Čudeži in znanost

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
osf
Prispevkov: 1092
Pridružen: 3.8.2015 15:30

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a osf »

https://www.youtube.com/watch?v=zt9IVs-WOKg

Jaz ne bi šel plesati, tudi alkohola ne bi pil....

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

vojko wrote: ↑
Vedno manj razumem. Zakaj so moje interpretacije bizarne? Hočeš povedati, da je psihopatološka zgodba iz Zbirke zgodbic bizarna?
Nič novega. Bizarne so, ker vzbujajo pozornost zaradi posebnosti, so nenavadne in čudne, ker tisto z oporoko je milo rečeno bizarno!
Zakaj te moti samo oporoka?! Kaj pa je bilo drugega kot (ustna) oporoka, Jezusovo naročilo apostolom, kako se ga naj 'spominjajo'? Torej, glede bizarnosti ideje se pa strinjava? Namreč kaj tako morbidno-psihopatskega redko najdeš v svetovni mitologiji.
vojko wrote:
Jasno; v slini je naš DNK zapis, ki je unikaten za vsako osebo. Tako kot v laseh, nohtih, krvi – skratka v vsaki celici našega telesa ..
No vidiš, slina ni kar tako.
S tem se pa strinjam.
vojko wrote:
Praviš torej, da imaš 'za učinkovanje navedeno materijo, namreč slino', jaz pa sem odgovoril, da je premalo, da imaš neko materijo kot zdravilo, biti mora PRAVA. Za zdravljenje slepote takšne 'materije' še nimamo, za TBC in ostale okužbe pa so to antibiotiki, ne pa morda 'sveta vodica'. Kapišš?
Govora je bilo o slepcu za katerega se niti ne ve kakšna je bila vrsta njegove slepote
To še bolj govori v prid moje teze o smešnosti in nelogičnosti tega 'čudeža'? Torej brez da bi postavil diagnozo in ugotovil etimologijo bolezni, ga je kar začel mazati s svojo slino. Slino je torej štel za panacejo (zdravilo, ki zdravi vse bolezni).
sočasno pa velja, da je slina zadoščala, da je spregledal.
Kajpada! :lol:
To so dejstva iz zgodbe.
... podobna 'dejstvom' iz drugih pravljic.
vojko wrote:
Veš TI, da je slina dejansko filtrirana kri?
Ne, ne vem. Navedi vir!
Izvoli.

Where does saliva come from?
Saliva is made in the same way that you make tears.

You have glands, which have a rich blood supply. When the blood goes through it passes through very thin-walled capillaries, which are a little bit leaky. It's exactly the same as if you go to the garden centre and you see those watering systems where the pipes have small holes in them. You turn the tap on and the water going through squeezes some of the water out of the pipe.
Zelo zanimivo. Hvala. Nikoli si nisem postavil tega vprašanja.
vojko wrote:
Bo že držalo, s pristavkom, da je onostranstvo, torej 'u-topia' (lat.=kraj, ki ga ni) per definitionem nespoznavno in na noben poznan način ne more biti v kavzalni zvezi z našim vesoljem. Pogovor o onostranstvu (=prostorčasu pred velikim pokom) je lahko le sholastičen, kot pogovor o tem, ali imajo angeli usta ...
No, nikar tako na poskok. Kako prideš na idejo in to celo po tvojem verjetju v veliki pok, da onostranstvo ni v kavzalni zvezi, ko pa naj bi bilo vesolje povzročeno iz kvantne fluktuacije?!


