Čudeži in znanost

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

Plošče, CD, ..., torej hrapavost, kot mikrogeometrijska nepravilnost površine, vsebuje informacijo! :) Spet luknjice. 8)

Ribica iz Je Zemlja res planet v obliki krogle?
Vojko: ... Veš kakšen kup peska je to?! Na NATGEO teče odlična serija Genialni Hawking. Ko so skušali predstaviti število zvezd v naši galaksiji z drobnimi zrnci peska, so ga zvozili na kup cca 450 ton!
Bargo: Aja, ti se čudiš kupu peska ne pa strukturi, ki ti omogoča čudenje?! ...
... Oni mali kup peska veže gravitacija v celoto, kaj veže tebe, da se počutiš kot celota?
:roll:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
16.1.2019 22:55
Plošče, CD, ..., torej hrapavost, kot mikrogeometrijska nepravilnost površine, vsebuje informacijo! :) Spet luknjice. 8)

Ribica iz Je Zemlja res planet v obliki krogle?
Vojko: ... Veš kakšen kup peska je to?! Na NATGEO teče odlična serija Genialni Hawking. Ko so skušali predstaviti število zvezd v naši galaksiji z drobnimi zrnci peska, so ga zvozili na kup cca 450 ton!
Bargo: Aja, ti se čudiš kupu peska ne pa strukturi, ki ti omogoča čudenje?! ...
... Oni mali kup peska veže gravitacija v celoto, kaj veže tebe, da se počutiš kot celota?
:roll:
Skromno mislim, da je gravitacija prešibka, da bi 'vezala oni mali kup peska v celoto' ... :lol:
Kaj 'veže mene, da se počutim kot celota'? Mislim, da elektrošibka sila ... :D

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
17.1.2019 0:15
bargo napisal/-a:
16.1.2019 22:55
Plošče, CD, ..., torej hrapavost, kot mikrogeometrijska nepravilnost površine, vsebuje informacijo! Spet luknjice. 8)

Ribica iz Je Zemlja res planet v obliki krogle?
Vojko: ... Veš kakšen kup peska je to?! Na NATGEO teče odlična serija Genialni Hawking. Ko so skušali predstaviti število zvezd v naši galaksiji z drobnimi zrnci peska, so ga zvozili na kup cca 450 ton!
Bargo: Aja, ti se čudiš kupu peska ne pa strukturi, ki ti omogoča čudenje?! ...
... Oni mali kup peska veže gravitacija v celoto, kaj veže tebe, da se počutiš kot celota?
:roll:
Skromno mislim, da je gravitacija prešibka, da bi 'vezala oni mali kup peska v celoto' ...
No, vsako zrnce peska je samostojno in prav vsako zrnce vpliva na vsako drugo zrnce in če velja, da je gravitacija ukrivljen prostor-čas potem so se vsa zrnca pogreznila v prostor-čas, kaj ne? Na nek način so si sama izdelala luknjo! :lol:
vojko napisal/-a: Kaj 'veže mene, da se počutim kot celota'? Mislim, da elektrošibka sila ... :D
To že, kar velja tudi za kup peska, vendar, da se počutiš/dojemaš kot celota pa je povsem drug vidik, a ne? :roll:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo wrote:
Plošče, CD, ..., torej hrapavost, kot mikrogeometrijska nepravilnost površine, vsebuje informacijo! Spet luknjice.
Ja, skoraj vse lahko služi kot spominski medij. Tudi abakus na tvojem avatarju ... :wink:
Bargo: Aja, ti se čudiš kupu peska ne pa strukturi, ki ti omogoča čudenje?! ...
... Oni mali kup peska veže gravitacija v celoto, kaj veže tebe, da se počutiš kot celota?
Skromno mislim, da je gravitacija prešibka, da bi 'vezala oni mali kup peska v celoto' ...
No, vsako zrnce peska je samostojno in prav vsako zrnce vpliva na vsako drugo zrnce in če velja, da je gravitacija ukrivljen prostor-čas potem so se vsa zrnca pogreznila v prostor-čas, kaj ne? Na nek način so si sama izdelala luknjo!
Načelno to drži, samo luknjica v prostorčasu, ki jo povzroči zrno peska, je zeeeeeeeeeloooooooooooooo, zeeeeeeeeeloooooooooooooo, zeeeeeeeeeloooooooooooooo, zeeeeeeeeeloooooooooooooo, zeeeeeeeeeloooooooooooooo, zeeeeeeeeeloooooooooooooo plitva ...

