Čudeži in znanost

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
6.5.2020 12:40
vojko napisal/-a: ↑
5.5.2020 18:43
Kaj je nadnarava?
Slab prevod originala SUPER NATURE. To je, kot bi prevedli SUPER AVTO v NADNARAVNI AVTO …
Res je vendar kako pride tako slab prevod, verjetno ne po naključju.
Ne, verjetno je bilo neznanje …
vojko napisal/-a:
"Z igro evolucije, naravnim izborom in bogatimi izkušnjami z 3.8 milijarde let se je narava zmeraj znala prilagoditi"
Komu se prilagaja narava?
Evoluciji; z dodatkom 'živa narava'.
Čakaj malo, no! Evolucija je nek proces znotraj narave.
Vse se dogaja 'znotraj narave', a ne, bargo?
Tako je, ker narava je vse kar je, je bilo in bo. :wink:
vojko napisal/-a:
Narava izvaja tudi evolucijo poleg vseh drugih enostavnih transformacij energije, a ne?
Seveda. Narava ne loči med enostavnimi in kompleksnimi transformacijami. Zanjo je vse 'enostavno' … Še enkrat si prikliči v spomin tisto dogajanje v celici: zadeva meji na kaos, a je bolje organizirana kot v najbolj sofisticirani tovarni. Takšno 'proizvodnjo' bo lahko organizirala šele civilizacija T 2 ali celo T 3.
Drži. Evo zate, življenje in entropija. :wink: Zelo nazorno predstavljeno, "federca na tekočih stopnicah"! hm. "V tej deželi moramo teči, da ostanemo na mestu" je dejala srčna kraljica. Se spomniš?

Why Are You Alive – Life, Energy & ATP


living things are inherently exciting.
a cell is filled up with millions of proteins and millions more simpler molecules like water

thousands of complex self-replicating processes are happening up to hundreds of thousands of times every second to stay alive and exciting

it has to constantly work to keep itself from achieving entropy and becoming boring and death.

The cell has to maintain a separation from the rest of the universe
it's doing this for example by keeping the concentration of certain molecules different on the inside and
the outside by actively pumping out excess molecules

to do stuff like this a cell needs energy.

Energy is the ability of things in the universe to do work
to move or manipulate a thing to create change

this ability cannot be created or destroyed the set amount of energy in
the universe will never change we don't why it just is that way.


vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:
"... svet prihodnosti. Svet, ki bo temeljil na navdihih iz narave. Ta zelo zaželena prihodnost ni oddaljena utvara."
"Obiskuje znanstvenike ki črpajo navdih iz skoraj nadnaravnih moči narave. Uresničujejo sanje o izumih prihodnosti."
Vojko, vidiš, že narava ima nadnaravne moči? No, skoraj no!
Ja, ko gledaš ta dokumentarec, postaneš skoraj vernik.
Menim, da kvečjemu lahko prepoznaš vernika v sebi, kajti rojen si kot vernik!
Malo tiše, to naj ostane med nama …
Ne, ko bi se vsi tega zavedali bi nam bilo veliko lažje. Govori na glas in naj ti ne bo nerodno tudi kriči, če je potrebno.
vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:Mi z našo tehnologijo, staro kvečjemu 200 let, skušamo dohiteti in prehiteti te vrhunske mojstre preživetja, ki so se brusili več kot 200 milijonov let.
No, tehnologija je mogoče res mlada vendar principi po katerih deluje so pa zelo stari. Na primer, gejzirji so precej stari.
Misliš, da delovanje gejzirjev ali slapov spada med 'tehnologijo'? To so samo naravni zakoni v praksi.
To so samo demonstracije, prezentacije pojavov, ki smo jih mi zapisali s pomočjo besede, da bi podobnost uporabili za naše dobro. Vzorci, prepoznavanje vzorcev!
vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:Pri gledanju tovrstnih dokumentarcev očitno vedno pozabljamo na časovno dimenzijo. Ta je za 6, 7 velikostnih razredov daljša od naše. Če igraš milijardo let pa se lahko zgodi tudi, da dva tedna zapored zadeneš glavni dobitek na lotu … Prepričan sem, da bi se ti ta dogodek zdel nadnaraven ...
Ne, če razumeš verjetnost je to mogoče, kar povsem zadošča. Nadnaravno bi bilo kvečjemu, če bi zadel na lotu brez listka (beri: vplačila)! To bi pa bil čudež in če ne vplačaš ne boš dobil, pa če si še tako želiš. Povej si vplačal?
Odkar je daleč nazaj shrink izračunal, da lahko zadenem sedmico na vsakih 300.000 let, če igram vsak teden, sem odnehal … Zdaj si enkrat na teden privoščim hrenovko …

To dokazuje vsaj dve stvari. Drugače pa so do neke mere stvari podobne, saj pričakovanje hrenovke ali sedmice je enako, res pa je, da so posledice različne. :lol:

vojko napisal/-a:
Vidiš?! Materija je potrebna ni pa primarna!


Jaz bi obrnil: materija je primarna, ni pa potrebna. Saj si gledal Penrosa: čez eone ne bo več materije, samo valovanje.

Predvidevam, da nisi dobro razumel Rogerja. Materija je itak že valovanje! Louis de Broglie pušča pozdrave.

vojko napisal/-a:
Materija je sredstvo za doseganje cilja!
To pa gotovo! Sredstvo, nujni pogoj in conditio sine qua non.
Kdo že postavlja cilje?
Ja Partija, vendar, bargo! Že za to vprašanje bi moral dobiti partijsko kazen …

Včasih si blizu in vendar tako daleč.

vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:
"V naravi je človeku na voljo neverjeten laboratorij z rešitvami za njegove težave in snovanje tehnologij prihodnosti."
Človek s težavo verjame, da so takšne povedi uporabljene v take vrste oddaji. VMogoče pa gre le za slab prevod.
Zakaj se ti zdi ta hipoteza 'neverjetna'?
Saj hipoteza ni pomembna pomembno je dojemanje, da je "narava za nas laboratorij", kjer lahko najdemo rešitve za naše težave, ki smo si jih večinoma itak sami povzročili in to prav s pomočjo tehnologije. Zakaj že? Ja, ker smo nevedni.
Saj si vse sam lepo povedal. Ni kaj za dodati.
Narava seveda ni LABORATORIJ, sploh pa ne za nas!
vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:
Videti je, da pozabljamo, da smo tudi mi del narave, dvonožni prvaki, podvrsta vrste Homo sapiens, ki spada med velike opice iz rodu Homo, da torej živimo v tem istem laboratoriju, ki pa ga trenutno obvladuje virus, COVID-19.
To je res, a ne meči nas v isti koš z našimi bratranci. Kot je rekel hazjajin Stalin: Vsi smo enaki, samo mi (H.s.s.) smo bolj enaki …
Spot se reži in pravi: "Drži kar pravi, ker mene Covid-19 ne zmore prelisičiti!"
On že ve. Še dobro, da ti pove ...
Dejstva, to so vendar dejstva.
vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:
Virusi za katere se s težavo opredelimo ali so živa bitja ali ne in vendar uporabljajo nas za premikanje pri čemer mi uporabimo vlake, letala, avte, letalonosilke, itd., skratka vse tehnološke dosežke, ki smo jih izumili na podlagi preučevanja narave.
Olajšali smo jim posel z našo tehnologijo. Če bi bilo več Trumpov, bi šlo še lažje in veliko hitreje.
Kaj pa če bi bilo to za njih konec? Ko bi vsi sledili občutkom Donalda in spili razkužilo po sistemu kakor zunaj tako notri ali pa 360 na desni posledično pomeni enakost kroga in kvadrata, bi virus v trenutku izgubil težko pridobljeni biotop. Spot pravi, da bi verjetno potem raje preskočil na kakšno drugo bolj inteligentno vrsto. Vidiš, cilj je važen!


Povej mi zdaj, zakaj nas virus sploh napada? Se hrani z nami? Bi rad šel v simbiozo z nami? Če bi se rad razširil globalno, naj pove: dali ga bomo v petrijevke in ga razposlali!

Zakaj pa bi nas napadal? Saj nas ne napada.
vojko napisal/-a: Vidiš, na primeru COVIDA19 se lepo vidi, da evolucija nima cilja, da so naša telesa le priročna vozila za tiste drobne DNK in RNK, ki nam ukazujejo. Očitno pa so virusi še bolj zviti: ti delčki RNK, ki nimajo niti dvojne vijačnice, se postavijo za šefa proizvodnje v naši mašineriji, brez da bi celice to zamenjavo sploh opazile in naenkrat namesto cliov prično izdelovati njihove kopije vodenih raket.

