FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Posebna in splošna teorija relativnosti
Odgovori
Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Popolnoma zgrešen je že prvi stavek. Ta stavek bi v relativnosti eventualno lahko veljal, kadar raketarja A in B opazuje nekdo z Zemlje. Pa ju ne, opazujeta se med seboj.
Če oba potujeta z enako hitrostjo, enako dolgo in z enakimi pospeški, se bosta oba starala enako hitro
Raketarja se med sabo hitro oddaljujeta (hitrost glede na Zemljo naju ne zanima), zato jima čas po teoriji relativnosti! teče tako, kot sem zapisal. Torej prvi stavek (in tudi ostali stavki) je popolnoma zgrešen.

Popravi prvi stavek, sicer je tvoje pisanje je na pragu čveka.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
25.3.2019 16:51
Rozman napisal/-a:
25.3.2019 14:25
.
Vojko, da vidimo koliko imaš ti ponosa in koliko te je v hlačah.

Dva vesoljca A in B odletita z raketama vsak v svojo smer. Po teoriji relativnosti vesoljec A sebe vidi starejšega od vesoljca B. Obratno vesoljec B sebe vidi starejšega od vesoljca A. Vesoljec A je torej hkrati starejši in mlajši od vesoljca B odvisno od lokacije opazovanja. Starost vesoljca je lahko le navidezno hkrati večja in manjša, sicer tako stanje ustvarja 'trdo' protislovje. V Newtonovem svetu tako dvojno starost imenujemo iluzija ali privid. Kako v relativnosti enoumno ločiti pojem relativnosti od pojma iluzija, da se izognemo paradoksu?

Sedaj pa da vidimo. Če ti je jasno, boš to razložil v dveh stavkih. V nasprotnem primeru boš svoje neznanje prikrival z nepotrebnim čvekanjem.
V dveh stavkih:
Če oba potujeta z enako hitrostjo, enako dolgo in z enakimi pospeški, se bosta oba starala enako hitro. To lahko ugotovita šele, ko se vrneta na Zemljo (ali se srečata kje drugje v skupnem inercialnem sistemu), kjer pa je čas tekel hitreje, zato je tam preteklo dosti več časa in bosta za Zemljane oba mlajša.
Tako je, se pridružujem tvoji razlagi Vojko. Odlično za pravnika! 8) Torej, naj demokracija odloča. :wink:

In srečanje pomeni, da mirujeta drug glede na drugega, kaj ne? Pazi sedaj, kako pa je, če vsak od njiju pade v svojo črno luknjo? :roll:
Rozman napisal/-a:
25.3.2019 17:08
Popolnoma zgrešen je že prvi stavek. Ta stavek bi v relativnosti eventualno lahko veljal, kadar raketarja A in B opazuje nekdo z Zemlje. Pa ju ne, opazujeta se med seboj.
Zakaj pa bi raketar A videl sebe starejšega od raketarja B? To bi namreč pomenilo, da raketar A miruje in se raketar B giba? Velja pa lahko tudi obratno ali pa nekaj vmes in teh nekaj vmes možnosti je precej veliko, celo neskončno veliko znotraj teorije relativnosti. :wink:

Ura na roki raketarja A teče neodvisno od ure na roki raketarja B, kaj ne? In če so ure mehanske, kako je potem z gibanjem urinih kazalcev, ki se morajo gibati glede na raketarja, ko pa z gibanjem merijo čas?
Rozman napisal/-a: Popravi prvi stavek, sicer je tvoje pisanje je na pragu čveka.
Raje vi popravite svojo trditev: "Po teoriji relativnosti vesoljec A sebe vidi starejšega od vesoljca B." ali pa jo dokažite pri čemer se vprašajte: "KAKO vi veste, kako A vidi sebe?" :roll:
Zadnjič spremenil bargo, dne 25.3.2019 18:32, skupaj popravljeno 1 krat.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Zanimivo! Ne morem še oceniti, ali je ta zmešnjava vajinih zapisov nov inovativen način pobega iz razprave, ali pa resnično nimata niti pojma o relativnosti. S simultanko preverimo, katera opcija drži.
Zakaj pa bi raketar A videl sebe starejšega od raketarja B? To bi namreč pomenilo, da raketar A miruje in se raketar B giba? Velja pa lahko tudi obratno ali pa nekaj vmes in teh nekaj vmes možnosti je precej veliko, celo neskončno veliko znotraj teorije relativnosti.
Če sta raketarja sama, ne moreta ugotoviti, kdo se giblje in kdo miruje. Odprte so vse navedene opcije, vključno s tisto, da eden miruje. Poznamo torej le njuno medsebojno hitrost. Povejta, kako jima v tem primeru teče čas. To je abeceda relativnosti in brez tega ne moremo naprej.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a bargo »