Ne smeš pozabiti, da elektrostatična sila plastičnega glavnika, na katero se prilepi košček cigaretnega papirja, kljubuje gravitaciji celotne Zemlje (\(5,9742*10^{24}kg\)).
V principu pa imaš prav. Izračuni kažejo, da bi ta kup peska moral tehtati 1/10.000 mase Zemlje, da bi ga gravitacija oblikovala v sferoid (premer cca 600 km) ...
vojko wrote:
Kaj 'veže mene, da se počutim kot celota'? Mislim, da elektrošibka sila ...
To že, kar velja tudi za kup peska, vendar, da se počutiš/dojemaš kot celota pa je povsem drug vidik, a ne?
Moja zavest ... :D

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
17.1.2019 14:06
bargo wrote:
Plošče, CD, ..., torej hrapavost, kot mikrogeometrijska nepravilnost površine, vsebuje informacijo! Spet luknjice.
Ja, skoraj vse lahko služi kot spominski medij. Tudi abakus na tvojem avatarju ...
Kriterij je stabilnost strukture, ki hrani informacijo, in hkrati možnost spreminjanja strukture, da bi sploh lahko bila pomnilnik. Potem pa je nujno potrebna še Beseda, kaj ne? :)


Leonard Susskind - What's Fundamental in the Cosmos? (Part 1)


Ribica iz Čudeži in znanost
Bargo: Poglejva, če se lahko znajdeva v tem razbitem svetu. Tako je šlo:

Bargo: Opazovalec je nastal na podlagi metode in je model v preučevanju enega sveta.
Roman: Joj, spet megla. To, kar nastane, kakor pišeš, ne more opazovati. Se pravi, da ni oprazovalec.
Bargo: Joj, za božjo voljo opazovalec, ki se kličeš Roman, kakšne pa razdiraš. A nisi Ti nastal, se pojavil znotraj enega in edinega sveta, ki ga TI opazuješ ter modeliraš, konstruiraš zunanji svet?

Bargo: Redukcija je problem. Primer: Vsaka knjiga je sestavljena iz 25 črk. Urejenost teh črk, pa nam določa "informacijo". Naredi razliko med "dobro knjigo" in mojim nakladanjem.

vojko napisal/-a:
Bargo: Aja, ti se čudiš kupu peska ne pa strukturi, ki ti omogoča čudenje?! ...
... Oni mali kup peska veže gravitacija v celoto, kaj veže tebe, da se počutiš kot celota?
Skromno mislim, da je gravitacija prešibka, da bi 'vezala oni mali kup peska v celoto' ...
No, vsako zrnce peska je samostojno in prav vsako zrnce vpliva na vsako drugo zrnce in če velja, da je gravitacija ukrivljen prostor-čas potem so se vsa zrnca pogreznila v prostor-čas, kaj ne? Na nek način so si sama izdelala luknjo!
Načelno to drži, samo luknjica v prostorčasu, ki jo povzroči zrno peska, je zeeeeeeeeeloooooooooooooo, zeeeeeeeeeloooooooooooooo, zeeeeeeeeeloooooooooooooo, zeeeeeeeeeloooooooooooooo, zeeeeeeeeeloooooooooooooo, zeeeeeeeeeloooooooooooooo plitva ...

Ne smeš pozabiti, da elektrostatična sila plastičnega glavnika, na katero se prilepi košček cigaretnega papirja, kljubuje gravitaciji celotne Zemlje (\(5,9742*10^{24}kg\)).
V principu pa imaš prav. Izračuni kažejo, da bi ta kup peska moral tehtati 1/10.000 mase Zemlje, da bi ga gravitacija oblikovala v sferoid (premer cca 600 km) ...
Luknjica je idealno prilagojena, je natančno tako velika kot mora biti. Majhna je samo zato, ker si ti sedaj velik! :lol:
Nekdaj je bilo, v skladu s "najboljšo teorijo v mestu", celotno vesolje veliko manjše od tebe in tudi od te luknjice, ki jo povzroči zrnce peska, veš.

Sir Roger Penrose - What's Fundamental in the Cosmos? (Part 1)
Kaj oz. kako se je "izklopila" gravitacija na začetku nastajanja vsega kar naj bi bilo? :roll:

vojko napisal/-a:
vojko wrote:
Kaj 'veže mene, da se počutim kot celota'? Mislim, da elektrošibka sila ...
To že, kar velja tudi za kup peska, vendar, da se počutiš/dojemaš kot celota pa je povsem drug vidik, a ne?
Moja zavest ...
Lepo in prav, sedaj pa povej KAKO zavest, če že ne veš KAJ je zavest, čeprav jo izkušaš že leta in leta. :) Prav za prav, brez zavesti še izkušati ne moreš, kaj ne?

