število 666

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Uporabniški avatar
Japi
Prispevkov: 230
Pridružen: 16.4.2004 17:17

Odgovor Napisal/-a Japi »

Mephisto napisal/-a:Japi:
Ampak ali moraš za to, da si boljši človek, nujno verovati v boga? Ali ne moreš se sam pri sebi držati nekih zapovedi in recimo verovati v človeka (tako zvani satanizem, torej, človek nad bogom)?

Se strinjam, da vsak človek v nekaj veruje, pa naj si bo to v Valentina Rossija, v Slovensko nogometno reprezentanco, v Tamagočija ali karkoli drugega, kar mu daje veselje. Saj če ne veruje, potem je po vsej verjetnosti precej ravnodušen, ampak takega človeka pa še nisem srečal.

In mislim da je mriz hotel povedati da brez človeka vere ni. Torej vera je odvisna od človeka.
Torej tudi glasba ne obstaja, če ni nobenega, ki bi jo poslušal?

In kaj bo tisti, ki "veruje" v Rossija potem, ko se bo le-ta ponesrečil? Bo že zgled bolj slab, kajne?

Sploh ne pravim, da moraš biti nevemkakšen vernik, da si dober. Že sam trud, da poskušaš delat dobro in pravično je odraz neke tvoje "vere", da je dobro OK. Od tu naprej sledi le še neko prepričevanje in dokazovanje, ki pa se mi zdi brezveze nekomu, ki nima volje "rast" v tej smeri. Veruj karkoli hočeš :D

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Japi:

Glede nasveta ki izboljšuje pogoje bivanja v družbi nimam pripomb - če boš prijazen do drugih, je res večja možnost da bojo drugi prijazni do tebe. Moti me sicer da ta očitno lastno-koristni zaključek dvigujejo v položaj 'zapovedi' z zunanjim nosilcem in izven-zemeljskimi posledicami, ampak okej, očitno nekateri to potrebujejo. Tega določenega bistva krščanske vere ne zavračam, zavračam samo ozadje, ki nudi za uveljavitev tega bistva. Cerkveni voditelji so razred zase, zato še enkrat, grdo gledanje proti Cerkvi ne pomeni grdo gledanje proti zgoraj omenjenemu nasvetu direktno. No, zavračam tudi favoriziranje biblije kot edinega kompetentnega vira nasvetov za boljše življenje, saj obstaja več knjig, ki enake nasvete nudijo brez (po mojem okusu) odvečne teološke navlake - s tem se tudi pridružujem vprašanju Mephista, glede nujnosti vere v boga (zunanjega nosilca) za realizacijo tega, čemur pravimo 'boljši odnosi'.

Mephisto napisal/-a:In mislim da je mriz hotel povedati da brez človeka vere ni. Torej vera je odvisna od človeka.
Tudi to bi lahko potegnil iz tega kar sem rekel, čeprav sem prvotno imel v mislih nekaj drugega (kar pa več ni aktualno, ker sem očitno Japija napačno razumel). Očitno je Japi imel v mislih da je ubogo (napačno) vrednotenje neke vere, če je to vrednotenje odvisno od ljudi, ki imajo hkrati visok verski položaj in ki dajejo slab zgled.
Japi napisal/-a:Torej tudi glasba ne obstaja, če ni nobenega, ki bi jo poslušal?
Če smo čist natančni, niti zvok ne obstaja brez poslušalca, torej nečesa, ki si gibanje molekul v zraku interpretira kot zvok, ali ne? Do 'izluščenja' glasbe pa je še dlje...
Od tu naprej sledi le še neko prepričevanje in dokazovanje, ki pa se mi zdi brezveze nekomu, ki nima volje "rast" v tej smeri.
Mogoče je problem v tem, da 'rast' v tej smeri lahko pomeni samo izlet v oblake, po domače?

Uporabniški avatar
Mephisto
Prispevkov: 268
Pridružen: 31.1.2006 14:15
Kraj: Skopo

Odgovor Napisal/-a Mephisto »

Japi napisal/-a:In kaj bo tisti, ki "veruje" v Rossija potem, ko se bo le-ta ponesrečil? Bo že zgled bolj slab, kajne?
Jah no, vsako stvar mi lahko takole izpobiješ, kot lahko jaz tebi rečem in kaj je s tistim, ki veruje v boga, čeprav njegov obstoj nikoli ni bil kakorkoli dokazan? Ne gre se o tem, kako močne temelje ima neka ideologija, temveč o tem, zakaj bi sploh verjel v neko religijo.
Sploh ne pravim, da moraš biti nevemkakšen vernik, da si dober. Že sam trud, da poskušaš delat dobro in pravično je odraz neke tvoje "vere", da je dobro OK. Od tu naprej sledi le še neko prepričevanje in dokazovanje, ki pa se mi zdi brezveze nekomu, ki nima volje "rast" v tej smeri. Veruj karkoli hočeš :D
Da je nekaj absolutno dobro je težko reči, tako da tudi če delaš v veri dobrega, še ne pomeni da je to dobro za vse.
Zakaj se potem sploh trudiš, če že tako hitro obupaš? :) Kaj pa ti, ki nimaš volje "rast" v drugi smeri?

Uporabniški avatar
Japi
Prispevkov: 230
Pridružen: 16.4.2004 17:17

Odgovor Napisal/-a Japi »

No, sej se načeloma strinjam z vami. Nobenega nimam namena prepričevat, da pa zdaj mora kar bit globoko veren. Sem imel pred kratkim izkušnjo, ko je nek cenjen duhovnik klobasal take klobase, da sem se spraševal, kako da je sploh še kdo (če sploh res še je), ki mu vera ni bila servirana v taki embalaži. Kot bi slavnostno kosilo serviral v gnojni jami :D

Po moje je vera kar dober pripomoček za bit boljši človek, pa čeprav si večina pod tem pojmom predstavlja strica z belo brado ali trop ljudi s preveč udi. Ne trdim pa, da če hočeš delat dobro, nujno rabiš vero.

Uporabniški avatar
Mephisto
Prispevkov: 268
Pridružen: 31.1.2006 14:15
Kraj: Skopo

Odgovor Napisal/-a Mephisto »

No no, da ne boš mislil da imam karkoli proti veri. Ravno nasprotno, tudi sam menim da je biblija zelo dober priročnik za "bonton", vendar sem močno proti religioznim institucijam.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Japi napisal/-a:Ne trdim pa, da če hočeš delat dobro, nujno rabiš vero.
Še dobro, da tega ne trdiš. Nekateri si upajo tako daleč da trdijo, da brez sprejetja boga niti ne moreš delati dobro, saj ne moreš vedeti kaj 'dobro' pomeni (ker je to za njih transcendentna kategorija, očitno).

Odgovori