Kar se je dogajalo prej (če se je sploh kaj) ne bomo nikoli izvedeli, niti ne more karkoli iz tega obdobja biti v vzročni zvezi s čimerkoli po big-bangu. S trenutkom big-banga se šele 'rodita' Čas in Prostor. Pred tem ta dva označevalca nimata določenega pomena (kot ga nimata za čas, ki je krajši od Planckovega in za prostor, ki je manjši od Planckovega).
Drugače pa Roger te pozdravlja in ti pošilja vrtnico ali pero, kar pač izbereš.
Izbral bom vrtnico, kajti nomina sunt consequentia rerum ... Prenesi mu moje pozdrave in mu povej, da ga zelo cenim; sicer pa on to že ve ... :D
vojko wrote:
Čeprav vidiš pa v onostranstvo, to pa ja!
Vidim ne, berem pa! V Zbirki zgodbic so podrobni opisi tega kraja ...
No saj ti gre, če slučajno verjameš v multiverse potem obstaja tudi takšen kraj, kot se ga tam v Knjigi opisuje.
Skoraj zagotovo. V neskončnem času in prostoru je možno vse, kar ne nasprotuje naravnim zakonom ...
vojko wrote:
Kača iz te zgodbice je tudi simbol, kajne? Pa drevo tudi. Pa figov list tudi. Vse to pišeš z veliko?
Seveda, kako pa bi drugače ločil Jabolko od jabolka, Kačo od kače?
Težko ... čeprav se na zunaj ne razlikuje niti za joto ...
No, napreduješ, sicer počasi pa vendar.
Počasi se daleč pride ...
vojko wrote:
No, če bi jaz bil bog, bi uporabil telepatijo, da bi se 'razodel' nepismenim nomadom. Kamnite plošče bi uporabil recimo pri kulturnih Kitajcih ...
Joj, samo to ne!
Zakaj ne?
Ti bi šele naredil zmedo in to z dobrimi nameni.
Misliš, glede jezika?
Vidiš tudi zato multiverse ni dobra ideja.
Se strinjam ...
vojko wrote:
Poskusil bom to pojasniti na primeru našega samoupravljanja (1950-1990): Samoupravljanje, oz. tržno-planski model s svojim nujnim izborom strateških makroekonomskih ciljev in s svojim samovoljnim določanjem cen oz. prioritet teh ciljev ne more obstajati brez bistvenega vpletanja v svobodo potrošnikovega izbora ali v svobodno izbiro poklicev, ali obojega. Če se izberejo strateški cilji, se jim mora svoboda posameznikov podrediti; če pa so izbori posameznikov svobodni, bodo le-ti sami določali strateške cilje in rezultate.
No, to me spominja na svobodno voljo.
Vidim, da si razumel poanto ... :wink:
vojko wrote:
Ko pa smo na dolgi rok vsi mrtvi!
Brezpogojno!
Spet na poskok. Kaj sploh pomeni to, da smo mrtvi?
Ja, po moje to, da nismo živi ... :lol:
vojko wrote:
Res je! Sem ti rekel, da stvarnik ni bil dober inženir! Če bi manj cukal Glen Dronach, bi nam 'naredil' receptorje za nevtrine in gravitacijske valove!
In TI pravnik si vzameš pravico ocenjevati inženirje? Navada je železna srajca, kaj ne!
Zakaj pa ne?! Za to ni treba imeti posebnih inženirskih kvalifikacij, da uvidiš! Mimogrede, tudi konstrukcija naše hrbtenice (v obliki dvojnega 'S') ni primerna za pokončno hojo, zato toliko težav naše vrste z njo. Videti je, kot bi bila hrbtenica projektirana za primate, ki se gibljejo po štirih ... Le kako bi to razložili, kaj praviš, bargo?
Ne vem, samo s to konstrukcijo telesa smo prišli dol z dreves in vse do Lune, tako da ...
To drži, ampak ost moje kritike je bila, da nismo zgrajeni po znanstvenih inženirskih principih. Pokončna hoja je bila visoka cena, ki jo plačujemo. Naštel ti bom samo nekaj (bolečih) posledic pokončne hoje:

- ženski porodni kanal in medenica: z aspekta ostalih živali je porod pri naši vrsti 'čuden'. Porod pri ženskah traja 9 ur in več in je zelo boleč, pri živalih največ dve uri. Kot pravijo znanstveniki: “potrebujemo široko medenico, da lahko rojevamo otroke z velikimi možgani, toda ozko, da lahko ženska učinkovito hodi in teče."

-hrbtenica in kolena: zaradi bibedalizma lahko samo mi dvigamo težka bremena s sprednjimi ekstremitetami, toda to ima posledice za naša kolena in hrbtenico. Težko breme iztisne mazalno tekočino med kolenskim sklepom (med stegencem/femurjem/ in golencem /tibijo/), in pride do bolečin in resnih poškodb (artritis). Pri pokončni hoji ali teku se vse sile prenašajo na lumbalni (križni) del hrbtenice, ki jih absorbira, kar je dobro, sicer bi bila hoja neznosno boleča. Kar pa je slabo, je to, da sčasoma pride do poškodb lumbalnega dela, do premaknitev hrbteničnih diskov (lumbago), ipd.

-krčne žile: pri pokončni drži mora srce črpati kri iz nog in pogosto (v skoraj 50%) pride do popuščanja venskih zaklopk, zaradi česar kri zastaja in pojavijo se značilne venske izbokline na nogah. Tega pri štirinožnih živalih ni.

Pod črto: takšno stanje se ne da razložiti s stališča kreacionizma (ali ID, se pravi 'inženirstva', dizajna), z lahkoto pa ga logično pojasnimo s stališča evolucionizma.

Pa še to: prednosti bipedalizma so dosti večje kot njegove slabe plati. Brez pokončne hoje bi se verjetno še danes zibali na vejah tropskih gozdov ...