Povej, se je v teh letih izkušanja zavest kaj spremenila? Mogoče je tvoja zavest začela dvomiti v Marksizem? :lol:

Zanimiv pogovor:
Alister McGrath - What's the New Atheism?

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo wrote:
Plošče, CD, ..., torej hrapavost, kot mikrogeometrijska nepravilnost površine, vsebuje informacijo! Spet luknjice.
Ja, skoraj vse lahko služi kot spominski medij. Tudi abakus na tvojem avatarju ...
Kriterij je stabilnost strukture, ki hrani informacijo, in hkrati možnost spreminjanja strukture, da bi sploh lahko bila pomnilnik.
Mislim, da prav razmišljaš. Ampak, končno – to je tvoj kruh, a ne? :D
Potem pa je nujno potrebna še Beseda, kaj ne?
V kakšnem smislu? Beseda je navaden samostalnik, zakaj z veliko?!
Leonard Susskind - What's Fundamental in the Cosmos? (Part 1)
Leo je odličen, kot vedno, le tokrat se je po moje malo zaplezal z ekstremnim redukcionizmom. Družbene ureditve po moje ne moreš razložiti s kvantno mehaniko.

vojko wrote:
Načelno to drži, samo luknjica v prostorčasu, ki jo povzroči zrno peska, je zeeeeeeeeeloooooooooooooo, zeeeeeeeeeloooooooooooooo, zeeeeeeeeeloooooooooooooo, zeeeeeeeeeloooooooooooooo, zeeeeeeeeeloooooooooooooo, zeeeeeeeeeloooooooooooooo plitva ...
Ne smeš pozabiti, da elektrostatična sila plastičnega glavnika, na katero se prilepi košček cigaretnega papirja, kljubuje gravitaciji celotne Zemlje (5,9742∗1024kg5,9742∗1024kg).
V principu pa imaš prav. Izračuni kažejo, da bi ta kup peska moral tehtati 1/10.000 mase Zemlje, da bi ga gravitacija oblikovala v sferoid (premer cca 600 km) ...
Luknjica je idealno prilagojena,
Komu ali čemu je 'idealno prilagojena'? Če bi bila G drugačna, bi bila luknjica drugačna ...
je natančno tako velika kot mora biti.
Po kakšnem kriteriju?
Majhna je samo zato, ker si ti sedaj velik!


Good point!
Nekdaj je bilo, v skladu s "najboljšo teorijo v mestu", celotno vesolje veliko manjše od tebe in tudi od te luknjice, ki jo povzroči zrnce peska, veš.
Vem. Samo 'luknjica' pa je bila takrat neskončno globoka ... 8)
Sir Roger Penrose - What's Fundamental in the Cosmos? (Part 1)
Kaj oz. kako se je "izklopila" gravitacija na začetku nastajanja vsega kar naj bi bilo?

Pravi pravzaprav, da je bila prisotna, samo v drugi obliki, ki se je kasneje manifestirala v temni snovi.
Ti veš, da sem jaz velik fan Rogerja in meni se je razlaga zdela izredno nova in zanimiva. Zdaj bom skušal pogledati, kaj je njegova CCC, ki jo omenja. Super clip! :D
vojko wrote:
Kaj 'veže mene, da se počutim kot celota'? Mislim, da elektrošibka sila ...
To že, kar velja tudi za kup peska, vendar, da se počutiš/dojemaš kot celota pa je povsem drug vidik, a ne?
Moja zavest ...
Lepo in prav, sedaj pa povej KAKO zavest, če že ne veš KAJ je zavest, čeprav jo izkušaš že leta in leta. Prav za prav, brez zavesti še izkušati ne moreš, kaj ne?
Ni nujno, da do potankosti poznaš vse aspekte zavesti, da prideš do takšnega sklepa, kot sem prišel jaz. Obravnavajva zaenkrat zavest kot black box! OK?
Povej, se je v teh letih izkušanja zavest kaj spremenila? Mogoče je tvoja zavest začela dvomiti v Marksizem?
Ne, ni. Razlog je, ker strogo in dosledno ločujem marksizem od stalinizma vseh provenienc. Spomni se, kolikokrat sem skušal pojasniti to differentio specifico našem vnebovzetemu Preprostemu!
Me pa veseli, da pišeš 'marksizem' z veliko. Znak spoštovanja? :lol:
Zanimiv pogovor:
Alister McGrath - What's the New Atheism?
Res, zelo zanimiv. Za komentar si bom sposodil kar enega od poslanih na ta clip: 'McGrath is well spoken, the comments section per usual is confused.' :wink:

osf
Prispevkov: 1092
Pridružen: 3.8.2015 15:30

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a osf »

Že ker je naslov čudeži in znanost, bi postavil vprašanje:
poznanec, ki se ukvarja s preučevanjem nematerialnih dimenzij, bi rad uporabljal pojem 'multiverzum' za našega in več nematerialnih.
Obstaja pravilnejši pojem?