Če ne vidimo cilja, še ne pomeni da ga ni. Ne izpodbitno je, da je cilj smrt, torej proti nizki entropiji, kjer je vse in povsod enako. :wink:
vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:Ob tvoji opazki se vedno zamislim: Kako so lahko ti napol živi delci RNK iznašli tako vrhunsko tehnologijo in strategijo za preživetje in širjenje? Kaj jih žene? Lahko je razumeti, kaj žene leva, da lovi antilopo. Kako boš to pojasnil pri virusih? Potem pa 'facepalm': samo evolucija!
Pošteno, s težavo viruse pojasniš z evolucijo kot mutacija, razplod, selekcija.
Virusi počnejo vse to in še več! In to na tanki meji med živim in neživim. Če jim okolje ne ustreza, preprosto kristalizirajo kot kuhinjska sol in čakajo leta in leta. Ko pa pridejo v ugoden biotop, se zbudijo in se prično razmnoževati. Mutacija? Večjih mojstrov ni! Zakaj meniš, da še ni zdravila proti najbolj razširjeni bolezni, ki vsakega izmed nas prizadene vsaj enkrat letno – navadnemu prehladu? Zato, ker tako hitro mutirajo, da so vedno korak pred zdravili.
Ko te virus enkrat okuži bi te z lahko lahko ubil pa te ne! Kako ve, kdaj se mora nehati razmnoževanje?!
Saj nekatere ubije, posebej nekateri virusi so smrtonosni. Druge pa prej pokonča naš imunski sistem.
Samo nima tega namena, še posebej ne prehitro.
vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:
Skratka, trenutno je videti, da smo mi transportno sredstvo virusi pa sedijo za našim "krmilom".
Drži. Točno to je rekel Dawkins o naših genih.
Verjetno res, ker stavi na materijo in pozablja na duha.
Dobra in zanesljiva stava …
Stava je že videti takšna, samo rezultat pa bo klavern.
vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:
47:00 minuta: Vojna zvezd in kobilice ta pa je neverjetna!
Ja, kobilice in mravlje so me najbolj fascinirale. Neverjetno!
Po kaki logiki mravlja zamenja biotop in se preseli iz pragozda v puščavo?
Po enaki kot vse živali: ugodnejše možnosti za preživetje, manj sovražnikov, ipd.
Pri tem pa se ji razvije takšen sistem za orientacijo, ki bazira na "polarnosti" svetlobe!?
To je pogoj, da preživi. Mati Evolucija poskrbi za vse.
Veš, teh "6-7 velikostnih razredov" ne zadošča, še posebej ne, če ni CILJA!
Cilja ni. Pot je vse. Ali ti misliš drugače?
Cilj je, kar kaže tudi naraščajoča entropija in živ si samo zato ker in dokler zmanjšuješ entropijo! 8)

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Vse se dogaja 'znotraj narave', a ne, bargo?
Tako je, ker narava je vse kar je, je bilo in bo.
Končno, bargo! Kaj pa 'Janez', pa 'beseda', ki je baje bila pred vsem? :lol:
vojko napisal/-a:
Narava izvaja tudi evolucijo poleg vseh drugih enostavnih transformacij energije, a ne?
Seveda. Narava ne loči med enostavnimi in kompleksnimi transformacijami. Zanjo je vse 'enostavno' … Še enkrat si prikliči v spomin tisto dogajanje v celici: zadeva meji na kaos, a je bolje organizirana kot v najbolj sofisticirani tovarni. Takšno 'proizvodnjo' bo lahko organizirala šele civilizacija T 2 ali celo T 3.
Drži. Evo zate, življenje in entropija. Zelo nazorno predstavljeno, "federca na tekočih stopnicah"! hm. "V tej deželi moramo teči, da ostanemo na mestu" je dejala srčna kraljica. Se spomniš?

Why Are You Alive – Life, Energy & ATP


living things are inherently exciting.
a cell is filled up with millions of proteins and millions more simpler molecules like water

thousands of complex self-replicating processes are happening up to hundreds of thousands of times every second to stay alive and exciting

it has to constantly work to keep itself from achieving entropy and becoming boring and death.

The cell has to maintain a separation from the rest of the universe
it's doing this for example by keeping the concentration of certain molecules different on the inside and
the outside by actively pumping out excess molecules

to do stuff like this a cell needs energy.

Energy is the ability of things in the universe to do work
to move or manipulate a thing to create change

this ability cannot be created or destroyed the set amount of energy in
the universe will never change we don't why it just is that way.
Kurzgesagt: sehr interessant! :D
vojko napisal/-a:
Menim, da kvečjemu lahko prepoznaš vernika v sebi, kajti rojen si kot vernik!
Malo tiše, to naj ostane med nama …
Ne, ko bi se vsi tega zavedali bi nam bilo veliko lažje. Govori na glas in naj ti ne bo nerodno tudi kriči, če je potrebno.
OK.
vojko napisal/-a:Mi z našo tehnologijo, staro kvečjemu 200 let, skušamo dohiteti in prehiteti te vrhunske mojstre preživetja, ki so se brusili več kot 200 milijonov let.
No, tehnologija je mogoče res mlada vendar principi po katerih deluje so pa zelo stari. Na primer, gejzirji so precej stari.
Misliš, da delovanje gejzirjev ali slapov spada med 'tehnologijo'? To so samo naravni zakoni v praksi.
To so samo demonstracije, prezentacije pojavov, ki smo jih mi zapisali s pomočjo besede, da bi podobnost uporabili za naše dobro. Vzorci, prepoznavanje vzorcev!
Mi smo najboljši; mislim, pri prepoznavanju vzorcev. Včasih celo preveč. Spomni se, ko gledaš na topel pomladni dan oblake na nebu, pa nenadoma vidiš viteza na belem konju.
Slika

Ali pa devico Marijo na vitražu …

Slika
vojko napisal/-a:
Odkar je daleč nazaj shrink izračunal, da lahko zadenem sedmico na vsakih 300.000 let, če igram vsak teden, sem odnehal … Zdaj si enkrat na teden privoščim hrenovko …
To dokazuje vsaj dve stvari.
Kateri dve?
Drugače pa so do neke mere stvari podobne, saj pričakovanje hrenovke ali sedmice je enako, res pa je, da so posledice različne.
Ja, bi lahko rekla; hrenovko lahko 'zadeneš' tudi dvakrat na teden, pa to ne meji na čudež … :D

vojko napisal/-a:
Vidiš?! Materija je potrebna ni pa primarna!
Jaz bi obrnil: materija je primarna, ni pa potrebna. Saj si gledal Penrosa: čez eone ne bo več materije, samo valovanje.
Predvidevam, da nisi dobro razumel Rogerja. Materija je itak že valovanje! Louis de Broglie pušča pozdrave.
Napačno predvidevaš. Mislim, da sem ga kar dobro razumel. Ponovi lekcijo!
https://www.youtube.com/watch?v=FVDJJVoTx7s&t=314s

vojko napisal/-a:
Materija je sredstvo za doseganje cilja!
To pa gotovo! Sredstvo, nujni pogoj in conditio sine qua non.
Kdo že postavlja cilje?
Ja Partija, vendar, bargo! Že za to vprašanje bi moral dobiti partijsko kazen …
Včasih si blizu in vendar tako daleč.
Zelo filozofsko povedano … Prvi bodo zadnji in zadnji bodo prvi … :lol:
vojko napisal/-a:
"V naravi je človeku na voljo neverjeten laboratorij z rešitvami za njegove težave in snovanje tehnologij prihodnosti."
Človek s težavo verjame, da so takšne povedi uporabljene v take vrste oddaji. VMogoče pa gre le za slab prevod.
Zakaj se ti zdi ta hipoteza 'neverjetna'?
Saj hipoteza ni pomembna pomembno je dojemanje, da je "narava za nas laboratorij", kjer lahko najdemo rešitve za naše težave, ki smo si jih večinoma itak sami povzročili in to prav s pomočjo tehnologije. Zakaj že? Ja, ker smo nevedni.
Saj si vse sam lepo povedal. Ni kaj za dodati.
Narava seveda ni LABORATORIJ, sploh pa ne za nas!
Seveda je! V dobesednem in prenesenem pomenu. Pravi fizikalni laboratorij na univerzi je del narave. Tudi celotno vesolje lahko razumemo kot laboratorij. Kaj pa misliš, da je 'laboratorij' za astrofizike? 8)
vojko napisal/-a:
Videti je, da pozabljamo, da smo tudi mi del narave, dvonožni prvaki, podvrsta vrste Homo sapiens, ki spada med velike opice iz rodu Homo, da torej živimo v tem istem laboratoriju, ki pa ga trenutno obvladuje virus, COVID-19.
To je res, a ne meči nas v isti koš z našimi bratranci. Kot je rekel hazjajin Stalin: Vsi smo enaki, samo mi (H.s.s.) smo bolj enaki …
Spot se reži in pravi: "Drži kar pravi, ker mene Covid-19 ne zmore prelisičiti!"
On že ve. Še dobro, da ti pove ...
Dejstva, to so vendar dejstva.
Če vidva tako pravita …
vojko napisal/-a:
Povej mi zdaj, zakaj nas virus sploh napada? Se hrani z nami? Bi rad šel v simbiozo z nami? Če bi se rad razširil globalno, naj pove: dali ga bomo v petrijevke in ga razposlali!
Zakaj pa bi nas napadal? Saj nas ne napada.
Dobro, to je splošno sprejeta antropocentrična fraza. Ali ne rečemo: gripa me je napadla? Doživel sem napad astme/kašlja?
vojko napisal/-a:Vidiš, na primeru COVIDA19 se lepo vidi, da evolucija nima cilja, da so naša telesa le priročna vozila za tiste drobne DNK in RNK, ki nam ukazujejo. Očitno pa so virusi še bolj zviti: ti delčki RNK, ki nimajo niti dvojne vijačnice, se postavijo za šefa proizvodnje v naši mašineriji, brez da bi celice to zamenjavo sploh opazile in naenkrat namesto cliov prično izdelovati njihove kopije vodenih raket.