Tako pa smo prišli do Lune, kot praviš. Kljub bolečinam v križu in krčnim žilam se je izplačalo, kaj praviš? 8)

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
11.2.2019 16:23
vojko wrote: ↑
Vedno manj razumem. Zakaj so moje interpretacije bizarne? Hočeš povedati, da je psihopatološka zgodba iz Zbirke zgodbic bizarna?
Nič novega. Bizarne so, ker vzbujajo pozornost zaradi posebnosti, so nenavadne in čudne, ker tisto z oporoko je milo rečeno bizarno!
Zakaj te moti samo oporoka?!
Saj me ne moti "oporoka", moti me tvoja reinterpretacija zgodbe.
vojko napisal/-a: Kaj pa je bilo drugega kot (ustna) oporoka, Jezusovo naročilo apostolom, kako se ga naj 'spominjajo'?
Navedi vir.
vojko napisal/-a: Torej, glede bizarnosti ideje se pa strinjava? Namreč kaj tako morbidno-psihopatskega redko najdeš v svetovni mitologiji.
Se, samo pazi, da ne ostane pri tvoji reinterpretaciji, ki ne bo skladna z originalnim sporočilom. :roll:
vojko napisal/-a:
vojko wrote:
Jasno; v slini je naš DNK zapis, ki je unikaten za vsako osebo. Tako kot v laseh, nohtih, krvi – skratka v vsaki celici našega telesa ..
No vidiš, slina ni kar tako.
S tem se pa strinjam.
vojko wrote:
Praviš torej, da imaš 'za učinkovanje navedeno materijo, namreč slino', jaz pa sem odgovoril, da je premalo, da imaš neko materijo kot zdravilo, biti mora PRAVA. Za zdravljenje slepote takšne 'materije' še nimamo, za TBC in ostale okužbe pa so to antibiotiki, ne pa morda 'sveta vodica'. Kapišš?
Govora je bilo o slepcu za katerega se niti ne ve kakšna je bila vrsta njegove slepote
To še bolj govori v prid moje teze o smešnosti in nelogičnosti tega 'čudeža'? Torej brez da bi postavil diagnozo in ugotovil etimologijo bolezni, ga je kar začel mazati s svojo slino. Slino je torej štel za panacejo (zdravilo, ki zdravi vse bolezni).
Poglej, vidiš, da te vodi tvoja domišljija in to ciljno?! :lol:

vojko napisal/-a:
sočasno pa velja, da je slina zadoščala, da je spregledal.
Kajpada!
To so dejstva iz zgodbe.
... podobna 'dejstvom' iz drugih pravljic.
Tako je zapisano.

vojko napisal/-a:
vojko wrote:
Veš TI, da je slina dejansko filtrirana kri?
Ne, ne vem. Navedi vir!
Izvoli.

Where does saliva come from?
Saliva is made in the same way that you make tears.

You have glands, which have a rich blood supply. When the blood goes through it passes through very thin-walled capillaries, which are a little bit leaky. It's exactly the same as if you go to the garden centre and you see those watering systems where the pipes have small holes in them. You turn the tap on and the water going through squeezes some of the water out of the pipe.
Zelo zanimivo. Hvala. Nikoli si nisem postavil tega vprašanja.
Vidiš, mogoče pa je le s slino možno odpraviti neke vrste slepoto, nenazadnje moraš upoštevati še placebo efekt!
vojko napisal/-a:
vojko wrote:
Bo že držalo, s pristavkom, da je onostranstvo, torej 'u-topia' (lat.=kraj, ki ga ni) per definitionem nespoznavno in na noben poznan način ne more biti v kavzalni zvezi z našim vesoljem. Pogovor o onostranstvu (=prostorčasu pred velikim pokom) je lahko le sholastičen, kot pogovor o tem, ali imajo angeli usta ...
No, nikar tako na poskok. Kako prideš na idejo in to celo po tvojem verjetju v veliki pok, da onostranstvo ni v kavzalni zvezi, ko pa naj bi bilo vesolje povzročeno iz kvantne fluktuacije?!


Kar se je dogajalo prej (če se je sploh kaj) ne bomo nikoli izvedeli,

Mogoče res, samo kvantne fluktuacije so pa bile pred velikim pokom, kaj ne?
vojko napisal/-a: .. niti ne more karkoli iz tega obdobja biti v vzročni zvezi s čimerkoli po big-bangu.

Če TI tako praviš.
vojko napisal/-a: S trenutkom big-banga se šele 'rodita' Čas in Prostor. Pred tem ta dva označevalca nimata določenega pomena (kot ga nimata za čas, ki je krajši od Planckovega in za prostor, ki je manjši od Planckovega).