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

osf napisal/-a:
18.1.2019 18:39
Že ker je naslov čudeži in znanost, bi postavil vprašanje:
poznanec, ki se ukvarja s preučevanjem nematerialnih dimenzij, bi rad uporabljal pojem 'multiverzum' za našega in več nematerialnih.
Obstaja pravilnejši pojem?
Pojasni, kaj misliš z "nematerialnimi dimenzijami"!

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
18.1.2019 13:50
bargo wrote:
Plošče, CD, ..., torej hrapavost, kot mikrogeometrijska nepravilnost površine, vsebuje informacijo! Spet luknjice.
Ja, skoraj vse lahko služi kot spominski medij. Tudi abakus na tvojem avatarju ...
Kriterij je stabilnost strukture, ki hrani informacijo, in hkrati možnost spreminjanja strukture, da bi sploh lahko bila pomnilnik.
Mislim, da prav razmišljaš. Ampak, končno – to je tvoj kruh, a ne?
Dobro, videti je, da se usklajujeva.
vojko napisal/-a:
Potem pa je nujno potrebna še Beseda, kaj ne?
V kakšnem smislu? Beseda je navaden samostalnik, zakaj z veliko?!
Ja, zato, ker tisto kar shranjuješ oz. kar je shranjeno, imenujeva to shranjena informacija, ni enako tistemu kar hrani informacijo. Primer je tabla na kateri je informacija "Ljubljana 50 km". Vidiš, niti je tam na tabli Ljubljana, niti ni 50 km do Ljubljane, ko pa si lahko hiter kot blisk! :lol:

Nitka iz Medzvezdna potovanja
Bargo: No, mogoče je to pa samo zato, ker je naša domišljija preveč omejena in pač narišemo tisto kar lahko vidimo.
Vojko: Pogojno to drži.
Bargo: Kako pogojno!?
Vojko: Ja, ker lahko narišemo tudi to, česar NE MOREMO videti. Ne moremo pa videti vsega subatomskega in pa vsega, kar je na kozmičnih razdaljah. Pa vse to veselo rišemo ...


Vidiš, karkoli je že rezultat risanja je bistven proces, ki je ustvaril rezultat, a ne? Vprašanje je, kaj je nujno potrebno, da pride do procesa, ki daje risbe/upodobitve kot rezultat?
vojko napisal/-a:
Leonard Susskind - What's Fundamental in the Cosmos? (Part 1)
Leo je odličen, kot vedno, le tokrat se je po moje malo zaplezal z ekstremnim redukcionizmom. Družbene ureditve po moje ne moreš razložiti s kvantno mehaniko.
Če hočeš razumeti (delovanje) celoto moraš razumeti njene sestavne dele (delovanje) in vsak sestavni del je spet zase celota. To je vera v metodo deli in vladaj v vsem svojem sijaju! Leo pravi, da to preučevanje razstavljenih delov sicer ne zadošča, potrebno je še nekaj, kar imenuje principi organizacije. Leo verjame, da se bo redukcijska pot ustavila in pazi sedaj, obrnila pri plankovi meji. Torej, verjame v rekurzijo! To je za pričakovati, ker manjše od plankove razdalje ne gre, pač glede na naše razumevanje, ki je dobljeno prav na podlagi pridobivanja informacij po metode deljenja!
Tole z "družbeno ureditvijo" je mimo, nisi bil pozoren, če povzamem in priredim Leove misli "človeka ne razumeš, ker ne razumeš vse kozmologije in mi ne razumemo vse kozmologije iz mikroskopske fizike!"