Če ne vidimo cilja, še ne pomeni da ga ni. Ne izpodbitno je, da je cilj smrt, torej proti nizki entropiji, kjer je vse in povsod enako.
V tem smislu se moram strinjati s tabo: končni cilj vesolja je maksimalizacija entropije.
vojko napisal/-a:Ob tvoji opazki se vedno zamislim: Kako so lahko ti napol živi delci RNK iznašli tako vrhunsko tehnologijo in strategijo za preživetje in širjenje? Kaj jih žene? Lahko je razumeti, kaj žene leva, da lovi antilopo. Kako boš to pojasnil pri virusih? Potem pa 'facepalm': samo evolucija!
Pošteno, s težavo viruse pojasniš z evolucijo kot mutacija, razplod, selekcija.
Virusi počnejo vse to in še več! In to na tanki meji med živim in neživim. Če jim okolje ne ustreza, preprosto kristalizirajo kot kuhinjska sol in čakajo leta in leta. Ko pa pridejo v ugoden biotop, se zbudijo in se prično razmnoževati. Mutacija? Večjih mojstrov ni! Zakaj meniš, da še ni zdravila proti najbolj razširjeni bolezni, ki vsakega izmed nas prizadene vsaj enkrat letno – navadnemu prehladu? Zato, ker tako hitro mutirajo, da so vedno korak pred zdravili.
Ko te virus enkrat okuži bi te z lahko lahko ubil pa te ne! Kako ve, kdaj se mora nehati razmnoževanje?!
Saj nekatere ubije, posebej nekateri virusi so smrtonosni. Druge pa prej pokonča naš imunski sistem.
Samo nima tega namena, še posebej ne prehitro.
Virusi ne samo, da nimajo 'tega namena'; sploh nimajo nobenega namena. Samo živijo (če sploh živijo).
vojko napisal/-a:
Skratka, trenutno je videti, da smo mi transportno sredstvo virusi pa sedijo za našim "krmilom".
Drži. Točno to je rekel Dawkins o naših genih.
Verjetno res, ker stavi na materijo in pozablja na duha.
Dobra in zanesljiva stava …
Stava je že videti takšna, samo rezultat pa bo klavern.
Aja? Kakšen pa bo rezultat?
vojko napisal/-a:
47:00 minuta: Vojna zvezd in kobilice ta pa je neverjetna!
Ja, kobilice in mravlje so me najbolj fascinirale. Neverjetno!
Po kaki logiki mravlja zamenja biotop in se preseli iz pragozda v puščavo?
Po enaki kot vse živali: ugodnejše možnosti za preživetje, manj sovražnikov, ipd.
Pri tem pa se ji razvije takšen sistem za orientacijo, ki bazira na "polarnosti" svetlobe!?
To je pogoj, da preživi. Mati Evolucija poskrbi za vse.

Veš, teh "6-7 velikostnih razredov" ne zadošča, še posebej ne, če ni CILJA!
Cilja ni. Pot je vse. Ali ti misliš drugače?
Cilj je, kar kaže tudi naraščajoča entropija in živ si samo zato ker in dokler zmanjšuješ entropijo!
Fakt!

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
11.5.2020 20:02
Vse se dogaja 'znotraj narave', a ne, bargo?
Tako je, ker narava je vse kar je, je bilo in bo.
Končno, bargo! Kaj pa 'Janez', pa 'beseda', ki je baje bila pred vsem?
Končno kaj?! :shock: To je vendar moja teza od začetka! To z Janezom in Besedo pa boš moral še doumeti. Saj bo, še posebej, ker stojiš na stališču, da se mora vse zgoditi, kar se lahko zgodi in potem takem se bo tudi to.
vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:
Narava izvaja tudi evolucijo poleg vseh drugih enostavnih transformacij energije, a ne?
Seveda. Narava ne loči med enostavnimi in kompleksnimi transformacijami. Zanjo je vse 'enostavno' … Še enkrat si prikliči v spomin tisto dogajanje v celici: zadeva meji na kaos, a je bolje organizirana kot v najbolj sofisticirani tovarni. Takšno 'proizvodnjo' bo lahko organizirala šele civilizacija T 2 ali celo T 3.
Drži. Evo zate, življenje in entropija. Zelo nazorno predstavljeno, "federca na tekočih stopnicah"! hm. "V tej deželi moramo teči, da ostanemo na mestu" je dejala srčna kraljica. Se spomniš?

Why Are You Alive – Life, Energy & ATP


living things are inherently exciting.
a cell is filled up with millions of proteins and millions more simpler molecules like water

thousands of complex self-replicating processes are happening up to hundreds of thousands of times every second to stay alive and exciting

it has to constantly work to keep itself from achieving entropy and becoming boring and death.

The cell has to maintain a separation from the rest of the universe
it's doing this for example by keeping the concentration of certain molecules different on the inside and
the outside by actively pumping out excess molecules

to do stuff like this a cell needs energy.

Energy is the ability of things in the universe to do work
to move or manipulate a thing to create change

this ability cannot be created or destroyed the set amount of energy in
the universe will never change we don't why it just is that way.
Kurzgesagt: sehr interessant!
Vidiš in tako je duh zajadral na materiji!
vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:
Menim, da kvečjemu lahko prepoznaš vernika v sebi, kajti rojen si kot vernik!
Malo tiše, to naj ostane med nama …
Ne, ko bi se vsi tega zavedali bi nam bilo veliko lažje. Govori na glas in naj ti ne bo nerodno tudi kriči, če je potrebno.
OK.
vojko napisal/-a:Mi z našo tehnologijo, staro kvečjemu 200 let, skušamo dohiteti in prehiteti te vrhunske mojstre preživetja, ki so se brusili več kot 200 milijonov let.
No, tehnologija je mogoče res mlada vendar principi po katerih deluje so pa zelo stari. Na primer, gejzirji so precej stari.
Misliš, da delovanje gejzirjev ali slapov spada med 'tehnologijo'? To so samo naravni zakoni v praksi.
To so samo demonstracije, prezentacije pojavov, ki smo jih mi zapisali s pomočjo besede, da bi podobnost uporabili za naše dobro. Vzorci, prepoznavanje vzorcev!
Mi smo najboljši; mislim, pri prepoznavanju vzorcev. Včasih celo preveč. Spomni se, ko gledaš na topel pomladni dan oblake na nebu, pa nenadoma vidiš viteza na belem konju.
Slika

Ali pa devico Marijo na vitražu …

Slika
Prepoznaš kar si sposoben prepoznati, torej kar lahko prepoznaš in večinoma je to, kar so ti drugi povedali/pokazali. :wink:
vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:
Odkar je daleč nazaj shrink izračunal, da lahko zadenem sedmico na vsakih 300.000 let, če igram vsak teden, sem odnehal … Zdaj si enkrat na teden privoščim hrenovko …
To dokazuje vsaj dve stvari.
Kateri dve?
Prva je ta, da povsem ne razumeš pomena verjetnosti, ko pa si opustil upanje po izračunu. Druga, da abstraktni svet idej, ki je brez časen, preveč resno vzameš v materialnem časovnem svetu.
vojko napisal/-a:
Drugače pa so do neke mere stvari podobne, saj pričakovanje hrenovke ali sedmice je enako, res pa je, da so posledice različne.
Ja, bi lahko rekla; hrenovko lahko 'zadeneš' tudi dvakrat na teden, pa to ne meji na čudež …
Vidiš, tudi če bi sedmico zadel dvakrat v enem tednu ne bi šlo za čudež, kajti "TI SI ZADETEK" s še veliko veliko veliko ..., veliko manjšo verjetnostjo! :lol:

vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:
Materija je sredstvo za doseganje cilja!
To pa gotovo! Sredstvo, nujni pogoj in conditio sine qua non.
Kdo že postavlja cilje?
Ja Partija, vendar, bargo! Že za to vprašanje bi moral dobiti partijsko kazen …
Včasih si blizu in vendar tako daleč.
Zelo filozofsko povedano … Prvi bodo zadnji in zadnji bodo prvi …
To sva že jemala, FILO - first in least out. Včasih je bila živa ideja, da bo vesolje po prapoku enkrat implodiralo, torej iz "nič v nič" in v tej teoriji bi se realizirala natanko ta metoda FILO, kjer bi prvi vernik bil zadnji vernik! :lol:

Big Crunch
Experimental evidence in the late 1990s and early 2000s (namely the observation of distant supernovae as standard candles, and the well-resolved mapping of the cosmic microwave background) led to the conclusion that the expansion of the universe is not being slowed down by gravity but is instead accelerating.
The 2011 Nobel Prize in Physics was awarded to researchers who contributed to making this discovery.


