Čudeži in znanost

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Navadna muha - popolni letalni stroj! Proti njej so helikopterji kamnite sekire ...
https://www.youtube.com/watch?v=e_44G-kE8lE

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
21.4.2020 23:18
Navadna muha - popolni letalni stroj! Proti njej so helikopterji kamnite sekire ...
https://www.youtube.com/watch?v=e_44G-kE8lE
Odlično! Kako že pravijo: "Bolje pozno kot nikoli" :wink: :) Pravijo pa tudi, da čez 7 let lahko pride prav! 8)


Črvina 2013 iz Čudeži in znanost
Vojko: Če pa bomo prestopili ta prag, bomo stopili po poti, ki nas vodi do Gospodarjev Prostora in Časa...
Bargo: Ko bomo funkcionirali kot čebelice, mravljice, termiti itd. šele takrat lahko razmišljamo naprej, do takrat pa v šolo narave. Malce za šalo, malce pa zares. Ko narava "uvidi", da smo slepa ulica, bo pač poiskala novo pot.

Vojko: Čeprav mi tvoja poanta ni čisto jasna, si na napačni poti.

Bargo: Na drugačni poti že mogoče, če pa je napačna, bomo videli. Smo v čudežih in znanosti, a ne? Ugotovljeno je bilo, da ne moremo izključiti čudežev, a ne? Osebno menim, da je čudežev okoli nas, kolikor želiš, samo videti in preveriti je treba naše pojasnevalne sposobnosti, ki bazirajo na matematičnih in fizikalnih modelih, ki jih imenujemo zakoni narave.
Potem ti je kaj hitro jasno, da recimo, nekaj ne more leteti, čeprav pred teboj leti. Recimo MUHA! No, danes vemo, da ne bo pomote.


Danes je tvoj dan Vojko! :wink:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
22.4.2020 11:46
vojko napisal/-a:
21.4.2020 23:18
Navadna muha - popolni letalni stroj! Proti njej so helikopterji kamnite sekire ...
https://www.youtube.com/watch?v=e_44G-kE8lE
Odlično! Kako že pravijo: "Bolje pozno kot nikoli" Pravijo pa tudi, da čez 7 let lahko pride prav!


Črvina 2013 iz Čudeži in znanost
Vojko: Če pa bomo prestopili ta prag, bomo stopili po poti, ki nas vodi do Gospodarjev Prostora in Časa...
Bargo: Ko bomo funkcionirali kot čebelice, mravljice, termiti itd. šele takrat lahko razmišljamo naprej, do takrat pa v šolo narave. Malce za šalo, malce pa zares. Ko narava "uvidi", da smo slepa ulica, bo pač poiskala novo pot.

Vojko: Čeprav mi tvoja poanta ni čisto jasna, si na napačni poti.

Bargo: Na drugačni poti že mogoče, če pa je napačna, bomo videli. Smo v čudežih in znanosti, a ne? Ugotovljeno je bilo, da ne moremo izključiti čudežev, a ne? Osebno menim, da je čudežev okoli nas, kolikor želiš, samo videti in preveriti je treba naše pojasnevalne sposobnosti, ki bazirajo na matematičnih in fizikalnih modelih, ki jih imenujemo zakoni narave.
Potem ti je kaj hitro jasno, da recimo, nekaj ne more leteti, čeprav pred teboj leti. Recimo MUHA! No, danes vemo, da ne bo pomote.


Danes je tvoj dan Vojko!
Najdeš pa res vse! :D

Si gledal? Samo 100.000 nevronov, pa takšna arhitektura! Njene reakcije se merijo v milisekundah! Saj to že veš, če si kdaj skušal ubiti nadležno muho ... 8)

Ja, v milijardi let je možno po metodi trial-and-error zgraditi skoraj nemogoče ...
Ob tej predstavitvi sem ostal brez besed. Zdaj bom premisli, prej ko bom zamahnil proti muhi ... :lol:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
22.4.2020 11:55
bargo napisal/-a:
22.4.2020 11:46
vojko napisal/-a:
21.4.2020 23:18
Navadna muha - popolni letalni stroj! Proti njej so helikopterji kamnite sekire ...
https://www.youtube.com/watch?v=e_44G-kE8lE
Odlično! Kako že pravijo: "Bolje pozno kot nikoli" Pravijo pa tudi, da čez 7 let lahko pride prav!