No, če kaj se "rodi" čas-prostor, mogoče kot rezultat časa in prostora.
vojko napisal/-a:
Drugače pa Roger te pozdravlja in ti pošilja vrtnico ali pero, kar pač izbereš.
Izbral bom vrtnico, kajti nomina sunt consequentia rerum ... Prenesi mu moje pozdrave in mu povej, da ga zelo cenim; sicer pa on to že ve ...
Bom, vendar te bom tudi zatožil, ker ne upoštevaš CCC.

Conformal cyclic cosmology

In 2015 Gurzadyan and Penrose also discussed the Fermi paradox, the apparent contradiction between the lack of evidence but high probability estimates for the existence of extraterrestrial civilizations. Within conformal cyclic cosmology, the cosmic microwave background provides the possibility of information transfer from one aeon to another, including of intelligent signals within information panspermia concept.[12]

vojko napisal/-a:
vojko wrote:
Čeprav vidiš pa v onostranstvo, to pa ja!
Vidim ne, berem pa! V Zbirki zgodbic so podrobni opisi tega kraja ...
No saj ti gre, če slučajno verjameš v multiverse potem obstaja tudi takšen kraj, kot se ga tam v Knjigi opisuje.
Skoraj zagotovo. V neskončnem času in prostoru je možno vse, kar ne nasprotuje naravnim zakonom ...
Vidiš sedaj? V primeru multiversa, ki reši fino nastavitev našega vesolja z naključjem, veljajo tudi vsi mogoči "naravni" zakoni! :lol: In v neskončnosti je teh paketov naravnih zakonov zelo veliko, neskončno veliko veš.
vojko napisal/-a:
vojko wrote:
Ko pa smo na dolgi rok vsi mrtvi!
Brezpogojno!
Spet na poskok. Kaj sploh pomeni to, da smo mrtvi?
Ja, po moje to, da nismo živi ..
Vidiš, kaj? Spot te pozdravlja in pravi, da ga še zmeraj zmrazi, ko pomisli na Erwina!
vojko napisal/-a:
vojko wrote:
Res je! Sem ti rekel, da stvarnik ni bil dober inženir! Če bi manj cukal Glen Dronach, bi nam 'naredil' receptorje za nevtrine in gravitacijske valove!
In TI pravnik si vzameš pravico ocenjevati inženirje? Navada je železna srajca, kaj ne!
Zakaj pa ne?! Za to ni treba imeti posebnih inženirskih kvalifikacij, da uvidiš! Mimogrede, tudi konstrukcija naše hrbtenice (v obliki dvojnega 'S') ni primerna za pokončno hojo, zato toliko težav naše vrste z njo. Videti je, kot bi bila hrbtenica projektirana za primate, ki se gibljejo po štirih ... Le kako bi to razložili, kaj praviš, bargo?
Ne vem, samo s to konstrukcijo telesa smo prišli dol z dreves in vse do Lune, tako da ...
To drži, ampak ost moje kritike je bila, da nismo zgrajeni po znanstvenih inženirskih principih. Pokončna hoja je bila visoka cena, ki jo plačujemo. Naštel ti bom samo nekaj (bolečih) posledic pokončne hoje:
Mogoče si malce zamenjal vrsti red, ko pa se mi (beri življenje) gremo pridobivanje znanja iz narave pri čemer smo mi v naravi! Pazi sedaj, mi gradimo sebe po najboljših možnih načinih in pazi sedaj, z našim trenutnim znanjem ne znamo zgraditi niti vinske mušice! 8)
vojko napisal/-a: - ženski porodni kanal in medenica: z aspekta ostalih živali je porod pri naši vrsti 'čuden'. Porod pri ženskah traja 9 ur in več in je zelo boleč, pri živalih največ dve uri. Kot pravijo znanstveniki: “potrebujemo široko medenico, da lahko rojevamo otroke z velikimi možgani, toda ozko, da lahko ženska učinkovito hodi in teče."

-hrbtenica in kolena: zaradi bibedalizma lahko samo mi dvigamo težka bremena s sprednjimi ekstremitetami, toda to ima posledice za naša kolena in hrbtenico. Težko breme iztisne mazalno tekočino med kolenskim sklepom (med stegencem/femurjem/ in golencem /tibijo/), in pride do bolečin in resnih poškodb (artritis). Pri pokončni hoji ali teku se vse sile prenašajo na lumbalni (križni) del hrbtenice, ki jih absorbira, kar je dobro, sicer bi bila hoja neznosno boleča. Kar pa je slabo, je to, da sčasoma pride do poškodb lumbalnega dela, do premaknitev hrbteničnih diskov (lumbago), ipd.

