Življenje na drugih planetih?

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
AlexUS
Prispevkov: 134
Pridružen: 25.3.2005 14:50
Kontakt:

Življenje na drugih planetih?

Odgovor Napisal/-a AlexUS »

Harlow Shapley je domneval, da naši daljnogledi dosežejo 10 na 20 zvezd.
Če Shapley prisodi na vsakih tisoč zvezd po en planetni sistem, potem smemo reči, da je to zelo previdna ocena.
Če gradimo dalje na tej oceni in domnevamo, da samo ena izmed tisoč zvezd daje pogoje za življenje, tedaj dobimo še vedno število 10 na 14.
Shapley se vprašuje: Koliko zvezd je v tem resnično "astronomskem" številu ima ozračje, ki je prikladno za življenje? Na tisoč ena? Potem bi še vedno ostalo nedoumljivo število 10 na 11 zvezd, za katere bi upravičeno domnevali, da je na njih mogoče živeti. Celo, če vzamemo, da je iz tega števila samo vsak tisoči planet ustvaril življenje, ostane še vedno 100 milijonov planetov, na katerih je verjetno življenje.
Ta preračun temelji na daljnogledih, ki so opremljeni z današnjimi tehničnimi dosežki, ki pa se nenehno izpopolnjujejo. Če pa pritrdimo domnevam biokemika dr. S.Millerja, potem so se na nekaterih izmed teh planetov življenje in življenski pogoji verjetno razvili hitreje kot na Zemlji.
Če privzamemo ta smeli izračun, potem so morda na 100.000 planetih nastale kulture, ki so pred našo.

Kakšne so vaše predstave o življenju v našem širnem vesolju?
Ali res drži vednomer prisiljen stavek "tam kjer ni vode in ni zraka, tam ni življena"?
Sam se ne strinjam ker smo že odkrili življenje v zelo extremnih okoliščinah(nenazadnje, možnosti so da celo na soncu obstaja življenje-seveda v povsem drugačnih oblikah).
Kaj pravite vi?

Avoid
Prispevkov: 1
Pridružen: 1.5.2006 22:29
Kraj: Ravne na Koroškem
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Avoid »

Se strinjam, sam verjamem da je življenje še nekje v vesolju, samo mislim da je precej oddaljeno. Lep primer je bil dokumentarec Discoverya Alien Planet, kjer so bili pogoji na planetu drugačni kot na Zemlji, a vednar so se razvila bitja, tudi inteligentna. Živo res nastane v ekstremnih okoliščina, kot so naprimer globokomorski raki, ki živijo na žveplenih vrelcih, a kljub temu sem mnenja da na soncu se more biti življenja.

Lp Andrej

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Več planetov je primernih za življenje. Nekateri so lepši od Zemlje in na njih je življenje daljše, lepše, ugodnejše, manj nevarno. Mi smo na začetku, pravzaprav ... v peklu.

Pričakovati višje razvito civilizacijo v času življenja - hmm, nima smisla. SETI je stran vržen denar ali pa kot sem že večkrat ponovil - kdor od ljudi ima potrpljenje, da bi naučil mačka ali psa naj izgovori, izračuna in napiše koliko je 3 x 3 ?

Seveda človeštvo hrepeni po spoznanju, da nismo sami v vesolju ... vendar SETI in podobni programi verjetno ne bodo dali rezultatov. Pa zlate plošče in CD-ji v vesolje :lol:

kren22
Prispevkov: 18
Pridružen: 11.12.2005 14:31

Odgovor Napisal/-a kren22 »

Valda da v praktično neskončnem vesolju ni samo na zemlji življenje. Ampak na soncu,kjer še atomi vodika ne preživijo,bo pa mal težka :) .Glede SETI-ja se pa strinjam, da ni ravno pametna naložba :) in za to imam veliko razlogov.

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Ali nas reinkarnacija "pošlje" vedno na isti planet? Odgovor je NE. Kajti mi smo tisti popotniki po vesolju in si izbiramo dom, kjer bomo odživeli epizodo.

Na fiziki je, da dokaže kako lahko duša prepotuje takšne razdalje in zakaj za duše čas ne obstaja (oziroma vsaj ne v takšni obliki kot ga občutimo v minljivem telesu).

Tudi Zemlja je bila včasih bolj peklenski planet, čeprav je še vedno na zelo nizki stopnji. Torej, duša gre lahko v neko epizodo tudi v času nazaj ali naprej (odvisno od potrebe).

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Mislim da je na tem forumu že bilo povedano da takšni statistični izleti kot je tisti v prvem postu niso najboljši. Mislim tudi da je neupravičeno na celotno vesolje gledati kot na nekaj kar enakomerno po celotnem prostoru 'proizvaja' enake okoliščine (torej naprimer tudi posledično trditi da ima vsaka tisoča zvezda s planeti okoli sebe ustvarjene tudi pogoje za življenje).

Dalje, če se izogibamo omejitvi pogojev za nastanek življenja v obliki vode in zraka je tudi dokaj nesmiselno ocenjevati koliko planetov nudi pogoje za življenje, če namreč ne vemo kako raznoliki (ali zateženi) so (lahko) tile pogoji.

