kar za tebe ne morem reči, če pogledamo tvoje stare poste... :mrgreen:
smolejleo napisal/-a:
9.12.2018 15:40
Upam, da si spoznal, da tudi sam bolj laično poznaš fiziko. In če ne bi to nesramno očital drugim, bi te pustil na miru v tej tvoji zmoti.
Sedaj si pa ti na vrsti! V kolikor te že ni podučil nekdo drugi s tega foruma... :lol: :lol: :lol:
smolejleo napisal/-a:
9.12.2018 15:40
Tudi tole bi še rad pripomnil-
Ljudje, ki postavljajo svoje teorije, svoje ideje, svoje rešitve so spoštovanja vredni. Tudi če ni vse v skladu z uradno znanostjo, je to zanimivo prebrati, o tem razmišljati, ... . Ne skrivajo in se ve, da ni vse v skladu z uradno sprejetimi teorijami.
Aha torej si Rozmanov občudovalec... Lepo, sedaj sem pa res ostal brez besed...


Lep večer še naprej...

smolejleo
Prispevkov: 1721
Pridružen: 3.3.2004 11:52
Kraj: celovec
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a smolejleo »

GJ napisal/-a:
1.12.2018 20:11
Rozman napisal/-a:
1.12.2018 18:29
Svetlobni impulz potuje skozi zrak. Zrak kot medij zmanjšuje hitrost svetlobe, zato svetloba skozi zrak potuje počasneje kot v vakuumu.
...
Kje je napaka?
Laično poznavanje fizike...
Zrak ne zmanjšuje hitrosti svetlobe, kot trdi Rozman!
Zrak zmanjšuje hitrost svetlobe le navidezno za opazovalca, dejansko pa v snovi naredi daljšo pot.
V snovi žarek ne potuje naravnost, ampak se posamezni fotoni uklanjajo zaradi fizikalnih sil v atomih.
Hitrost žarka je tako vedno c, le opazovalcu se zdi, da je manjša!

Lep večer še naprej...
Kako naj pa potem razumemo tole tvoje pisanje:
Praviš, da je nekaj laično poznavanje fizike, čeprav je trditev Rozmana " Zrak kot medij zmanjšuje hitrost svetlobe, zato svetloba skozi zrak potuje počasneje kot v vakuumu." pravilna.
In ti potem avtoritativno kot velik poznavalec in expert napišeš neumnosti - eno za drugo, in to dobesedno. Niti en tvoj stavek ne drži.

Tisti "nekdo drugi" se je imel (se še ima?, pa ne piše več) tudi za velikega experta in je v imenu uradne fizike trobil neumnosti. Kar navedi primer, da ne boš prenaglo posploševal.

Občudujem pa vsakega, ki se ukvarja in razmišlja o svetu okoli nas z lastno glavo - in tu sem poudaril, čeprav "malo po svoje" kar ne zanika in bi o tem rad resno diskutiral. Taki kot si ti, pa tudi "po svoje", ker niso razumeli ali niso na tekočem, hvalijo se pa, da je tako edino pravilno, uradno in da so veliki experti. Zelo klavrno si prevzel vlogo velikega vodje Kvakcov - vsak post burleska!

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a GJ »

Ah smolejleo, že drugič, samo zate sem poiskal trditve fizika...
John Rennie napisal/-a:Light always travels at a (local) velocity of c, but light in a medium is not just light, and that's why its velocity can be lower than c.

Light is an oscillating electromagnetic field, and when it passes though anything that contains charged particles (i.e. any matter made from electrons and protons) the electric field of the light interacts with those charges. When the light interacts with the charges we have to describe the light/matter system by a new wavefunction that includes all the interacting components. This means the light is not longer purely light - we have a quantum system that mixes up the light with the charged particles. This mixing produces a quasiparticle called a polariton that has a non-zero mass particle so it moves at less than the speed of light.

The frequency of the light can't change, so the reduction in velocity means that the wavelength is decreased.

