Ali jod res sublimira pri 30 stopinjah?

O naravnih pojavih. Kaj je ...? Kakšen je...?
Odgovori
HvanMidden
Prispevkov: 5
Pridružen: 25.4.2006 18:35
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Ali jod res sublimira pri 30 stopinjah?

Odgovor Napisal/-a HvanMidden »

V šoli učijo da jod sublimira. Zanimalo me je pri kakšni temperaturi sublimira zato sem šel pogledat v nekaj leksikonov in drugih knjig. Tam sem našel podatek da jod pri normalnem tlaku sploh ne sublimira, temveč ima tališče pri približno 113-ih stopinjah in vrelišče pri približno 184-ih stopinjah. Naredil sem tudi poskus, jod sem dal v erlenmajerico, jo pokril in jo nekaj minut držal v rokah (jod se je segrel na pribl. 25-30 stopinj). Jod je sublimiral! Kako je to mogoče, tališče naj bi imel šele pri več kot 100 stopinjah?

synt
Prispevkov: 13
Pridružen: 13.12.2005 22:05

Odgovor Napisal/-a synt »

normalni pogoji v kemiji niso normalni pogoji zate ;), kolk pa so ti normalni pogoji pa še malo po leksikonu pobrskaj

HvanMidden
Prispevkov: 5
Pridružen: 25.4.2006 18:35
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a HvanMidden »

V leksikonu je omenjeno da ima to vrelišče in tališče pri normalnem zračnem tlaku, to je 1013 mbar. Temperature pa poznamo vsi! Kaj so torej za kemike normalni pogoji!? :roll:
Po vseh leksikonih sem že pobrskal! :?

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

Iskati moraš podatke o trojni točki joda..
Spodnja tabela (fazni diagram), ki velja za jod pa je še bolj nazorna!

Slika

Lep dan želim..

HvanMidden
Prispevkov: 5
Pridružen: 25.4.2006 18:35
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a HvanMidden »

Na tem faznem diagramu lepo vidimo, Da jod pri 1 bar ne sublimira, temveč prehaja iz trdnega najprej v tekoče, nato pa še v trdno stanje! Kako to da je pri poskusu (izvajal sem ga v šoli) sublimiral? :(

Trojno točko sem našel; je pri 113,6°C in 90mm Hg (0,11 bar) :)

Glede na te podatke jod pri normalnem tlaku sploh ne more sublimirati! :?

Tudi tebi želim lep dan..... :wink:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Kar se tiče sublimacije joda, bom kar navedel nekaj linkov na strani v slov. jeziku:

http://sl.wikipedia.org/wiki/Sublimacija

http://www.minet.si/sola/podrocje.php?idp=333&section=2

http://www.educa.fmf.uni-lj.si/izodel/s ... em/jod.htm

http://www2.arnes.si/~osngso3s/virtual_ke_po3.htm

Še en link na stran v hrv. jeziku, ki zelo nazorno razlaga, zakaj jod sublimira:

http://eskola.chem.pmf.hr/odgovori/odgo ... 3?sif=1682

Iz navedenih strani lahko sklepaš, da rezultat tvojega eksperimenta sploh ni presenetljiv (da torej kristali joda sublimirajo že pri normalnem tlaku ob rahlem segrevanju).

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

Glede na te podatke jod pri normalnem tlaku sploh ne more sublimirati! :?
Ehh ja seveda..
Lahko pa izhlapeva oziroma.. :roll:
Pozabil si, da je parcialni tlak na površini kristalov precej nižji.. To pa je mimogrede že področje termodinamike..

Oglej si tale link upam, da ti bo jasno kaj več.. http://www.tau.ac.il/~phchlab/experimen ... /index.htm

Lep dan še naprej želim..
Zadnjič spremenil GJ, dne 1.5.2006 20:47, skupaj popravljeno 1 krat.

HvanMidden
Prispevkov: 5
Pridružen: 25.4.2006 18:35
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a HvanMidden »

Hvala vsem.

Vidim da bom moral še malo študirat.

Kaj je parcialni tlak (sem 8/9!)?