Bruno te pozdravlja!
Mimogrede, tudi to kaže na to, zakaj bi naj umanjkali vsaj dve točki pri preslikavi številske osi na odprto pol krožnico.

vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:
"V naravi je človeku na voljo neverjeten laboratorij z rešitvami za njegove težave in snovanje tehnologij prihodnosti."
Človek s težavo verjame, da so takšne povedi uporabljene v take vrste oddaji. VMogoče pa gre le za slab prevod.
Zakaj se ti zdi ta hipoteza 'neverjetna'?
Saj hipoteza ni pomembna pomembno je dojemanje, da je "narava za nas laboratorij", kjer lahko najdemo rešitve za naše težave, ki smo si jih večinoma itak sami povzročili in to prav s pomočjo tehnologije. Zakaj že? Ja, ker smo nevedni.
Saj si vse sam lepo povedal. Ni kaj za dodati.
Narava seveda ni LABORATORIJ, sploh pa ne za nas!
Seveda je! V dobesednem in prenesenem pomenu. Pravi fizikalni laboratorij na univerzi je del narave. Tudi celotno vesolje lahko razumemo kot laboratorij.
Joj, joj, sploh ni čudno da si v partiji! In kot veš je eksperiment propadel! In kar ne reci, da je ideja dobra vendar pogoji niso bili izpolnjeni.
vojko napisal/-a: Kaj pa misliš, da je 'laboratorij' za astrofizike?
Dokler bomo sebe ločili od/iz narave in to ne samo zaradi pragmatičnih razlogov pač ne bomo prišli naprej. In, če je narava laboratorij, povej kdo ali kaj je vodja laboratorija? Stvarnik ve, ne potrebuje eksperimenta, da bi sam sebe ovrgel, ali kako?!
Quantum Reality: Theory and Philosophy
Stran 241:
"A more startling answer has come from John Archibald Wheeler. Earlier in his career Wheeler collaborated with both Bohr and Einstein on aspects of nuclear physics and relativity. Wheeler continued to work on the deepest problems in physics right up to his death in 2008. “The time left for me on earth is limited,” he wrote, “and the creation question is so formidable that I can hardly hope to answer it in the time left to me. But each Tuesday and Thursday I will put down the best response that I can, imagining that I am under torture.”
Among Wheeler’s many contributions to the debate over the interpretation of quantum theory is the invention of delayed choice experiments similar to the one we discussed in Section 1.5.3. If you remember, the random setting of a Pockels cell can determine if we get an interference pattern or not, even if the setting is changed after a photon interacts with a half-silvered mirror. In Wheeler’s vision the photon could be one from a distant galaxy and the half-silvered mirror replaced by a strong gravity source, like a black hole. The black hole is able to bend the path of a light ray (deflect photons) so that there are two possible routes to Earth from the distant galaxy. We can then detect the light and use it in an interference experiment. If, however, a Pockels cell (or similar) attempts to find out which path the photon took, the interference is destroyed. So, if we take quantum theory seriously, our decision made now can influence the photon in taking either both paths around the black hole or just one of them; although it passed the black hole millions of years ago (Figure 24.2)."

vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:
Videti je, da pozabljamo, da smo tudi mi del narave, dvonožni prvaki, podvrsta vrste Homo sapiens, ki spada med velike opice iz rodu Homo, da torej živimo v tem istem laboratoriju, ki pa ga trenutno obvladuje virus, COVID-19.
To je res, a ne meči nas v isti koš z našimi bratranci. Kot je rekel hazjajin Stalin: Vsi smo enaki, samo mi (H.s.s.) smo bolj enaki …
Spot se reži in pravi: "Drži kar pravi, ker mene Covid-19 ne zmore prelisičiti!"
On že ve. Še dobro, da ti pove ...
Dejstva, to so vendar dejstva.
Če vidva tako pravita …
Tudi vendar samo zato še niso dejstva. Iz človeka na mačka ne gre enostavno, tudi iz netopirja na mačka ne!
Na človeka z mačkom pa tudi najbrž ne, ker je grlo skoraj zmeraj sterilno. :lol:
vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:
Povej mi zdaj, zakaj nas virus sploh napada? Se hrani z nami? Bi rad šel v simbiozo z nami? Če bi se rad razširil globalno, naj pove: dali ga bomo v petrijevke in ga razposlali!
Zakaj pa bi nas napadal? Saj nas ne napada.
Dobro, to je splošno sprejeta antropocentrična fraza. Ali ne rečemo: gripa me je napadla? Doživel sem napad astme/kašlja?
Rečemo že, mogoče tudi tako mislimo vendar ni tako, kaj ne?
vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:Vidiš, na primeru COVIDA19 se lepo vidi, da evolucija nima cilja, da so naša telesa le priročna vozila za tiste drobne DNK in RNK, ki nam ukazujejo. Očitno pa so virusi še bolj zviti: ti delčki RNK, ki nimajo niti dvojne vijačnice, se postavijo za šefa proizvodnje v naši mašineriji, brez da bi celice to zamenjavo sploh opazile in naenkrat namesto cliov prično izdelovati njihove kopije vodenih raket.

Če ne vidimo cilja, še ne pomeni da ga ni. Ne izpodbitno je, da je cilj smrt, torej proti nizki entropiji, kjer je vse in povsod enako.
V tem smislu se moram strinjati s tabo: končni cilj vesolja je maksimalizacija entropije.
Ha, ha, si se potopil, zlomil se je led! Antropocentrizem je stalil led, veš. Slika sveta pač ni svet, bi mogoče dejal Roman.
vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:Ob tvoji opazki se vedno zamislim: Kako so lahko ti napol živi delci RNK iznašli tako vrhunsko tehnologijo in strategijo za preživetje in širjenje? Kaj jih žene? Lahko je razumeti, kaj žene leva, da lovi antilopo. Kako boš to pojasnil pri virusih? Potem pa 'facepalm': samo evolucija!
Pošteno, s težavo viruse pojasniš z evolucijo kot mutacija, razplod, selekcija.
Virusi počnejo vse to in še več! In to na tanki meji med živim in neživim. Če jim okolje ne ustreza, preprosto kristalizirajo kot kuhinjska sol in čakajo leta in leta. Ko pa pridejo v ugoden biotop, se zbudijo in se prično razmnoževati. Mutacija? Večjih mojstrov ni! Zakaj meniš, da še ni zdravila proti najbolj razširjeni bolezni, ki vsakega izmed nas prizadene vsaj enkrat letno – navadnemu prehladu? Zato, ker tako hitro mutirajo, da so vedno korak pred zdravili.
Ko te virus enkrat okuži bi te z lahko lahko ubil pa te ne! Kako ve, kdaj se mora nehati razmnoževanje?!
Saj nekatere ubije, posebej nekateri virusi so smrtonosni. Druge pa prej pokonča naš imunski sistem.
Samo nima tega namena, še posebej ne prehitro.
Virusi ne samo, da nimajo 'tega namena'; sploh nimajo nobenega namena. Samo živijo (če sploh živijo).
No, je že bolje.
vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:
Skratka, trenutno je videti, da smo mi transportno sredstvo virusi pa sedijo za našim "krmilom".
Drži. Točno to je rekel Dawkins o naših genih.
Verjetno res, ker stavi na materijo in pozablja na duha.
Dobra in zanesljiva stava …
Stava je že videti takšna, samo rezultat pa bo klavern.
Aja? Kakšen pa bo rezultat?
Duha težko okužiš. Memi!
vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:
47:00 minuta: Vojna zvezd in kobilice ta pa je neverjetna!
Ja, kobilice in mravlje so me najbolj fascinirale. Neverjetno!
Po kaki logiki mravlja zamenja biotop in se preseli iz pragozda v puščavo?
Po enaki kot vse živali: ugodnejše možnosti za preživetje, manj sovražnikov, ipd.
Pri tem pa se ji razvije takšen sistem za orientacijo, ki bazira na "polarnosti" svetlobe!?
To je pogoj, da preživi. Mati Evolucija poskrbi za vse.

Veš, teh "6-7 velikostnih razredov" ne zadošča, še posebej ne, če ni CILJA!
Cilja ni. Pot je vse. Ali ti misliš drugače?
Cilj je, kar kaže tudi naraščajoča entropija in živ si samo zato ker in dokler zmanjšuješ entropijo!
Fakt!
Dobro, da se strinjava iz perspektive antropocentrizma. Človek je merilo vseh stvari!

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

bargo napisal/-a:
15.5.2020 6:43
Mimogrede, tudi to kaže na to, zakaj bi naj umanjkali vsaj dve točki pri preslikavi številske osi na odprto pol krožnico.
Vidiš, zato se je s teboj tako težko resno pogovarjati. Da umanjkata dve točki, je tvoj izum. V resnici ne umanjkata, ponovni razlagi pa si se odpovedal. In to umanjkanje s širjenjem vesolja nima ničesar skupnega.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Vse se dogaja 'znotraj narave', a ne, bargo?
Tako je, ker narava je vse kar je, je bilo in bo.
Končno, bargo! Kaj pa 'Janez', pa 'beseda', ki je baje bila pred vsem?
Končno kaj?!
Ja, končno si povedal tako kot je treba: 'narava je vse kar je, je bilo in bo.' Brez motoviljenja o nekakšni Besedi, pa Janezu, pa JJ, pa …
To je vendar moja teza od začetka!
Malo morgen! Kar poglej, kaj vse si pisal!
To z Janezom in Besedo pa boš moral še doumeti.
Jaz sem doumel že zdavnaj, ti pa - tako je videti – pred nedavnim: 'narava je vse kar je, je bilo in bo.' :lol:
Saj bo, še posebej, ker stojiš na stališču, da se mora vse zgoditi, kar se lahko zgodi in potem takem se bo tudi to.
To z Besedo, pa duhom, pa Idejo, ki da so Prvi, se nikoli ni zgodilo in se tudi ne bo. Prej se bodo zbrale molekule zraka v enem kotu sobe …
vojko napisal/-a:
Narava izvaja tudi evolucijo poleg vseh drugih enostavnih transformacij energije, a ne?
Seveda. Narava ne loči med enostavnimi in kompleksnimi transformacijami. Zanjo je vse 'enostavno' … Še enkrat si prikliči v spomin tisto dogajanje v celici: zadeva meji na kaos, a je bolje organizirana kot v najbolj sofisticirani tovarni. Takšno 'proizvodnjo' bo lahko organizirala šele civilizacija K 2 ali celo K 3.