Rozman napisal/-a:
25.3.2019 18:31
Zanimivo! Ne morem še oceniti, ali je ta zmešnjava vajinih zapisov nov inovativen način pobega iz razprave, ali pa resnično nimata niti pojma o relativnosti. S simultanko preverimo, katera opcija drži.
Zakaj pa bi raketar A videl sebe starejšega od raketarja B? To bi namreč pomenilo, da raketar A miruje in se raketar B giba? Velja pa lahko tudi obratno ali pa nekaj vmes in teh nekaj vmes možnosti je precej veliko, celo neskončno veliko znotraj teorije relativnosti.
Če sta raketarja sama, ne moreta ugotoviti, kdo se giblje in kdo miruje. Odprte so vse navedene opcije, vključno s tisto, da eden miruje. Poznamo torej le njuno medsebojno hitrost. Povejta, kako jima v tem primeru teče čas. To je abeceda relativnosti in brez tega ne moremo naprej.
Čas jima teče tako kot kaže ura. Torej raketarju A njegova ura na roki, ki naj bo uraA in raketarju B njegova ura na roki, ki naj bo uraB.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Ali jima uri tečeta sinhrono ali katera ura kaj prehiteva drugo uro?

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a bargo »

Rozman napisal/-a:
25.3.2019 18:37
Ali jima uri tečeta sinhrono ali katera ura kaj prehiteva drugo uro?
Uri sta super natančni in sta tekli že milijardo let, neodvisno ena od druge in še zmeraj kažeta enak čas in sicer do milijardinke sekunde natančno. 8)
Potem si eno od teh ur nadene na roko raketar A, drugo pa vzame raketar B in potem se začne vaša zgodba " vesoljca A in B odletita z raketama vsak v svojo smer". :wink:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rozman napisal/-a:
25.3.2019 17:08
Popolnoma zgrešen je že prvi stavek. Ta stavek bi v relativnosti eventualno lahko veljal, kadar raketarja A in B opazuje nekdo z Zemlje. Pa ju ne, opazujeta se med seboj.
Če oba potujeta z enako hitrostjo, enako dolgo in z enakimi pospeški, se bosta oba starala enako hitro
Raketarja se med sabo hitro oddaljujeta (hitrost glede na Zemljo naju ne zanima), zato jima čas po teoriji relativnosti! teče tako, kot sem zapisal. Torej prvi stavek (in tudi ostali stavki) je popolnoma zgrešen.

Popravi prvi stavek, sicer je tvoje pisanje je na pragu čveka.
Res ne vem, kaj mi je, da se zapletam z duševnim plitvežem v nekakšno znanstveno razpravo o temi, o kateri dokazano nima pojma.

Svoj prvi stavek bom pa 'popravil', ko boš ti popravil vse, kar si do sedaj nakracal ... :lol:

P.S. Trije clipi resnih ljudi, ki se spoznajo na TR, ti pa ne dišijo, kaj? Kar 'prešprical' si jih in samozadovoljno jahaš naprej svojega Rosinanta proti mlinom na veter tam v daljavi v jutranji meglici... :lol:

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Vojko ni uspel razložiti časov. Izpolnila se je napoved:
Sedaj pa da vidimo. Če ti je jasno, boš razložil v dveh stavkih. V nasprotnem primeru boš svoje neznanje izražal z nepotrebnim čvekanjem.
Naloga torej še vedno čaka na pojasnilo. Bom pa dodal še eno nalogo.

Jaz imam tu na Zemlji mnoge hitrosti glede na različna nebesna telesa (in hipotetične opazovalce na njih), s tem pa po teoriji relativnosti (najbrž) tudi različne lastne čase. Iz lastnih časov sledijo različne moje starosti. Malo čudno je to ampak teorija relativnosti je teorija relativnosti.

Mnogi moji lastni časi in mnoge moje starosti so seveda neumnost. Moja starost je kakršna je in teorija relativnosti mora prepoznati in upoštevati mojo dejansko starost. Pri moji starosti ni relativnosti. To pa lahko razumem, da moj lastni čas oziroma moja starost ni povezana s teorijo relativnosti in velikimi hitrostmi nebesnih teles ter hipotetičnimi opazovalci na njih, ki me gledajo.

Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Motore »

Rozman, a še vedno ne razumeš relativnosti?

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Motore, res je. Naj se ti potožim, kaj me obremenjuje.

