Prisluškovanje neba

Astronomija, zvezde, planeti...
NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Prisluškovanje neba

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Predlagam, da se nekdo v naši ljubi Sloveniji končno spravi in prisloni uho na nebo. Za začetek bi bili dovolj stara TV antena, star TV sprejemnik, AD konverter in star PC. Anteno obrneš tako, da polarizacija navpična (TV signal je vodoravno polariziran) in gledaš potem prehod Sonca ali Galaktičnega jedra čez poldnevnik, fino bi bilo narediti tudi karto neba.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Zakaj bi želel narediti nekaj, kar je že narejeno in prosto dostopno na netu? Karto neba lahko na primer vidiš tule: http://www.raziskovalec.com/isci/iscizvezde.htm

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Se oproščam, ker nisem bil natančen v izražanju. Zanima me zakaj nekdo pri nas ne prisloni uho (radijski teleskop, ki sem ga prej opisal) na največji internet- nebo? Še vedno je vprašanje, kaj je resnica? Nisem prepričan, da vse kar je na netu tudi res?

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Hm, nebo - internet - resnica? Ali veš, da astronomi že zelo dolgo prisluškujejo nebu? Misliš, da bi morali to početi vsi? Skozi noben teleskop ti ne bo uspelo priti recimo do Nasinih spletnih strani. In kaj je po tvojem mnenju resnica? In res, na spletu je gotovo ogromno stvari, ki niso resnične. Kaj zdaj?

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Roman napisal/-a:Hm, nebo - internet - resnica? Ali veš, da astronomi že zelo dolgo prisluškujejo nebu? Misliš, da bi morali to početi vsi? Skozi noben teleskop ti ne bo uspelo priti recimo do Nasinih spletnih strani. In kaj je po tvojem mnenju resnica? In res, na spletu je gotovo ogromno stvari, ki niso resnične. Kaj zdaj?
Nekateri mislijo, da je vesolje velik računalnik (npr. Wolfram), drugi spet (Penrose), da se z Goedel-Turingovimi stroji ne da opisati vsega. Sam sem pristaš drugih!
NASA, v cirilici je HACA tudi ni vse.
Bolj zanimivo bi bilo prisluškovati kakšnim drugim stranem.
Ne bom našteval slovenskih uspehov v astronomiji, ker mislim kot Martin Krpan, da vsakič, ko ubijem belouško ali slepca, da moram iskati drevo ali grmovje, na katerega bi ga obesil, da ga vsi vidijo.
S svojim predlogom "prisluškovanja neba" hočem vzpodbuditi vse, ki hočejo razumeti (vsaj deloma) naravo! To pa pomeni tudi spopasti se z "umazanim delom", kot je računanje, lotanje, žaganje, zmrzovanje, nesrečni poiskusi, struženje, premalo signala, brezplodne debate ... ; vsak resen opazovalec bo pritrdil temu. Salonskih opazovalcev je preveč!
Prijeten izzivi- radijsko opazovanje vpliva izbruhov gama na atmosfero.
Vnaprej odgovarjam na vprašanje: zakaj tega ne narediš ti? Preprosto, z vsemi področji se ne morem ukvarjati!

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Menim, da je tisti del vesolja, ki ga z amaterskimi pripomočki lahko raziskujemo, že povsem raziskan. Za najtežja vprašanja je tudi vrhunska profesionalna "state of the art" oprema premalo. Zato se astrofiziki zatekajo k matematiki, nekateri pa celo k filozofiji in mistiki. Ali imaš, Nikki, kakšen konkreten predlog, ali pa daješ neko pobudo kar tako?

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Moje iskušnje pravijo KISS :twisted: :twisted: :twisted: Keep It Stupid Simple. Kot sem že na začetku te debate sporočil, za začetek, bi bilo dobro začeti s TV anteno in sprejemnikom. S časom bo tisti, ki se bo s tem ukvarjal že "zagazil" do kolen v radijsko astronomijo-RA (temperatura antene, interferometrija, FFT, natančne ure ...). Toda najprej Sonce in spremljanje njegove aktivnosti, središče Rimske ceste, ki je tudi aktivno in radijska karta majhne ločljivosti. To kar sem doslej naštel, je že zelo veliko in konkretno!
Namreč, že vrsto let pri nas sanjajo o RA, kar je vidno tudi is debat na teh forumih, toda nihče si noče umazati rok, vsi bi samo tapkali po Goedel-Turingovih strojih!
Glede raziskanosti vesolja s vseeno katerimi sredstvi, pa jaz ne bi bil tako prepričan, da vse tako znano. Naj naštejem "znana" meni osebno ljuba področja: exoplaneti, mlade zvezde, temna snov.
Zanimivo je, da vsi radi teoretizirajo črnih luknjah, nobeden jih noče opazovati (npr. Cyg-X1) ali jih pomaga šteti v naši Galaksiji (OGLE). Spet nihče si noče umazati rok. Še enkrat, naj že nekdo prisloni uho na nebo!