Torej, si se vprašal, "Kaj so in zakaj se pojavijo principi organizacije?", ker redukcija naj ne bi zadoščala, tako nakazuje prof. Leonard Susskind. Ključno sporočilo pa je, da je beseda "temeljna" zavajajoča, kar posledično pomeni, da model sveta ni smiselno graditi iz temelja!
vojko napisal/-a:
vojko wrote:
Načelno to drži, samo luknjica v prostorčasu, ki jo povzroči zrno peska, je zeeeeeeeeeloooooooooooooo, zeeeeeeeeeloooooooooooooo, zeeeeeeeeeloooooooooooooo, zeeeeeeeeeloooooooooooooo, zeeeeeeeeeloooooooooooooo, zeeeeeeeeeloooooooooooooo plitva ...
Ne smeš pozabiti, da elektrostatična sila plastičnega glavnika, na katero se prilepi košček cigaretnega papirja, kljubuje gravitaciji celotne Zemlje (5,9742∗1024kg5,9742∗1024kg).
V principu pa imaš prav. Izračuni kažejo, da bi ta kup peska moral tehtati 1/10.000 mase Zemlje, da bi ga gravitacija oblikovala v sferoid (premer cca 600 km) ...
Luknjica je idealno prilagojena,
Komu ali čemu je 'idealno prilagojena'? Če bi bila G drugačna, bi bila luknjica drugačna ...
Prostor-času vendar!
vojko napisal/-a:
je natančno tako velika kot mora biti.
Po kakšnem kriteriju?
Božjem! Če ti to ni všeč lahko uporabim tudi človeškem, da te ne zmede preveč! Albert se reži! 8)

Nitka iz Čudeži in znanost
Vojko: Definiraj mi ta tvoj pojem 'živosti', s katerim vedno pogosteje opletaš v zelo različnih kontekstih!
Bargo: Živost je pojav, ko se materija sama iz sebe strukturira in to tako, da se ohranja in celo izboljšuje njena struktura skozi prostor-čas. Izboljševanje strukture, povečevanje živosti pripelje do tega da se materija zaveda svoje strukture in se celo z njo poistoveti. Jaz sem struktura in struktura, po tvojem zahteva materijo, sam menim, da je struktura informacijska, opisna, čigar krajniki so lahko materialni, ni pa nujno

I want to know God's thoughts - the rest are mere details.
--.Albert Einstein.--


vojko napisal/-a:
Majhna je samo zato, ker si ti sedaj velik!


Good point!
Nekdaj je bilo, v skladu s "najboljšo teorijo v mestu", celotno vesolje veliko manjše od tebe in tudi od te luknjice, ki jo povzroči zrnce peska, veš.
Vem. Samo 'luknjica' pa je bila takrat neskončno globoka ...
Ah ne. Kako ti pride kaj takega na misel? oz. drugače Zakaj tako meniš?
vojko napisal/-a:
Sir Roger Penrose - What's Fundamental in the Cosmos? (Part 1)
Kaj oz. kako se je "izklopila" gravitacija na začetku nastajanja vsega kar naj bi bilo?

Pravi pravzaprav, da je bila prisotna, samo v drugi obliki, ki se je kasneje manifestirala v temni snovi.
Ti veš, da sem jaz velik fan Rogerja in meni se je razlaga zdela izredno nova in zanimiva. Zdaj bom skušal pogledati, kaj je njegova CCC, ki jo omenja. Super clip!
Me veseli. To je bilo gradivo in ko so kandidati navdušeni nad gradivom so ponavadi dobri rezutati. :lol:

Črvina 2012 iz Čudeži in znanost
Vojko: Šele, boš prebral nekaj osnovne literature o tej temi, boš lahko«zelo skeptičen«; do takrat pa si lahko le »zelo neveden
Bargo:Dobro. Kaj pa če sem manj neveden, ko si ti misliš. Pa recimo vem nekaj o teoriji strun (M-teorija), pa recimo, da poznam Roger Penrose in njegovo zgodbo o Aeons, pa da sem prebiral Steven Hawking, ko še interneta ni bilo, mogoče še kaj.

vojko napisal/-a:
vojko wrote:
Kaj 'veže mene, da se počutim kot celota'? Mislim, da elektrošibka sila ...
To že, kar velja tudi za kup peska, vendar, da se počutiš/dojemaš kot celota pa je povsem drug vidik, a ne?
Moja zavest ...
Lepo in prav, sedaj pa povej KAKO zavest, če že ne veš KAJ je zavest, čeprav jo izkušaš že leta in leta. Prav za prav, brez zavesti še izkušati ne moreš, kaj ne?
Ni nujno, da do potankosti poznaš vse aspekte zavesti, da prideš do takšnega sklepa, kot sem prišel jaz. Obravnavajva zaenkrat zavest kot black box! OK?
Kako si pa to predstavljaš, da bi potekalo? Jaz sem namreč celota, sem telo, ki se zaveda okolice in telo vsebuje še samozavedanje, ko pa se telo izraža z Jaz. In velja, da ko začneš razstavljati telo ponavadi zavest izgine, a ne? :lol:
vojko napisal/-a:
Povej, se je v teh letih izkušanja zavest kaj spremenila? Mogoče je tvoja zavest začela dvomiti v Marksizem?
Ne, ni.
Me pa veseli, da pišeš 'marksizem' z veliko. Znak spoštovanja?
Sem vedel, da ne dvomiš v marksizem! Tvoja Vera je močna, vztrajnost nje velika! :lol: In prav zaradi te predpostavke, ki temelji na implicitni veri, sem napisal z veliko, ko pa posnemam tebe!
vojko napisal/-a: Razlog je, ker strogo in dosledno ločujem marksizem od stalinizma vseh provenienc. Spomni se, kolikokrat sem skušal pojasniti to differentio specifico našem vnebovzetemu Preprostemu!
Drži.
vojko napisal/-a:
Zanimiv pogovor:
Alister McGrath - What's the New Atheism?
Res, zelo zanimiv. Za komentar si bom sposodil kar enega od poslanih na ta clip: 'McGrath is well spoken, the comments section per usual is confused.'
Dobro.