Vedež,
...kdor od ljudi ima potrpljenje, da bi naučil mačka ali psa naj izgovori, izračuna in napiše koliko je 3 x 3 ?
V eni oddaji sem videl kako je nekdo svojega psa učil računati (pes je v odgovor na račun zalajal kolkokrat je pač bilo potrebno). Drugače pa to kar si omenil spominja na celotni biznis cirkusov.

Je pa čudno, da znotraj človekovega hrepenenja po spoznanju da nismo sami zaničuješ program SETI (torej da zanikaš njihov potencial odkritja nečesa tujega), a hkrati ne vidiš nič sumljivega na svojem domišljanju drugih vrst in naše povezave z njimi.
Na fiziki je, da dokaže kako lahko duša prepotuje takšne razdalje in zakaj za duše čas ne obstaja (oziroma vsaj ne v takšni obliki kot ga občutimo v minljivem telesu).
Na tebi pa je da dokažeš dušo :P. Ampak to ni prava tema za to...

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Se morda motim, ali ti misliš zase, da sploh nimaš duše ? Kdo pa si potem? ROBOT?

genion
Prispevkov: 247
Pridružen: 13.4.2003 17:25
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a genion »

S tem povedanim, še vedno ne dokazuješ obstoja duše.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Vedež, ne gre za to da zase menim da nimam duše, gre za to, da menim da je koncept duše bolj kot ne popolnoma zgrešen in posledica delovanja človeškega softvera, ki pač je, takšen kot je.

Sem pa človek, tako kot ti.

Aja, če bo pogovor okoli tega stekel dalje, bi bilo fajn če bi nadaljevali v eni drugi temi, recimo tu.

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Kakšen koncept ? Kakšen dokaz ? Dokaz za obstoj duše si ti sam kot tudi vsak drug človek.

In zakaj se tematika duše navezuje na druge planete ? Ker gre za preseljevanje duš. Obstaja lestvica. Lestvica je narejena iz vzponov in padcev. Nekatera verstva imenujejo vzpenjanje po lestvici pot v nebesa in padec po lestvici, pot v pekel.

Trenutno si tam kjer si. Duša je v tebi, pa kakorkoli si jo pač tolmačiš. :?

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

To pa je presenečenje, ponavadi imamo čez vikend pavzo :D

O dokazih se tudi jaz sprašujem, ti bi pa lahko vedel da to kar si ponudil nima teže. Kaj meni brani da rečem da si ravno ti, kot tudi vsak drugi človek, dokaz da duše ni?

Mogoče se res ta tematika (preseljevanje duš) navezuje na druge planete, ampak meni se zdi da to ne paše v to temo...
kren22 napisal/-a:Glede SETI-ja se pa strinjam, da ni ravno pametna naložba :) in za to imam veliko razlogov.
Čist informativno, katere razloge imaš?

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Torej Mriz - enostavno vprašanje in tvoj odgovor:

Imamo dušo - DA ali NE ?

Henrix
Prispevkov: 13
Pridružen: 6.5.2006 20:59

Odgovor Napisal/-a Henrix »

Vedež, meni se zdi, da ima mriz prav. Duše pač ne spadajo v topic, kjer se debatira o možnosti življenja na drugih planetih.

Sicer sem nov, ampak predlagam ti, da bi moral odpreti nov topic, ali pa nadaljevat pri tem linku od mriza.

Sicer offtopic:
Jaz sem zelo velik dvomljivc v to, da obstajajo duše, čeprav sem človek. Enostavno se mi zdi, da ne moremo imeti duše, če smo živali in za nje definirajo, da je nimajo. Torej bi po tej moji logiki sklepali, da nimamo duše.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Ko smo že pri offtopicih, ne bom sicer razmišljal o duši, ampak bi dodal en smešen pogled na naš planet (in inteligentno življenje na njem), ki ga je razvil Douglas Adams:
Tam zunaj v neraziskanih zaplotjih nekega popolnoma nemodernega predela Galaksije onkraj Zahodnega spiralnega rokava plava majhno neugledno rumeno sonce.
Okrog njega kroži v razdalji kakih 150 milijonov kilometrov skrajno nepomemben modrozelen planetič, katerega iz opic izvirjajoče življenjske oblike so tako obupno zaostale, da se jim zdijo digitalne zapestne ure kar bistra pogruntavščina.
:lol: :lol: :lol: Tako malo za popestritev.

Uporabniški avatar
Japi
Prispevkov: 230
Pridružen: 16.4.2004 17:17

Odgovor Napisal/-a Japi »

Bom kar tu dodal eno idejo (čeprav je kot rečeno offtopic). Kako bi mi vsi dvomljivci v obstoj duše razložili dejstvo, da je bolnik, ko so ga uspeli "zbudit" iz klinične smrti natančno opisal detajle operacije, sobe,... in dialoge zdravnikov med tem, ko je bil klinično mrtev?

Odgovori