Drži. Evo zate, življenje in entropija. Zelo nazorno predstavljeno, "federca na tekočih stopnicah"! hm. "V tej deželi moramo teči, da ostanemo na mestu" je dejala srčna kraljica. Se spomniš?

Why Are You Alive – Life, Energy & ATP
living things are inherently exciting.
a cell is filled up with millions of proteins and millions more simpler molecules like water
thousands of complex self-replicating processes are happening up to hundreds of thousands of times every second to stay alive and exciting
it has to constantly work to keep itself from achieving entropy and becoming boring and death.
The cell has to maintain a separation from the rest of the universe
it's doing this for example by keeping the concentration of certain molecules different on the inside and
the outside by actively pumping out excess molecules
to do stuff like this a cell needs energy.
Energy is the ability of things in the universe to do work
to move or manipulate a thing to create change
this ability cannot be created or destroyed the set amount of energy in
the universe will never change we don't why it just is that way.
Kurzgesagt: sehr interessant!
Vidiš in tako je duh zajadral na materiji!
No, zdaj jadrata skupaj …
Mimogrede, ni res, kar so rekli v clipu: "set amount of energy in the universe will never change we don't why it just is that way." Vemo, zakaj je tako; če bi bilo drugače, bi lahko Srečko zgradil svoj perpetuum mobile … :lol:
vojko napisal/-a:
Spomni se, ko gledaš na topel pomladni dan oblake na nebu, pa nenadoma vidiš viteza na belem konju.

Ali pa devico Marijo na vitražu …

Prepoznaš kar si sposoben prepoznati, torej kar lahko prepoznaš in večinoma je to, kar so ti drugi povedali/pokazali.
Schoen gesagt! To pa drži kot pribito! Če bi namreč spodnjo sliko pokazali Aboriginu ali Hindujcu, bi videl vse kaj drugega … Namreč, pri njih še niso jemali edino zveličavne zgodbe o nastanku sveta … :lol:
vojko napisal/-a:
Odkar je daleč nazaj shrink izračunal, da lahko zadenem sedmico na vsakih 300.000 let, če igram vsak teden, sem odnehal … Zdaj si enkrat na teden privoščim hrenovko …
To dokazuje vsaj dve stvari.
Kateri dve?
Prva je ta, da povsem ne razumeš pomena verjetnosti, ko pa si opustil upanje po izračunu.
Razloži, v čem točno je moja ignoranca!
Druga, da abstraktni svet idej, ki je brez časen, preveč resno vzameš v materialnem časovnem svetu.
Samo zaradi argumenta privzemiva, da je to res ('da abstraktni svet idej, ki je brez časen, preveč resno vzamem v materialnem časovnem svetu'). Takoj se seveda postavi vprašanje: kaj pa je alternativa temu mojemu stališču?
vojko napisal/-a:
Drugače pa so do neke mere stvari podobne, saj pričakovanje hrenovke ali sedmice je enako, res pa je, da so posledice različne.
Ja, bi lahko rekla; hrenovko lahko 'zadeneš' tudi dvakrat na teden, pa to ne meji na čudež …
Vidiš, tudi če bi sedmico zadel dvakrat v enem tednu ne bi šlo za čudež, kajti "TI SI ZADETEK" s še veliko veliko veliko ..., veliko manjšo verjetnostjo!
Drži; nekoč smo jo celo izračunali na tem forumu. Verjetnost je noro majhna. Če se ti da, poišči tisto diskusijo!
vojko napisal/-a:
Materija je sredstvo za doseganje cilja!
To pa gotovo! Sredstvo, nujni pogoj in conditio sine qua non.
Kdo že postavlja cilje?
Ja Partija, vendar, bargo! Že za to vprašanje bi moral dobiti partijsko kazen …
Včasih si blizu in vendar tako daleč.
Zelo filozofsko povedano … Prvi bodo zadnji in zadnji bodo prvi …
To sva že jemala, FILO - first in least out.
Bolj pogosto se dogaja situacija GI-GO (garbage in-garbage out).
Včasih je bila živa ideja, da bo vesolje po prapoku enkrat implodiralo, torej iz "nič v nič" in v tej teoriji bi se realizirala natanko ta metoda FILO, kjer bi prvi vernik bil zadnji vernik!
Ja, in ker se Einstein pač po definiciji ne more motiti, je s svojo Λ imel prav, čeprav se je motil! Sploh ni šlo za njegovo največjo zablodo v življenju – ampak to so ugotovili šele 50 let po njegovi smrti.
Big Crunch
Experimental evidence in the late 1990s and early 2000s (namely the observation of distant supernovae as standard candles, and the well-resolved mapping of the cosmic microwave background) led to the conclusion that the expansion of the universe is not being slowed down by gravity but is instead accelerating.
The 2011 Nobel Prize in Physics was awarded to researchers who contributed to making this discovery.

Bruno te pozdravlja!
Mimogrede, tudi to kaže na to, zakaj bi naj umanjkali vsaj dve točki pri preslikavi številske osi na odprto pol krožnico.
Saj veš, da sem 'truba' za matematiko; to bosta razčistila z romanom, ki ti je že odgovoril
vojko napisal/-a:
Narava seveda ni LABORATORIJ, sploh pa ne za nas!
Seveda je! V dobesednem in prenesenem pomenu. Pravi fizikalni laboratorij na univerzi je del narave. Tudi celotno vesolje lahko razumemo kot laboratorij.
Joj, joj, sploh ni čudno da si v partiji!
In zakaj bi bilo čudno? Partija je vendar kolektivni intelektualec, ki se nikoli ne moti … :wink:
In kot veš je eksperiment propadel! In kar ne reci, da je ideja dobra vendar pogoji niso bili izpolnjeni.
Ideja je bila dobra; ljudje so bili zanič. Morali bi menjati ljudi. :lol:
vojko napisal/-a:Kaj pa misliš, da je 'laboratorij' za astrofizike?
Dokler bomo sebe ločili od/iz narave in to ne samo zaradi pragmatičnih razlogov pač ne bomo prišli naprej.
Antropologija in vse druge biološke vede 'ločujejo' našo vrsto 'iz narave … samo zaradi pragmatičnih razlogov'! Poznamo pa prečudne ideje, ki izvirajo še iz bronaste dobe, ki ločujejo našo vrsto iz narave iz načelnih in vsebinskih razlogov. Trdijo celo, da z ostalo živo naravo nimamo nič skupnega, saj je naša provenienca tako rekoč 'božanska'.
Če ne prej, se je ta hišica iz kart podrla najkasneje leta 1859 z izidom tiste znamenite knjige, ki je spremenila vse …
In, če je narava laboratorij, povej kdo ali kaj je vodja laboratorija?
Zakaj pa sploh potrebuje vodjo?
Stvarnik ve, ne potrebuje eksperimenta, da bi sam sebe ovrgel, ali kako?!
Kdo pa je ta gospod?
Quantum Reality: Theory and Philosophy
Stran 241:
"A more startling answer has come from John Archibald Wheeler. Earlier in his career Wheeler collaborated with both Bohr and Einstein on aspects of nuclear physics and relativity. Wheeler continued to work on the deepest problems in physics right up to his death in 2008. “The time left for me on earth is limited,” he wrote, “and the creation question is so formidable that I can hardly hope to answer it in the time left to me. But each Tuesday and Thursday I will put down the best response that I can, imagining that I am under torture.”
Among Wheeler’s many contributions to the debate over the interpretation of quantum theory is the invention of delayed choice experiments similar to the one we discussed in Section 1.5.3. If you remember, the random setting of a Pockels cell can determine if we get an interference pattern or not, even if the setting is changed after a photon interacts with a half-silvered mirror. In Wheeler’s vision the photon could be one from a distant galaxy and the half-silvered mirror replaced by a strong gravity source, like a black hole. The black hole is able to bend the path of a light ray (deflect photons) so that there are two possible routes to Earth from the distant galaxy. We can then detect the light and use it in an interference experiment. If, however, a Pockels cell (or similar) attempts to find out which path the photon took, the interference is destroyed. So, if we take quantum theory seriously, our decision made now can influence the photon in taking either both paths around the black hole or just one of them; although it passed the black hole millions of years ago (Figure 24.2)."
Odličen citat! Res živimo v zanimivem svetu. Poln je presenečenj, skrivnosti, fantastičnih odkritij. Kljub temu pa obstoje še ljudje, ki se celo življenje trapijo z zbirkami zgodbic iz bronaste dobe in iščejo v njih nekakšen smisel življenja in celo odgovore na današnje dileme … Neverjetno!
vojko napisal/-a:
Če vidva tako pravita …
Tudi vendar samo zato še niso dejstva.
Jasno, da niso; to je bila ost moje ironije.
Iz človeka na mačka ne gre enostavno, tudi iz netopirja na mačka ne! Na človeka z mačkom pa tudi najbrž ne, ker je grlo skoraj zmeraj sterilno.
Schoen gesagt! Eden boljših zadnje čase.
vojko napisal/-a:
Povej mi zdaj, zakaj nas virus sploh napada? Se hrani z nami? Bi rad šel v simbiozo z nami? Če bi se rad razširil globalno, naj pove: dali ga bomo v petrijevke in ga razposlali!
Zakaj pa bi nas napadal? Saj nas ne napada.
Dobro, to je splošno sprejeta antropocentrična fraza. Ali ne rečemo: gripa me je napadla? Doživel sem napad astme/kašlja?
Rečemo že, mogoče tudi tako mislimo vendar ni tako, kaj ne?
Seveda ne, to je besedna figura. Virusi nas napadajo toliko, kolikor mi 'napadamo' solato in kumare na vrtu …
vojko napisalČe ne vidimo cilja, še ne pomeni da ga ni. Ne izpodbitno je, da je cilj smrt, torej proti nizki entropiji, kjer je vse in povsod enako.
V tem smislu se moram strinjati s tabo: končni cilj vesolja je maksimalizacija entropije.
Ha, ha, si se potopil, zlomil se je led! Antropocentrizem je stalil led, veš.
Nisem se potopil, izplaval sem! Zakaj pa bi bila ta ugotovitev 'antropocentrizem'?
vojko napisal/-a:
Virusi ne samo, da nimajo 'tega namena'; sploh nimajo nobenega namena. Samo živijo (če sploh živijo).
No, je že bolje.
Sem kdaj razmišljal drugače?
vojko napisal/-a:
Skratka, trenutno je videti, da smo mi transportno sredstvo virusi pa sedijo za našim "krmilom".
Drži. Točno to je rekel Dawkins o naših genih.
Verjetno res, ker stavi na materijo in pozablja na duha.
Dobra in zanesljiva stava …
Stava je že videti takšna, samo rezultat pa bo klavern.
Aja? Kakšen pa bo rezultat?
Duha težko okužiš. Memi!
Narobe: duha okužiš najlaže! In to z memi! Poglej si statistiko o številu ljudi z zaostalo družbeno zavestjo!
vojko napisal/-a:
47:00 minuta: Vojna zvezd in kobilice ta pa je neverjetna!
Ja, kobilice in mravlje so me najbolj fascinirale. Neverjetno!
Po kaki logiki mravlja zamenja biotop in se preseli iz pragozda v puščavo?
Po enaki kot vse živali: ugodnejše možnosti za preživetje, manj sovražnikov, ipd.
Pri tem pa se ji razvije takšen sistem za orientacijo, ki bazira na "polarnosti" svetlobe!?
To je pogoj, da preživi. Mati Evolucija poskrbi za vse.

