Kako nastane clovek?

Človek kot stroj, o flori in favni...
Odgovori
Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Kako nastane clovek?

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Spustimo prvi del, ki nam je vsem znan:)

Zanima me, kako iz dveh celic, ki se delijo nastane cel clovek in kako dve celice vesta, katere celice morata narediti in kako vsaka posamezna celica ve, na katero mesto se more postaviti in katero nalogo mora opravljati. Kako ena izmed celic ve, da mora nastati del hrbtenjace druga pa nastane konica prsta??? Kaj mata prvi dve spolni celici zapis za vseh biljardo celic, k ijih premore nase telo, in vsaka celica najde svoje mesto tam glede na ta univerzalni nacrt, kako to da se dve ne postavita na isto mesto???

I don't get it:(

bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Odgovor Napisal/-a bianko »

"Recept za raziskovanje je napadati dejstva na mestu največjega začudenja."

Celia Green

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

MAVER|CK:

Odgovor na svoje vprašanje boš našel v knjigi Matta Ridleya Genom v poglavju 12. kromosom: Samoizgradnja. Knjiga je res odlična in ti jo priporočam.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Shrinko ti si car! nujno morm prebrat to knjigo, hehe Ni mi jasno kako najbolj "preprosta" stvar deluje:) saj smo vsi nastali iz dveh celic in bi mogli vedet, ampak takrat se se nismo dodvolj zavedali:) Hm...kaj je sploh zavest???

Mojca
Prispevkov: 16
Pridružen: 26.12.2004 14:15
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mojca »

MAVER|CK, tudi jaz priporočam, da prebereš knjigo Genom, ker je razlaga tam res preprosta in razumljiva. Čeprav se za tem skrivajo zelo kompleksni genetski procesi.

Mogoče da dodam samo še eno zanimivost. Po oploditvi jajčne celice nastane ENA celica, zigota, ki se potem razvije v organizem. Prva celica in pa celice iz nekaj naslednjih delitev imajo sposobnost, da se razvijejo v katero koli celico in tkivo, ki sestavlja organizem ali omogoča razvoj organizma v maternici. To lastnost imenujemo totipotentnost. Na žalost se z razvojem in vse večjo specializacijo ta lastnost izgubi. Tako se najprej celice razdelijo na tiste, iz katerih bo nastal zarodek in na tiste, ki bodo tvorile placento in popkovino. Totipotentnost se tu že izgubi, saj celice, ki bodo postale zarodek ne morejo več postati celice placente ali popkovine. Še vedno pa imajo lastnost, da postanejo katera koli celica človeškega telesa. So pluripotentne. Postopno se izbira začne zmanjševat, celice postajajo vse bolj specializirane, potekla je diferenciacija.

Te celice, ki se še niso odločile kakšne celice bi rade postale, so izvorne celice. Poznamo pa tudi tako imenovane odrasle izvorne celice v organizmu v vseh fazah razvoja, v skoraj vsakem telesnem organu. Vendar je njihovo število omejeno. Možnosti izbire so različno široke. Npr. hematopoietske celice se lahko oblikujejo v katerokoli krvno celico. Te celice so multipotentne.

Izvorne celice so trenutno zelo pomembne pri znanstvenih in medicinskih raziskavah. Hkrati pa sprožajo tudi resne debate glede upravičenosti oz. etičnosti takih raziskav, predvsem kar se tiče njihovega pridobivanja. Ker je do odraslih izvornih celic zelo težko prit, poleg tega so samo multipotentne, jih pridobijo iz zgodnje faze zarodka, ki pa je pri tem uničen. Ko jih enkrat pridobijo, jih lahko gojijo v laboratoriju, v celični kulturi. Drugače pa se uporabljajo predvsem viški embrijev, ki ostanejo po in vitro oploditvi. Možnih je sicer še nekaj drugih načinov pridobivanja, vendar dovolj o tem.

LP

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Mojca hvala za tako obsezno razlago:)

Skoda, da nimamo ves cas nekaj teh celic v sebi in bi lahko z njimi nadomescali izgubljene ude.:)

Mojca
Prispevkov: 16
Pridružen: 26.12.2004 14:15
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mojca »

MAVER|CK napisal/-a:Skoda, da nimamo ves cas nekaj teh celic v sebi in bi lahko z njimi nadomescali izgubljene ude.:)
Ja, saj to je glavni predmet raziskav v tej smeri. Kako iz odraslih zarodnih celic vzgojiti nek organ. Oz. na splošno, kako iz izvornih celic vzgojiti točno določen organ ali tkivo. Sicer jim je že uspelo na tak način vzgojiti kožo za presaditev, več problemov pa imajo z drugimi tkivi ali organi. Občasno se jim v laboratoriju kaj takega celo posreči (npr. tako bi se naj nekemu laboratoriju posrečilo vzgojiti del živčevja), vendar ne poznajo dovolj natančno mehanizmov, ki do tega privedejo. Tako je na en posrečen izzid ogromno ponesrečenih. Znanstvenike torej v tej smeri čaka še ogromno dela.