Tu na Zelji se jaz gibljem z veliko hitrostjo glede na različna nebesna telesa. Glede na nekatera telesa hitreje, na druga počasneje. Po teoriji relativnosti bi mi čas moral teči na sto različnih načinov in tudi moja starost v tem trenutku bi morala biti od dojenčka do starčka. In veš kaj se mi dogaja. Svoj tek časa in svojo starost doživljam kot absolutno. Moja starost se ne ozira niti na moje hitrosti v vesolju (glede na druga nebesna telesa) niti na teorijo relativnosti.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a bargo »

Rozman napisal/-a:
26.3.2019 14:58
Motore, res je. Naj se ti potožim, kaj me obremenjuje.
Vskočim jaz namesto Motore, naj mi oprosti.
Rozman napisal/-a: Tu na Zelji se jaz gibljem z veliko hitrostjo glede na različna nebesna telesa.
Ah, precej počasi se gibaš, kvečjemu nekaj 100 km/h. Kako te vidijo ali bi te videli iz posameznih nebesnih teles pa ne veš.
Rozman napisal/-a: Glede na nekatera telesa hitreje, na druga počasneje.
Tako je, glede na polža hitreje, glede na avtomobile počasneje.
Rozman napisal/-a: Po teoriji relativnosti bi mi čas moral teči na sto različnih načinov in tudi moja starost v tem trenutku bi morala biti od dojenčka do starčka.
No ja, vpliv tvojega gibanja na tek časa sicer je vendar je zanemarljivo majhen, ko pa se gibaš tako počasi.
Rozman napisal/-a: In veš kaj se mi dogaja.
Kaj?
Rozman napisal/-a: Svoj tek časa in svojo starost doživljam kot absolutno.
No vidiš, to je lasten čas. :wink: Ti si ura, ki tudi gleda na uro.
Rozman napisal/-a: Moja starost se ne ozira niti na moje hitrosti v vesolju (glede na druga nebesna telesa) niti na teorijo relativnosti.
Procesi tečejo lokalno in tudi Zemlja ima svoj lastni tek časa, tako kot ti. Recimo, če bi živel na Luni bi ti čas tekel hitreje. :wink:

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Bargo, glede na nebesna telesa se gibljem s hitrostmi tudi blizu svetlobne hitrosti; s hitrostmi, kot se ta nebesna telesa gibljejo v odnosu do mene. Govorim o hitrostih, ki so večje od 1/4 svetlobne hitrosti.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Roman »

Ja, ampak ura, na katero gledaš, je vedno pri tebi in glede na tebe miruje. Svojega časa ne moreš videti drugače.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
26.3.2019 19:06
Rozman napisal/-a:
26.3.2019 14:58
Motore, res je. Naj se ti potožim, kaj me obremenjuje.
Vskočim jaz namesto Motore, naj mi oprosti.
Rozman napisal/-a: Tu na Zelji se jaz gibljem z veliko hitrostjo glede na različna nebesna telesa.
Ah, precej počasi se gibaš, kvečjemu nekaj 100 km/h. Kako te vidijo ali bi te videli iz posameznih nebesnih teles pa ne veš.
Rozman napisal/-a: Glede na nekatera telesa hitreje, na druga počasneje.
Tako je, glede na polža hitreje, glede na avtomobile počasneje.
Rozman napisal/-a: Po teoriji relativnosti bi mi čas moral teči na sto različnih načinov in tudi moja starost v tem trenutku bi morala biti od dojenčka do starčka.
No ja, vpliv tvojega gibanja na tek časa sicer je vendar je zanemarljivo majhen, ko pa se gibaš tako počasi.
Rozman napisal/-a: In veš kaj se mi dogaja.
Kaj?
Rozman napisal/-a: Svoj tek časa in svojo starost doživljam kot absolutno.
No vidiš, to je lasten čas. :wink: Ti si ura, ki tudi gleda na uro.
Rozman napisal/-a: Moja starost se ne ozira niti na moje hitrosti v vesolju (glede na druga nebesna telesa) niti na teorijo relativnosti.
Procesi tečejo lokalno in tudi Zemlja ima svoj lastni tek časa, tako kot ti. Recimo, če bi živel na Luni bi ti čas tekel hitreje. :wink:
Niti ti, bargo, niti motore ga nista dobro razumela; napisal je, da se giblje "na zelji* z veliko hitrostjo" ...
-------------------------
*zélje -a s (ẹ́): kulturna rastlina s tesno prilegajočimi se, gladkimi listi :lol: :lol: :lol:

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: FIZIKALNA VEDA NA PRAGU PRENOVE

Odgovor Napisal/-a Roman »

Spotikanje ob očitnih lapsusih se mi ne zdi preveč tvorno.

Odgovori