-krčne žile: pri pokončni drži mora srce črpati kri iz nog in pogosto (v skoraj 50%) pride do popuščanja venskih zaklopk, zaradi česar kri zastaja in pojavijo se značilne venske izbokline na nogah. Tega pri štirinožnih živalih ni.
No ja, pozabil si, da se struktura samo obnavlja in tam nekje do 30 krogov okoli Sonca je obnova precej uspešna šele kasneje se pojavijo problemi.
vojko napisal/-a: Pod črto: takšno stanje se ne da razložiti s stališča kreacionizma (ali ID, se pravi 'inženirstva', dizajna), z lahkoto pa ga logično pojasnimo s stališča evolucionizma.


Pa še to: prednosti bipedalizma so dosti večje kot njegove slabe plati. Brez pokončne hoje bi se verjetno še danes zibali na vejah tropskih gozdov ...

Tako pa smo prišli do Lune, kot praviš. Kljub bolečinam v križu in krčnim žilam se je izplačalo, kaj praviš?
Seveda, kako pa drugače.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

vojko wrote: ↑
Zakaj te moti samo oporoka?!
Saj me ne moti "oporoka", moti me tvoja reinterpretacija zgodbe.
Moja reinterpretacija zgodbe je lege artis semantike. Zamenjal sem le prizorišče in osebe, poanta je ostala enaka. Nekdo naroči nekomu, naj se ga po njegovi smrti spominjajo tako, da si naj domišljajo, da bodo jedli njegovo telo, ko bodo jedli krekerje in pili njegovo kri, ko bodo pili vino. Kaj je tu narobe z reinterpretacijo, moliću fino? :shock:
vojko wrote:Kaj pa je bilo drugega kot (ustna) oporoka, Jezusovo naročilo apostolom, kako se ga naj 'spominjajo'?
Navedi vir.
Vir in citat iz Zbirke zgodbic sem ti navedel že nekajkrat. Ne paziš pri pouku, igraš se s telefonom! Za nepazljive še enkrat – tokrat zadnjič:
"Medtem ko so jedli, je [Jezus] vzel kruh, zmolil nad njim blagoslov, ga razlomil in rekel: »Vzemite, to je moje telo.« Nato je vzel kelih, se zahvalil (εὐχαριστήσας – euharistesas), jim ga dal in vsi so iz njega pili. Rekel jim je: »To je moja kri, kri zaveze, ki se preliva za mnoge. Resnično vam povem: ne bom več pil od sadu vinske trte do tistega dne, ko bom novo pil v božjem kraljestvu.« Ko so odpeli zahvalno pesem, so odšli proti Oljski gori." (Mr 14, 22-26)
viewtopic.php?p=125615#p125615

vojko wrote:Torej, glede bizarnosti ideje se pa strinjava? Namreč kaj tako morbidno-psihopatskega redko najdeš v svetovni mitologiji.
Se,
Končno! Hvala vsevišnjemu v višavah in Mariji Snežni! :lol:
samo pazi, da ne ostane pri tvoji reinterpretaciji, ki ne bo skladna z originalnim sporočilom.
Dokazal sem ti spredaj, da je le-ta semantično skladna 'z originalnim sporočilom' ...

vojko wrote:
Govora je bilo o slepcu za katerega se niti ne ve kakšna je bila vrsta njegove slepote
To še bolj govori v prid moje teze o smešnosti in nelogičnosti tega 'čudeža'? Torej brez da bi postavil diagnozo in ugotovil etimologijo bolezni, ga je kar začel mazati s svojo slino. Slino je torej štel za panacejo (zdravilo, ki zdravi vse bolezni).
Poglej, vidiš, da te vodi tvoja domišljija in to ciljno?!
Kakšna domišljija, bargo??!! Tako piše v Zbirki zgodbic z Jutrovega!

vojko wrote:
sočasno pa velja, da je slina zadoščala, da je spregledal.
Kajpada!

To so dejstva iz zgodbe.
... podobna 'dejstvom' iz drugih pravljic.
Tako je zapisano.
Seveda je zapisano. Tako kot v zbirki pravljic bratov Grimm. Kako pa bi drugače sploh vedeli zanje?
vojko wrote:
Zelo zanimivo. Hvala. Nikoli si nisem postavil tega vprašanja.
Vidiš, mogoče pa je le s slino možno odpraviti neke vrste slepoto,
Ne, ni možno ...
nenazadnje moraš upoštevati še placebo efekt!
Pri takšnih stvareh ne deluje ... Morda pri erektilni disfunkciji ... :lol:
vojko wrote:
Kar se je dogajalo prej (če se je sploh kaj) ne bomo nikoli izvedeli,

Mogoče res, samo kvantne fluktuacije so pa bile pred velikim pokom, kaj ne?
Morda. A ne v našem prostoru in ne v našem Času. Ti dve entiteti sta NASTALI z big bangom. Ob času 0. Znanost o tem, kaj je bilo prej, nima kaj reči. Vsaka razprava o tem je podobna razpravi o tem, na kakšne citre igrajo v nebesih, kakšne so tam postelje (če sploh spijo) ali pa kolikšna je povprečna temperatura v peklu ...
vojko wrote:.. niti ne more karkoli iz tega obdobja biti v vzročni zvezi s čimerkoli po big-bangu.