osf
Prispevkov: 1092
Pridružen: 3.8.2015 15:30

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a osf »

vojko napisal/-a:
18.1.2019 19:48
osf napisal/-a:
18.1.2019 18:39
Že ker je naslov čudeži in znanost, bi postavil vprašanje:
poznanec, ki se ukvarja s preučevanjem nematerialnih dimenzij, bi rad uporabljal pojem 'multiverzum' za našega in več nematerialnih.
Obstaja pravilnejši pojem?
Pojasni, kaj misliš z "nematerialnimi dimenzijami"!
Našemu materialnemu univerzumu bi pripisoval 'stranske' nematerialne univerzume, ki bi predstavljali neke 'variante našega'*.
Če ne zgrešim, pojem multiverzum bi se nanašal na več materialnih.

*to naj bi videli nekateri raziskovalci, ki so se poglobili v svet domišljije.

Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Motore »

Ne razumem zakaj osf-u (pa tudi nekaterim drugim) sploh odgovarjate na njegove nesmisle. S tem mu dajete pobudo, da spama forum še naprej.

osf
Prispevkov: 1092
Pridružen: 3.8.2015 15:30

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a osf »

Motore napisal/-a:
19.1.2019 11:14
Ne razumem zakaj osf-u (pa tudi nekaterim drugim) sploh odgovarjate na njegove nesmisle. S tem mu dajete pobudo, da spama forum še naprej.
Glede multiverzuma, je pojem, ki hočejo uporabiti pri tisku knjig, ki bi bile namenjene številčno večji skupščini kakor tiste znanstvenikov. Vedno večja množica raziskovalcev je dokazala lastnemu umu, da je vhod v nematerialno dimenzijo izredno lahko dosegljiv in ne imeti izkušenj v tem pomeni ne imeti pojma glede pojava.

Že ker je beseda multiverzum že v rabi za neke teoretične stranske univerzume, do katerih bi prišli potom nekih lukenj v času in prostoru....
Lepo te prosim, ti kar verjemi v tvoje, ampak znaj, da če bodo prišli dokazi, se boš lahko imel za konservativca.

Od tvojega odgovora bom prijatelju predlagal naj zapiše takole: že ker je pojem multiverzum bil napačno uporabljen v fiziki, bo 'krščen' znova z novimi definicijami.

Če je kdo sposoben predlagati boljši pojem...

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

Motore napisal/-a:
19.1.2019 11:14
Ne razumem zakaj osf-u (pa tudi nekaterim drugim) sploh odgovarjate na njegove nesmisle. S tem mu dajete pobudo, da spama forum še naprej.
Odgovor je sila preprost: pravi bedaki smo v resnici mi, ki odgovarjamo. Srečko me je po pravici ozmerjal.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Motore napisal/-a:
19.1.2019 11:14
Ne razumem zakaj osf-u (pa tudi nekaterim drugim) sploh odgovarjate na njegove nesmisle. S tem mu dajete pobudo, da spama forum še naprej.
Imaš prav. Ne bom več grešil. Spet sem se spozabil. Mea culpa, mea maxima culpa! :oops:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Mislim, da prav razmišljaš. Ampak, končno – to je tvoj kruh, a ne?
Dobro, videti je, da se usklajujeva.
Kakor vedno, te je tudi tokrat Partija pripeljala na pravo pot ... :lol:
vojko wrote:
Potem pa je nujno potrebna še Beseda, kaj ne?
V kakšnem smislu? Beseda je navaden samostalnik, zakaj z veliko?!
Ja, zato, ker tisto kar shranjuješ oz. kar je shranjeno, imenujeva to shranjena informacija, ni enako tistemu kar hrani informacijo.
In to je razlog, da pišeš samostalnik 'beseda' z veliko?! Marija Snežna, pomagaj!
Primer je tabla na kateri je informacija "Ljubljana 50 km". Vidiš, niti je tam na tabli Ljubljana, niti ni 50 km do Ljubljane, ko pa si lahko hiter kot blisk!