Črvina 2013 iz Čudeži in znanost
Vojko: Če pa bomo prestopili ta prag, bomo stopili po poti, ki nas vodi do Gospodarjev Prostora in Časa...
Bargo: Ko bomo funkcionirali kot čebelice, mravljice, termiti itd. šele takrat lahko razmišljamo naprej, do takrat pa v šolo narave. Malce za šalo, malce pa zares. Ko narava "uvidi", da smo slepa ulica, bo pač poiskala novo pot.

Vojko: Čeprav mi tvoja poanta ni čisto jasna, si na napačni poti.

Bargo: Na drugačni poti že mogoče, če pa je napačna, bomo videli. Smo v čudežih in znanosti, a ne? Ugotovljeno je bilo, da ne moremo izključiti čudežev, a ne? Osebno menim, da je čudežev okoli nas, kolikor želiš, samo videti in preveriti je treba naše pojasnevalne sposobnosti, ki bazirajo na matematičnih in fizikalnih modelih, ki jih imenujemo zakoni narave.
Potem ti je kaj hitro jasno, da recimo, nekaj ne more leteti, čeprav pred teboj leti. Recimo MUHA! No, danes vemo, da ne bo pomote.


Danes je tvoj dan Vojko!
Najdeš pa res vse! :D
Seveda, nevronska mreža še deluje, ne glede na kumulativne količine Jacka! :D
vojko napisal/-a: Si gledal? Samo 100.000 nevronov, pa takšna arhitektura! Njene reakcije se merijo v milisekundah! Saj to že veš, če si kdaj skušal ubiti nadležno muho ... 8)
Ja, sedaj lahko preveriš še "keramiko", kako nastaja pri 10 stopinjah! Vidra in razbijanje školjk, ko prideš do kragulja pa ti bo itak vzelo sapo. :lol:
vojko napisal/-a: Ja, v milijardi let je možno po metodi trial-and-error zgraditi skoraj nemogoče ...
Spet vera govori iz tebe vendar kot sem ti povedal: "Vera je nagajiva, lahko si sposodi končno energije iz neskončnosti in to je naredila pred časom. Vera je zato poznana tudi po iznajdljivosti"
vojko napisal/-a: Ob tej predstavitvi sem ostal brez besed. Zdaj bom premisli, prej ko bom zamahnil proti muhi ...
Pravilno, ker, ko jo ujameš, se boš vsaj zavedal, kako kompleksen si šele TI.

Samo za Vojka 8)

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Bargo: Seveda, nevronska mreža še deluje, ne glede na kumulativne količine Jacka!
Dobro. Pomaga tudi pri kontracepciji:
Slika
vojko napisal/-a:Si gledal? Samo 100.000 nevronov, pa takšna arhitektura! Njene reakcije se merijo v milisekundah! Saj to že veš, če si kdaj skušal ubiti nadležno muho ...
Ja, sedaj lahko preveriš še "keramiko", kako nastaja pri 10 stopinjah! Vidra in razbijanje školjk, ko prideš do kragulja pa ti bo itak vzelo sapo.
Si gledal na TV SLO2 v nedeljo 19.4. ob 20.00 dokumentarec NADNARAVA: LEPLJIVO? Poglej, če nisi!
vojko napisal/-a:Ja, v milijardi let je možno po metodi trial-and-error zgraditi skoraj nemogoče ...
Spet vera govori iz tebe vendar kot sem ti povedal: "Vera je nagajiva, lahko si sposodi končno energije iz neskončnosti in to je naredila pred časom. Vera je zato poznana tudi po iznajdljivosti"
Kako sta kaj z Vero zadnje čase? Praviš, da je nagajiva? Če pa misliš ono vero iz Biblije, poglej tole:
Slika
vojko napisal/-a:Ob tej predstavitvi sem ostal brez besed. Zdaj bom premisli, prej ko bom zamahnil proti muhi ...
Pravilno, ker, ko jo ujameš, se boš vsaj zavedal, kako kompleksen si šele TI.
Potem, ko sem gledal clip o muhi, sem se zavedel, kako zakompleksan sem šele jaz! Pred tem sem mislil, kako sem kompleksen … :D
Samo za Vojka
Eden najboljših v zadnjem času (vsaj od karantene naprej) … :D