Ali sem prav razumel da je "sublimirani" jod še vedno v trdnem stanju, le da so njegove molekule razpršene!? :?

Kaj neki so za kemike normalni pogoji? :(

Jurij
Prispevkov: 585
Pridružen: 27.2.2006 11:09

Odgovor Napisal/-a Jurij »

Ali sem prav razumel da je "sublimirani" jod še vedno v trdnem stanju, le da so njegove molekule razpršene!? :?
ne, sej to d so razpršene molekule že samo pove, d je to plinsko agregatno stanje.

sicr pa mislm, d to nima zveze z normalnimi pogoji. isto je npr. z vodo: če jo pustiš na prostem, bo voda počas izhlapela. to pa zihr ne zato, k bi blo tm 100°C.

mislm d je to v zvezi z entropijo. sej veste, težnja po neredu. vsak sistem teži po večji entropiji, an; in če so energijske spremembe dovolj ugodne, pol pride do tega - jod sublimira. delci v trdnem jodu so bolj urejeni kt pa v plinastem jodu. in pač molekule so rajš neurejene... :D

povejte če se motm

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

Sublimacija pri jodu poteka zaradi nizkega parcialnega tlaka v zmesi plinov zraka in joda ter površino kristalov joda. Ko je vsebnost par joda v zraku dovolj velika do sublimacije ne prihaja več, temveč se jod začne izločevati v trdem stanju oziroma v obliki kristalov.

Parcialni tlak posameznega plina v zmesi plinov je delni tlak ki ga predstavlja posamezni plin. Če pogledamo pri zraku v katerem je 21% kisika pri enem baru je parcialni tlak kisika približno 0,2 bara.

Pri sublimaciji pa moramo še upoštevati, da jod potrebuje tudi izparilno energijo da le ta poteka. Iz česar sledi, da se jod med sublimacijo ohlaja oziroma črpa potrebno energijo iz okolice.

Lep večer želim..

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Sublimacija pri jodu poteka zaradi nizkega parcialnega tlaka v zmesi plinov zraka in joda ter površino kristalov joda. Ko je vsebnost par joda v zraku dovolj velika do sublimacije ne prihaja več, temveč se jod začne izločevati v trdem stanju oziroma v obliki kristalov.
Nizek (parcialni) tlak je odločilen, kar je razvidno iz p-T diagrama. Poglavitni vzrok za sublimacijo joda pa gre predvsem iskati v šibkih medmolekulskih vezeh - silah(Van der Waalsovih silah) med molekulami \(I_2\).
Pri sublimaciji pa moramo še upoštevati, da jod potrebuje tudi izparilno energijo da le ta poteka. Iz česar sledi, da se jod med sublimacijo ohlaja oziroma črpa potrebno energijo iz okolice.
Kar zagotovimo z rahlim segrevanjem. 8)

HvanMidden
Prispevkov: 5
Pridružen: 25.4.2006 18:35
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a HvanMidden »

Hvala za pojasnilo! :D

Mislim da zdaj razumem! Če joda ni v zraku, je parcialni tlak nič in moram v faznem diagramu gledati pod 0 bar, a ne! :wink:

Zunanji tlak pa na sublimacijo joda ne vpliva, kajne? :)

Čudno, mislil sem, da je tlak nekaj univerzalnega :roll:

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

Zunanji tlak pa na sublimacijo joda ne vpliva, kajne? :)
Vpliva posredno..
Od okoliškega tlaka je odvisno kako se para (hlapi) joda meša z zrakom, to pa vpliva na parcialni tlak. Čim več je joda v zraku bolj se dvigne parcialni tlak dokler se ne približa nasičenju, nakar se začne jod izločati nazaj v obliki kristalov.
Tudi led (H2O) sublimira pri temperaturah pod 0 stopinj celzija, če je le zrak dovolj suh!
Čudno, mislil sem, da je tlak nekaj univerzalnega :roll:
Obstoj tlaka v plinu se konča na nivoju molekul, kar je razvidno iz splošne plinske enačbe, ki ti pove kakšen volumen zasede idealen plin glede na število molekul pri danem tlaku in temperaturi.

Lahko noč..

Odgovori