Lahko si 'hiter kot blisk', ampak do Ljubljane bo v vsakem primeru 50 km ... Razen, če bi na tabli pisalo "Ljubljana 50 km. Po bližnjici, skozi črvino, 5 cm" ...
Nitka iz Medzvezdna potovanja
Bargo: No, mogoče je to pa samo zato, ker je naša domišljija preveč omejena in pač narišemo tisto kar lahko vidimo.
Vojko: Pogojno to drži.
Bargo: Kako pogojno!?
Vojko: Ja, ker lahko narišemo tudi to, česar NE MOREMO videti. Ne moremo pa videti vsega subatomskega in pa vsega, kar je na kozmičnih razdaljah. Pa vse to veselo rišemo ...

Vidiš, karkoli je že rezultat risanja je bistven proces, ki je ustvaril rezultat, a ne?
Seveda; risanje (kakršnokoli) traja nekaj časa, je torej proces ...
Vprašanje je, kaj je nujno potrebno, da pride do procesa, ki daje risbe/upodobitve kot rezultat?
Dve milijardi let evolucije in ogromno sreče ... :D
vojko wrote:
Leonard Susskind - What's Fundamental in the Cosmos? (Part 1)
Leo je odličen, kot vedno, le tokrat se je po moje malo zaplezal z ekstremnim redukcionizmom. Družbene ureditve po moje ne moreš razložiti s kvantno mehaniko.
Če hočeš razumeti (delovanje) celoto moraš razumeti njene sestavne dele (delovanje) in vsak sestavni del je spet zase celota.
Ni nujno. Ne razumemo še v popolnosti kvarkov, pa močne sile, niti elektrona ne, odlično pa razumemo delovanje elektromotorja, sijalke in televizije ...
To je vera v metodo deli in vladaj v vsem svojem sijaju! Leo pravi, da to preučevanje razstavljenih delov sicer ne zadošča, potrebno je še nekaj, kar imenuje principi organizacije.
To je logično in sprejemam.
Leo verjame, da se bo redukcijska pot ustavila in pazi sedaj, obrnila pri plankovi meji. Torej, verjame v rekurzijo! To je za pričakovati, ker manjše od plankove razdalje ne gre, pač glede na naše razumevanje, ki je dobljeno prav na podlagi pridobivanja informacij po metode deljenja!
Tudi to je ena od plavzibilnih razlag. Manjka le še, da pove, kaj naj bi povzročilo ta odboj in zakaj ravno pri Planckovi razdalji (saj si mislil na Plancka, ko si pisal o 'plankovi meji' in ne o kakšni meji iz plank, kaj?) :lol: . Drugače je pa to originalna ideja, vredna premisleka.
Tole z "družbeno ureditvijo" je mimo,
Potem pa poskušaj razložiti nastanek fevdalizma iz sužnjelastništva s kvarki in elektroni!
nisi bil pozoren, če povzamem in priredim Leove misli "človeka ne razumeš, ker ne razumeš vse kozmologije in mi ne razumemo vse kozmologije iz mikroskopske fizike!"
To s kozmologijo je po moje drugače. Tu gre za naše mesto v Vesolju, za odgovore na vprašanja, od kod prihajamo, kdo smo in kam smo namenjeni. Tu ima Leo prav. Dobro, v končni konsekvenci, je res, da je vse med sabo povezano, tudi KM in kozmologija in kozmogonija. A reducirati npr. sociologijo na kvantno kromodinamiko (+elektrošibko silo) je ogromen korak v neznano ... Morda, nekoč, tam proti središču, v smeri Sagittariusa, bo civilizacija tip III ... :wink:
Torej, si se vprašal, "Kaj so in zakaj se pojavijo principi organizacije?", ker redukcija naj ne bi zadoščala, tako nakazuje prof. Leonard Susskind. Ključno sporočilo pa je, da je beseda "temeljna" zavajajoča, kar posledično pomeni, da model sveta ni smiselno graditi iz temelja!
Sem se vprašal, a odgovora ne poznam ...
vojko wrote:
Načelno to drži, samo luknjica v prostorčasu, ki jo povzroči zrno peska, je zeeeeeeeeeloooooooooooooo, zeeeeeeeeeloooooooooooooo, zeeeeeeeeeloooooooooooooo, zeeeeeeeeeloooooooooooooo, zeeeeeeeeeloooooooooooooo, zeeeeeeeeeloooooooooooooo plitva ...
Ne smeš pozabiti, da elektrostatična sila plastičnega glavnika, na katero se prilepi košček cigaretnega papirja, kljubuje gravitaciji celotne Zemlje (5,9742∗1024kg5,9742∗1024kg).
V principu pa imaš prav. Izračuni kažejo, da bi ta kup peska moral tehtati 1/10.000 mase Zemlje, da bi ga gravitacija oblikovala v sferoid (premer cca 600 km) ...
Luknjica je idealno prilagojena,
Komu ali čemu je 'idealno prilagojena'? Če bi bila G drugačna, bi bila luknjica drugačna ...
Prostor-času vendar!
Ta 'luknjica' je sama vendar del prostorčasa!
vojko wrote:
je natančno tako velika kot mora biti.
Po kakšnem kriteriju?
Božjem! Če ti to ni všeč lahko uporabim tudi človeškem, da te ne zmede preveč! Albert se reži!
Jaz tudi ...