Če TI tako praviš.
Ne samo jaz ...
vojko wrote:S trenutkom big-banga se šele 'rodita' Čas in Prostor. Pred tem ta dva označevalca nimata določenega pomena (kot ga nimata za čas, ki je krajši od Planckovega in za prostor, ki je manjši od Planckovega).

No, če kaj se "rodi" čas-prostor, mogoče kot rezultat časa in prostora.
Mogoče. Še enkrat: nikoli ne bomo vedeli, zato je to irelevantno.
vojko wrote:
Drugače pa Roger te pozdravlja in ti pošilja vrtnico ali pero, kar pač izbereš.
Izbral bom vrtnico, kajti nomina sunt consequentia rerum ... Prenesi mu moje pozdrave in mu povej, da ga zelo cenim; sicer pa on to že ve ...
Bom, vendar te bom tudi zatožil, ker ne upoštevaš CCC.

Conformal cyclic cosmology

In 2015 Gurzadyan and Penrose also discussed the Fermi paradox, the apparent contradiction between the lack of evidence but high probability estimates for the existence of extraterrestrial civilizations. Within conformal cyclic cosmology, the cosmic microwave background provides the possibility of information transfer from one aeon to another, including of intelligent signals within information panspermia concept.[12]
Lep, eleganten model mojega priljubljenega kozmologa, a fanta, ki ga zagovarjata, imata po moje problem z vsemogočnim Drugim zakonom termodinamike. V skladu z njim entropija VEDNO narašča. Kako je torej s fazo krčenja, ko gledamo film od konca proti začetku? Se entropija zmanjšuje? Po moje ne. Drugič, vsak big bang po definiciji resetira celoten sistem (vesolje), se pravi, da mora pri vsakem novem ciklu rasti entropija iz minimuma. Po njuni hipotezi pa se vsak naslednji big bang MORA začeti (kajti Drugi zakon je sveti!) z večjo entropijo kot prejšnji. Po dovolj ciklusih bi bila entropija ob big bangu maskimalna, kar nasprotuje opazovanjem in vsem kar vemo danes k kozmologiji, saj se ne bi mogla več povečevati.
Pomagaj jima iz zagate, bargo!
vojko wrote:
Skoraj zagotovo. V neskončnem času in prostoru je možno vse, kar ne nasprotuje naravnim zakonom ...
Vidiš sedaj? V primeru multiversa, ki reši fino nastavitev našega vesolja z naključjem, veljajo tudi vsi mogoči "naravni" zakoni! In v neskončnosti je teh paketov naravnih zakonov zelo veliko, neskončno veliko veš.
Če je premisa maior (obstoj multiversa) točna, je točen tudi conclusio (tvoji sklepi) ... Problem je - jasno - tisti 'če' na začetku ...
vojko wrote:
Spet na poskok. Kaj sploh pomeni to, da smo mrtvi?
Ja, po moje to, da nismo živi ..
Vidiš, kaj? Spot te pozdravlja in pravi, da ga še zmeraj zmrazi, ko pomisli na Erwina!
Potolaži ga, zdaj uporabljajo druge konfiguracije za dokazovanje kolapsa valovne funkcije ...
vojko wrote:
To drži, ampak ost moje kritike je bila, da nismo zgrajeni po znanstvenih inženirskih principih. Pokončna hoja je bila visoka cena, ki jo plačujemo. Naštel ti bom samo nekaj (bolečih) posledic pokončne hoje:
Mogoče si malce zamenjal vrsti red, ko pa se mi (beri življenje) gremo pridobivanje znanja iz narave pri čemer smo mi v naravi! Pazi sedaj, mi gradimo sebe po najboljših možnih načinih in pazi sedaj, z našim trenutnim znanjem ne znamo zgraditi niti vinske mušice!
Očitno nočeš (drugo varianto /'ne znaš'/, sem iz vljudnosti izpustil) razumeti moje poante.
Premisa maior: Dogma o 'stvarjenju' trdi, da je bog ustvaril človeka po svoji podobi. Drži?
Premisa minor: Bog je po definiciji popoln. Drži?
Conclusio: Ergo, tudi tisto, kar je narejeno po 'popolni' podobi mora biti popolno. Drži?