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

NIKKI napisal/-a:Toda najprej Sonce in spremljanje njegove aktivnosti, središče Rimske ceste, ki je tudi aktivno in radijska karta majhne ločljivosti. To kar sem doslej naštel, je že zelo veliko in konkretno!
Že, že, ampak hočeš nam dopovedati, da astronomi ne spremljajo sonca in njegovih aktivnosti, da ne kartirajo vesolja.
Naj naštejem "znana" meni osebno ljuba področja: exoplaneti, mlade zvezde, temna snov.
Mar trdiš, da je za karkoli od tega dovolj amaterski teleskop ali amaterska radijska antena?
Zanimivo je, da vsi radi teoretizirajo črnih luknjah
Ne vem sicer, kako je na šarlatanskih ali ljubiteljskih forumih, ki jih očitno obiskuješ, ampak za spoznavanje črnih lukenj opazovanje vsekakor ne zadošča.
nobeden jih noče opazovati (npr. Cyg-X1) ali jih pomaga šteti v naši Galaksiji (OGLE).
Kako to veš?
Spet nihče si noče umazati rok.
Ne vem, kaj hočeš povedati.

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Verjetno so nekateri na tem forumu že ugotovili, kdo si je nadel pomanjševalnico imena asteroida 1185 (Nikko). Morda bo kdo bolj izviren in si bo nadel (ali pa je) ime asteroida 803.
Debate o radijski astronomiji pri nas spremljam še od časov, ko ni bilo interneta.
1) Našteti predlogi so za začetek radijskega opazovanja je to več kot preveč.
2) So zadostni! Opazovanja in obdelovo izvaja človek in ne inštrument!
3) Imam iskušnje z začetniki.
4) Glej pod 3).
5) Glej pod 3) in tudi drugi se malo upirajo.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

1) Ne razumem. Opazovanje z radijskimi teleskopi so že daleč od začetka.
2) Opazovanje res izvaja človek, a brez pripomočkov ne more prav veliko videti. Tudi poslušanje neba s prostim ušesom te ne bo nikamor pripeljalo. Poskusi, če ne verjameš.
3) Mar začetniki uspešno opazujejo črne luknje? Ti se hecaš.
4) Začetniki so odklonili tvojo željo po opazovanju Cyg-X1 s prostim očesom? Jih čisto razumem.
5) Ne verjamem, da je želja po čistih rokah samo pri začetnikih.
Hm, še vedno ne vem, kaj želiš povedati, razen morda, da se po tebi imenuje nek asteroid.

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Roman napisal/-a:1) Ne razumem. Opazovanje z radijskimi teleskopi so že daleč od začetka.
2) Opazovanje res izvaja človek, a brez pripomočkov ne more prav veliko videti. Tudi poslušanje neba s prostim ušesom te ne bo nikamor pripeljalo. Poskusi, če ne verjameš.
3) Mar začetniki uspešno opazujejo črne luknje? Ti se hecaš.
4) Začetniki so odklonili tvojo željo po opazovanju Cyg-X1 s prostim očesom? Jih čisto razumem.
5) Ne verjamem, da je želja po čistih rokah samo pri začetnikih.
Hm, še vedno ne vem, kaj želiš povedati, razen morda, da se po tebi imenuje nek asteroid.
1) Pri nas (Država Slovenija) je radijsko opazovanje na začetku, pravzaprav ga sploh ni, so častne izjeme, ki opazujejo meteorje. Da bi pa se kdo resneje lotil- ga ni.
2) , 3 in 4)Najvažnejši je človek, ki se mora tudi znajti. (Mimogrede Cyg X-1 sem opazoval z binokularjem 7X50). Z malo iznajdlivosti predvsem pa vztrajnosti, bi se dalo dobiti krivuljo že s skromnimi sredstvi. Npr.: z ocenjevanjem sija s očesom (moja prijateljica Pipistrela, je dosegla ustrezno natančnost), na taboru Javornika MB 2004 smo posneli nekaj posnetkov V 1357 Cyg- ime za zvezdo, ki vsebuje Cyg X-1, vendar je skupini hitro padlo navdušenje- so raje snemali kič in bilo je preveč dela.
Resno bi bilo spremljati radijsko aktivnost "beštije" v centru Rimske ceste. S preprostim sprejemnikom (pa naj bo še enkrat: TV antena+ TV sprejemnik+AD konverter+ star PC).
5) Resno opazovanje je vse drugo kot si ljudje predstavljajo vsebuje: neprespane noči in neprespane noči (torej študij problematike in opazovalne noči), problemi z opremo, ki jih ponavadi sam najlažje rešiš, samo stanejo denar, čas in trud ter napake; ukvarjanje neznanim- določeno matematiko ne poznaš, fiziko, uporabljaš neznano programsko opremo, merilnimi inštrumenti ima svoje muhe (ponavadi nimaš nikogar, ki bi ti pomagal); spopadaš se z vremenom (npr.: vlaga); nerazumevanje okolice in še lahko naštevam. Res redki prenesejo toliko razočaranj.
Za ime na tem forumu si izbral pomanješevalnico imena asteroida 1185 Nikko, ki mislim, da se imenuje po Japonskem božanstvu. O imenu asteroida 803 pa na teh straneh ni lepo govoriti.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Če prav razumem, je Nikko mesto na Japonskem.