Veš, teh "6-7 velikostnih razredov" ne zadošča, še posebej ne, če ni CILJA!
Cilja ni. Pot je vse. Ali ti misliš drugače?
Cilj je, kar kaže tudi naraščajoča entropija in živ si samo zato ker in dokler zmanjšuješ entropijo!
Fakt!
Dobro, da se strinjava iz perspektive antropocentrizma.
Težko boš kdaj gledal na stvari iz kakšne druge perspektive. Si predstavljaš, kako 'gleda' na svet COVID19?
Človek je merilo vseh stvari!
'Homo mensura'. Kako lepo se to sliši, ne? Pa še res je … dokler ne srečamo koga iz K2 ali celo K3 …

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

Roman napisal/-a:
15.5.2020 9:23
bargo napisal/-a:
15.5.2020 6:43
Mimogrede, tudi to kaže na to, zakaj bi naj umanjkali vsaj dve točki pri preslikavi številske osi na odprto pol krožnico.
Vidiš, zato se je s teboj tako težko resno pogovarjati. Da umanjkata dve točki, je tvoj izum. V resnici ne umanjkata, ponovni razlagi pa si se odpovedal. In to umanjkanje s širjenjem vesolja nima ničesar skupnega.
:)
O pa ima "to umanjkanje" nekaj skupnega, model vesolja, ki je naša predstava o vesolju. Predstave so različne četudi izhajajo iz istega modela. To kaže na to, da model ni popoln ali pa ni dobro razumljen in posledica so zato različne predstave. Različne predstave so tako simptomi. :wink:

Z razumevanjem pa je tako, da je odvisno od zgodovine dojemanja, kar pa je korelirano z radovednostjo in interesom. In velja, da nam, ko je struktura enkrat izgrajena, zgrajeno strukturo težko razgraditi in ponovno sestaviti na način, da bo sposobna razumeti, in vendar to z razgradnjo z lahkoto naredi narava.
Vidiš, izgrajujemo se sami vendar razgradi pa nas narava, še posebej, če domnevamo/prevzamemo, da je zavest posledica strukturirane materije.

"Materija kot jo poznamo obstaja samo v umu!" 8)

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

bargo napisal/-a:
20.4.2020 22:25
vojko napisal/-a:
11.12.2019 13:27
bargo napisal/-a:
11.12.2019 10:36


1.200.000+. Vojko, lahko si privoščiš novega, tokrat celo dva. Minilo je 249 dni od zadnjega odpiranja. 125 dni za 100.000 in če aproksimiramo bo v aprilu 2020 vsaj 1.300.000+ razen, če bo "ključar" zaklenil temo.

Vidiš, to je skoraj tako kot v tvoji predlagani angleški komediji! Nekaj jih je že umanjkalo!

Patrick Swayze - She's Like The Wind ft. Wendy Fraser


She's like the wind through my tree
She rides the night next to me
She leads me through moonlight
Only to burn me with the sun
She's taken my heart
But she doesn't know what she's done
Pohvaljen! Me veseli, da vodiš ažurno statistiko! Odpirala pa bova čez kakšni dve dekadi, ko bomo odštevali ... :D

Škoda je le, da ni več stare garde; včasih smo rekli kakšno gorko, pa tudi žaltavo; bilo je zabavno, ko smo se kregali o polglasnikih bantu jezikov in podobnih 'velepomembnih' temah... :wink:
1.300.000+. Vojko, lahko si privoščiš novega. :wink: In še aproksimacija deluje! 8) To je 131 dni od zadnjega opravičenega!

Sia - The Greatest

But I, I, I got stamina
Uh-oh, I need another lover, be mine
Cause I, I, I got stamina
Don't give up, I won't give up
Don't give up, no no no
Don't give up, I won't give up
Don't give up, no no no
1.400.000+. Vojko, lahko si privoščiš novega. :wink: Tokrat je šlo ekspresno, samo 27 dni!

Master Shi Heng Yi – 5 hindrances to self-mastery | Shi Heng YI | TEDxVitosha

Phil Collins - I Wish It Would Rain Down (Official Music Video)


Master Shi Heng: "
all of our lifetimes all of our lives
are too unique to copy the past from
someone else to bring meaning to your
life to bring value into your life you
need to learn and master yourself and
don't let the hindrances stop you"

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

bargo napisal/-a:
16.5.2020 11:09
O pa ima "to umanjkanje" nekaj skupnega, model vesolja, ki je naša predstava o vesolju.
Praviš, da je model vesolja skupen najini matematični preslikavi in širjenju vesolja? Pa ni. Eno je model vesolja, drugo je širjenje vesolja, tretje je preslikava realne osi na polkrožnico. No, prav, matematika in model vesolja imata nekaj skupbega, oba obstajata abstraktno. Širjenje vesolja pa je še kako konkretno. Ostalo besedovanje pa so blodnje, ki smo jih že navajeni.
"Materija kot jo poznamo obstaja samo v umu!"
Ravno narobe, um je v materiji oziroma brez materije ni uma. Kaj pa bi sicer bila zate materija, kot jo poznamo?

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
17.5.2020 20:23
bargo napisal/-a:
20.4.2020 22:25
vojko napisal/-a:
11.12.2019 13:27


Pohvaljen! Me veseli, da vodiš ažurno statistiko! Odpirala pa bova čez kakšni dve dekadi, ko bomo odštevali ...

Škoda je le, da ni več stare garde; včasih smo rekli kakšno gorko, pa tudi žaltavo; bilo je zabavno, ko smo se kregali o polglasnikih bantu jezikov in podobnih 'velepomembnih' temah...
1.300.000+. Vojko, lahko si privoščiš novega. :wink: In še aproksimacija deluje! 8) To je 131 dni od zadnjega opravičenega!


But I, I, I got stamina
Uh-oh, I need another lover, be mine
Cause I, I, I got stamina
Don't give up, I won't give up
Don't give up, no no no
Don't give up, I won't give up
Don't give up, no no no[/i]
1.400.000+. Vojko, lahko si privoščiš novega. :wink: Tokrat je šlo ekspresno, samo 27 dni!