P.S. Si opazil, kako počasen je zadnje dni server? Nekaj časa sploh ni deloval.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Kaj praviš o tem? :!: :?: :lol:

Slika

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

Ha, ha, trikotnik pa je potem pol kroga.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Roman napisal/-a:
23.4.2020 21:23
Ha, ha, trikotnik pa je potem pol kroga.
Tako je, če uporabiš to logiko ... :D

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
22.4.2020 19:04
Kaj praviš o tem? :!: :?: :lol:

Slika
Ha, ha. Hm. Dobra ilustracija za zmešnjavo med vzroki in korelacijo. :wink:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

Covid-19.

Dame in gospodje, predsednik Združenih držav Amerike, Donald Trump:


"I’M THE PRESIDENT, AND YOU’RE FAKE NEWS.

YOU KNOW WHAT I’LL SAY TO YOU?

I’LL SAY NICELY, I KNOW YOU WELL, BECAUSE I KNOW THE GUY, I SEE WHAT HE WRITES, HE’S A TOTAL FAKER.

ARE YOU READY?

ARE YOU READY? ARE YOU READY?

IT’S JUST A SUGGESTION FROM A BRILLIANT LAB BY A VERY, VERY SMART, PERHAPS BRILLIANT MAN.

HE’S TALKING ABOUT SUN. HE’S TALKING ABOUT HEAT.

YOU SEE THE NUMBERS. THAT’S IT.

THAT’S ALL I HAVE. I’M JUST HERE TO PRESENT TALENT.

I’M HERE TO PRESENT IDEAS. BECAUSE WE WANT IDEAS TO GET RID OF THIS THING.

IF HEAT IS GOOD, AND IF SUNLIGHT IS GOOD, THAT’S A GREAT THING AS FAR AS I’M CONCERNED.
"

Vir: Trump Suggests Disinfectant To Kill Virus Inside The Body | Morning Joe | MSNBC

Darwin ima prav! 8) Bog je res komik.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
24.4.2020 21:41
Covid-19.

Dame in gospodje, predsednik Združenih držav Amerike, Donald Trump:


"I’M THE PRESIDENT, AND YOU’RE FAKE NEWS.

YOU KNOW WHAT I’LL SAY TO YOU?

I’LL SAY NICELY, I KNOW YOU WELL, BECAUSE I KNOW THE GUY, I SEE WHAT HE WRITES, HE’S A TOTAL FAKER.

ARE YOU READY?

ARE YOU READY? ARE YOU READY?

IT’S JUST A SUGGESTION FROM A BRILLIANT LAB BY A VERY, VERY SMART, PERHAPS BRILLIANT MAN.

HE’S TALKING ABOUT SUN. HE’S TALKING ABOUT HEAT.

YOU SEE THE NUMBERS. THAT’S IT.

THAT’S ALL I HAVE. I’M JUST HERE TO PRESENT TALENT.

I’M HERE TO PRESENT IDEAS. BECAUSE WE WANT IDEAS TO GET RID OF THIS THING.

IF HEAT IS GOOD, AND IF SUNLIGHT IS GOOD, THAT’S A GREAT THING AS FAR AS I’M CONCERNED.
"

Vir: Trump Suggests Disinfectant To Kill Virus Inside The Body | Morning Joe | MSNBC

Darwin ima prav! 8) Bog je res komik.
Kako sva že n-krat ugotovila? "Vsak narod ima predsednika, kot si ga zasluži ..." :lol:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

NADNARAVA: PREMIKANJE, FRANCOSKA DOKUMENTARNA SERIJA, 3/5

Kaj je nadnarava? :roll:

"Z igro evolucije, naravnim izborom in bogatimi izkušnjami z 3.8 milijarde let se je narava zmeraj znala prilagoditi"

Komu se prilagaja narava? :roll:

"... svet prihodnosti. Svet, ki bo temeljil na navdihih iz narave. Ta zelo zaželena prihodnost ni oddaljena utvara."