vojko wrote:
Majhna je samo zato, ker si ti sedaj velik!
Good point!
Nekdaj je bilo, v skladu s "najboljšo teorijo v mestu", celotno vesolje veliko manjše od tebe in tudi od te luknjice, ki jo povzroči zrnce peska, veš.
Vem. Samo 'luknjica' pa je bila takrat neskončno globoka ...
Ah ne. Kako ti pride kaj takega na misel? oz. drugače Zakaj tako meniš?
Na misel mi pride po logični verigi sklepanja. Če je bila v big-bangu vsa masa vesolja stisnjena v mikroskopski volumen, lahko ekstrapoliramo jakost gravitacije pri takšni gostoti. Zakrivljenost prostora (oz. bolje raztrganina v njem, najina 'luknjica') je morala biti (skoraj) neskončno globoka.
vojko wrote:
Sir Roger Penrose - What's Fundamental in the Cosmos? (Part 1)
Kaj oz. kako se je "izklopila" gravitacija na začetku nastajanja vsega kar naj bi bilo?

Pravi pravzaprav, da je bila prisotna, samo v drugi obliki, ki se je kasneje manifestirala v temni snovi.
Ti veš, da sem jaz velik fan Rogerja in meni se je razlaga zdela izredno nova in zanimiva. Zdaj bom skušal pogledati, kaj je njegova CCC, ki jo omenja. Super clip!
Me veseli. To je bilo gradivo in ko so kandidati navdušeni nad gradivom so ponavadi dobri rezultati.
Motivacija pač ...
vojko wrote:
Kaj 'veže mene, da se počutim kot celota'? Mislim, da elektrošibka sila ...
To že, kar velja tudi za kup peska, vendar, da se počutiš/dojemaš kot celota pa je povsem drug vidik, a ne?
Moja zavest ...
Lepo in prav, sedaj pa povej KAKO zavest, če že ne veš KAJ je zavest, čeprav jo izkušaš že leta in leta. Prav za prav, brez zavesti še izkušati ne moreš, kaj ne?
Ni nujno, da do potankosti poznaš vse aspekte zavesti, da prideš do takšnega sklepa, kot sem prišel jaz. Obravnavajva zaenkrat zavest kot black box! OK?
Kako si pa to predstavljaš, da bi potekalo?
Tako kot poteka zdaj: vemo kaj gre noter (v možgane), vemo, kaj pride ven, ne vemo pa, kaj se dogaja notri. To je definicija black-box principa.
Jaz sem namreč celota, sem telo, ki se zaveda okolice in telo vsebuje še samozavedanje, ko pa se telo izraža z Jaz.
Je to sporno?
In velja, da ko začneš razstavljati telo ponavadi zavest izgine, a ne?
Ja, običajno zavest izgine že, ko te skrajšajo za glavo, ali pa ti s kroglami navrtajo luknje vanjo ...
vojko wrote:
Povej, se je v teh letih izkušanja zavest kaj spremenila? Mogoče je tvoja zavest začela dvomiti v Marksizem?
Ne, ni.
Me pa veseli, da pišeš 'marksizem' z veliko. Znak spoštovanja?
Sem vedel, da ne dvomiš v marksizem! Tvoja Vera je močna, vztrajnost nje velika! In prav zaradi te predpostavke, ki temelji na implicitni veri, sem napisal z veliko, ko pa posnemam tebe!
Boglončkaj! :lol:

Odgovori