Master Shi Heng Yi – 5 hindrances to self-mastery | Shi Heng YI | TEDxVitosha

Phil Collins - I Wish It Would Rain Down (Official Music Video)


Master Shi Heng: "
all of our lifetimes all of our lives
are too unique to copy the past from
someone else to bring meaning to your
life to bring value into your life you
need to learn and master yourself and
don't let the hindrances stop you"
Bargo, vidim, da ažurno in zgledno vodiš statistiko! Tvoje napovedi pa so tako točne, da uporabljaš ali ALPHA ZERO ali pa kristalno kroglo. :D
Bom pa odprl eno od teh:

Slika

Škoda, da ne moreva skupaj nazdravit! :D

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

Roman napisal/-a:
17.5.2020 23:12
bargo napisal/-a:
16.5.2020 11:09
O pa ima "to umanjkanje" nekaj skupnega, model vesolja, ki je naša predstava o vesolju.
Praviš, da je model vesolja skupen najini matematični preslikavi in širjenju vesolja? Pa ni.
Pravim, da so modeli posledica in da so aksiomi vzrok. Kako pa je z aksiomi pa ti je bilo povedano. :wink:
Roman napisal/-a: Eno je model vesolja, drugo je širjenje vesolja, tretje je preslikava realne osi na polkrožnico. No, prav, matematika in model vesolja imata nekaj skupbega, oba obstajata abstraktno.
Ja, vse lahko razdeliš na različne dele in sam veš, da pri tem razbijanju zmeraj nekaj izgubiš. Celota je pač več kot vsota delov. V tem procesu razstavljanja, beri pridobivanja informacij, pa pride nekaj, česar ni več mogoče ločiti, kajti za razstavljanje potrebuješ energijo/informacijo. :roll:
Roman napisal/-a: Širjenje vesolja pa je še kako konkretno.
Bolj konkretno od tebe, ki zaznavaš širjenje vesolja in ustvarjaš modele? Verjetno ne!? Vidiš, materija se strukturira vendar ne povsem naključno, niti ne povsem predvidljivo. Odločitev KAKO se bo strukturirala je deloma tudi v tvoji volji.

Ribica iz Bargo
Zagovorniki determinizma imajo tako pred seboj težavno nalogo, ne samo pojasniti nastanek življenja na Zemlji temveč tudi pojasniti izginotje tega nevtrina v detektorju ICE CUBE.

Roman napisal/-a: Ostalo besedovanje pa so blodnje, ki smo jih že navajeni.
Nikar se ne navadi preveč na lastno ocenjevanje, Roman.
Roman napisal/-a:
"Materija kot jo poznamo obstaja samo v umu!"
Ravno narobe, um je v materiji oziroma brez materije ni uma.
Dejstvo je, da marsičesa ne znamo razložiti, imamo/(pojavijo se!) pa ideje za razlage. Ideje se pojavijo takoj ko prepoznamo fenomen/pojav, ki ga ne znamo pojasniti. Popravimo obstoječ model ali pa uvedemo nov model, da dobimo mehanizem, ki je sposoben producirati opažene pojave. Vendar pojavi so bili pred našimi modeli in pojavi, ki jih modeli ne znajo pojasniti, so in bodo. Tako je videti, da smo mi tisti, ki ekskluzivno pojasnjujemo dogajanje, ko pa praviš: "brez materije ni uma.", kajti iz uma prihajajo ideje KAKO, kaj ne?
Izhodišče in temelje modela pa je, da je energija večna, neuničljiva in je ni mogoče ustvariti niti uničiti in vendar se vesolje pospešeno širi.

Povej kako gre pospešeno kreiranje/razširjanje vesolja ob končni večni energiji? :roll:

The Bizarre Behavior of Rotating Bodies, Explained

Še dobro, da imamo Luno! 8)
Roman napisal/-a: Kaj pa bi sicer bila zate materija, kot jo poznamo?
Snov, ki se lahko strukturira in katero lahko že dokaj dobro kontroliramo na podlagi modelov, ki smo jih zgradili ravno za te namene. Vendar vedi, da ni oblike brez barve in ne barve brez oblike. Zagotovo pa se zavedaš, da je barva posledica modela. :wink:
Zadnjič spremenil bargo, dne 18.5.2020 9:03, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
17.5.2020 23:59
Škoda, da ne moreva skupaj nazdravit! :D
Bova in to s kristalnim kozarcem, da se energija lomi in duh ob tem krepi. :wink: Drugače pa, trenutno so taki časi, da se stvari počno oddaljeno, torej iz različnih mest "sočasno"! Prostor postaja model v praksi! :wink:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
18.5.2020 8:52
vojko napisal/-a:
17.5.2020 23:59
Škoda, da ne moreva skupaj nazdravit! :D
Bova in to s kristalnim kozarcem, da se energija lomi in duh ob tem krepi. :wink: Drugače pa, trenutno so taki časi, da se stvari počno oddaljeno, torej iz različnih mest "sočasno"! Prostor postaja model v praksi! :wink:
S kristalnim kozarcem pa ne! Ta je prepovedan za pitje vina! Saj veš, lom svetlobe na kristalu, pa mavrica - potem pa ne vidiš, kakšne barve je vino ... Zdaj veš: ko se bo kakšna gospodinja na obisku hotela še posebej postavit s svojimi kristalnimi kozarci, jih z nasmehom odkloni in zahtevaj gladke vinske kozarce ...
Ne!
Slika

Da!
Slika
:D

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

bargo napisal/-a:
18.5.2020 8:20
Pravim, da so modeli posledica in da so aksiomi vzrok.
Posledica in vzrok česa že? Res je, da je treba teorijo (model) nekje začeti, namreč z navedbo predpostavk (aksiomov), ki jih ne dokazujemo, na podlagi katerih potem razvijamo teorijo. Ampak težko temu pripišemo vzročnost. Pitagora je svoje geometrijske izsledke odkril prej kot je Evklid zapisal svoje aksiome.
Kako pa je z aksiomi pa ti je bilo povedano. :wink:
In kar ti je bilo povedano, Roman, moraš vzeti kot sveto resnico.
Ja, vse lahko razdeliš na različne dele in sam veš, da pri tem razbijanju zmeraj nekaj izgubiš.
In veliko pridobiš. Ja, stvari je treba razdeliti, da lahko o njih kaj poveš. Ne spomnim pa se, da bi mi kdaj razkril, kaj izgubiš.
Celota je pač več kot vsota delov.
Seveda.
V tem procesu razstavljanja, beri pridobivanja informacij, pa pride nekaj, česar ni več mogoče ločiti, kajti za razstavljanje potrebuješ energijo/informacijo.
In kaj potem?
Bolj konkretno od tebe, ki zaznavaš širjenje vesolja in ustvarjaš modele?
Bolj konkretno? Kaj naj bi to pomenilo? Nekaj je konkretno ali abstraktno. Vmesnih stanj ni. Umestno vprašanje bi kvečjemu bilo, ali so zaznave in meritve (oboje je konkretno) v skladu z resničnostjo (ki je tudi konkretna) in iz njih izhajajoči modeli (to pa je abstraktno) resničnosti ustrezajo.
materija se strukturira
Megla.
Roman napisal/-a:Ostalo besedovanje pa so blodnje, ki smo jih že navajeni.
Nikar se ne navadi preveč na lastno ocenjevanje, Roman.
No, po tvoji oceni so tvoja besedila čisto zlato in absolutna resnica. Uporabi ogledalo.
Popravimo obstoječ model ali pa uvedemo nov model, da dobimo mehanizem, ki je sposoben producirati opažene pojave.
Modeli ne producirajo pojavov, ampak jih razlagajo in omogočajo, da jih razumemo.
Vendar pojavi so bili pred našimi modeli in pojavi, ki jih modeli ne znajo pojasniti, so in bodo.
Ja, nekateri pojavi bojo verjetno ostali nepojasnjeni. Vendar ne vsi. In ja, samo če s pojasnjevanjem misliš odgovore na vprašanje "kako deluje".
Tako je videti, da smo mi tisti, ki ekskluzivno pojasnjujemo dogajanje, ko pa praviš: "brez materije ni uma.", kajti iz uma prihajajo ideje KAKO, kaj ne?
Je s tem kaj narobe?
Izhodišče in temelje modela pa je, da je energija večna, neuničljiva in je ni mogoče ustvariti niti uničiti in vendar se vesolje pospešeno širi.
Aksiomi, kajne. Če samo gneteš modele, ne prideš daleč.
Povej kako gre pospešeno kreiranje/razširjanje vesolja ob končni večni energiji?
Zakaj meniš, da je tvoj model vesolja ustrezen? Ali da pravilno razumeš model sodobne kozmologije?
Še dobro, da imamo Luno! 8)
Ja, kaj bi brez nje.
Snov, ki se lahko strukturira
Kaj neki misliš s tem. Najprej je snov brez strukture, potem pa se na lepem odloči, da ji struktura manjka in se začne strukturirati.
Vendar vedi, da ni oblike brez barve in ne barve brez oblike.
Uh, spet aksiom?
Zagotovo pa se zavedaš, da je barva posledica modela.
Nisi resen.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