"Obiskuje znanstvenike ki črpajo navdih iz skoraj nadnaravnih moči narave. Uresničujejo sanje o izumih prihodnosti."

Vojko, vidiš, že narava ima nadnaravne moči? No, skoraj no! :)

"V naravi je človeku na voljo neverjeten laboratorij z rešitvami za njegove težave in snovanje tehnologij prihodnosti." :shock:

Človek s težavo verjame, da so takšne povedi uporabljene v take vrste oddaji. Mogoče pa gre le za slab prevod.

Videti je, da pozabljamo, da smo tudi mi del narave, dvonožni prvaki, podvrsta vrste Homo sapiens, ki spada med velike opice iz rodu Homo, da torej živimo v tem istem laboratoriju, ki pa ga trenutno obvladuje virus, COVID-19.

Virusi za katere se s težavo opredelimo ali so živa bitja ali ne in vendar uporabljajo nas za premikanje pri čemer mi uporabimo vlake, letala, avte, letalonosilke, itd., skratka vse tehnološke dosežke, ki smo jih izumili na podlagi preučevanja narave.

Skratka, trenutno je videti, da smo mi transportno sredstvo virusi pa sedijo za našim "krmilom".

47:00 minuta: Vojna zvezd in kobilice ta pa je neverjetna! 8)

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Kaj je nadnarava?
Slab prevod originala SUPER NATURE. To je, kot bi prevedli SUPER AVTO v NADNARAVNI AVTO …
"Z igro evolucije, naravnim izborom in bogatimi izkušnjami z 3.8 milijarde let se je narava zmeraj znala prilagoditi"

Komu se prilagaja narava?
Evoluciji; z dodatkom 'živa narava'.
"... svet prihodnosti. Svet, ki bo temeljil na navdihih iz narave. Ta zelo zaželena prihodnost ni oddaljena utvara."
"Obiskuje znanstvenike ki črpajo navdih iz skoraj nadnaravnih moči narave. Uresničujejo sanje o izumih prihodnosti."
Vojko, vidiš, že narava ima nadnaravne moči? No, skoraj no!
Ja, ko gledaš ta dokumentarec, postaneš skoraj vernik. Mi z našo tehnologijo, staro kvečjemu 200 let, skušamo dohiteti in prehiteti te vrhunske mojstre preživetja, ki so se brusili več kot 200 milijonov let. Pri gledanju tovrstnih dokumentarcev očitno vedno pozabljamo na časovno dimenzijo. Ta je za 6, 7 velikostnih razredov daljša od naše. Če igraš milijardo let pa se lahko zgodi tudi, da dva tedna zapored zadeneš glavni dobitek na lotu … :D Prepričan sem, da bi se ti ta dogodek zdel nadnaraven ... :wink:
"V naravi je človeku na voljo neverjeten laboratorij z rešitvami za njegove težave in snovanje tehnologij prihodnosti."
Človek s težavo verjame, da so takšne povedi uporabljene v take vrste oddaji. Mogoče pa gre le za slab prevod.
Zakaj se ti zdi ta hipoteza 'neverjetna'?
Videti je, da pozabljamo, da smo tudi mi del narave, dvonožni prvaki, podvrsta vrste Homo sapiens, ki spada med velike opice iz rodu Homo, da torej živimo v tem istem laboratoriju, ki pa ga trenutno obvladuje virus, COVID-19.
To je res, a ne meči nas v isti koš z našimi bratranci. Kot je rekel hazjajin Stalin: Vsi smo enaki, samo mi (H.s.s.) smo bolj enaki … :D
Virusi za katere se s težavo opredelimo ali so živa bitja ali ne in vendar uporabljajo nas za premikanje pri čemer mi uporabimo vlake, letala, avte, letalonosilke, itd., skratka vse tehnološke dosežke, ki smo jih izumili na podlagi preučevanja narave.
Olajšali smo jim posel z našo tehnologijo. Če bi bilo več Trumpov, bi šlo še lažje in veliko hitreje.
Ob tvoji opazki se vedno zamislim: Kako so lahko ti napol živi delci RNK iznašli tako vrhunsko tehnologijo in strategijo za preživetje in širjenje? Kaj jih žene? Lahko je razumeti, kaj žene leva, da lovi antilopo. Kako boš to pojasnil pri virusih? Potem pa 'facepalm': samo evolucija! 8)
Skratka, trenutno je videti, da smo mi transportno sredstvo virusi pa sedijo za našim "krmilom".
Drži. Točno to je rekel Dawkins o naših genih.
47:00 minuta: Vojna zvezd in kobilice ta pa je neverjetna!
Ja, kobilice in mravlje so me najbolj fascinirale. Neverjetno!