Čeprav razumem, zameriš slovenski astronomiji, da se ne loteva radijskega opazovanja vesolja.

In če te prav razumem, se pritožuješ nad grdimi slovenskimi amaterji, ki se nočejo ukvarjati z mukotrpnim opazovanjem vesolja. Zakaj se tega sam ne lotiš? Nekaj žic, star PC, pa bo. In potem s svojim senzacionalnim odkritjem podkuriš tistim, ki se ukvarjajo s tistim, kar jih zanima, in ne s tistim, kar zanima tebe.

Še vedno te ne razumem.

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Dragi moj Roman!
Očitno sva začela pretepavati vodo. Predlagam, da greš še enkrat čez celo najino dopisovanje.
Lepo temo radijske astronomije si zagnojil do konca. Sem pričakoval, da se bo našel korenjak, ki se bo lotil zadeve in me zasul z vprašanji in prošnjami za nasvete, morda bi še kdo dal kakšen predlog.
Pa se je pojavila lisica, ki pravi, da je grozdje prekislo.

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 856
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

NIKKI imš sicer zanimivo idejo,ki pa ni tako lahko izvedljiva.
Radijsko opazovanje vesolja ni tako enostavno zato tudi ni interesa,vsaj s sistemi ki so danes na voljo.Meritve in rezultati z današnjo tehnologijo precej odstopajo,če primerjaš meritve.
Tisto s televizijo pa ne razumem,mogoče s satelitskim sprejemnikom,pa še to je vprašanje ker so sateliti preblizu zemlje,frekvenca pa previsoka,tako da bi,če bi že dobil signal jih je težko po delih dobiti skupaj.
Dobro pa je vedeti,da za raziskave vesolja ne potrebujemo anten,ker to že imamo,našo zemljo.Zemlja kot celota je najboljša antena za vsa dogajanja v vesolju.Potrebno je le narediti na določenih točkah,odvisno od kota sprejema,senzorje,ki bodo beležili te spremembe in preko pretvornika v PC sistem.Metoda ki ti jo opisujem je verjetno ena najbolj zaneslivih in točnih,saj zmanjšuje vpliv raznih motenj.Hkrati pa je potrebno to preverjati z teleskopi,vsaj časovni potek in primerjati z rezultati meritev.
Kje je tu problem? V znanju,eni obvladajo astronomijo,pa ne obvladajo signalov,drugi zopet obvladajo signale,pa ne obvladajo astronomije.Tu je teško najti vsklajene programe prav zaradi teh dejstev.Konec koncev je pa potrebno to vse vskladiti,kar je v Sloveniji zelo težko.
Lp.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

NIKKI napisal/-a:Lepo temo radijske astronomije si zagnojil do konca.
Jaz sicer mislim, da si jo ti, a vseeno, sorry.
Sem pričakoval, da se bo našel korenjak, ki se bo lotil zadeve in me zasul z vprašanji in prošnjami za nasvete...
A tako, svoje znanje si želel trositi po svetu. Tako povej. Zdaj te razumem. Ampak potem ne bi smel zmerjati ljudi, da si nočejo umazati rok.
morda bi še kdo dal kakšen predlog.
Hm, za ljubiteljsko ali za resno znanost?
Pa se je pojavila lisica, ki pravi, da je grozdje prekislo.
Če misliš z lisico name, si zelo mimo ustrelil. Nisem astronom, niti ljubiteljski, čeprav sem se že poigraval z idejo, da bi si kupil teleskop in prečul kako noč. Vsekakor pa nimam nobenega namena investirati svoj čas v branje efemerid in zvezdnih kart in lotanja žic. S tabo pa sem govoril zato, da bi doumel, kaj želiš. Misliš, da mi je uspelo?

Odgovori