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Kako je z izvornimi celicami na "zalogo"? Kot so deli popkovine, ki jih ponekod ob rojstvu spravijo. :?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Mojca napisal/-a: Ja, saj to je glavni predmet raziskav v tej smeri. Kako iz odraslih zarodnih celic vzgojiti nek organ. Oz. na splošno, kako iz izvornih celic vzgojiti točno določen organ ali tkivo. Sicer jim je že uspelo na tak način vzgojiti kožo za presaditev, več problemov pa imajo z drugimi tkivi ali organi. Občasno se jim v laboratoriju kaj takega celo posreči (npr. tako bi se naj nekemu laboratoriju posrečilo vzgojiti del živčevja), vendar ne poznajo dovolj natančno mehanizmov, ki do tega privedejo. Tako je na en posrečen izzid ogromno ponesrečenih. Znanstvenike torej v tej smeri čaka še ogromno dela.
Pred nekaj dnevi je bil v reviji The Lancet objavljen članek, v katerem poročajo, da so uspeli iz avtolognih mišičnih celic mehurja posameznih pacientov (dobljenih z biopsijo) vzgojiti tkivo mehurja primerno za implantacijo. Menijo, da bi lahko enako tehniko uporabili tudi za druge organe.

Povzetki so dostopni na http://www.sciencedirect.com (polna besedila iz računalnikov v mreži Univerze v LJ):

Bladder tissue-engineering: a new practical solution? • DISCUSSION
The Lancet, In Press, Corrected Proof, Available online 5 April 2006,
Steve Y Chung

Tissue-engineered autologous bladders for patients needing cystoplasty • ARTICLE
The Lancet, In Press, Corrected Proof, Available online 5 April 2006,
Anthony Atala, Stuart B Bauer, Shay Soker, James J Yoo and Alan B Retik

Čeprav tu ni govora o genetskem inženiringu (kvečjemu o bioinženiringu), je ta tehnika bolj uspešna kot pri uporabi izvornih celic. Prednost te tehnike je predvsem v tem, da za gojitev celičnih kultur uporabljajo celice, ki izvirajo iz pacientov samih (torej: avtologne celice).

O tem je bil danes tudi prispevek na POP TV.

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Vem za zdravnico iz Maribora (imena trenutno ne vem- lahko me je sram!), ki je delala na gojenju kože. Pri nas ni imela uspeha (to boste od mene še slišali: Slovenci smo drekfreserji- ni moj izraz, je od moje stare mame), uspela je v Avstraliji.
Ne vem kako je z ostalimi tkivi: mišice, žleze, živci, žile, kite ... Zato moje vprašanje glede izvornih celic, dobljenih iz popkovine. Skratka mesarija :( !

Uporabniški avatar
amrit
Prispevkov: 198
Pridružen: 13.12.2008 15:39
Kraj: Ptuj
Kontakt:

Re: Kako nastane clovek?

Odgovor Napisal/-a amrit »

evolucija življenja je globoko povezana z negentropično naravo atemporalnega prostora, see more

Fiscaletti D., Sorli A. (2007). Basic Frequency of A-Temporal Physical Space As A Driving Force of The Evolution, Scientific Inquiry, Vol 8. Num 1. pp 29-34
http://www.iigss.net/Scientific-Inquiry ... aletti.pdf

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Kako nastane clovek?

Odgovor Napisal/-a shrink »

amrit napisal/-a:evolucija življenja je globoko povezana z negentropično naravo atemporalnega prostora, see more

Fiscaletti D., Sorli A. (2007). Basic Frequency of A-Temporal Physical Space As A Driving Force of The Evolution, Scientific Inquiry, Vol 8. Num 1. pp 29-34
http://www.iigss.net/Scientific-Inquiry ... aletti.pdf
Humbug!

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Re: Kako nastane clovek?

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

evolucija življenja je globoko povezana z negentropično naravo atemporalnega prostora, see more

Fiscaletti D., Sorli A. (2007). Basic Frequency of A-Temporal Physical Space As A Driving Force of The Evolution, Scientific Inquiry, Vol 8. Num 1. pp 29-34
http://www.iigss.net/Scientific-Inquiry ... aletti.pdf
WOW, kok' dobra teorija, razloži čisto vse, tudi zakaj so njeni zagovorniki vsiljivi in jim smrdijo noge!

Odgovori