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
5.5.2020 18:43
Kaj je nadnarava?
Slab prevod originala SUPER NATURE. To je, kot bi prevedli SUPER AVTO v NADNARAVNI AVTO …
Res je vendar kako pride tako slab prevod, verjetno ne po naključju.
vojko napisal/-a:
"Z igro evolucije, naravnim izborom in bogatimi izkušnjami z 3.8 milijarde let se je narava zmeraj znala prilagoditi"

Komu se prilagaja narava?
Evoluciji; z dodatkom 'živa narava'.
Čakaj malo, no! Evolucija je nek proces znotraj narave. Narava izvaja tudi evolucijo poleg vseh drugih enostavnih transformacij energije, a ne? :roll:
vojko napisal/-a:
"... svet prihodnosti. Svet, ki bo temeljil na navdihih iz narave. Ta zelo zaželena prihodnost ni oddaljena utvara."
"Obiskuje znanstvenike ki črpajo navdih iz skoraj nadnaravnih moči narave. Uresničujejo sanje o izumih prihodnosti."
Vojko, vidiš, že narava ima nadnaravne moči? No, skoraj no!
Ja, ko gledaš ta dokumentarec, postaneš skoraj vernik.
Menim, da kvečjemu lahko prepoznaš vernika v sebi, kajti rojen si kot vernik!
vojko napisal/-a: Mi z našo tehnologijo, staro kvečjemu 200 let, skušamo dohiteti in prehiteti te vrhunske mojstre preživetja, ki so se brusili več kot 200 milijonov let.
No, tehnologija je mogoče res mlada vendar principi po katerih deluje so pa zelo stari. Na primer, gejzirji so precej stari. wink
vojko napisal/-a: Pri gledanju tovrstnih dokumentarcev očitno vedno pozabljamo na časovno dimenzijo. Ta je za 6, 7 velikostnih razredov daljša od naše. Če igraš milijardo let pa se lahko zgodi tudi, da dva tedna zapored zadeneš glavni dobitek na lotu … Prepričan sem, da bi se ti ta dogodek zdel nadnaraven ...
Ne, če razumeš verjetnost je to mogoče, kar povsem zadošča. Nadnaravno bi bilo kvečjemu, če bi zadel na lotu brez listka (beri: vplačila)! To bi pa bil čudež in če ne vplačaš ne boš dobil, pa če si še tako želiš. Povej si vplačal?
Vidiš?! Materija je potrebna ni pa primarna! :lol: Materija je sredstvo za doseganje cilja! Kdo že postavlja cilje?
vojko napisal/-a:
"V naravi je človeku na voljo neverjeten laboratorij z rešitvami za njegove težave in snovanje tehnologij prihodnosti."
Človek s težavo verjame, da so takšne povedi uporabljene v take vrste oddaji. VMogoče pa gre le za slab prevod.
Zakaj se ti zdi ta hipoteza 'neverjetna'?
Saj hipoteza ni pomembna pomembno je dojemanje, da je "narava za nas laboratorij", kjer lahko najdemo rešitve za naše težave, ki smo si jih večinoma itak sami povzročili in to prav s pomočjo tehnologije. Zakaj že? Ja, ker smo nevedni. :wink:
vojko napisal/-a:
Videti je, da pozabljamo, da smo tudi mi del narave, dvonožni prvaki, podvrsta vrste Homo sapiens, ki spada med velike opice iz rodu Homo, da torej živimo v tem istem laboratoriju, ki pa ga trenutno obvladuje virus, COVID-19.
To je res, a ne meči nas v isti koš z našimi bratranci. Kot je rekel hazjajin Stalin: Vsi smo enaki, samo mi (H.s.s.) smo bolj enaki …
Spot se reži in pravi: "Drži kar pravi, ker mene Covid-19 ne zmore prelisičiti!"
vojko napisal/-a:
Virusi za katere se s težavo opredelimo ali so živa bitja ali ne in vendar uporabljajo nas za premikanje pri čemer mi uporabimo vlake, letala, avte, letalonosilke, itd., skratka vse tehnološke dosežke, ki smo jih izumili na podlagi preučevanja narave.
Olajšali smo jim posel z našo tehnologijo. Če bi bilo več Trumpov, bi šlo še lažje in veliko hitreje.
Kaj pa če bi bilo to za njih konec? Ko bi vsi sledili občutkom Donalda in spili razkužilo po sistemu kakor zunaj tako notri ali pa 360 na desni posledično pomeni enakost kroga in kvadrata, bi virus v trenutku izgubil težko pridobljeni biotop. :lol: Spot pravi, da bi verjetno potem raje preskočil na kakšno drugo bolj inteligentno vrsto. Vidiš, cilj je važen! :lol:
vojko napisal/-a: Ob tvoji opazki se vedno zamislim: Kako so lahko ti napol živi delci RNK iznašli tako vrhunsko tehnologijo in strategijo za preživetje in širjenje? Kaj jih žene? Lahko je razumeti, kaj žene leva, da lovi antilopo. Kako boš to pojasnil pri virusih? Potem pa 'facepalm': samo evolucija!
Pošteno, s težavo viruse pojasniš z evolucijo kot mutacija, razplod, selekcija. Ko te virus enkrat okuži bi te z lahko lahko ubil pa te ne! Kako ve, kdaj se mora nehati razmnoževanje?!