Ravnokar pa te je bolečina v križu (krčne žile, boleč in dolgotrajen porod, ipd.) spomnilo na dejstvo, da NISMO popolni. Torej hipoteza o stvarjenju človeka po božji podobi ne pije vode.
Če pa zadevo gledamo z Darwinovimi očmi (danes ima Charles rojstni dan!), se vsi delčki sestavijo v neprotislovno in logično celoto. Vsako odstopanje od inženirskega ideala se da lepo in enoznačno razložiti z evolucijo.

To tudi lepo pojasni dejstvo, zakaj 'z našim trenutnim znanjem ne znamo zgraditi niti vinske mušice'. Jaz dodajam: kaj vinske mušice (drosophila melanogaster), ne znamo sestaviti niti bakterije ali virusa! Vinska mušica pa je – kar se tiče stopnje kompleksnosti organizacije - proti virusu - kot lok in puščica proti najsodobnejšemu računalniku. Vidiš, tu se jasno pokaže razlika med deli in celoto, kar ti pogosto (upravičeno) poudarjaš!
Poznamo vse 'zidake' in drug material (DNK, beljakovine, RNK, encimi, ipd.), ne znamo jih pa sestaviti v delujoč organizem.

Smo v podobni situaciji, kot si bil ti, ko si razdrl očetovo uro ... :lol:
vojko wrote:- ženski porodni kanal in medenica: z aspekta ostalih živali je porod pri naši vrsti 'čuden'. Porod pri ženskah traja 9 ur in več in je zelo boleč, pri živalih največ dve uri. Kot pravijo znanstveniki: “potrebujemo široko medenico, da lahko rojevamo otroke z velikimi možgani, toda ozko, da lahko ženska učinkovito hodi in teče."

-hrbtenica in kolena: zaradi bibedalizma lahko samo mi dvigamo težka bremena s sprednjimi ekstremitetami, toda to ima posledice za naša kolena in hrbtenico. Težko breme iztisne mazalno tekočino med kolenskim sklepom (med stegencem/femurjem/ in golencem /tibijo/), in pride do bolečin in resnih poškodb (artritis). Pri pokončni hoji ali teku se vse sile prenašajo na lumbalni (križni) del hrbtenice, ki jih absorbira, kar je dobro, sicer bi bila hoja neznosno boleča. Kar pa je slabo, je to, da sčasoma pride do poškodb lumbalnega dela, do premaknitev hrbteničnih diskov (lumbago), ipd.

-krčne žile: pri pokončni drži mora srce črpati kri iz nog in pogosto (v skoraj 50%) pride do popuščanja venskih zaklopk, zaradi česar kri zastaja in pojavijo se značilne venske izbokline na nogah. Tega pri štirinožnih živalih ni.
No ja, pozabil si, da se struktura samo obnavlja in tam nekje do 30 krogov okoli Sonca je obnova precej uspešna šele kasneje se pojavijo problemi.
Nisem pozabil. A baje je garancijska doba za povprečen izdelek H.s.s. tam nekje okoli 80 let ...
vojko wrote:Pod črto: takšno stanje se ne da razložiti s stališča kreacionizma (ali ID, se pravi 'inženirstva', dizajna), z lahkoto pa ga logično pojasnimo s stališča evolucionizma.

Pa še to: prednosti bipedalizma so dosti večje kot njegove slabe plati. Brez pokončne hoje bi se verjetno še danes zibali na vejah tropskih gozdov ...

Tako pa smo prišli do Lune, kot praviš. Kljub bolečinam v križu in krčnim žilam se je izplačalo, kaj praviš?
Seveda, kako pa drugače.
No, če bi bili rezultat božje 'kreacije', bi to lahko dosegli 'drugače', brez teh tegob, a ne? Če pa bi verjeli v nekega drugega boga (Alaha), bi bilo še enostavneje: tja bi nas ponesel krilati konj, kot je njegovega preroka ... :wink:
Zadnjič spremenil vojko, dne 12.2.2019 18:55, skupaj popravljeno 1 krat.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

Charles ima res danes rojstni dan.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Roman napisal/-a:
12.2.2019 18:47
Charles ima res danes rojstni dan.
Fingerfehller seveda! Charles, ne Isaac! Hvala, roman.