Roman napisal/-a:
19.5.2020 9:00
bargo napisal/-a:
18.5.2020 8:20
Pravim, da so modeli posledica in da so aksiomi vzrok.
Posledica in vzrok česa že? Res je, da je treba teorijo (model) nekje začeti, namreč z navedbo predpostavk (aksiomov), ki jih ne dokazujemo, na podlagi katerih potem razvijamo teorijo. Ampak težko temu pripišemo vzročnost. Pitagora je svoje geometrijske izsledke odkril prej kot je Evklid zapisal svoje aksiome.
Vidiš, saj ti gre, kar itak nisem dvomil. Vzrok aksiomov smo mi, posledica aksiomov pa so modeli.
Roman napisal/-a: Pitagora je svoje geometrijske izsledke odkril prej kot je Evklid zapisal svoje aksiome.
Evklidovi zapisi so aksiomi zato, ker so splošno sprejeti in jih zato ni potrebno dokazovati. Lahko celo rečemo, da je Evklid bil pesnik, ki je zapisal splošno razumljivo pesnitev, ki pa ima neverjetne posledice.
Roman napisal/-a:
Kako pa je z aksiomi pa ti je bilo povedano.
In kar ti je bilo povedano, Roman, moraš vzeti kot sveto resnico.
Ne, seveda ne. Imaš vendar svobodno voljo. Ponavljanje pač postane dolgočasno.
Roman napisal/-a:
Ja, vse lahko razdeliš na različne dele in sam veš, da pri tem razbijanju zmeraj nekaj izgubiš.
In veliko pridobiš. Ja, stvari je treba
razdeliti, da lahko o njih kaj poveš. Ne spomnim pa se, da bi mi kdaj razkril, kaj izgubiš.
Sem ti povedal. Mogoče poiščem vendar izgubiš prvotno sliko katero si začel razbijati.
Roman napisal/-a:
Celota je pač več kot vsota delov.
Seveda.
V tem procesu razstavljanja, beri pridobivanja informacij, pa pride nekaj, česar ni več mogoče ločiti, kajti za razstavljanje potrebuješ energijo/informacijo.
In kaj potem?
Ja, je konec pridobivanja informacij, ker razbijanje ne deluje več in če želiš še informacije potrebuješ drugačno metodo. Preprosto. :)

Roman napisal/-a:
Bolj konkretno od tebe, ki zaznavaš širjenje vesolja in ustvarjaš modele?
Bolj konkretno? Kaj naj bi to pomenilo? Nekaj je konkretno ali abstraktno. Vmesnih stanj ni.
Daj no, kaj pa iluzije, fatamorgana, ..., sanje, ...
Roman napisal/-a: Umestno vprašanje bi kvečjemu bilo, ali so zaznave in meritve (oboje je konkretno) v skladu z resničnostjo (ki je tudi konkretna) in iz njih izhajajoči modeli (to pa je abstraktno) resničnosti ustrezajo.
Modeli, ki so zapisani so konkretni, abstraktni modeli so samo tisti, ki niso zapisani, ker se jih mogoče še ne da zapisati. :wink:
Roman napisal/-a:
materija se strukturira
Megla.
Bravo! Megla izkazuje strukturo, povej kakšno obliko ima?
Roman napisal/-a:
Roman napisal/-a:Ostalo besedovanje pa so blodnje, ki smo jih že navajeni.
Nikar se ne navadi preveč na lastno ocenjevanje, Roman.
No, po tvoji oceni so tvoja besedila čisto zlato in absolutna resnica. Uporabi ogledalo.
Vidiš, spet ocenjuješ! :roll: Tokrat celo z mojo glavo in kot po navadi spet narobe.
Roman napisal/-a:
Popravimo obstoječ model ali pa uvedemo nov model, da dobimo mehanizem, ki je sposoben producirati opažene pojave.
Modeli ne producirajo pojavov, ampak jih razlagajo in omogočajo, da jih razumemo.
Model fuzije so, upamo, bo enkrat produciral sonce na zemlji. Ko Vojko govori o civilizacijah na lestvici, je mogoče celo, da najdemo primeren planet v temi in mu dodamo sonce.
Roman napisal/-a:
Vendar pojavi so bili pred našimi modeli in pojavi, ki jih modeli ne znajo pojasniti, so in bodo.
Ja, nekateri pojavi bojo verjetno ostali nepojasnjeni. Vendar ne vsi. In ja, samo če s pojasnjevanjem misliš odgovore na vprašanje "kako deluje".
Tako je! Vidiš, da se lahko strinjava. Meniš, da že govoriva skupen jezik?
Roman napisal/-a:
Tako je videti, da smo mi tisti, ki ekskluzivno pojasnjujemo dogajanje, ko pa praviš: "brez materije ni uma.", kajti iz uma prihajajo ideje KAKO, kaj ne?
Je s tem kaj narobe?
Tako je po našem vedenju, ocenjevanje ni potrebno.
Roman napisal/-a:
Izhodišče in temelje modela pa je, da je energija večna, neuničljiva in je ni mogoče ustvariti niti uničiti in vendar se vesolje pospešeno širi.
Aksiomi, kajne. Če samo gneteš modele, ne prideš daleč.
Prideš do NEVTRINOV, bi dejal Pauli!
Roman napisal/-a:
Povej kako gre pospešeno kreiranje/razširjanje vesolja ob končni večni energiji?
Zakaj meniš, da je tvoj model vesolja ustrezen? Ali da pravilno razumeš model sodobne kozmologije?
Joj, Jaz nimam konkretnega modela vesolja imam pa model vesolja in tudi TI ga imaš.
Roman napisal/-a:
Še dobro, da imamo Luno!
Ja, kaj bi brez nje.
Bi se prekucnili prej ko slej! 8)
Roman napisal/-a:
Snov, ki se lahko strukturira
Kaj neki misliš s tem. Najprej je snov brez strukture, potem pa se na lepem odloči, da ji struktura manjka in se začne strukturirati.
Tako pravi najboljši model vesolja, a ne? Recimo, po principu "nekaj energije v nekaj časa" še ne zadošča, ker do atomov (struktura) je še dolgo časa! Pravila strukturiranja so problem, ki ga nekateri rešijo z več vesolji, kjer pravila postanejo naključna. To sicer ne reši problema: "Kje so vsi ostali?"
Roman napisal/-a:
Vendar vedi, da ni oblike brez barve in ne barve brez oblike.
Uh, spet aksiom?
Seveda. Če se popolnoma strinjaš z izjavo: "ni oblike brez barve in ne barve brez oblike" je aksiom, če se ne, podaj primer, kjer to ne velja.
Za barvo je seveda skrita frekvenca.
Roman napisal/-a:
Zagotovo pa se zavedaš, da je barva posledica modela.
Nisi resen.
Sem, pa še kako! Najbrž si Ti tudi model, ki vidi barvno in takih je večina. :wink:

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

bargo napisal/-a:
19.5.2020 19:41
Vzrok aksiomov smo mi, posledica aksiomov pa so modeli.
Tudi vzrok modelov smo mi. Aksiomi sami ne naredijo ničesar.
Evklidovi zapisi so aksiomi zato, ker so splošno sprejeti
Splošnost je precenjena.
Roman napisal/-a:Nekaj je konkretno ali abstraktno. Vmesnih stanj ni.
Daj no, kaj pa iluzije, fatamorgana, ..., sanje, ...
Fatamorgana je konkretna. Iluzije so izdelek čutov, sanje izdelek podzavesti. Zdaj morava samo ugotoviti, ali so zaznave konkretne ali abstraktne.
Modeli, ki so zapisani so konkretni
Zapis je konkreten, model je abstrakten. Kot veš, zapis modela ni model, slika pipe ni pipa.
abstraktni modeli so samo tisti, ki niso zapisani
Povej enega.
ker se jih mogoče še ne da zapisati
Ampak ti veš, da so, kajne.
Bravo! Megla izkazuje strukturo, povej kakšno obliko ima?
Tvoja megla ima bolj malo strukture. Njen namen je zakriti bistvo.
Roman napisal/-a:Modeli ne producirajo pojavov, ampak jih razlagajo in omogočajo, da jih razumemo.
Model fuzije so, upamo, bo enkrat produciral sonce na zemlji.
Fuzije, če ja ta izvedljiva, ne bo sproduciral model. Sproduciral jo bo stroj. Ne vem, kako ti dela slika pipe takšno težavo. Pa je že kazalo, da ti gre.
Meniš, da že govoriva skupen jezik?
To je samo videz. Slika pipe.
Roman napisal/-a:Če samo gneteš modele, ne prideš daleč.
Prideš do NEVTRINOV, bi dejal Pauli!
Joj, zdaj že Pauliju polagaš besede v usta oziroma misli v glavo.
Roman napisal/-a:Zakaj meniš, da je tvoj model vesolja ustrezen? Ali da pravilno razumeš model sodobne kozmologije?
Joj, Jaz nimam konkretnega modela vesolja imam pa model vesolja in tudi TI ga imaš.
Izognil si se odgovoru. Prav.
Roman napisal/-a:Najprej je snov brez strukture, potem pa se na lepem odloči, da ji struktura manjka in se začne strukturirati.
Tako pravi najboljši model vesolja, a ne?
Ne.
Če se popolnoma strinjaš z izjavo: "ni oblike brez barve in ne barve brez oblike" je aksiom, če se ne, podaj primer, kjer to ne velja.
Ni oblika tisto, kar ima barvo, in ni barva tisto, kar ima obliko. "Aksiom" nima podlage. Mimogrede, za aksiom ni dovolj, da je splošno sprejet. Pitagorov izrek je splošno sprejet (bolj splošno kot Evklidovi aksiomi), pa ni aksiom.
Za barvo je seveda skrita frekvenca.
Pa vid tudi.
Najbrž si Ti tudi model
Ne, nisem model.

Odgovori