vojko napisal/-a:
Skratka, trenutno je videti, da smo mi transportno sredstvo virusi pa sedijo za našim "krmilom".
Drži. Točno to je rekel Dawkins o naših genih.
Verjetno res, ker stavi na materijo in pozablja na duha.
vojko napisal/-a:
47:00 minuta: Vojna zvezd in kobilice ta pa je neverjetna!
Ja, kobilice in mravlje so me najbolj fascinirale. Neverjetno!
Po kaki logiki mravlja zamenja biotop in se preseli iz pragozda v puščavo? Pri tem pa se ji razvije takšen sistem za orientacijo, ki bazira na "polarnosti" svetlobe!? Veš, teh "6-7 velikostnih razredov" ne zadošča, še posebej ne, če ni CILJA!

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

vojko napisal/-a: ↑
5.5.2020 18:43
Kaj je nadnarava?
Slab prevod originala SUPER NATURE. To je, kot bi prevedli SUPER AVTO v NADNARAVNI AVTO …
Res je vendar kako pride tako slab prevod, verjetno ne po naključju.
Ne, verjetno je bilo neznanje …
vojko napisal/-a:
"Z igro evolucije, naravnim izborom in bogatimi izkušnjami z 3.8 milijarde let se je narava zmeraj znala prilagoditi"
Komu se prilagaja narava?
Evoluciji; z dodatkom 'živa narava'.
Čakaj malo, no! Evolucija je nek proces znotraj narave.
Vse se dogaja 'znotraj narave', a ne, bargo?
Narava izvaja tudi evolucijo poleg vseh drugih enostavnih transformacij energije, a ne?
Seveda. Narava ne loči med enostavnimi in kompleksnimi transformacijami. Zanjo je vse 'enostavno' … Še enkrat si prikliči v spomin tisto dogajanje v celici: zadeva meji na kaos, a je bolje organizirana kot v najbolj sofisticirani tovarni. Takšno 'proizvodnjo' bo lahko organizirala šele civilizacija T 2 ali celo T 3.
vojko napisal/-a:
"... svet prihodnosti. Svet, ki bo temeljil na navdihih iz narave. Ta zelo zaželena prihodnost ni oddaljena utvara."
"Obiskuje znanstvenike ki črpajo navdih iz skoraj nadnaravnih moči narave. Uresničujejo sanje o izumih prihodnosti."
Vojko, vidiš, že narava ima nadnaravne moči? No, skoraj no!
Ja, ko gledaš ta dokumentarec, postaneš skoraj vernik.
Menim, da kvečjemu lahko prepoznaš vernika v sebi, kajti rojen si kot vernik!
Malo tiše, to naj ostane med nama … :lol:
vojko napisal/-a:Mi z našo tehnologijo, staro kvečjemu 200 let, skušamo dohiteti in prehiteti te vrhunske mojstre preživetja, ki so se brusili več kot 200 milijonov let.
No, tehnologija je mogoče res mlada vendar principi po katerih deluje so pa zelo stari. Na primer, gejzirji so precej stari.
Misliš, da delovanje gejzirjev ali slapov spada med 'tehnologijo'? To so samo naravni zakoni v praksi.
vojko napisal/-a:Pri gledanju tovrstnih dokumentarcev očitno vedno pozabljamo na časovno dimenzijo. Ta je za 6, 7 velikostnih razredov daljša od naše. Če igraš milijardo let pa se lahko zgodi tudi, da dva tedna zapored zadeneš glavni dobitek na lotu … Prepričan sem, da bi se ti ta dogodek zdel nadnaraven ...