Mimogrede, si bil na 'duhovnih' vajah? Pogrešala sva te. :D

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

Duhovne vaje? :lol: Nažrl sem se jih, teh na Kvarkadabri.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

Roman napisal/-a:
12.2.2019 22:47
Duhovne vaje? :lol: Nažrl sem se jih, teh na Kvarkadabri.
Vidiš, to pa je simptom svobodne volje. :wink:

Laura Branigan - Self Control

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

Obe sta mi všeč, pevka in popevka. Le to mi je uganka, s katerega klina si snel svobodno voljo.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

Ja, iz omare v kateri je več klinov, samokontrola, sprejemanje odločitev, racionalna izbira. :)

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

Brez zadržkov jo lahko obesiš nazaj na klin, kamor spada. Morda pa bi bilo koristno kaj spregovoriti o tem, kaj visi na ostalih treh klinih.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

Roman napisal/-a:
14.2.2019 12:56
Brez zadržkov jo lahko obesiš nazaj na klin, kamor spada.
Ne gre, omara, na kateri piše svobodna volja, vsebuje vendar kline. :roll:
Roman napisal/-a: Morda pa bi bilo koristno kaj spregovoriti o tem, kaj visi na ostalih treh klinih.
Ja, recimo velja, če sprejemaš preveč odločitev se zmanjšuje samo-kontrola. :wink:

Ribica iz Čudeži in znanost
Bargo: Naravoslovna znanost je domišljija v prisilnem jopiču ...
Roman: Res je, temu prisilnemu jopiču rečemo narava, ali, če hočeš, resnica.
Bargo: Če domneve povzdigneš v resnice, potem si pač že neke vrste ideolog, takšen naravni, ki lahko celo izdeluje umetne strukture, ko smo lahko prebirali.
Roman: Pesniki tega jopiča nimate. Ampak vseeno tega ni treba zlorabljati.
Bargo: Preveč si ti zategnil tale svoj jopič, sprosti se, boš videl, lažje ti bo. Ali pa je mogoče jopič zategnil tebe?



Bargo: Kako sploh lahko gledamo na stvari? :roll:


»Znanost brez vere je hroma, vera brez znanosti je slepa.«
--.Albert Einstein.--

Vojko: Če parafraziram Župančiča: 'Oči so samo ene, nam vsem dodeljene in ena glava in en razum'... :wink:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
16.2.2019 19:04
Roman napisal/-a:
14.2.2019 12:56
Brez zadržkov jo lahko obesiš nazaj na klin, kamor spada.
Ne gre, omara, na kateri piše svobodna volja, vsebuje vendar kline. :roll:
Roman napisal/-a: Morda pa bi bilo koristno kaj spregovoriti o tem, kaj visi na ostalih treh klinih.
Ja, recimo velja, če sprejemaš preveč odločitev se zmanjšuje samo-kontrola. :wink:

Ribica iz Čudeži in znanost
Bargo: Naravoslovna znanost je domišljija v prisilnem jopiču ...
Roman: Res je, temu prisilnemu jopiču rečemo narava, ali, če hočeš, resnica.
Bargo: Če domneve povzdigneš v resnice, potem si pač že neke vrste ideolog, takšen naravni, ki lahko celo izdeluje umetne strukture, ko smo lahko prebirali.
Roman: Pesniki tega jopiča nimate. Ampak vseeno tega ni treba zlorabljati.
Bargo: Preveč si ti zategnil tale svoj jopič, sprosti se, boš videl, lažje ti bo. Ali pa je mogoče jopič zategnil tebe?



Bargo: Kako sploh lahko gledamo na stvari? :roll:


»Znanost brez vere je hroma, vera brez znanosti je slepa.«
--.Albert Einstein.--

Vojko: Če parafraziram Župančiča: 'Oči so samo ene, nam vsem dodeljene in ena glava in en razum'... :wink:
Posrečena parafraza ... :wink:

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

bargo napisal/-a:
16.2.2019 19:04
Ne gre, omara, na kateri piše svobodna volja, vsebuje vendar kline.
Ja, in z enega si snel svobodno voljo. Omara je ostala prazna.
Ja, recimo velja, če sprejemaš preveč odločitev se zmanjšuje samo-kontrola.
Se strinjam.
Znanost brez vere je hroma, vera brez znanosti je slepa.
Vera je itak slepa, ampak katero vero pa bi po tvojem menju morala imeti znanost, da ne bi bila hroma? Albert ni bil najbolj jasen.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Že nekaj časa razmišljam o na videz trivialnem fizikalnem pojavu: elektromagnetni indukciji (EMI). Mislim, da razumem klasično razlago tega pojava. Zanima me, kako opisujemo EMI na kvantnomehanskem nivoju in v okviru STR? Ali obstoje korelacije med EMI in inercijo?

Pa lepo prosim, brez enačb in tehničnega jezika!

Odgovori