Naš sončni sistem z 12 planeti?

Astronomija, zvezde, planeti...

Ste za uvedbo novih planetov?

Da
10
48%
Ne
11
52%
 
Skupaj glasov: 21

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Asteroid je kamninska tvorba (ne ledena!), ki imama premajhno maso, da bi bil oblike krogle (beri vsaj nekaj časa tekoča sredica)
Pluton ima še dva satelita.
Plutona sem že videl s teleskopom.
Iz prej navedenega B 612 mora postati planet!
1) Ima tekočo sredico- na njem so vulkani, ki jih je treba redno čistiti!
2) Je poseljen.
:wink:

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »

Novi uradni dogovor (od danes) je, da ima naše osončje osem planetov.

http://www.iau2006.org/mirror/www.iau.o ... index.html

Novica v slovenščini: http://vesolje.net/navtika/novice/2006/08/24082006.htm

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Vav, neverjetno. Pa kar lepo se sliši.

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 858
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

Kar jaz vem je še eden manj, torej osem planetov - uradno seveda.

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 858
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

Ok zdej vidim da sem že par ur za informacijo, to je pa to če vse ne prebereš.Se oproščam.

Uporabniški avatar
Buschi
Prispevkov: 30
Pridružen: 18.2.2004 0:18

Odgovor Napisal/-a Buschi »

Odlično. Končno, verjetno prvič v zgodovini, se ni ugodilo debilnim Američanom. Jasno so se ravno oni zavzemali za 12 planetov, ker je Plutona odkril Američan.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Zapomniti si moramo sledeče definicije:
  • Planet je nebesno telo, ki je (a) v orbiti okrog Sonca, (b) ima zadostno maso, da zaradi lastne gravitacije premaga toge materialne sile in s tem privzame hidrostatično ravnovesno (približno okroglo) obliko in (c) je izpraznilo okolico svoje orbite.
  • Pritlikavi planet je nebesno telo, ki je (a) v orbiti okrog Sonca, (b) ima zadostno maso, da zaradi lastne gravitacije premaga toge materialne sile in s tem privzame hidrostatično ravnovesno (približno okroglo) obliko, (c) ni izpraznilo okolice svoje orbite in (d) ni satelit.
  • Vsa ostala telesa, razen satelitov, ki obkrožajo Sonce, bodo znana pod skupnim imenom majhna Osončeva telesa.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Koncno so eno pametno rekli znanstveniki. Boljs, da so Plutona zrtvovali, ker nikol ne ves kok pritlikavih planetov bodo se nasli! Kaj ces so pac meli slabso opazovalno opremo vcasih:).

Mafijec
Prispevkov: 472
Pridružen: 12.12.2005 21:36

Odgovor Napisal/-a Mafijec »

Pluton je pa tudi posebnež, saj ne kroži v isti ravnini kot planeti.

Kaj pomeni "izprazniti okolico svoje orbite"?

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Da se v tistem prostoru ne nahaja nobeno dtugo telo, vsaj po mojem mnenju. Ker Plutonu se nahaja neptun in charon. Ceresu pa mnogo asteoridov.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Mogoce ze veste, za tiste ki pa se ne pa je tule zanimiva zadeva: http://en.wikipedia.org/wiki/136199_Eris

Torej Pluton ni izgubil le status planeta ampak je izgubil se na velikostni bitki, saj ga novi pritlikavi planet Eris prekasa. Sledita pa mu se Ceres in Charon.

Po slovensko pa je baje Erida in disnomija:)
Zadnjič spremenil MAVER|CK, dne 19.9.2006 9:14, skupaj popravljeno 1 krat.

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Znanost je ena najbolj nezvestih človeških dejavnosti! Takoj zavrže definicije, ki niso več v "modi". Narava se ne ozira na potrebe človeške družbe, ki bi rada vse popredalčkala.
Moje mnenje:
Planete je nujno jemati na široko. Potem pa jih sproti opisati (orbita, masa, tip, evolucija, sestava, starost, ...). Vem, da je to zelo nepregledno. Toda bolj natančnega enostavnega opisa sedaj ni mogoče podati.
Zanimivo bo, ko bomo več izvedeli o Kuiperjevem pasu, se kje skriva kakšen nebodigatreba mars (z malo začetnico!)? Je Sonce sunilo kakšni zvezdici kakšno zemljo in jo skriva v Oortovem oblaku? Kaj je ukradla GL 710?

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Naš sončni sistem z 12 planeti?

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Očitno bo tale tema še pereča, spet mamo novi "palčkast" planet:). Sam številke v naslovu posta bo treba popravljat, zdej je že 13!

http://en.wikipedia.org/wiki/Makemake_(dwarf_planet)

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Naš sončni sistem z 12 planeti?

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Samo se en dokaz, da je bila odlocitev pravilna.

Se se komu zdi, da je poimenovanje tega plutonoida napacna? Jaz vedno berem kot make-make (mejk-mejk).

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Naš sončni sistem z 12 planeti?

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Misliš, da znam to izgovorit pravilno? Baje je po nekem božanstvu (ka ti jaz vem), k ije bil stvaritel človeka v nevem kateri mitologiji (make = narediti), hahah. No to je predvsem moje ugibanje...

Drugače pa lahko teh dworf planetov še ojkoli 200 odkrijejo, čista beda. Jst bi pa to skenslal iz plana! Naj bo samo 8 planetov pa čao, ostalo pa naj bodo asteroidi! Bogi Pluton, ampak sem ravno danes prebral, da so Ceresa odkrili že leta 1801, torej prej kot Neptuna in je bil 50 let štet za planet! Torej se je Ceresu tudi zgodila podobna krivica kot Plutonu. Mislim, da nam noben izmed teh ne bo zameril...

Odgovori