Ne, če razumeš verjetnost je to mogoče, kar povsem zadošča. Nadnaravno bi bilo kvečjemu, če bi zadel na lotu brez listka (beri: vplačila)! To bi pa bil čudež in če ne vplačaš ne boš dobil, pa če si še tako želiš. Povej si vplačal?
Odkar je daleč nazaj shrink izračunal, da lahko zadenem sedmico na vsakih 300.000 let, če igram vsak teden, sem odnehal … Zdaj si enkrat na teden privoščim hrenovko … :D
Vidiš?! Materija je potrebna ni pa primarna!


Jaz bi obrnil: materija je primarna, ni pa potrebna. Saj si gledal Penrosa: čez eone ne bo več materije, samo valovanje.
Materija je sredstvo za doseganje cilja!
To pa gotovo! Sredstvo, nujni pogoj in conditio sine qua non.
Kdo že postavlja cilje?
Ja Partija, vendar, bargo! Že za to vprašanje bi moral dobiti partijsko kazen … :lol:
vojko napisal/-a:
"V naravi je človeku na voljo neverjeten laboratorij z rešitvami za njegove težave in snovanje tehnologij prihodnosti."
Človek s težavo verjame, da so takšne povedi uporabljene v take vrste oddaji. VMogoče pa gre le za slab prevod.
Zakaj se ti zdi ta hipoteza 'neverjetna'?
Saj hipoteza ni pomembna pomembno je dojemanje, da je "narava za nas laboratorij", kjer lahko najdemo rešitve za naše težave, ki smo si jih večinoma itak sami povzročili in to prav s pomočjo tehnologije. Zakaj že? Ja, ker smo nevedni.
Saj si vse sam lepo povedal. Ni kaj za dodati.
vojko napisal/-a:
Videti je, da pozabljamo, da smo tudi mi del narave, dvonožni prvaki, podvrsta vrste Homo sapiens, ki spada med velike opice iz rodu Homo, da torej živimo v tem istem laboratoriju, ki pa ga trenutno obvladuje virus, COVID-19.
To je res, a ne meči nas v isti koš z našimi bratranci. Kot je rekel hazjajin Stalin: Vsi smo enaki, samo mi (H.s.s.) smo bolj enaki …
Spot se reži in pravi: "Drži kar pravi, ker mene Covid-19 ne zmore prelisičiti!"
On že ve. Še dobro, da ti pove ... :lol:
vojko napisal/-a:
Virusi za katere se s težavo opredelimo ali so živa bitja ali ne in vendar uporabljajo nas za premikanje pri čemer mi uporabimo vlake, letala, avte, letalonosilke, itd., skratka vse tehnološke dosežke, ki smo jih izumili na podlagi preučevanja narave.
Olajšali smo jim posel z našo tehnologijo. Če bi bilo več Trumpov, bi šlo še lažje in veliko hitreje.
Kaj pa če bi bilo to za njih konec? Ko bi vsi sledili občutkom Donalda in spili razkužilo po sistemu kakor zunaj tako notri ali pa 360 na desni posledično pomeni enakost kroga in kvadrata, bi virus v trenutku izgubil težko pridobljeni biotop. Spot pravi, da bi verjetno potem raje preskočil na kakšno drugo bolj inteligentno vrsto. Vidiš, cilj je važen!