Finally, in general the interaction of the light with the medium is frequency dependent so the velocity of the light in the medium is frequency dependent. This produces the optical phenomenon called dispersion.
Ti pa še kar jokcaš, ŠEST postov si napisal, povedal pa prav nič!
smolejleo napisal/-a:
9.12.2018 17:44
In ti potem avtoritativno kot velik poznavalec in expert napišeš neumnosti - eno za drugo, in to dobesedno. Niti en tvoj stavek ne drži.
Očitno se pogovarjaš sam s seboj!

smolejleo napisal/-a:
9.12.2018 17:44
Občudujem pa vsakega, ki se ukvarja in razmišlja o svetu okoli nas z lastno glavo - in tu sem poudaril, čeprav "malo po svoje" kar ne zanika in bi o tem rad resno diskutiral. Taki kot si ti, pa tudi "po svoje", ker niso razumeli ali niso na tekočem, hvalijo se pa, da je tako edino pravilno, uradno in da so veliki experti. Zelo klavrno si prevzel vlogo velikega vodje Kvakcov - vsak post burleska!
Aaaaa, saj sem vedel poln si gumbov in zamer, daj raj splezaj na drevo pa vse igrače vzemi s seboj in nikoli več dol... :lol:

Lep večer vsem, tudi tebi jokec...

smolejleo
Prispevkov: 1721
Pridružen: 3.3.2004 11:52
Kraj: celovec
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a smolejleo »

Super, da si poiskal te trditve fizika. Zato se jih kar zapomni. Tvoje trditve so pa burleska in upam, da se sedaj tega zavedaš! Vsaj to sem zapisal - tvoje trditve :

Zrak ne zmanjšuje hitrosti svetlobe, kot trdi Rozman!
Zrak zmanjšuje hitrost svetlobe le navidezno za opazovalca, dejansko pa v snovi naredi daljšo pot.
V snovi žarek ne potuje naravnost, ampak se posamezni fotoni uklanjajo zaradi fizikalnih sil v atomih.
Hitrost žarka je tako vedno c, le opazovalcu se zdi, da je manjša!

so neumnost - vsaka, dobesedno. Le preberi, kaj sem zapisal - ti seveda to ignoriraš in trdiš, da nisem nič povedal. Se pravi - sedmič. In sedaj lahko prediskutirava te tvoje trditve.

Oprosti, na drevo pa ne morem, ti še nisi prišel z drevesa, vam bom kar tja gor pošiljal razvojno pomoč. Ko boš začel doumevati, pa kar dol skoči in medtem študiraj prosti pad, da ne boš še o tem tako fantaziral kot o žarkih v snovi!

:arrow:

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a GJ »

smolejleo napisal/-a:
9.12.2018 18:47
Super, da si poiskal te trditve fizika. Zato se jih kar zapomni. Tvoje trditve so pa burleska in upam, da se sedaj tega zavedaš! Vsaj to sem zapisal - tvoje trditve :
Že drugič sem ti jih predstavil...
In ja pot fotona skozi snov je daljša, kot v vakuumu in to ravno zaradi fizikalnih sil v samih atomih in fotonu. Nisem pa navedel popolne razlage, ker ni bilo potrebe!
smolejleo napisal/-a:
9.12.2018 18:47
...so neumnost - vsaka, dobesedno. Le preberi, kaj sem zapisal - ti seveda to ignoriraš in trdiš, da nisem nič povedal. Se pravi - sedmič. In sedaj lahko prediskutirava te tvoje trditve.
Se zelo sekiraš? Revček, bošček, res se mi smiliš!
smolejleo napisal/-a:
9.12.2018 18:47
Oprosti, na drevo pa ne morem, ...
O.K. ti oprostim, tako ali pa tako je bil to le nasvet...
Lahko pa to še vedno storiš... Pa če boš prosti pad študiral, še kaj nam na forumu zaupaj!

Lep večer še naprej...

Odgovori