Povej mi zdaj, zakaj nas virus sploh napada? Se hrani z nami? Bi rad šel v simbiozo z nami? Če bi se rad razširil globalno, naj pove: dali ga bomo v petrijevke in ga razposlali!

Vidiš, na primeru COVIDA19 se lepo vidi, da evolucija nima cilja, da so naša telesa le priročna vozila za tiste drobne DNK in RNK, ki nam ukazujejo. Očitno pa so virusi še bolj zviti: ti delčki RNK, ki nimajo niti dvojne vijačnice, se postavijo za šefa proizvodnje v naši mašineriji, brez da bi celice to zamenjavo sploh opazile in naenkrat namesto cliov prično izdelovati njihove kopije vodenih raket.
vojko napisal/-a:Ob tvoji opazki se vedno zamislim: Kako so lahko ti napol živi delci RNK iznašli tako vrhunsko tehnologijo in strategijo za preživetje in širjenje? Kaj jih žene? Lahko je razumeti, kaj žene leva, da lovi antilopo. Kako boš to pojasnil pri virusih? Potem pa 'facepalm': samo evolucija!
Pošteno, s težavo viruse pojasniš z evolucijo kot mutacija, razplod, selekcija.
Virusi počnejo vse to in še več! In to na tanki meji med živim in neživim. Če jim okolje ne ustreza, preprosto kristalizirajo kot kuhinjska sol in čakajo leta in leta. Ko pa pridejo v ugoden biotop, se zbudijo in se prično razmnoževati. Mutacija? Večjih mojstrov ni! Zakaj meniš, da še ni zdravila proti najbolj razširjeni bolezni, ki vsakega izmed nas prizadene vsaj enkrat letno – navadnemu prehladu? Zato, ker tako hitro mutirajo, da so vedno korak pred zdravili.
Ko te virus enkrat okuži bi te z lahko lahko ubil pa te ne! Kako ve, kdaj se mora nehati razmnoževanje?!
Saj nekatere ubije, posebej nekateri virusi so smrtonosni. Druge pa prej pokonča naš imunski sistem.
vojko napisal/-a:
Skratka, trenutno je videti, da smo mi transportno sredstvo virusi pa sedijo za našim "krmilom".
Drži. Točno to je rekel Dawkins o naših genih.
Verjetno res, ker stavi na materijo in pozablja na duha.
Dobra in zanesljiva stava … :D
vojko napisal/-a:
47:00 minuta: Vojna zvezd in kobilice ta pa je neverjetna!
Ja, kobilice in mravlje so me najbolj fascinirale. Neverjetno!
Po kaki logiki mravlja zamenja biotop in se preseli iz pragozda v puščavo?
Po enaki kot vse živali: ugodnejše možnosti za preživetje, manj sovražnikov, ipd.
Pri tem pa se ji razvije takšen sistem za orientacijo, ki bazira na "polarnosti" svetlobe!?
To je pogoj, da preživi. Mati Evolucija poskrbi za vse.
Veš, teh "6-7 velikostnih razredov" ne zadošča, še posebej ne, če ni CILJA!
Cilja ni. Pot je vse. Ali ti misliš drugače?

Odgovori